Duża ryba

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

William Bloom ma coraz mniej czasu, a właściwie to jego ojcu Edwardowi zostało go niewiele umiera bowiem na raka. W obliczu zbliżającego się nieuchronnie Wielkiego Finału, liczy się teraz tylko jedno: nawiązanie więzi z umierającym ojcem i poznanie historii jego życia. Tak się bowiem złożyło, że Edward Bloom rzadko bywał w swoim domu, a jego jedyny syn wie o nim na pewno tylko jedno: tata świetnie opowiada dowcipy i doprawdy, zna ich tysiące! Krępująco skromna to wiedza.Ktoś uczył się, pracował, założył rodzinę, kogoś kochał, kogoś też nienawidził, wywarł wpływ na życie co najmniej kilkudziesięciu osób i jedyne co o nim wiadomo, to fakt, iż jest wyśmienitym opowiadaczem dowcipów?! William, bohater Dużej ryby postanawia to zmienić. Na podstawie tych niewielu faktów z życia ojca, które zna, tworzy historię jego życia. Powiedzieć, że jest ona niezwykła to i tak za mało. Dla ojca nie ma rzeczy niemożliwych, zadań niewykonalnych, problemów nierozwiązywalnych. Skoro potrafi rozmawiać ze zwierzętami, obłaskawić groźnego olbrzyma, oddychać pod wodą, zbić fortunę, fruwać, zdobyć najpiękniejszą pannę w okolicy to może potrafi też żyć wiecznie? Przy łożu konającego ojca wszystko jest relatywne, zaciera się granica pomiędzy prawdą a fikcją, zresztą nie jest już ważne jak to było w rzeczywistości.Czy Edward Bloom to zwyczajny człowiek i tylko jego syn widzi w nim mitycznego herosa? A może jednak to mężczyzna niezwykły, którego życie pełne było iście baśniowych przygód? Czytelnik i tak zdecyduje sam.) Najważniejsze , że w tej komiczno tragicznej opowieści o życiu i umieraniu syn ostatecznie znajduje sposób by się z ojcem porozumieć. Tak nam się przynajmniej wydaje. Bo przecież w tej współczesnej baśni z ponad tysiąca dni i nocy amerykańskiego Południa wszystko jest możliwe.

| 2015-09-15
Krystian P | 2015-03-31

Pomysł jest świetny. Jednak tym razem wygrał film. Jest znacznie lepszy. A szkoda bo nurt magicznego realizmy jest przecież narzędziem do przeniesienia nas czytelników w niesamowite miejsca - z świetnym morałem.

Ewa | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 20 września 2013

Są książki znacznie lepsze od ekranizacji. Są ekranizacje, które dorównują książkom. Z rzadka zdarza się, że to ekranizacja jest ciekawsza. Jednak pierwszy raz zetknęłam się z sytuacją, kiedy film jest tak różny i zarazem podobny do powieści, że trudno oceniać obie historie jako jedną, ale też jako dwie. Mowa tu o „Dużej rybie” Daniela Wallace’a, którą na ekrany przeniósł nie kto inny, jak Tim Burton.

Najpierw obejrzałam film. Kilka razy. Zakochałam się zarówno w Edwardzie Bloomie, jak i jego prześlicznej ukochanej. Historia była tak piękna, ciepła i barwna, że nie można było przejść obok niej obojętnie. Dlatego też film stał się jednym z moich ulubionych. Po dłuższym czasie dowiedziałam się z wiadomości na Filmwebie, że w rzeczywistości obraz Burtona jest ekranizacją powieści. Oczywiście od razu postanowiłam ją przeczytać.

Książkę znalazłam na Allegro i kupiłam w nadziei, że tym razem zamiast obejrzeć, poczytam o niesamowitych przygodach Edwarda. Muszę przyznać, że w pewnym...

Kornelia | 2010-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Trochę się męczyłam czytając, spodziewałam się czegoś więcej. Jedna z nielicznych książek, której niestety muszę dać gorszą opinię niż ekranizacji, w tym przypadku uwielbianego przeze mnie Tima Burtona.

Gangsterra_Rosita | 2014-08-02

Filmu nie oglądałam , ale moja kuzynka która ma podobny gust do mnie bardzo wychwaliła go mówiąc , że jest fenomenalny. Dlatego gdyż zobaczyłam książkę w bibliotece o tym samym tytule od razu znalazła się w moich rękach. Tylko kiedy zaczęłam ją czytać miałam coraz większe wrażenie , że czytam jakieś monstrualne głupoty. Naprawdę byłam skora oddać się tej książce , ale w ogóle jej treść mnie nie zaspokoiła. przepraszam za stwierdzenie , możecie się nie sugerować moimi odczuciami , ale muszę to powiedzieć ! Duża ryba okazała się niemal płotką. A jeszcze co mnie już w ogóle rozśmieszyło wam powiem to na końcu te "podziękowania - że ktoś pomógł napisać mu ją" Aż chce się powiedzieć ... Drogie wydawnictwa zaczynajcie przeglądać emaile od naprawdę zdolnej młodzieży, założę się , że znajdziecie nieoszlifowany diament niepotrzebujący pomocy do napisania książki.

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Urocza!! Bardzo, bardzo urocza książka. Bloom wykazał się wspaniałą wyobraźnią a Tim Burton potrafił przenieść to dzieło na ekran. Koniecznie!!

Salma | 2012-08-01

Jeśli nie porównywać książki do jej ekranizacji - to całkiem dobra książka. Więcej w niej nostalgii, tajemniczości, mniej za to chyba niezwykłości. Niesamowite historie nie są tak wyraziste. Bardziej dobitnie jawi się za to charakter umierającego ojca i uczucia żywione do niego przez syna. Czyta się bardzo przyjemnie skacząc z kwiatka na kwiatek, od historyjki do czasu teraźniejszego, od wspomnienia cudownych lat do obcowania z agonią. Tim Burton zinterpretował tę książką na swój własny bajkowy sposób. Dlatego książka i film to w zasadzie dwie różne historie.

Diana Chmiel | 2016-08-03

bardziejlubieksiazki.pl

Syn przyjeżdża do umierającego ojca, by się pożegnać – tak można by streścić Dużą rybę. I mimo że to prawda, nie należy robić tego w taki sposób. Ta prosta, życiowa historia zawiera w sobie tyle niuansów, tyle odcieni i znaczeń, że warto poświęcić jej dłuższą chwilę i spróbować dostrzec to, co między wierszami. Bo Edward Bloom, umierający ojciec, to postać nietuzinkowa. Jego opowieści zabierają nas do tajemniczych krain, pozwalają obcować z nadprzyrodzonymi postaciami, każą wierzyć w miejsca, gdzie żyją ludzie o dwóch głowach i istnieją bałwany wysokie na 16 stóp. A sam Edward Bloom to ktoś, do kogo kury przychodzą na kolana znosić jajka, jest tak szybki, że potrafi dotrzeć na miejsce, zanim wyruszył, jest nadzwyczaj silny, a w jego życiu pojawił się nawet epizod uratowania wioski od olbrzyma. Uratował też niejedno życie, a jego pogodne usposobienie i uśmiech przyciągały do niego ludzi. Brzmi jak bajki? Wyobraźcie sobie dorastać sobie z takim ojcem 🙂...

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

wzruszająca i niebanalna historia. aczkolwiek, brakuje mi opisów więzi z ojcem, jakiegoś rodzaju magii, którą znalazłam w genialnym filmie Burtona.

warto przeczytać.

PaniZima | 2012-08-08
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 24 lipca 2009

Bardzo dobra książka, chyba lepsza od filmu Burtona, jedna myślę z 'ważnych' książek, zwłaszcza dla panów, trudna relacja ojca i syna, bardzo polecam.

Ojcowie na ekranie

Relacja ojciec-dziecko to temat często brany na warsztat przez pisarzy i reżyserów. Wiele książek opierających swą fabułę na tym popularnym motywie doczekało się swoich ekranizacji. Z okazji Dnia Ojca mała próbka klasyki literatury na ekranie.