Pokolenie X. Opowieści na czasy przyśpieszającej kultury

Wydawnictwo: G+J
Generation X: Tales for an Accelerated Culture
literatura piękna
Marek

Pierwsza i najgłośniejsza powieść Douglasa Couplanda. Przerażająco zabawna. Pod pozorami komizmu kryją się sprawy niebłahe, bowiem młodzi bohaterowie(ludzie przed trzydziestką), niekonwencjonalni, bulwersujący, wręcz szokujący otoczenie zachowaniem, tak naprawdę usiłują zachować tylko twarz, uciekając od współczesnej cywilizacji reklamy i supermarketów, konformistycznego, zmaterializowanego społeczeństwa.
Wśród gabinetów chirurgii plastycznej i barów Palm Springs tworzą nowoczesne bajki o życiu i przemijaniu, niepokojąco śmieszne opowieści o odpadach atomowych czy magicznym kulcie pieniądza. Żyją według własnych zasad; nieprzewidywalni, patologicznie niepewni przyszłości, tęsknią za prawdziwą miłością i własnym, bezpiecznym domem. Podobnie jak rzesza ich rówieśników, których są zwierciadlanym odbiciem, Andy, Claire i Dag nie mają nikogo, kto uleczyłby ich z lęku i obsesji, nie ma też kultury, do której pasowałaby ich inność.

(opis za: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,169 )

TomAsh | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Fajna, sarkastyczna książka, która się nie zestarzała.

Ewa Tw | 2018-10-29
Przeczytana: 22 października 2018

Pokolenie 30-sto latków którzy wyjeżdżają kopać studnie do Afryki, aby odszukać własne JA - owszem, słyszałam o takich ludziach. Znam kolegę który jeździ na 3 miesiące głaskać słonie... i co z tego?

Książka o próbie ucieczki od teraźniejszości która nas przytłacza... ALE można było zrobić to lepiej. Jest zbyt płytko i zamiast przyjemności zanurzenia się w lekturze wchodzimy do brodzika dla dzieci.

Angelika | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane, P_2018
Przeczytana: 06 lutego 2018

Na książkę Pokolenie X natrafiłam zupełnie przypadkiem. Bez oczekiwań, bez nakręcenia na kultową pozycję, przeczytałam ją taką jaką jest. Z perspektywy czasu, współczesny czytelnik powinien być w stanie odróżnić pseudointelektualny bełkot, którego u autora nie brakuje. Niemniej jednak pomimo tego znajdzie się kilka ciekawych, spostrzeżeń i myśli, a także definicji, które często sprawnie puentują wydarzenia dziejące się na poszczególnych stronach. Część z nich jest aktualna do dziś, część przepadła na polu postępującej globalizacji. Pędzącego świata nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ale nas samych w nim, możemy spowolnić. Coupland sprezentował poszatkowaną powieść, bez szczególnej głównej osi historii, w której bohaterowie, próbują wyłączyć się z nurtu konsumpcjonizmu. Wydaje się to być po prostu zabiegiem odwzorowującym chaos otaczającego świata. Pozycja ta jest właśnie jak świat, w ogólnym rozrachunku przeciętna, ale są też fragmenty słabe i bardzo dobre, niczym w rozkładzie Gaussa.

drek | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Tematyka dość bliska memu sercu, czyli brak sensu w życiu :) Książka w ogólnym rozrachunku dobra.
Składa się z trzech części. Pierwsza była dla mnie trochę zbyt abstrakcyjna, osobiście wolę raczej spójną fabułę. Pozostałe dwie części czytały mi się zdecydowanie przyjemniej.

Usmiech_Niebios | 2018-01-01

Dobry styl i ciekawa treść

dzoanka | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Dziwna książka...nawet nie umiem się określić czy mi się podobało czy nie

yootsuu | 2016-08-08
Przeczytana: 03 maja 2016

nie wiem, czy to moje zbyt wysokie wymagania, przesadzony marketing, czy, zwyczajnie, nie sądzę, by była to powieść kultowa. a może wszystko razem?

'Pokolenie X' to dziwna książka. od razu w oczy rzuca się szata graficzna - tekst przerywany hasłami słownikowymi z nietypowymi definicjami, rozdziały rozpoczęte w specyficzny sposób. część haseł jest naprawdę błyskotliwa, pomysłowa i trafiająca w punkt, co dobrze świadczy o autorze. ;) do stylu trzeba się przyzwyczaić, bo trochę przypomina mowę codzienną, trochę intelektualny bełkot. bez wczucia w klimat można naprawdę się zmęczyć, dlatego zamiast czytania na siłę proponowałabym robienie kilku podejść, aż coś zaiskrzy. ;)

fabuła przypominała mi 'W drodze' - grupka młodych, zagubionych ludzi, którzy starają się znaleźć złoty środek do przeżycia fajnego, spokojnego życia. postawy dyskusyjne, ale nie da się ukryć, że jest to portret pokolenia, w którym można odnaleźć siebie i swoich bliskich. i to boli najbardziej.

nie zachwyciłam się,...

fuzja | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Smutna, ale zakończenie jest piękne i jednoznaczne.

enka | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Zmęczyła mnie ta książka strasznie. Odłożyłam ją na półkę kilka lat temu; dziś zrobiłam kolejne podejście ale po kilku stronach się poddałam i przekartkowałam ostatnie strony.
Rozumiem bohaterów, ale jest w nich coś bardzo dla mnie irytującego. Plus jedynie za wstawki definicyjne, ironicznie opisujące rzeczywistość.

qbard | 2015-07-06

Powieść o trójce 30-latków, którzy porzucają swoje dotychczasowe życie "na poziomie" i wyjeżdżają w poszukiwaniu swoich marzeń. Współczesna cywilizacja (lata 90) napawa ich obrzydzeniem, postanawiają żyć prosto i minimalistycznie. Bez planowania.