Obłędni rycerze

Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Okładka książki Obłędni rycerze
Woody AllenJohn Kendrick Bangs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
Knights of Madness
Prószyński i S-ka
2009-04-21
2009-04-21
2000-03-01
Magdalena Moltzan-Małkowska, Monika Michowicz

Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...

Trafiłam na recenzje tej książki przypadkiem. Były tak różnorodne, że stwierdziłam, iż chcę przekonać się na własne oczy, co w trawie piszczy. No i mam za swoje. Otóż, mogę z ręką na sercu powiedzieć, iż rację mieli krytykanci, niezadowoleni i narzekający. Pomimo plejady sławnych nazwisk na okładce, pomimo zapewnień autora, że dokonał wyboru ze szczególną starannością, po prostu nie ma o czym czytać. Wieje nudą. Lub szkolnymi opowiadaniami. Nie tylko nie ma o czym czytać, lecz wręcz się nie da. Po kolejnym dziwacznym opowiadaniu, które obiecywało, że będzie zabawne, zwyczajnie odwiozłam antologię do biblioteki. Nie odważę się polecić.

Bardzo nierówny zbiór opowiadań humorystycznych – jedne były naprawdę dobre i ciekawe, w innych nie znalazłam dla siebie niczego zabawnego ani odkrywczego.
Wyróżnię cztery utwory, które mnie zaciekawiły: Nowa Utopia, Wilkołak Lila, Średniowieczny Romans i Dama ze snów. O reszcie z dużym prawdopodobieństwem prędko zapomnę.
Dodaję nieformalne pół punktu za wstępy dotyczące twórczości każdego z autorów. Sporo się z nich dowiedziałam.
6,5/10

Dodaję nieformalne pół punktu za wstępy dotyczące...

Nierówne, kilka trąci myszką, kilka ciekawych.

Nierówne, kilka trąci myszką, kilka ciekawych.

"Opowiadania" zazwyczaj liczą kilka stron i w większości są mało zajmujące. Jedyna wartość literacka to pewne szersze spojrzenie na historię (czy może lepiej ewolucję) humoreski, bo w tomiku zebrano bardzo różnych autorów z niemal półtora wieku.

Książka kupiona ze względu na nazwisko Pratchetta na okładce - jestem uzależniona od książek tego pana.
Jednak jego opowiadanie średnio mi się podobało. Nie ma sensu streszczać każdego opowiadania po kolei, ale te które mi się najbardziej podobały można znaleźć a linku:

Zbiory opowiadań są jak seria przelotnych romansów bez zobowiązań. Kiedy już zaczynasz przywiązywać się do bohaterów jednego z nich, nagle na horyzoncie pojawia się kolejne, równie warte uwagi. Zawarte w "Obłędnych rycerzach" historie są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich niezmiernie mnie bawiły, inne zaś sprawiały, że niecierpliwie odliczałem strony do zakończenia. Na szczęście, zdecydowanie przeważała liczba tych ciekawych. Każdy z autorów odznacza się innym typem poczucia humoru, co dobrze widać na kartach tego zbioru. Nie jest to może pozycja wybitna, ale z pewnością warta zainteresowania.

Ten tomik fantastyczno-humorystycznych opowiadań był zdecydowanie mniej ciekawy, niż czytane przeze mnie wcześniej „Czarujące obiekty latające”. Mniej fantastyki, więcej znanych nazwisk i o wiele mniej przyjemności z czytania. Powiem szczerze, większość nie przypadła mi do gustu. Czułam się tak, jakby miało mi się podobać, bo „ten ktoś jest kimś”… Strasznie nierówna książka.

Szczegółowa ocena:
„Hollywoodzkie kurczaki” Terry Pratchett – 10, mój stary znajomy z innej książki, ale bawi cały czas tak samo :)
„Nowa utopia” Jerome K. Jerome – 9, bardzo wiarygodne i kpiarskie opowiadanie o triumfie ideologii równości,
„Wściekła ulica” G.K. Chesterton – 8, ciekawy pomysł i wykonanie,
„Przyjęcie u lady Cusp-Canine” Mervyn Peake – 3, nie widziałam w nim żadnej myśli przewodniej, żadnego sensu,
„Człowieczek, który nie całkiem był” Robert Bloch – 4, przejaskrawione opisy,
„Rok, w którym Wielki Gniot zdobył Złotego Lwa w Cannes” Ray Bradbury – 9, fantastyki jak na lekarstwo, ale było niesamowite, jak najlepsza czeska komedia :)
„Wilkołak Lila” Peter S. Beagle – 8, bardzo dobre, niecodzienne zakończenie i życiowy język,
„Wojna z Fnoolami” Phillip K. Dick – 7, trochę za szybkie tempo, ale ogólnie ciekawa idea,
„Dzieje stworzenia według Spike’a Milligana” Spike Milligan – 4, przeróbka Biblii, która nie zostawia śladu w pamięci po przeczytaniu,
„Średniowieczny romans” Mark Twain – 2, to chyba klasyczny przykład grafomanii,
„Ethelred Bezradny” Ben Travers – 5, humorystyczna przeróbka historyczna, ale mnie nie porwała,
„Dama ze snów” Evan Hunter – 7, utrzymana w stylu parodia arturiańska, absurdalna, ale zapadająca w pamięć,
„Trzy miesiące w balonie” John Kendrick Bangs – 3, nigdy nie bawiły mnie tego typu opowieści,
"Jak przegrałem II wojnę światową i pomogłem powstrzymać niemiecką inwazję" Gene Wolfe – 7, znane mi z „Rakietowych szlaków”, dobre, ale nie dla mnie,
„Fifi i chilijska trufla” Orson Welles – 8, dobrze napisane i zabawne,
„Darmozjad” Peter Sellers – 2, kolejna grafomania,
„Kij w mrowisko” Tom Sharpe – 7, fantastyki brak, ale realizm przedstawionej sytuacji i zakończenie wynagradzają ten brak ;)
„Samobójstwo Kiarosa” L. Frank Baum – 5, takie sobie opowiadanko, czytane bez emocji,
„Gwałt na Sherlocku” A.A. Milne – 3, kolejna przeróbka klasyka, bez myśli przewodniej,
„Sprawa białego królika” James Thurber – 4, prosta historyjka, którą trochę ratują zwierzęcy bohaterowie,
„Czego oczy nie widzom” Stan McMurtry – 7, fantastyki znowu brak, ale naprawdę przyjemnie się czytało,
„Potępiony” Woody Allen – 4, dziwne i niezrozumiałe,
„Bigos Mulligana” Donald E. Westlake – 3, zbyt poszarpane do czytania,
„Zabójcy z Dulwich” David L. Stone – 8, ciekawy świat, ciekawa scena, jak zapowiedź dalszego ciągu :)

W większości przypadków niełatwo jest ocenić zbiór opowiadań. Tym razem jest inaczej - ,,Obłędni rycerze" to zbiór utrzymanych w podobnym klimacie historii, w większości oscylujących na granicy absurdu, ciekawych i zabawnych.

Komizm, absurd, groteska. Wszystko w wydaniu mistrzów gatunku.

Komizm, absurd, groteska. Wszystko w wydaniu mistrzów gatunku.

Dużo różnorodnych opowiadań, wszystkie są jednak przezabawne. Perełki to teksty Spike'a Milligana, Terry'ego Pratchetta oraz Marka Twaina.

• Terry Pratchett
  • Do kupienia