Obłędni rycerze

Okładka książki Obłędni rycerze
Woody AllenJohn Kendrick Bangs Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2000-03-01
Magdalena Moltzan-Małkowska, Monika Michowicz

więcej Więcej

Bardzo nierówny zbiór opowiadań humorystycznych – jedne były naprawdę dobre i ciekawe, w innych nie znalazłam dla siebie niczego zabawnego ani odkrywczego.
Wyróżnię cztery utwory, które mnie zaciekawiły: Nowa Utopia, Wilkołak Lila, Średniowieczny Romans i Dama ze snów. O reszcie z dużym prawdopodobieństwem prędko zapomnę.
Dodaję nieformalne pół punktu za wstępy dotyczące...

Nierówne, kilka trąci myszką, kilka ciekawych.

"Opowiadania" zazwyczaj liczą kilka stron i w większości są mało zajmujące. Jedyna wartość literacka to pewne szersze spojrzenie na historię (czy może lepiej ewolucję) humoreski, bo w tomiku zebrano bardzo różnych autorów z niemal półtora wieku.

Książka kupiona ze względu na nazwisko Pratchetta na okładce - jestem uzależniona od książek tego pana.
Jednak jego opowiadanie średnio mi się podobało. Nie ma sensu streszczać każdego opowiadania po kolei, ale te które mi się najbardziej podobały można znaleźć a linku:

Zbiory opowiadań są jak seria przelotnych romansów bez zobowiązań. Kiedy już zaczynasz przywiązywać się do bohaterów jednego z nich, nagle na horyzoncie pojawia się kolejne, równie warte uwagi. Zawarte w "Obłędnych rycerzach" historie są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich niezmiernie mnie bawiły, inne zaś sprawiały, że niecierpliwie odliczałem strony do zakończenia. Na...

Ten tomik fantastyczno-humorystycznych opowiadań był zdecydowanie mniej ciekawy, niż czytane przeze mnie wcześniej „Czarujące obiekty latające”. Mniej fantastyki, więcej znanych nazwisk i o wiele mniej przyjemności z czytania. Powiem szczerze, większość nie przypadła mi do gustu. Czułam się tak, jakby miało mi się podobać, bo „ten ktoś jest kimś”… Strasznie nierówna...

W większości przypadków niełatwo jest ocenić zbiór opowiadań. Tym razem jest inaczej - ,,Obłędni rycerze" to zbiór utrzymanych w podobnym klimacie historii, w większości oscylujących na granicy absurdu, ciekawych i zabawnych.

Komizm, absurd, groteska. Wszystko w wydaniu mistrzów gatunku.

Dużo różnorodnych opowiadań, wszystkie są jednak przezabawne. Perełki to teksty Spike'a Milligana, Terry'ego Pratchetta oraz Marka Twaina.

Niektóre opowiadania są nudnawe, ale większość mi się podobała.

• Fantastyka
  • Terry Pratchett