Miecz i kwiaty. Tom 1

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 1) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
zbr

Przed śmiałkami z chrześcijańskiej Europy jeden cel – Ziemia Święta Mówią: w Ziemi Świętej klejnotów tyle, co kamieni. Powiadają też: wbity w ziemię miecz krzyżowca aniołowie pokrywają kwiatami róż. Młody Gaston de Baideaux pragnie w to wierzyć tym goręcej, że na krucjatę nie ciągnie go żądza sławy, bogactwa ani przygód – to jego pokuta. Tymczasem w Ziemi Świętej nie ma aniołów, kwitnie zaś...

Przed śmiałkami z chrześcijańskiej Europy jeden cel – Ziemia Święta
Tymczasem w Ziemi Świętej nie ma aniołów, kwitnie zaś rozpusta, sodomia, chciwość oraz intrygi. Tu nawet diabeł bywa bardziej ludzki od niejednego z tych, co mienią się rycerzami Chrystusa. Gaston na to nie zważa. Póki cel przed nim, a obok przyjaciele. Naiwny młodzieniec kuszony przez piękną hrabiankę i nawiedzany przez upiory przeszłości, musi stawić czoła swemu przeznaczeniu. To nie tylko droga do zdobycia pasa rycerskiego. To misja poznania samego siebie i odszukania zaginionego brata.

golteria | 2018-07-24
Przeczytana: kwiecień 2018

znowu kategoria "nie przebrnęłam" coś nie zaskoczyło i już

Yevoni | 2018-06-28
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2018
Przeczytana: 28 czerwca 2018

O początku zaznaczam, że słuchałam audiobooka.

Wykonanie przez Pana Rocha Siemanowskiego to arcydzieło. Jego głos idealnie pasuje do klimatu książki.

Co do samej treści to... jest dosyć ciężka. Nie mogłam ot tak sobie przesłuchać jej podczas pracy bo musiałam się wsłuchiwać w treść. To, że nie posiadam papierowej wersji to moje największe ubolewanie, bo książka jest naprawdę dobra.

Bardzo dobrze skrojone postaci, choć zapamiętanie imion i skojarzenie ich to prawdziwe wyzwanie. Cała przygoda spójna i wciągająca. Czuć klimat wypraw krzyżowych. A diabeł... cóż, diabeł rządzi xD

Łukasz Bielecki | 2018-06-15
Przeczytana: 2017 rok

Z tego co pamiętam dość dobrze się na niej bawiłem. Całkiem nieźle się ją czytało. Po przeczytaniu pierwszego tomu miałem niedosyt, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, po prostu chciałem więcej:) Kilka ciekawych pomysłów, ciekawy bohater, do tego czasy i miejsce akcji do których mam sentyment pozostały z dzieciństwa. Pierwszy tom naprawdę mnie zaciekawił, niestety później było już trochę gorzej. Mimo to przeczytałem całą trylogie i nie mogę powiedzieć żebym żałował:), choć raczej nie będę do niej wracał.

Archil | 2018-03-24
Przeczytana: 12 marca 2018

Temat jest super lecz akcja powieści jest powtarzalna i napisana z bez werwy, klasyka grupka bohaterów chodząca z miejsca do miejsca bez żadnego konkretnego celu gdzie co jakieś czas mijają muzułmanów i toczą z nimi bijatyki.

pszemek | 2017-11-22
Przeczytana: 12 listopada 2017

Bardzo dobrze napisana książka. Czyta się szybko, płynnie przechodzi ze strony na stronę. Nic w niej nie przeszkadza. Pan Marcin Mortka jest wspaniałym rzemieślnikiem kunsztu pisarskiego. Dlaczego rzemieślnikiem (w moim odczucie rzecz jasna) - bo książka jest napisana wspaniale, już raz do niej wróciłem z ogromną przyjemnością, choć nie jest na tyle wybitna, że mam ochotę krzyczeć o niej całemu światu.
Fabuła wartka, elementy fantastyczne delikatnie acz stanowczo wplecione w akcję. Dla mnie rewelacja. I pewnie wrócę do niej jeszcze nie raz, kiedy będę chciał po prostu odpocząć.

Dla mnie jest to pierwsze spotkanie z autorem, ale po pierwszym tomie cyklu z ciemno zamówiłem jeszcze kilka jego książek (kolejne tomy rzecz jasna już czekają na półce).
Polecam - rewelacyjny odpoczynek!!

Zorg | 2017-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Książka moim zdaniem jest mocno inspirowana filmem "Królestwo Niebieskie". W historii bohaterów można dopatrywać się bardzo dużo podobieństw. Mimo tego historia bawi a czytanie książki jest przyjemne. Na końcu autor zapewnił nam niezły "cliffhanger". Ja zaczynałem trylogię od 2. tomu, który moim zdaniem jest słabszy od tomu 1. i nie polecam tak robić. Godna polecenia fanom wypraw rycerskich w klimatach średniowiecza a zwłaszcza wypraw krzyżowych ale fani "Wiedźmina" też znajdą tu coś dla siebie.

Xarthras | 2017-05-30
Przeczytana: 29 maja 2017

Dowód, że powieść historyczna może być ciekawa i oryginalna. I to osadzona w takich realiach… W końcu, Outremer u progu trzeciej krucjaty to miejsce, którego losy biją na głowę niejedną powieść. Demoniczny, chciwy patriarcha Herakliusz, zwalczający się zaciekle Joannici i Templariusze, słaby, chociaż wojowniczy król Gwidon, asasyni, Saladyn… Wbrew wszystkiemu, to spory problem dla autora. W gronie takich osobowości nie łatwo umieścić ciekawego bohatera, a próba zwykłego opisania wydarzeń nie wnosi nic do gatunku. Z problemem tym nie poradziła sobie nawet Zofia Kossak, która nie zdołała napisać godnej kontynuacji ,,Krzyżowców”. M. Mortka znakomicie wybrnął z tego problemu. Przede wszystkim, stworzył bohatera, który nie potrafi walczyć! To wielka odmiana po wszystkich zabijakach, jakimi raczą nas od lat autorzy powieści historycznych. Po drugie, nasz bohater, chociaż jest skromnym i pobożnym (wręcz naiwnym) człowiekiem, jest… opętany przez diabła – albo coś w tym rodzaju. Teraz...

Janusz Szewczyk | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Powieść opisuje przygody niezbyt początkowo rozgarniętego "rycerza" Gastona de Baideaux, który w ramach pokuty za podstępne i okrutne zabójstwo konkurenta do ręki ukochanej niewiasty wybiera się do Ziemi Świętej na indywidualną krucjatę, chociaż rzeczywistymi umiejętnościami walki z lekka tylko przewyższa dzieci przedszkolne. Towarzyszą mu: tępawy acz lojalny sługa sporych rozmiarów i nieprzeciętnej siły, umiarkowanie inteligentny acz też lojalny ksiądz-erotoman, który młodemu Gastonowi nakłamał ile tylko potrafił na temat swoich zagranicznych wojaży oraz rzekomy lub autentyczny (trudno to z początku rozstrzygnąć) diabeł odzywający się w duszy Gastona w ramach ciężkiego przypadku opętania. Po przybyciu do Tyru Gaston natychmiast wpada w wir wydarzeń związany przede wszystkim z jego bratem (z którego istnienia Gaston nie do końca zdawał sobie sprawę), który dopiero co tajemniczo zaginął wraz z największym sekretem potęgi templariuszy. Wszystkie lokalne siły podejrzewają więc, że...

KhalDrogo | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Sięgnąłem po tą książkę tylko ze względu na autora - tłumaczenie świetnego cyklu demonicznego Petera V. Bretta oraz bardzo fajne książeczki dla dzieci o wikingu Tappim spowodowały, że jego nazwisko stało się dla mnie wyznacznikiem niezłej jakości.
"Miecz i Kwiaty" tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziły.
Książka jest napisana fantastycznym językiem ("trakt był pusty niczym serce grzesznika") i ma klimat, który wciąga w historię młodego kandydata na rycerza, który chcąc odpędzić koszmary zdarzeń we własnym domu udaje się na krucjatę do Ziemi Świętej. Gaston de Baideaux - bo o nim mowa - musi się zmierzyć zarówno z wszechobecnym mitem o cudach i fantastycznych historiach jakie opowiada się dzieciom przy kominku o wspaniałych krzyżowcach walczących ze złymi saracenami jak i z prozą życia w surowej krainie jakim jest Outremer - bliższe i dalsze okolice Jerozilimy, Akki i innych miast na mapie Bliskiego Wschodu.
Książa ta wciąga na tyle mocno, że podczas poznawania historii młodego...

czytamcałyczas | 2014-11-30

Historia to troszkę moja pasja,może nie tak na 100 %,ale czasem lubię poczytać w internecie,ciekawostki historyczne.
Lubię to co działo się setki lat temu.
Dlatego,też z dziką przyjemnością czytałem Miecz i Kwiaty tom 1.
Książka od pierwszej strony mi się spodobała.
Autor zabrał czytelnika w odległe i ponure,oraz niebezpieczne miejsce.
Słychać szczęk stali,zapach kurzu i hien.
Oczywiście hien pręgowanych :-)
Autor,też umie pisać fajnie nie tylko o bitwach.
A przecież,tam nie tylko walczono.
Dla mnie to świetna książka.