Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

Deborah Curtis, żona wokalisty, napisała pełną emocji, subiektywną biografię Iana Curtisa, rzucając nowe światło na jego pełne pasji życie i samobójczą śmierć.

Jarek Zawisza | 2018-12-20
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Love will tear us apart - i to w zasadzie jest motto całej tej opowieści.

Można oczywiście ten tekst całkiem udatnie przetłumaczyć jako - miłość nas rozdzieli... cóż z grubsza polukrowane i do radioodbiornika się nadaje.
Jednakże do mnie znacznie bardziej przemawia tłumaczenie popełnione przez nieodżałowanego Tomka Beksińskiego jeszcze w głębokich latach osiemdziesiątych...
A brzmi ono tak: miłość rozszarpie nas na strzępy (kawałki) i myślę że ta wersja jest o niebo bliższa temu, w jakim stanie mentalnym był Ian pisząc ten tekst.

Prawie dokładnie trzynaście miesięcy temu przeczytałem inną historię Iana Curtisa i Joy Division - "Joy Division od środka. Nieznane przyjemności".
Przeczytałem i napisałem później o swych wrażeniach po lekturze, narratorem i autorem tamtej opowieści był Peter Hook, legendarny basista, legendarnej kapeli.
Literacko było tak sobie, ale ogrom informacji o zespole, atmosferze muzycznego undergroundu, trasach, nagraniach, nastrojach i o samym Curtisie...

wooooho | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Książka opisuje życie obleczonego legendą Iana Curtisa, człowieka lubiącego uchodzić za centrum zainteresowania, wzbudzać kontrowersje wśród otoczenia, prowokującego do spojrzeń zdumienia i przyciągającego innością jak magnes, jak i również nieprzeciętnie wrażliwego, nie potrafiącego odnaleźć się w przytłaczającej go rzeczywistości. <br />
Nie jestem pewna jak ostatecznie ująć w słowa te wszystkie sprzeczności, które nie dawały mi spokoju jakiś czas po uporaniu się z powyższym tytułem. Nazwanie tego właśnie "uporaniem się" to w moim przypadku z pewnością odpowiednie posunięcie. Dlaczego? Nie mogę powiedzieć, że powyższą lekturę czytało się przyjemnie - to z całą pewnością nie to słowo - raczej wprawiła mnie w zastanowienie i zainteresowanie nasilające się wraz z każdym kolejnym rozdziałem razem z ciężarem przykrej świadomości tego, do czego to wszystko zmierza. Zanim zdecydowałam się sięgnąć po tę biografię, znałam bardzo dobrze historię Joy Division, jak i samego Iana Curtisa, ale...

Kotoklizm | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2013, Ulubione
Przeczytana: 23 września 2013

Czytając tą biografię zaczęłam się zastanawiać na tym, że młodzi ludzie często biorą sobie za idola człowieka, o którym nie wiedzą nic, albo tyle ile przedstawią im kolorowe gazety. Najczęściej sztucznie kreując wizerunek.
Opowieść żony Iana Curtisa jest przejmującą historia początków i końca ich miłości, oraz Joy Division.

Warto przeczytać, jeśli ceni się muzykę inną niż ta dzisiejsza, skomercjalizowana.

MaciekWroc | 2014-07-18
Przeczytana: 12 kwietnia 2009

Zafascynowany swego czasu twórczością Joy Division pożyczyłem biografię Iana Curtisa. Po książkę z pewnością sięgną fani, ale być może również początkujący muzycy, którym ja też chciałem być. Dalej uwielbiam muzykę lat 80-tych, w szczególności tzw. nową i zimną falę. A to książka o tych klimatach.
Dzięki temu, że autorem publikacji jest żona i pierwsza recenzentka twórczości Curtisa, mamy ciekawy obraz tej osobowości (urzędnika w ministerstwie), a "po godzinach" tekściarza i wokalisty. Do dziś w radio można usłyszeć kultowe: "She lost control" czy "Love will tear us apart again". Wrażliwym polecam "Atmosphere", które do dziś nie daje mi spokoju intrygującym zakończeniem. Curtis chyba nie wytrzymał oczekiwań i rodzącej się popularności, stąd przedwczesne samobójstwo. Koledzy z zespołu nie chcąc kontynuować twórczości Joy Division, powołali do życia nową grupę (nomen omen) "New Order" (Nowy Porządek).
Współczułem żonie Iana, czytając o jej cierpieniach i kłopotach we wspólnym...

PanBjoernsson | 2019-04-29

Joy Division to zespół, który nagrał tylko dwie płyty i istniał zaledwie 4 lata początkowo pod nazwą Warsaw, ale jego dokonania są ponadczasowe. Co ciekawe ta muzyka wcale się nie nudzi i mimo upływu czterdziestu lat jest niesamowicie "świeża". Osobliwe jest również to jaki ślad pozostawiły po sobie dwa albumy formacji; "Unknown.." i "Closer". Jeżeli wsłuchacie się w końcową brudną solówkę z "day of the lords" to usłyszycie tam sposób gry na którym opiera się cały późniejszy black metal (np. Burzum - "filozofem"). "disorder" i inne kawałki to przecież charakterystyczna gitara The Edge z U2. Wysunięcie partii gitary basowej na przód przyprawia o ciary. Joy Division to też inspiracja dla wielu późniejszych zespołów, np. The Cure, czy wiele lat później Interpol, Editors..
A miało być o książce!
"Przejmujący z oddali" to wspomnienia żony Iana Curtisa o nim samym i o trudach w jakich narodził się ten zespół, to także trudne relacje pomiędzy zespołem, a Deborą wspomnianą żoną. To też...

beladonna | 2010-08-11

niewielka książka Debory Curtis, żony wokalisty zespołu na długo zajęła moje myśli. może to dlatego, że uwielbiam biografie? może dlatego, że w wolnych chwilach karmię się muzyką? a może jednak dlatego, że Ian Curtis był niewiarygodnym scenicznym zwierzem, mega_wrażliwcem i naturalną gwiazdą a każda kolejna strona książki to potwierdza. jego głębokie teksty mimo upływu kolejnych dziesięcioleci są wciąż aktualne i potrafią poszarpać cię od środka. do tego odrobina pikanterii, rockowe życie, nudna żona i piękna interesująca Annik jako odskocznia od prozy życia. epileptyczne drgawki, narkotyczna muzyka i wreszcie nagły niespodziewany sukces, którego Ian nie był w stanie unieść. to Deborah znalazła go wiszącego na sznurze...
książka warta przeczytania, postać warta poznania, a oprócz wspomnień mamy jeszcze zbór tekstów i to zarówno w oryginale jak i przetłumaczonych...
równolegle z książką polecam piękny czarno-biały obraz "Control". oba dzieła genialnie się uzupełniają!

| 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Muzyka

Zabierałem się do przeczytania biografii niemal z wypiekami na twarzy.Podziwiam Deborah Curtis za to, że zgodziła się po latach na ponowne "rozdrapanie" ran z powodu straty Iana i ich życiu wraz z problemami czy przeciwności jakie nastały. Nie trudno po przeczytaniu wyobrazić sobie jaką postać był Ian dla rodziny, znajomych czy przyjaciół. Do tego epilepsja, którą się zmagał i stany depresyjne. Gdyby jednak pominąć(lecz trudno) jego problemy to zauważamy człowieka który ma marzenie. Chcę występować na scenie. Z dnia na dzień przychodzi popularność... Podsumowując - książka przede wszystkim o muzyce. Tej prawdziwej. Do tego ciekawostki, zdania członków JD (krótko później New Order), jak kształtowała się scena muzyczna Manchester'u (zwanego potem Madchester) czy powstanie legendarnej wytwórni Factory Records. Polecam !!!

Joanna | 2012-05-26

Pod względem literackim - książka przeciętna, nawet bardzo. Ale w końcu Debbie nie jest pisarką, tylko dziewczyną, w której życiu pojawił się wyjątkowy artysta, muzyk, pisarz i poeta - Ian Curtis.
Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla fanów zespołu - wydanie zawiera także zdjęcia, teksty z tłumaczeniami i wiersze nieopublikowane.
Kilka scen opisanych w książce zapada w pamięć, jak fragment, w którym Debbie opisuje jak razem z Ianem czytali opowiadania Oskara Wilde'a.

settembrini | 2019-05-02
Przeczytana: maj 2019

Z jednej strony pełna ciekawych historii opowieść o życiu prywatnym legendy muzyki, z której wyłania się obraz ciężkiego we współżyciu człowieka pełnego sprzeczności. Z drugiej - książka skrajnie stronnicza, świadectwo niezabliźnionych ran i (prawdopodobnie) nieumiejętności zdobycia się na refleksję. "Przejmującego z oddali" czyta się i łatwo, bo to historia krótka i prosto napisana, i trudno zarazem. Pytania stawiane przez Debbie i odpowiedzi, których próbuje udzielić niestety często rażą płytkością. Irytuje nieudolne umieszczenie innych punktów widzenia w postaci cytatów z wypowiedzi Petera Hooka, Tony'ego Wilsona czy kolegów z czasów szkolnych. Brakuje przede wszystkim konfrontacji z Annik Honore, która staje się jedną z głównych bohaterek książki, ale jest opisywana skrajnie jednostronnie.

Nie pomaga też kanciasty styl, w jakim to wszystko zostało opisane (nie było ghostwritera?) oraz fatalne tłumaczenie, które w pełni objawia się w bonusie w postaci polskich wersji tekstów...

EnfantTerrible | 2013-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Książka odrobinę kuleje na tle stylistycznym, sądzę, że przydałaby się jej nieco staranniejsza obróbka ze strony korektorów, niemniej treść pochłania się łatwo i przyjemnie. Być może nie pokusiłabym się o określenie pozycji "genialną biografią", jednak muszę przyznać, że kilka godzin lektury upłynęło mi zatrważająco szybko. Kolejne strony zdają się coraz bardziej wciągać w mroczny świat lidera Joy Division, ale trudno jest nie dodać, iż to przede wszystkim jego osoba za tym właśnie stoi.