Wyzwanie czytelnicze LC

Effi Briest

Tłumaczenie: Izabela Czermakowa
Seria: Klasyka Powieści
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
6,46 (250 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
13
8
27
7
88
6
59
5
37
4
10
3
8
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Effi Briest
data wydania
ISBN
837180606X
liczba stron
307
słowa kluczowe
literatura niemiecka, XIX wiek
kategoria
klasyka
język
polski
dodała
smutny_lis

Powieść ta, nazwana niemiecką Anną Kareniną, opowiada dzieje młodej kobiety, która w imię szczerości uczuć ośmieliła się zbuntować przeciwko pruskiej, junkiersko-ziemiańskiej moralności, ponosząc za to okrutną karę. Ta niezbyt u nas znana książka, zajmuje ważne miejsce w literaturze niemieckiej, czego dowodem jest tytuł ostatniej, głośnej powieści Günthera Grassa - Szeroka dziedzina, będący...

Powieść ta, nazwana niemiecką Anną Kareniną, opowiada dzieje młodej kobiety, która w imię szczerości uczuć ośmieliła się zbuntować przeciwko pruskiej, junkiersko-ziemiańskiej moralności, ponosząc za to okrutną karę. Ta niezbyt u nas znana książka, zajmuje ważne miejsce w literaturze niemieckiej, czego dowodem jest tytuł ostatniej, głośnej powieści Günthera Grassa - Szeroka dziedzina, będący bezpośrednim cytatem z Effi Briest.

 

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (614)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6736
allison | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

"Effi Briest" to powieść niekiedy porównywana do "Anny Kareniny". Moim zdaniem, to duże nadużycie, gdyż obie książki łączy tylko podobny motyw tematyczny. Dzieło Tołstoja jest wielowątkowe, napisane z ogromnym rozmachem i znacznie bardziej kunsztownym językiem.
Nie znaczy to, że po powieść Fontane'a nie warto sięgać. Wręcz przeciwnie - to gratka dla miłośników dziewiętnastowiecznej klasyki i dla tych, którzy lubią delektować się niespieszną lekturą.

Tytułowa bohaterka to młoda kobieta z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Poznajemy ją jako szesnastoletnią dziewczynę, bardzo żywiołową, pełną marzeń, ale podporządkowaną rodzicom i społecznym konwenansom.
Dlatego właśnie Effi bez słowa sprzeciwu przyjmuje decyzję matki i ojca, którzy wydają ją za mąż za mężczyznę starszego od niej o ponad dwadzieścia lat.
Od początku mąż traktuje młodziutką żonę jak dziecko, które trzeba wychować, oczywiście według ściśle określonych reguł. Rodzi to różne nieporozumienia i ostatecznie doprowadza do...

książek: 561

"To bardzo rozległa dziedzina..."

Kilkunastoletnia Effi Briest, pochodząca z rodziny szlacheckiej, poślubia o wiele od niej starszego mężczyznę, barona Geerta von Instettena. Geert piastuje stanowisko starosty w leżącym na Pomorzu Wschodnim Kessinie. W tym właśnie miasteczku zamieszkują po ślubie młodzi małżonkowie. Tylko czy niezwykle żywa, wesoła i niefrasobliwa dziewczyna odnajdzie szczęście w związku z surowym, poważnym i obowiązkowym mężczyzną?

Powieść zachwyca przede wszystkim portretem tytułowej bohaterki, która nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku i roli, którą w pewnym stopniu jej narzucono. Effi nawiązuje romans, ale czy można ją za to potępiać? Czy konsekwencje jej postępowania są w pełni usprawiedliwione?

Fontane dużo uwagi poświęca detalom i znakom, które zdają się zwiastować nadchodzące wydarzenia. Nie zabraknie też opowieści o upiorze (choć ostatecznie wątek ten nie został wyjaśniony). Zresztą sam tytuł powieści zdaje się być symboliczny: "Effi...

książek: 831
Marcin | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane

Powieść Theodora Fontane należy do "żelaznego kanonu" literatury niemieckiej. Pierwsze wydanie ukazało się w roku 1895, a więc równo sto dwadzieścia lat temu. Jest to historia pewnego małżeństwa, które po okresie idylli przeżywa gwałtowny kryzys spowodowany przypadkowym odkryciem pewnej korespondencji. Tyle gdy chodzi o treść książki, natomiast co do jej przesłania to najważniejszą kwestią jest tutaj rozprawa z konwencjonalnie rozumianym poczuciem honoru, gdyż to właśnie urażona duma pewnego reprezentanta wyższych sfer, uruchamiając cały łańcuch nieszczęśliwych zdarzeń stała się przyczyną wspomnianego rozkładu. Tradycyjny mieszczański honor przeciwstawiono tu sile miłości i przebaczenia, cnót wprawdzie chrześcijańskich, lecz jakże często obcych tym, którzy z takich czy innych przyczyn za chrześcijan zwykli się uważać. Z drugiej strony trudno osądzić, na ile aktualna jest obecnie powieść, która pod adresem honoru tak ciężkie formułuje zarzuty. Żyjemy wszak w epoce, w której o...

książek: 108
Natalia | 2013-10-12
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia młodej kobiety wydanej za mąż z rozsądku za starszego mężczyznę, dawniej ubiegającego się o względy jej matki. Znudzona i nieszczęśliwa Effi mieszkająca w małej mieścinie wdaje się w romans z majorem Crampasem. Tym samym buntuje się przeciw panującym normom moralnym, a także doprowadza do pojedynku męża z kochankiem. Dalsze losy Effi, a także konsekwencje jakie musi ponieść za swe decyzje pozostawię w tajemnicy. Powieść warta lektury.

książek: 802
Renia | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

Na ten tytuł trafiłam przypadkowo.Wertowałam, szukałam w necie, pierwsze polskie wydanie jest z 1974r, a drugie z 1982r.Udało mi się natrafić na ostatni egzemplarz jaki się uchował w bibliotece właśnie z 1974r.Gruba warstwa kurzu na górnej krawędzi przeraziła mnie, pani powiedziała, że od kilku lat nikt jej nie wypożyczał, a szkoda bo powieść jest specyficzna.Nie jest to pozycja dla każdego, akcji prawie w niej nie ma, za to dużo dialogów, przemyśleń bohaterów, szokujących opisów postępowania fałszywej i zakłamanej szlachty mieszkającej wówczas na pruskim pomorzu.
Główna bohaterka Effi Briest, którą zresztą bardzo polubiłam,jako siedemnastolatka wychodzi za mąż za byłego narzeczonego swojej matki trzydziestoośmioletniego barona pełniącego wówczas funkcję starosty Kessiny.Zbyt młoda i dziecinna w małżeństwie jest raczej traktowana dobrze, ale bardziej jako wychowanka swojego męża.Effi bardzo tęskni za domem, rodzicami,swoimi przyjaciółmi.Pojawiają się u niej stany lękowe i popadanie...

książek: 627
lolipop13 | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Powieść obyczajowa o Effi Briest, młodej dziewczynie, której rodzice zaaranżowali małżeństwo. Nie ma w tej powieści fajerwerków, pisana jest prostym językiem, a mimo to czyta się ją z zaciekawieniem. Wydaje się być wiarygodnym opisem społeczeństwa, w którym na ostatni plan zepchnięto ludzkie uczucia i emocje. Ludzie chcą być szczęśliwi, ale poddają się wszelkim zasadom, jakie wyznacza im zajmowana pozycja społeczna. Co bardziej emocjonalni jak Effi w takich realiach popełniają błędy ulegania głosowi serca i ponoszą konsekwencje społeczne swoich decyzji. Bóg przebacza błądzącym, społeczeństwo - nawet po wielu latach - nie.

książek: 139

Do cech charakterystycznych stylu pisania Fontanego należy między innymi "ważność" pierwszego rozdziału: zawsze jest on kwintesencją całej książki i zapowiada to, co będzie działo się dalej, choć sam autor nie ocenia ani samej Effi, ani powiązanych z nią wydarzeń i decyzji innych bohaterów. Trzeba tylko czytać między wierszami, bo Fontane NIDGY nie mówi o niczym wprost. Posługuje się symbolami i zmusza czytelnika do myślenia, niekiedy bardzo głębokiego. U Fontanego nic nie jest przypadkowe: wszystko ma jakieś ukryte znaczenie. Różowa wstążka to symbol źle strzeżonej tajemnicy i naiwności, omdlenie to uchylenie się od odpowiedzialności, a tonące łupinki agrestu to sama główna bohaterka i przepowiednia dalszych wydarzeń. Są również symbole, które mają wiele znaczeń w zależności od kontekstu, np. woda. Podczas czytania (w każdej powieści) Fontane po prostu z nami gra. Osobiście bardzo lubię taką grę.
Nie inaczej jest z "Effi Briest". Książka jest dla mnie osobiście na tyle...

książek: 665
Rilla | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2017

Kiedy zaczynałam czytać "Effi Briest" na ostatniej stronie okładki przeczytałam, że jest to jedna z najważniejszych niemieckich powieści. Trochę z tego powodu podeszłam do lektury z przekonaniem, że jest napisana w bardzo ciężkim w odbiorze stylu, jednak na szczęście dla mnie bardzo się myliłam.
Powieść opiera się na schemacie znanym mi wcześniej z " Pani Bovary " oraz "Anny Kareniny"; młoda kobieta wychodzi za mąż za niewłaściwego, dużo starszego mężczyznę, a szukając szczęścia nagina normy moralne.
Effi wychodzi za ponad czterdziestoletniego barona von Innstetten, który zajmuje się karierą, a ona uczuciowa siedemnastolatka o bujnej wyobraźni nudzi się w małym miasteczku. Wtedy w jej życiu pojawia się major Cramps, z którym nawiązuje romans.
Historia Effi jest bardzo wzruszająca, ukazuje stosunki społeczne, pruską moralność XIX wieku. Effi i jej mąż stają się ofiarami konwenansów, chociaż to na nią spada największa kara.
Powieść bardzo przypadła mi do gustu, ale jest tak krótka,...

książek: 1041
Edrisan | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Ktoś już to gdzieś kiedyś napisał -wszystkie historie już zostały wymyślone, spisane -i tak jest z "Effi Briest". Historia stara jak świat. Wszystko zależy od sposobu w jaki ją opiszemy, od słów jakich użyjemy. I tak również jest z powieścią Fontane, gdzie nie bez znaczenia jest fakt, kiedy powieść powstała i jakie miejsce i czas opisuje. I to, że jesteśmy więźniami miejsca i czasu, w którym przyszło nam żyć, bo narzuca nam sposób spostrzegania świata i jego oceny, i jak trudno oderwać się od tych zwyczajów, norm, haseł. Podoba mi się jak Fontane zasiewa ziarno niepewności -bo niby wszystko jest tak jak chce świat a coś nas gnębi- daje w ten sposób dyskretny znak, że przemiana społeczna już następuje. Moje obawy co do ciężkości stylu zupełnie chybione.

książek: 19
Sandra | 2016-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Historia o młodej dziewczynie, wydanej za mąż za 20 lat starszego urzędnika jednego z pruskich miast. Historia ciekawa, opowiadająca losy dziewczyny od chwili jej zaręczyn, aż do śmierci. Zbyt wczesne (jak na nasze czasy) zamążpójście za człowieka, którego młoda dziewczyna nie kochała i przeprowadzka do miasta, w którym ta energiczna i żywiołowa kobieta nie miała zbyt wielu rozrywek i znajomości spowodowała, że wdała się ona w znajomość, która miała dla niej tragiczne skutki. Być może przez swoje niedopatrzenie.
Jakby nie patrzeć, historia ta opisana jest w sposób raczej łatwo przystępny i w miarę wciągający, chociaż nie porywający. Nie mniej jednak uważam, że była to ciekawa lektura.

zobacz kolejne z 604 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd