Duża ryba

Okładka książki Duża ryba Daniel Wallace
Okładka książki Duża ryba
Daniel Wallace Wydawnictwo: Zysk i S-ka Ekranizacje: Duża ryba (2004) literatura piękna
Zysk i S-ka
2004-01-01
2004-01-01
Ekranizacje:
Duża ryba (2004)

Nietuzinkowo przedstawiona relacja ojciec - syn, historie muszą być brane w dużej mierze symbolicznie i jako lekcje życia i wychowywania dzieci by nie bały się dorosłego świata. Takie jest moje odczytanie historii, ale ona jest jak matrioszka, zależnie od własnych doświadczeń i perspektyw, można ją odczytywać na wiele znaczeń.

Fajna, ciekawa książka, tematyka trudna, ponieważ traktuje o śmierci i umieraniu. Jednakże przygody Edwarda wywołują uśmiech i skłaniają do refleksji :)

Powolne umieranie ojca jest pretekstem do opowiedzenia jego historii, w której rzeczywistość miesza się z fikcją. Baśń przeplatana prozą życia została sfilmowana w 2003r. "Dużą rybę" wyreżyserował Tim Burton.

Jedna z moich ulubionych ksiązek, do której chętnie wracam, ta baśniowa powieść skutecznie zwalcza chandrę (film Burtona również).

DUŻA RYBA to opowieść o niezwykłym życiu Edwarda Blooma, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami, znał niezliczoną ilość dowcipów, pokonał olbrzyma i pewnego razu postanowił kupić miasto. Fikcja miesza się tu z rzeczywistością, magia z humorem i wraz z synem Edwarda czytelnik próbuje odgadnąć, co jest prawdą.

Idealna lektura na rozluźnienie do przeczytania w kilka godzin, przy której zdarzy się Wam w kilku momentach wybuchnąć niekontrolowanym śmiechem. Polecam!

Idealna lektura na rozluźnienie do przeczytania w kilka godzin,...

Urocza!! Bardzo, bardzo urocza książka. Bloom wykazał się wspaniałą wyobraźnią a Tim Burton potrafił przenieść to dzieło na ekran. Koniecznie!!

bardziejlubieksiazki.pl

Syn przyjeżdża do umierającego ojca, by się pożegnać – tak można by streścić Dużą rybę. I mimo że to prawda, nie należy robić tego w taki sposób. Ta prosta, życiowa historia zawiera w sobie tyle niuansów, tyle odcieni i znaczeń, że warto poświęcić jej dłuższą chwilę i spróbować dostrzec to, co między wierszami. Bo Edward Bloom, umierający ojciec, to postać nietuzinkowa. Jego opowieści zabierają nas do tajemniczych krain, pozwalają obcować z nadprzyrodzonymi postaciami, każą wierzyć w miejsca, gdzie żyją ludzie o dwóch głowach i istnieją bałwany wysokie na 16 stóp. A sam Edward Bloom to ktoś, do kogo kury przychodzą na kolana znosić jajka, jest tak szybki, że potrafi dotrzeć na miejsce, zanim wyruszył, jest nadzwyczaj silny, a w jego życiu pojawił się nawet epizod uratowania wioski od olbrzyma. Uratował też niejedno życie, a jego pogodne usposobienie i uśmiech przyciągały do niego ludzi. Brzmi jak bajki? Wyobraźcie sobie dorastać sobie z takim ojcem 🙂 William jako dziecko na pewno był zachwycony opowieściami ojca. Przypuszczam, że w miarę dojrzewania, historie ojca wzbudzały w nim coraz większą niechęć i zniecierpliwienie, zwiększały dystans między nimi, bo chłopiec przestał w nie wierzyć, a ojciec nie umiał przestać opowiadać. Teraz, na łożu śmierci, dorosły już William chce się dowiedzieć od ojca, które z jego opowieści były prawdziwe. Czy w ogóle cokolwiek, co słyszał od ojca przez całe swoje życie, było prawdziwe? Williamowi wydaje się, że ojciec jest dla niego obcym człowiekiem, który anegdotą zasłania swoje prawdziwe ja.

Duża ryba jest cudowna. To współczesna bajka, z którą możemy zrobić wszystko. Możemy w nią uwierzyć, możemy ją odrzucić. Możemy się nią zachwycić, możemy wyciągnąć dla siebie wiele lekcji. Jest uniwersalna, traktująca o najważniejszych sprawach ludzkich, a jednocześnie lekka i przyjemna. Zawsze podziwiam tę trudną sztukę pisania o rzeczach skomplikowanych w tak prosty sposób.

bardziejlubieksiazki.pl

Pomysł jest świetny. Jednak tym razem wygrał film. Jest znacznie lepszy. A szkoda bo nurt magicznego realizmy jest przecież narzędziem do przeniesienia nas czytelników w niesamowite miejsca - z świetnym morałem.

Zdecydowanie polecam najpierw obejrzeć film i jeśli zachwyci-przeczytać książkę w formie "dopełnienia". Odradzam odwrotną kolejność ;)

Filmu nie oglądałam , ale moja kuzynka która ma podobny gust do mnie bardzo wychwaliła go mówiąc , że jest fenomenalny. Dlatego gdyż zobaczyłam książkę w bibliotece o tym samym tytule od razu znalazła się w moich rękach. Tylko kiedy zaczęłam ją czytać miałam coraz większe wrażenie , że czytam jakieś monstrualne głupoty. Naprawdę byłam skora oddać się tej książce , ale w ogóle jej treść mnie nie zaspokoiła. przepraszam za stwierdzenie , możecie się nie sugerować moimi odczuciami , ale muszę to powiedzieć ! Duża ryba okazała się niemal płotką. A jeszcze co mnie już w ogóle rozśmieszyło wam powiem to na końcu te "podziękowania - że ktoś pomógł napisać mu ją" Aż chce się powiedzieć ... Drogie wydawnictwa zaczynajcie przeglądać emaile od naprawdę zdolnej młodzieży, założę się , że znajdziecie nieoszlifowany diament niepotrzebujący pomocy do napisania książki.

• Literatura amerykańska
  • Ekranizacje