Zdobycz

Tłumaczenie: Krystyna Dolatowska
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 2)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (51 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
La Curée
shaloma

Druga część cyklu o losach rodziny Rougon-Macquartów

JackBlack | 2013-03-30
Przeczytana: 13 lutego 2013

Moim zdaniem świetne dzieło z epoki naturalizmu. Dzieła z tego prądu literackiego posiadają swój specyficzny klimat i trzeba to polubić oraz zrozumieć koncepcję, którą jest jak najbardziej dokładny, często dosadny i niesmaczny opis rzeczywistości, a więc ludzi, zjawisk, epoki historycznej, sytuacji polityczno-gospodarczej. Autor celowo nie skupia się na wewnętrznych przeżyciach bohaterów i nie zagląda im do głowy, bo to nie ten nurt literacki. Nie robiąc spojlerów, książka jest opisem rozpasanego i rozpustnego stylu życia francuskiej burżuazji na przełomie XIX-wieku z dużym nacelowaniem na życie erotyczne. Wszystko to dzieje się na tle przemian we Francji w tym okresie i finansowych machlojek z tym związanych. Gorąco polecam, jednak najpierw polecam poczytać czym się charakteryzuje naturalizm, by w pełni docenić wartość tej powieści i nie oczekiwać od niej "Harlequina"...

Adam Piechota | 2016-03-29
Przeczytana: 27 marca 2016

I znów można Zolowską powieść rozdzielić na dwie niezależne części. Historyczna, szalenie bardziej interesująca, przedstawiająca przebudowę Paryża, finansowe machlojki pozwalające wtedy wzbić się na szczyt, "szemranie rzeki pieniądza" pieniącej się pod ulicami (jeżeli opisy w "Zdobyczy" męczą, tak ten jeden pozostaje fantastyczny), która - niestety - ugina się pod częścią obyczajową, cierpiącą z powodu nieudolnego (jak sądzę) tłumaczenia, skandaliczną na siłę i zwyczajnie mniej porywającą niż późniejsze dokonania Zoli. Jako plus znowu postać Eugeniusza - jedynego bodaj Rougona budzącego respekt.

KoKo | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Ale Renata miała życie. Przy takim braku obowiązków nie dziwię się, że ją poniosło. Tylko moda i uroda :-) Zatraciła się bidulka.

artdeco92 | 2011-09-30

Niewątpliwym atutem prozy Zoli są niezwykłe w swej urodzie i drobiazgowości opisy. To prawdziwa uczta obrazów - od toalety Renaty Saccard po obfitość roślinności w oranżerii, a także szczegółowy plan Paryża. Z innej strony patrząc, opisy te mogą wydać się na swój spoób tandetne - mnogość metafor, barwnych epitetów i porównań tworzy kaskadę dość przytłaczającą.
Co do fabuły... bardzo chciałam zrozumieć motywy postępowania bohaterów, wczuć się w nich, skosztować ich emocji (mimo, że pozornie są to ludzie dość antypatyczni). I owszem Zola uzasadniał każdy ich krok, zaglądał do myśli. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że robił to pobieżnie i płytko - żeby nie powiedzieć tendencyjnie. Mam wrażenie, że Wielki Naturalista wcale nie znał swoich bohaterów. Wyszły mu bowiem spod ręki postaci zmanierowane i drewniane, irytująco niedokończone a myślę, że nie o to mu chodziło.

ratatosk | 2016-09-17
Miku | 2016-08-30