Roman

Wydawnictwo: Polonia
Roman by Polanski

Autobiografia Romana Polańskiego wydana oryginalnie w 1984 r. W tym ciekawostki nt. polskiej kinematografii, aktorów. Świat widziany oczami reżysera.

źródło opisu: Opis autorski

takisobiejac | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Książka ciekawa, napisana zaskakująco dobrze, choć przecież Roman Polański jest scenarzystą lub współscenarzystą wszystkich swoich filmów, więc pisać umie. Jak to zwykle bywa w przypadku biografii i autobiografii ludzi filmu, im więcej wchodzi się w szczegóły kręcenia, tym robi się bardziej nużąco, przynajmniej dla mnie. Nigdy nie bawiły mnie dokumenty typu "The Making of...", niepotrzebna mi wiedza, w jakich bólach rodził się dany film, dana książka czy dana piosenka. Zresztą moim skromnym zdaniem po "Nożu w wodzie" Polański nie nakręcił już nic równie dobrego. Tak więc na dobrą sprawę po dojściu do momentu wejścia na ekrany kin filmu z Leonem Niemczykiem i Jolantą Umecką powinienem odłożyć książkę. Tak się jednak nie stało, bo na szczęście Roman Polański nie napisał jedynie o filmach, które tworzył. A że był (i jest) osobą nietuzinkową to i pisać było o czym.
Plusem książki na pewno jest podawanie niemal wszystkich nazwisk. Nie ma tu tego, czego nienawidzę, czyli "Spałem z panią...

Marysieńka | 2011-08-27
Przeczytana: 1991 rok

Nie mam póki co na swoim koncie wielu przeczytanych autobiografii, ale tą wręcz pochłonęłam. Przede wszystkim niezwykle ciekawa postać, Roman Polański, opowiada o czasach, które dla mnie są historią, no i niezwykłe koleje losu tego znakomitego reżysera. Całość napisana przystępnym, lekkim jężykiem z wielkim poczuciem humoru a także z zachowaniem dystansu do samego siebie. Polański pokazał, że jest nie tylko rewelacyjnym reżyserem ale również doskonałym gawędziarzem. Polecam te pozycję wszystkim czytelnikom.

karuzela | 2013-07-12
Przeczytana: 2000 rok

Polanski bardzo lekko opisal swoje barwne zycie. Jest tu cala paleta kolorow od najczarniejszych do najjasniejszych. Moim zdanie pozycja jak najbardziej warta uwagi.

NowhereMan | 2011-08-10

Lubisz filmy Polańskiego? Przeczytaj.
Odbiór filmów będzie ciekawszy, bardziej osobisty.
Jeśli szukasz fabuły... No cóż Roman Polański to barwna postać.

Baart | 2015-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2015

Kontynuując trend czytania o ludziach, z którymi mało mnie łączy sięgnąłem po książkę "Roman".
O Polańkim wiedziałem tylko to, że był reżyserem i nakręcił Nóż w wodzie (film, w którym się zakochałem).
Po przeczytaniu czułem, jakbym czytał dwie różne książki. Pierwsza - czas trudnego dzieciństwa w latach II Wojny Światowej, druga - ciekawe, szybkie i egzotyczne jak dla statystycznego polaka życie we Francji, USA.

Dużo ciekawostek na temat problemów z powstawaniem jego dzieł, ludzi wśród których się obracał.

Polecam nawet dla kogoś, kto nie słyszał choćby o Romanie.

Paweł Jałoszyński | 2015-08-19

Absolutnie wspaniała autobiografia. Przede wszystkim niezwykle szczegółowa (od dat, przez nazwiska, aż po gaże) i nieskończenie barwna. Historia człowieka, który swoim niezdartym zapałem dopiął swego i osiągnął karierę przekraczającą najskrytsze marzenia polskich twórców, którzy zdecydowali się (bądź też nie mieli wyboru, tudzież szczęścia) pozostać w swoim ojczystym kraju w tak ciężkich czasach (mimo wszystko uważam, że nasza rodzima kinematografia i teatr z czasów komuny, jest zjawiskiem w skali światowej niezwykle cennym i pięknym, w dzisiejszych realiach nie do powtórzenia). Istotne jest, że Polański w żaden sposób nie usprawiedliwia swojego życia, lecz najzwyczajniej w świecie zdaje z niego relację. Książka dla ludzi ciekawych procesu powstawania filmu, poznania okrutnego świata Hollywood, lub po prostu łaknących dobrej historii.

Monia | 2015-05-21

Życie Romana Polańskiego nietuzinkowe to i autobiografia ciekawa. Mnie osobiście najbardziej interesowały okoliczności zabójstwa ciężarnej żony Sharon Tate i sprawa kontaktów seksualnych z nieletnią. O ile wspomnienia i uczucia związane z utratą żony w tak drastycznych okolicznościach są dla mnie oczywiste to już tłumaczenie się ze współżycia z nastolatką raczej nie. Fakt, że jest to światowej sławy reżyser, nie zmniejsza jego winy w tej sprawie. Ucieczka ze Stanów Zjednoczonych też jest znamienna. Jeszcze kilka słów o samej książce. Interesująca, obfitująca w branżowe ciekawostki. Moim zdaniem warta przeczytania.

dzoanach | 2013-01-06
Przeczytana: grudzień 2012

Wciągająca pozycja. Może nie rewelacyjnie napisana, ale świetnie opowiedziana. Polański potrafi bowiem barwnie opowiadać i ma o czym: jego życie to świetny scenariusz na film. Wielki talent, wielkie namiętności, międzynarodowa sława i osobiste dramaty. Właściwie od urodzenia jego życie było inne niż przeciętnych ludzi, obfite w niezwykłe wydarzenia. Można je skwitować jednym zdaniem: za wszystko się płaci. Jest w życiu nagroda, ale i kara.

Jovita8989 | 2013-12-01

Ciekawa książka, pozwala zobaczyć świat filmowy "od środka". Dla mnie najciekawsze były fragmenty mówiące o tym ,jak z perspektywy samego Polańskiego wyglądało morderstwo Sharon Tate oraz sprawa z oskarżeniem o gwałt na nieletniej. Nie mogę być pewna komu wierzyć w tej drugiej sprawie, ale dobrze jest poznać wersję obu stron. Autobiografię czyta się dobrze i szybko, ale niektóre opisy łóżkowych ekscesów reżysera były według mnie niepotrzebną próbą pokazania, jaki to z Polańskiego casanova - może kompleksy wychodzą? ;)

Iwona | 2015-01-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Rewelacyjna autobiografia. Polański bardzo szczerze opisuje swoje przeżycia, potrafi poruszyć, ale i rozbawić – niemal do łez. To jeden z tych przypadków, gdy prawda okazuje się być bardziej fascynująca od fikcji. Szkoda tylko, że na końcu książki znajdujemy się w latach 80. XX wieku – a chciałoby się czytać dalej. Polecam bardzo serdecznie, ale zaznaczam, że książka zawiera opis wydarzeń, które są kluczowe dla fabuły większości przytoczonych filmów.