Historia życia Toma Jonesa, t. 1

Tłumaczenie: Anna Bidwell
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trzy Wieki Kultury Europejskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
The history of Tom Jones, a Foundling
Tom Jones, podrzutek
przygodowa
Jeanpaul

Inne wydania

Oświeceniowa powieść Henry'ego Fieldinga z 1749 roku należąca do nurtu przygodowo-obyczajowych. Książka w 2-ch tomach. Przedstawia ona losy młodzieńca czystego serca, lecz o zszarganej reputacji. Autor w pełen humoru sposób ujawnia mechanizmy ludzkiego postępowania. Tom Jones zostaje znaleziony jako podrzutek na ganku Mr. Allworthy'ego, dziedzica wiejskiego o wykwintnych manierach, wielkim...

Tom Jones zostaje znaleziony jako podrzutek na ganku Mr. Allworthy'ego, dziedzica wiejskiego o wykwintnych manierach, wielkim sercu i umyśle. W przeciwieństwie do służby, która uważała, że dziecko zostawiła jakaś ladacznica, Mr. Allworthy postanowił się nim zaopiekować. Dorósłszy Tom kocha dżentelmena jak rodzonego ojca, lecz jego reputację w oczach dziedzica notorycznie psuje zazdrosny o inteligencję i dobrą opinię syn siostry Allworthy'ego, zepsuty młodzieniec, który przed pastorem udaje dewota, a przed nauczycielem języka francuskiego -filozofa.
Tom kocha się w córce porywczego sąsiada Mr. Allworthy'ego - Mr. Westerna, który, zorientowawszy się w zamiarach młodzieńca, przestaje go u siebie przyjmować. Zrozpaczeni młodzi wyjeżdżają niezależnie od siebie do Londynu, gdzie, usłyszawszy o sobie, poszukują się wzajemnie.
W Londynie do córki Mr. Westerna zaleca się lord Fellamar, a Mr. Western przybywa ze swymi łowczymi i służbą by odnaleźć i ukarać Toma. Ostatecznie okazuje się, że to Tom jest prawowitym dziedzicem majątku Allworthy'ego, co zmienia nastawienie Mr. Westerna, który zezwala w końcu na ślub zakochanych.

źródło opisu: Łódzkie, 1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2014-01-06

Dlaczego jest to powieść wielka? Otóż dlatego, że Fielding zawarł w niej wiele nowych elementów, walnie przyczyniając się do reformy powieści angielskiej i nie tylko, którą to reformę zapoczątkował Daniel Defoe, a z powodzeniem kontynuował Laurence Sterne swoim "Tristramem Shandy". Uderza przede wszystkim systemowa metanarracja - pierwszy rozdział każdej księgi powieści zawiera krótki esej, w którym Fielding rozwodzi się to nad naturą ludzką, to nad teorią literatury. Solidnie obrywa się tu krytykom, a charakterystyka wymogów, jakie stawia autor powieściopisarzom, powinna stać się przedmiotem uwagi większości współczesnych twórców, nieco pochopnie chwytających za pióro. Choć zawarte tu refleksje mają niekiedy natrętnie pedagogiczny charakter, nie sposób odmówić im trafności.
Ale to nie wszystko. Co równie istotne, stworzył Fielding powieść zarówno umoralniającą, jak i rozrywkową (czyta się ją bardzo wartko mimo imponującej objętości), pod względem funkcji kontynuując tradycję...

jasmina | 2012-08-21

Jedna z moich ulubionych książek. Czyta się zwinnie i lekko, cały czas z uśmiechem na ustach. Po prostu ją kocham :)

Azz | 2014-09-03

Być może zakończenie jest najmniej zadowalającym elementem (choć z drugiej strony...po tylu zawirowaniach jakie przeżyli bohaterowie ;), nie zmieni to jednak mojej opinii o tej pozycji - esencja powieści. Ponad tysiąc stron, które się pochłania w mgnieniu oka i nie żałuje ani minuty spędzonej z nimi.

Kassandra | 2014-08-28
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Krzysztof Frątczak | 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 06 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Małżeństwo i dwójka dzieci...to ma być szczęśliwe zakończenie? ;)

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane