The Book of Other People
opowiadania, Ameryka

Inne wydania

Bez cenzury, bez sztampy, bez trzymanki. Zadie Smith zebrała grono najciekawszych angielskojęzycznych pisarzy z obu stron Atlantyku i postawiła przed nimi proste zadanie: „Wymyślcie kogoś”. Tak powstała Księga innych ludzi: galeria fantazji, poglądów i wydarzeń z życia dwudziestu trzech osób. Osób co prawda fikcyjnych, lecz fascynujących. Poznajcie więc nowych znajomych. David Mitchell przedstawia Judith Castle, frywolną starszą panią uciekającą w wiek nastoletni. Hari Kunzru zza rozchylonych zasłon o 4.30 rano pokaże wam Magdę Mandelę, którą właśnie zabiera radiowóz. Adam Thrillwell opisze historię nie do końca udanego romansu w dekoracjach bliskowschodnich, a ZZ Packer - zupełnie nieudanego w nowojorskich. Za to na pocieszenie babcia Jonathana Safrana Foera poczęstuje was ciasteczkami i opowie, co sądzi o szkopach i czarnuchach. Natomiast sama Zadie Smith zabierze was do Anglii, byście mogli pomieszkać z pewną zwariowaną rodzinką. Na deser dwa komiksy. Opowiadania zabawne i mroczne, melancholijne i szalone, symboliczne i dosłowne - to podróż przez nieocenzurowane, nie tworzone pod gusta krytyków światy najciekawszych młodych pisarzy. Zadie Smith po raz kolejny zadziwia - jako autorka i jako redaktor.

orchisss | 2011-10-16
Przeczytana: 16 października 2011

Na "Księgę innych ludzi" chętkę miałam od dawna. Piękna okładka, mnogość autorów, ciekawe formy. Rekomendacja i redakcja Zadie Smith - to musiało być dobre, prawda? Przysłowiowy kotlet mielony. "Musi" - to wiadomo co i gdzie. "Księga innych ludzi" najzwyczajniej w świecie mnie rozczarowała.

"Księga innych ludzi" to zbiór opowiadań (oraz komiks, gwoli ścisłości). Bohaterem każdego z nich jest inna ... postać (bo nie można powiedzieć "osoba"). Przekrój przez autorów najróżniejszy. Poziom opowiadań - co naturalne - różny. Od niezłych poprzez słabe i bardzo słabe. Najbardziej do gustu przypadła mi historia Gabrielle, dziewczynki wrzuconej w świat dorosłych. Została ona opisana przez Vendelę Vidę w opowiadaniu "Soleil". Historia jedenastolatki, która wyjeżdża na "dziewczyński weekend" z dawną przyjaciółką matki i zostaje mentalnie wrzucona w świat dorosłości. Dobre pióro, ciekawie zbudowana fabuła.

Bardzo podobało mi się również opowiadanie "Szczeniak" George'a Saundersa -...

QueenMargot | 2012-01-08

"Księga innych ludzi" jako debiut redaktorski Zadie Smith niestety mnie rozczarowała. Opowiadania są mało wciągające, chociaż trzeba przyznać, że wizualnie cieszą oko, np. znajdujący się w książce komiks.
Nie udało mi się dobrnąć do końca.

Salma | 2011-09-27

Napisać dobre opowiadanie to dla mnie prawdziwa sztuka. Nie znam wiele dobrych opowiadań. Tak krótka forma musi bowiem spełniać wiele więcej warunków niż przeciętna powieść. Przede wszystkim musi natychmiast zaciekawiać, bo przecież szybko się kończy. Nie ma tutaj czasu na rozwijanie wątków i akcji, snucie długich opisów i rozważań. Opowiadania zawarte w zbiorze pani Smith niestety nie spełniły w większości tych zasadniczych punktów. Żadna z przedstawionych w książce osób nie zdołała mnie wystarczająco zainteresować, nie wywołała emocji. Może z wyjątkiem Potwora. Zaletą książki jest ładne wydanie i różnorodność form, w tym komiks.

muszka-pietruszka | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Ciekawy pomysł, ciekawy zbiór nazwisk. Jedne opowiadania lepsze, inne słabsze, jak to zwykle w antologiach. Ale warto przeczytać. Mam wrażenie, że autorzy mieli dobrą zabawę przy tym zadaniu, które postawiła przed nimi Zadie Smith.
Jej opowiadanie zresztą należy do tych bardziej udanych. Widać, że podeszła serio do tej pracy i starała się stworzyć niepowtarzalną postać (a nawet małą galerię postaci)

agatka_a | 2016-10-13

Rozumiem ideę zebranych w książkę historii napisanych w jakimś wspólnym duchu, ale nie rozumiem niektórych autorów, którzy umieścili tam kompletnie bezsensowne, nudne i absurdalne opowiadania. Z całości spodobały mi się trzy, z czego oczywiście jedna mistrzowskiej i wspaniałej Zadie Smith. Polecam przeczytać sobie gdzieś w kącie księgarni własnie jej część :)

Alicja | 2010-11-10
Przeczytana: maj 2010

Lubię opowiadania. Ale zamieszczone w tym zbiorze niczego nie wnoszą. Przynajmniej dla mnie

zczech | 2013-08-11

Pomysł bardzo ciekawy, ale niestety opowiadania zawarte w tej książce już mniej

Magdalena | 2013-05-01
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2013

Tylko 3 gwiazdki za 3 dobre opowiadania.Ogolnie duze rozczarowanie całością.

Family | 2012-12-30

łdz