Pokolenie X. Opowieści na czasy przyśpieszającej kultury

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Kultowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
Generation X: Tales for an Accelerated Culture
Marek

Inne wydania

Pierwsza i najgłośniejsza powieść Douglasa Couplanda. Przerażająco zabawna. Pod pozorami komizmu kryją się sprawy niebłahe, bowiem młodzi bohaterowie(ludzie przed trzydziestką), niekonwencjonalni, bulwersujący, wręcz szokujący otoczenie zachowaniem, tak naprawdę usiłują zachować tylko twarz, uciekając od współczesnej cywilizacji reklamy i supermarketów, konformistycznego, zmaterializowanego społeczeństwa.
Wśród gabinetów chirurgii plastycznej i barów Palm Springs tworzą nowoczesne bajki o życiu i przemijaniu, niepokojąco śmieszne opowieści o odpadach atomowych czy magicznym kulcie pieniądza. Żyją według własnych zasad; nieprzewidywalni, patologicznie niepewni przyszłości, tęsknią za prawdziwą miłością i własnym, bezpiecznym domem. Podobnie jak rzesza ich rówieśników, których są zwierciadlanym odbiciem, Andy, Claire i Dag nie mają nikogo, kto uleczyłby ich z lęku i obsesji, nie ma też kultury, do której pasowałaby ich inność.

(opis za: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,169 )

MinnieFlav | 2014-01-05
Przeczytana: 2014 rok

Styl jest mocno obrazowy, dużo metafor, dogłębnie analizujący przestrzeń, przekazujący klimat, barwny, sarkastyczny, jest miłość do psów, aż zaczęłam je lubić, autor zna więcej niż 100 rożnych słów na krzyż, niestety czuje się niedoskonałość tłumaczenia, tematem jest pokolenie x konkretnie w kaliforni, nie na planecie, zaczyna się już jak pełen odjazd w moim stylu, zabieramy dupę w troki uwalamy się daleko od wszystkich i kontemplujemy jakieś wydarzenie z kosmosu jako maleńka drgająca cząstka wszechświata, jak mi zawsze brakuje obrazowości w książkach tutaj się czuje nią obrzygana. Jest dobrze. Ujmująco. Zachwycająco. Czytałam z brwiami cały czas uniesionymi do góry i z takimi chwilowymi przystankami na WOW! jakie ujęcie...

porządekalfabetyczny | 2012-04-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Powtórki
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Czytam znowu (trzeci? czwarty raz?) o tych, którzy na chwilę, a może na zawsze wyprowadzili się na pustynię.

Pierwszy raz czytałam 'Pokolenie X' 17 lat temu, w połowie lat 90 i wciąż pamiętam ten zawrót głowy. Już chwilę później książka ta została połknięta, przeżuta i wypluta, Citroen Le Generation X odjechał, a Coupland stwierdził: 'Generation X is dead'. Nie dla mnie. Pokolenie? Jakie pokolenie? Ta książka to stan umysłu. Czytam, i, jak to ktoś świetnie napisał o powtórnym czytaniu:'the original experience, presumed forgotten, turns out to have been mysteriously preserved, like a leaf between the pages'.

Coupland o pisaniu GenX: 'I foolishly took out a lease on a tiny bungalow in Palm Springs, California, for no other reason than that I'd been there once before and it seemed like a romantic place to write a book – oh, the naivety of youth. (...) I'd shackled myself to a year of profound loneliness and despair, the grimness of which haunts me to this day. This was 1989, and...

ravenstag | 2011-06-26
Na półkach: Cele polowań, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Lektura na jedno popołudnie.

Nie, nie dlatego, że można przeczytać i zapomnieć, ale dlatego, że wprost nie można się oderwać.

Niezmiernie błyskotliwa książka.
Wstawki "słownikowe" to istne perełki.
A wrażenia z lektury - po prostu bezcenne.

Bartłomiej | 2012-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Trochę Kerouaca, trochę znudzenia zwykłą egzystencją, w typowym alternejtiw juesej stylu.Spodoba się większości typów z dziwnymi grzywkami, obcisłymi dżinami i rogowymi okularami.
Osobom z włączonym myśleniem niezależnym,przechodzącym młodzieńczość między rokiem 80 a końcem lat 90 może wydać się wtórna i nic nie wnosząca:)
Najmocniejszą stroną książki są krótkie słownikowe teksty na poszczególnych stronach - reszta nie zachwyca.

Karolina | 2012-08-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Należąc do pokolenia X nie sposób ominąć tej książki. Wzięłam się za nią z nieco ostudzonym zapałem (mąż czytał przede mną) i... nie zachwyciła.
Książka o zagubionych prawie trzydziestolatkach, którzy nie chcą, nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie konsumpcyjnym. Ale też już nie chce mi się negować wszystkiego. To wszystko podane w jakiś taki nijaki sposób. Trudno mi wskazać jednoznaczne zarzuty względem tej pozycji. Spodziewałam się czegoś więcej, jakiegoś ducha pokolenia X, czegoś wręcz metafizycznego? Tego 'czegoś' właśnie zabrakło.

Na plus wstawki słownikowe. Są one jak nie o nas, to przynajmniej o kimś kogo znamy :)

qbard | 2015-07-06

Powieść o trójce 30-latków, którzy porzucają swoje dotychczasowe życie "na poziomie" i wyjeżdżają w poszukiwaniu swoich marzeń. Współczesna cywilizacja (lata 90) napawa ich obrzydzeniem, postanawiają żyć prosto i minimalistycznie. Bez planowania.

Marta B | 2011-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w życiu. Jest jednocześnie boleśnie współczesna, a zarazem przedstawia w ciakawy i ponadczasowy sposób nie tylko pokolenie X. Absolutnie obowiązkowa lektura dla każdego.

fuzja | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Smutna, ale zakończenie jest piękne i jednoznaczne.

yootsuu | 2016-08-08
Przeczytana: 03 maja 2016

nie wiem, czy to moje zbyt wysokie wymagania, przesadzony marketing, czy, zwyczajnie, nie sądzę, by była to powieść kultowa. a może wszystko razem?

'Pokolenie X' to dziwna książka. od razu w oczy rzuca się szata graficzna - tekst przerywany hasłami słownikowymi z nietypowymi definicjami, rozdziały rozpoczęte w specyficzny sposób. część haseł jest naprawdę błyskotliwa, pomysłowa i trafiająca w punkt, co dobrze świadczy o autorze. ;) do stylu trzeba się przyzwyczaić, bo trochę przypomina mowę codzienną, trochę intelektualny bełkot. bez wczucia w klimat można naprawdę się zmęczyć, dlatego zamiast czytania na siłę proponowałabym robienie kilku podejść, aż coś zaiskrzy. ;)

fabuła przypominała mi 'W drodze' - grupka młodych, zagubionych ludzi, którzy starają się znaleźć złoty środek do przeżycia fajnego, spokojnego życia. postawy dyskusyjne, ale nie da się ukryć, że jest to portret pokolenia, w którym można odnaleźć siebie i swoich bliskich. i to boli najbardziej.

nie zachwyciłam się,...

Trochę irytująca, trochę zabawna, ale niewątpliwie oddająca ducha pokolenia X.