Selected Plays
978-83-7510-628-2
Woody Allen, Allen na scenie

W tym tomie znalazło się pięć sztuk Allena: Pytanie, Gdy śmierć zastuka, Nad kobietami Lovborga, Śmierć oraz Bóg. Zaludniają je postaci autentyczne - jak Abraham Lincoln - i fikcyjne - jak nowojorski Żyd, który nie waha się zagrać w remika ze Śmiercią, dramaturg, twórca wybitnych postaci kobiecych, wyrwany ze snu mężczyzna, który z tropiciela mordercy staje się ofiarą szalonego tłumu tropicieli, czy strapiony autor klasycznych greckich sztuk. Mimo różnorodności postaci, miejsc i czasów, w których się rozgrywają, wszystkie te teksty łączy błyskotliwy, surrealistyczny humor - znak firmowy autora. Czytając je, nie sposób się nudzić.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

marcia | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Mam problem z tą książką, ponieważ jak dla mnie jest za bardzo pokręcona, przez co cały czas trzeba czytać bardzo uważnie!, a ja lubię się odprężyć podczas czytania!
Jeśli chodzi o Woody'ego Allena to nie jest dla każdego. Większość jego filmów, dla mnie są dobre, ale niektóre są tak pokręcone, że aż irytujące!

visenna88 | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lipca 2012

Nie doczytałam. Rozumiem fenomen Allena, niekiedy humor jego wydaje mi się wybitnie inteligentny i jedyny w swoim rodzaju. Ale te dramaty nie zachwyciły mnie.

Rafał Niemczyk | 2011-04-14
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

"Dramaty Allena w gruncie rzeczy często przypominają jego filmy, napędzane lokomotywą surrealistycznego, absurdalnego humoru. Gra, w którą słynny nowojorczyk wciąga odbiorcę, jest jednak grą wyrafinowaną – każda satyra ma tutaj swój cel i często przejaskrawione uzasadnienie.
Nie jest Allen bezmyślnym kabarecistą nowego pokolenia, rozśmieszającym publiczność głupimi minami i skeczami rodem z tanich polskich komedii, gdzie swoje marne role odgrywają głównie celebryci. Nie stara się drwić na siłę, ciągnąc wózek z dwuznacznymi tekstami i nic nie znaczącymi dialogami. U Allena – to, co zdaje się być z kosmosu, właśnie wśród przeciętnych ludzi staje się znaczące najbardziej. Obsesje i społeczne lęki przenosi on na obszary bezpardonowego humoru – nie trywialnego jednak, ale inteligentnego i wbrew pozorom w charakterystyczny sposób wysublimowanego."

Cała recenzja do przeczytania pod adresem:

Recenzentka | 2013-07-02
Na półkach: Konkursowe, Przeczytane

Jeśli mam być szczera, z tych krótkich pięciu scenek spodobałby mi się zaledwie dwie… Choć to i tak wiele. Były nimi: „Gdy śmierć zastuka” i „Bóg”. Co mi się tak w nich spodobało? Przede wszystkim ten czysty, Allenowski humor, którego w znacznym stopniu brakowało w pozostałych opowieściach. Niestety w pozostałych przypadkach bardzo się zawiodłam. Opis kłamie. Z wyjątkiem dwóch wyżej wymienionych pozycji, wszystkie pozostałe są nudne i czytanie choć szybkie, zdaje się być jednak bardzo oporne. Chociaż wiadomo, że wszystko zależy od gustu…
Zapraszam do przeczytania całej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/07/allen-na-scenie.html

zemstabanana | 2013-12-04

Król poczucia humoru, inżynier absurdu idealnie wyczuwa zalety tekstów dramatycznych. Choć części z utworów zamieszczonych w zbiorze nie zaliczyłabym do dramatów to lekturę polecam jak najbardziej, nie tylko wielbicielom Allena. Szkoda tylko, że nie zamieszczono mojej ulubionej sztuki "Zagraj to jeszcze raz, Sam", która moim zdaniem najlepiej oddaje kunszt autora.

hasiek | 2012-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Kolejna książka jednego z moich Mistrzów, z którą miałam okazję spędzić kilka wieczorów. Chociaż nie, dokładnie rzecz biorąc, wieczór był jeden, bo "Allen na scenie" to zbiór scenariuszy, które czyta się w zawrotnym tempie. Ubogo opisane tło wydarzeń pozwala całkowicie skupić się na tym, co jest w twórczości Allena najważniejsze, czyli słowie. A słowo w tej książce jest pełne absurdu i niełatwego, ale rozbrajającego humoru.

Aż żal, że żadne z tych dzieł nie doczeka się wystawienia na rzeczywistej scenie.

bookpositive | 2012-12-13
Przeczytana: 2011 rok

Ponoć świetna książka, pełna ironicznego i inteligentnego humoru, jak dla mnie zbiór nieciekawych, nudnych opowiastek. Może, po prostu nie rozumiem mądrości tych opowiadań, lub nie umiem znaleźć w nich drugiego dna.

człowiek | 2013-12-29

Książka zawiera w sobie 5 sztuk..
Pierwsza to krótka sztuka ''Pytanie'', w którą został wplątany i były prezydent Lincoln. O czym to jest? Do prezydenta Lincolna trafia człowiek z prośbą, a gdy jest proszony przed jego oblicze i staje przed nim, pyta: '' Panie prezydencie, jakiej długości powinny być ludzkie nogi?'' Wówczas on odpowiada:'' takiej by sięgały do ziemi''. Cały rząd sie śmieje, a prezydent zachywca się swą błyskotliwą odpowiedzią. Po wszystkim prezydent nie może spać i dręczy go to o co ktoś go zapytał i ma poczucie winy za daną mu odpowiedź . Człowiek, który zjawił się u prezydenta jest również bardzo przygnębiony i ubolewa nad sobą. Pózniej okazuje się, że człowiekowi wymsknęło się to nagle, ponieważ był okropnie zestresowany a nie chciał wyjśc na niemowę. Tak naprawdę miał on sprawę co do życia lub śmierci jego syna. Potem do domu interesanta w środku nocy trafia sma Abraham Lincoln i dziękuję mu zadane mu głupie pytanie, bo przewartościowało jego życie....

eatinbrainz | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Z książką "Allen na scenie" wiążę podobne odczucia jak z filmografią reżysera - zawiera ona zarówno twory zabawne i urzekające - "Nad kobietami Lovborga" i utrzymana w kafkowskim klimacie "Śmierć" (jednoaktówka z połowy lat siedemdziesiątych, przeniesiona na ekran po blisko dwudziestu latach pod postacią czarno-białego filmu "Cienie we mgle"), oraz takie, które stanowią jednorazowy epizod - niewątpliwie bezbolesny, ale i w znacznej mierze "bezpłciowy", pozbawiony jakiegoś wyrazistego akcentu i kropki nad "i" ("Pytanie", "Gdy śmierć zastuka").
Niemniej czyta się ją szybko i przyjemnie - podobnie zresztą, jak ogląda się filmy amerykańskiego reżysera. Polecam zwłaszcza fanom Allena.

Magda | 2014-04-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Chciałam tą pozycję przeczytać ze względu na "Boga", o którym słyszałam pochlebne opinie. Allen potrafi pisać świetne sztuki. Proste, wymowne, lekkie i zabawne.