Aksamitny dotyk nocy

Okładka książki Aksamitny dotyk nocy Dariusz Domagalski
Okładka książki Aksamitny dotyk nocy
Dariusz Domagalski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Krzyżacki (tom 2) Seria: Asy Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Cykl Krzyżacki (tom 2)
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2009-11-01
2009-11-01

Całkiem udana kontynuacja pierwszego tomu. Wprowadza nowych bohaterów, dodaje kolorytu już znanym i całkiem sensownie przesuwa intrygę do przodu. Fantasy całkiem do poczytania.

🌙🗡️ "Aksamitny Dotyk Nocy" - Gra Słów i Tajemnicza Przeznaczenie 🌌🔮

Dariusz Domagalski w swoim dziele "Aksamitny Dotyk Nocy" zaprasza nas do światów, gdzie mrok i światło toczą wieczną walkę, a nowa Moc rodzi się ze słów i gestów, zdolna wywołać zarówno ekstazę, jak i zgubę. To opowieść o wielkim przeznaczeniu, w którą wplecione są nićmi ukryte intrygi i tajemnicze zdolności, które wyznaczają losy bohaterów. 💫🌑

Autor rozpisuje ten mistyczny świat pełen magii i niezwykłych zdolności, gdzie słowa nabierają dosłownego znaczenia, a gesty mogą sprowadzić zarówno zbawienie, jak i zagładę. W tym zawiłym labiryncie intryg, czarów i przeznaczeń bohaterowie stają w obliczu wyborów, które mogą odmienić losy całego świata. Dariusz Domagalski umiejętnie splata wątki, tworząc barwną i oryginalną opowieść. 📜🔍

Niestety, mimo ciekawego konceptu, "Aksamitny Dotyk Nocy" czasem zaniedbuje rozwinięcie postaci i skupia się na mistycznym aspekcie fabuły. Czytelnik może odczuwać pewien dystans wobec bohaterów, którzy w świecie pełnym magii i emocji wydają się trochę pozbawieni głębszych uczuć. To powoduje, że relacja z książką nie jest tak intensywna, jak by można się spodziewać. 🧙‍♂️📖

Warto jednak docenić odwagę autora w eksplorowaniu niekonwencjonalnych tematów i tworzeniu nietuzinkowego świata. "Aksamitny Dotyk Nocy" otrzymuje ocenę 5/10 za kreatywność i unikalność w kształtowaniu opowieści, choć niestety traci na głębi postaci i emocji. To przykład, że idea może być fascynująca, ale czasami brakuje wplecionych w nią ludzkich serc. 💔🌌

🌙🗡️ "Aksamitny Dotyk Nocy" - Gra Słów i Tajemnicza Przeznaczenie 🌌🔮

Będzie krótko. Magia i miecz w wydaniu polskim oświadcza, że My Polacy w kwestii fantastyki nie mamy czego się wstydzić. Czyta się bardzo dobrze, momentami czuć powiew nie tylko magii czy słychać brzdęk stali o stal, ale także jako czytelnik doświadczyłem pewnego rodzaju dumy która mówi mi wewnętrznie, że pomimo wielu wad mamy całą masę zalet ! :D

Polecam ! Bo to nasze takie swojskie nasze.

Polecam ! Bo to nasze...

Cykl Krzyżacki to jedno z moich ulubionych odkryć bibliotecznych. To już drugi tom serii, z którym mam styczność, a historia coraz bardziej mi się podoba! Wątki fantastyczne działają na lekką niekorzyść całej opowieści, ale da się to jakoś przeżyć. Autor bardzo wyraźnie chciał stworzyć powieść fantastyczno-historyczną, co da się zrozumieć w erze popularności tego typu historii.

2028

Dariusz Domagalski to autor, ciepło przeze mnie przyjętej książki"Angele Dei".
Jego Cykl krzyżacki, również znam i przyszła pora przypomnieć sobie tą serię, zważywszy na to, że doczekała się ona nowego wydania.

A cała ta opowieść rozgrywa się w początkowych latach XV wieku, kiedy to Polska była dość mocno zaangażowana w konflikt z Zakonem Krzyżackim. Przez powieść przewijają się tak znane postaci, jak Zawisza Czarny, król Węgier, czy czeski monarcha. Autor skupia się na intrygach dworskich, na opisach przygotowań do tej jakże słynnej bitwy oraz interesująco opisuje samych bohaterów.

Co do fantastycznej warstwy samej powieści, jest to zaledwie tło wydarzeń powszechnie znanych. Twór, który nie staje po żadnej stronie, ale usiłuje zniszczyć wszystkich, to coś nowego, na pewno.

Podsumowując, kogo nie razie zbyt lekko traktowane wydarzenia historyczne z miłą domieszką fantastyczną, powinien z przyjemnością przeczytać tę książkę.
Co do faktów historycznych, autor wyjaśnia które wydarzenia postanowił dostosować do swojej opowieści.
Niemniej jest to na prawdę udana powieść i z niecierpliwością czekam na tom trzeci. A raczej przypomnę go sobie znów.

Dariusz Domagalski to autor, ciepło przeze mnie przyjętej książki"Angele Dei".

Jedno Domagalskiemu trzeba przyznać. Jego cykl krzyżacki czyta się wyjątkowo szybko. Akcja drugiej części rozpoczyna się jesienią 1409 a kończy wiosną 1410 i rozgrywa się m.in. w Malborku, Krakowie, Pradze, Budzie czy w Kieżmarku. Obok postaci znanych z pierwszej części, w drugiej pojawia się wiele nowych, równie ciekawych. Mamy więc sławnego Zawiszę Czarnego z Garbowa, jego brata, równie wielkiego rycerza, Jana Farureja, mamy Janusza Brzozogłowego, który na wieść o zbliżającej się wojnie opuścił dwór Zygmunta Luksemburczyka i stanął po stronie polskiej, czy też Mszczuja ze Skrzynna, który w bitwie pod Grunwaldem odegrał jedną z najważniejszych ról, dzięki której przeszedł do historii. Ponadto na kartach powieści spotkamy króla Węgier, późniejszego Cesarza Zygmunta Luksemburskiego i jego brata, króla Czech, Wacława. Ciekawie przedstawione są również intrygi dworskie, wszechobecna zdrada i rozwiązłość. Wiem, że w powieści są pewne nieścisłości historyczne (np. postać Klemensa z Moskorzewa, który zmarł w 1408 roku, a więc w opisywanym przez Domagalskiego czasie już nie żył) ale nie przeszkadzają one w lekturze. Zresztą o większości z nich autor informuje w przypisach umieszczonych na końcu książki. Co do sfery fantastycznej, to w drugiej części wciąż jest ona tylko tłem. Co ciekawe, i za to daję dużego plusa autorowi, to pojawienie się wysłannika sefiry Daat, która nie jest po niczyjej stronie i chce zniszczyć zarówno Polskę, jak i Zakon Krzyżacki (a więc pojawia się pewien odcień szarości, rodzaj światłocienia w biało-czarnym świecie Dariusza Domagalskiego). Jej pierwszą ofiarą ma być król Polski Władysław Jagiełło.
Zachęcam do lektury, która mija naprawdę szybko i przyjemnie. Już za chwile zabieram się za część trzecią, ostatnią. To w niej dojdzie do wielkiej bitwy, która od lat elektryzuje tysiące ludzi w Europie, którzy każdego roku przybywają 15 lipca na pola Grunwaldu, by obejrzeć inscenizację. Cóż mogę jeszcze napisać? Chyba tylko tyle, że Grunwald jest wieczny! Jego legenda na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

12/2016 (A)

12/2016 (A)

Może i przesadza z opisami okrucieństwa. Może i wątki historyczne z fantastycznymi miesza miejscami nieporadnie. Ale - czyta się to lekko i szybko, bohaterowie są przyjemni i ludzcy - lub przeciwnie. A wkręcenie w to wszystko kabały i wątku Dawnych Bogów - przydało książce świeżości (za to - siódma gwiazdka)
Aha - przykład baaaardzo złej okładki I pretensjonalnego tytułu. błogosławieni niezrażeni, przeczytają naprawdę dobrze skrojoną książkę.

Aha - przykład baaaardzo złej okładki I pretensjonalnego tytułu....

Nieco lepsza niż poprzednia część (a może po prostu polubiłem z czasem bohaterów). Szału jednak wciąż nie robi.

Historia nam się rozkręca. Autor w bardzo ciekawy sposób wplata postacie historyczne w fantastyczną opowieść

• Fabryka Słów
  • Historyczne