Miecz i kwiaty. Tom 1

Cykl: Miecz i kwiaty (tom 1) | Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
zbr

Przed śmiałkami z chrześcijańskiej Europy jeden cel – Ziemia Święta Mówią: w Ziemi Świętej klejnotów tyle, co kamieni. Powiadają też: wbity w ziemię miecz krzyżowca aniołowie pokrywają kwiatami róż. Młody Gaston de Baideaux pragnie w to wierzyć tym goręcej, że na krucjatę nie ciągnie go żądza sławy, bogactwa ani przygód – to jego pokuta. Tymczasem w Ziemi Świętej nie ma aniołów, kwitnie zaś...

Przed śmiałkami z chrześcijańskiej Europy jeden cel – Ziemia Święta
Tymczasem w Ziemi Świętej nie ma aniołów, kwitnie zaś rozpusta, sodomia, chciwość oraz intrygi. Tu nawet diabeł bywa bardziej ludzki od niejednego z tych, co mienią się rycerzami Chrystusa. Gaston na to nie zważa. Póki cel przed nim, a obok przyjaciele. Naiwny młodzieniec kuszony przez piękną hrabiankę i nawiedzany przez upiory przeszłości, musi stawić czoła swemu przeznaczeniu. To nie tylko droga do zdobycia pasa rycerskiego. To misja poznania samego siebie i odszukania zaginionego brata.

wiejskifilozof | 2014-11-30

Historia to troszkę moja pasja,może nie tak na 100 %,ale czasem lubię poczytać w internecie,ciekawostki historyczne.
Lubię to co działo się setki lat temu.
Dlatego,też z dziką przyjemnością czytałem Miecz i Kwiaty tom 1.
Książka od pierwszej strony mi się spodobała.
Autor zabrał czytelnika w odległe i ponure,oraz niebezpieczne miejsce.
Słychać szczęk stali,zapach kurzu i hien.
Oczywiście hien pręgowanych :-)
Autor,też umie pisać fajnie nie tylko o bitwach.
A przecież,tam nie tylko walczono.
Dla mnie to świetna książka.

miharu | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Tę książkę można opisać zbiorem tagów/haseł.

Wojny krzyżowe, Ziemia Święta, Saraceni, pościgi, potyczki, bitwy, młody i niedoświadczony rycerz, czary, kobiety-intrygantki, chrześcijaństwo, islam, klątwy, intrygi, polityka, powiewające sztandary, Bóg z nami, pustynia, dżiny, templariusze.

Właściwie to całkiem wystarczy, by odmalować sobie ogólny obraz powieści. A jeśli już wgłębiać się w szczegóły... Bohaterem jest Gaston de Baideaux (korekta kilka razy przekręcała jego nazwisko) szlachetnie urodzony gołowąs, który z głową nabitą romantycznymi wyobrażeniami krucjat i w chęci odpokutowania za swój nierycerski czyn wyjeżdża do Ziemi Świętej "bić niewiernych". Towarzyszy mu wierny, niemy sługa Bernard o paskudnej gębie oraz otyły mnich, jego wychowawca z lat szczenięcych. Na miejscu Gaston stowarzysza się z bezczelnym włoskim wojownikiem Vittoriem, a później do wesołej kompanii dołącza Hulk, czyli Anzelm "Nie-Drażnijcie-Mnie" z Ar-Ramli. Ta gromadka nieustannie wikła się w...

Janusz Szewczyk | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Powieść opisuje przygody niezbyt początkowo rozgarniętego "rycerza" Gastona de Baideaux, który w ramach pokuty za podstępne i okrutne zabójstwo konkurenta do ręki ukochanej niewiasty wybiera się do Ziemi Świętej na indywidualną krucjatę, chociaż rzeczywistymi umiejętnościami walki z lekka tylko przewyższa dzieci przedszkolne. Towarzyszą mu: tępawy acz lojalny sługa sporych rozmiarów i nieprzeciętnej siły, umiarkowanie inteligentny acz też lojalny ksiądz-erotoman, który młodemu Gastonowi nakłamał ile tylko potrafił na temat swoich zagranicznych wojaży oraz rzekomy lub autentyczny (trudno to z początku rozstrzygnąć) diabeł odzywający się w duszy Gastona w ramach ciężkiego przypadku opętania. Po przybyciu do Tyru Gaston natychmiast wpada w wir wydarzeń związany przede wszystkim z jego bratem (z którego istnienia Gaston nie do końca zdawał sobie sprawę), który dopiero co tajemniczo zaginął wraz z największym sekretem potęgi templariuszy. Wszystkie lokalne siły podejrzewają więc, że...

Bacha85 | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Przeczytałam ją po raz drugi, gdyż zupełnie nie pamiętałam o czym była, a w kolejce stoi tom trzeci.
Czytało się ją dość lekko, choć ciągłe potyczki, starcia, bitwy, ucieczki i pościgi są nieco nużące. Podobnie jak fakt, że Gaston za każdym razem wychodzi z tarapatów bez większego uszczerbku. Zawsze znajdzie się ktoś, kto przyjdzie mu z pomocą. Za to bardzo mi się podoba obecność sił nieczystych, które w pewnym sensie kreują rozgrywające się wydarzenia.
Bohaterowie są dość ciekawi, każdy z nich ma swoją mroczną przeszłość i każdy dąży do swoich prywatnych celów, najczęściej ubierając je w piękne słowa o honorze i wierze.
A sama Ziemia Święta ma swój urok, w pewnym sensie można poczuć jej ducha, choć nie jest to łatwe gdyż opisów w tej książce jest dość mało.

deChavannes | 2010-08-14

Młody de Baideaux wyrusza na krucjatę z nadzieją odkupienia grzechów, jak wszyscy grzesznicy tamtych czasów. Odurzony opowieściami o cudownym mieście, musi sprostać prawdzie, że Ziemia Święta roi się od barbarzyńców i rozpustników, nie ma w niej śladu cudownych objawień. Na dodatek wszyscy utożsamiają go z jego zaginionym bratem, templariusze czyhają na niego tuż za rogiem, a diabeł mówi mu dobranoc...

Pierwsza część Miecza i Kwiatów zabiera nas do Ziemi Świętej sprzed kilkuset lat. Mortka dobrze poradził sobie z opisem miejsc, wykreował postaci ciekawe choć nic nowego do pozycji nie wprowadził. Nic czego byśmy wcześniej nie znali. Bo jest i czarownica, i krzyż, i zakon i opętanie. Misz-masz, który czyta się całkiem przyjemnie jeżeli tylko damy mu szansę.

KhalDrogo | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Sięgnąłem po tą książkę tylko ze względu na autora - tłumaczenie świetnego cyklu demonicznego Petera V. Bretta oraz bardzo fajne książeczki dla dzieci o wikingu Tappim spowodowały, że jego nazwisko stało się dla mnie wyznacznikiem niezłej jakości.
"Miecz i Kwiaty" tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziły.
Książka jest napisana fantastycznym językiem ("trakt był pusty niczym serce grzesznika") i ma klimat, który wciąga w historię młodego kandydata na rycerza, który chcąc odpędzić koszmary zdarzeń we własnym domu udaje się na krucjatę do Ziemi Świętej. Gaston de Baideaux - bo o nim mowa - musi się zmierzyć zarówno z wszechobecnym mitem o cudach i fantastycznych historiach jakie opowiada się dzieciom przy kominku o wspaniałych krzyżowcach walczących ze złymi saracenami jak i z prozą życia w surowej krainie jakim jest Outremer - bliższe i dalsze okolice Jerozilimy, Akki i innych miast na mapie Bliskiego Wschodu.
Książa ta wciąga na tyle mocno, że podczas poznawania historii młodego...

BigDaddy | 2012-12-16
Przeczytana: 2011 rok

świetna książka z ciekawym bohaterem i wyprawami krzyżowymi w tle. Polecam każdemu zapaleńcowi danego okresu historycznego. Ciekawe przedstawienie całego Levantu, zakonów krzyżowych oraz powiązanie całości z tym jedynym Złym.

Bogdan Brykman | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Książka ciekawa zawiera wszystkie potrzebne wątki w opowiadaniach o rycerzach, krucjatach oraz poszukiwaniem swojej drogi do bycia godnym rycerzem.

Paweł Gryniewicz | 2013-06-21

Świetna książka, chociaż początek zapowiadał zaledwie dobrego średniaka. Na początku zobaczyłem zapowiedzi rozdziałów, z którymi spotkałem się w Charakterniku Jacka Piekary, który średnio przypadł mi do gustu i uruchomiło się niezbyt dobre skjarzenie. Następnie zmartwiło mnie trochę tempo akcji (trochę powolne) i główny bohater, który na początku jest pierwszorzędnym naiwniakiem, ALE!
Akcja nabiera rozpędu i zaczyna się komplikować, Gaston rozwija się, co się chwali, a świat przedstawiony przez Marcina Mortkę stoi w ostrej opozycji do pieśni rycerskich, których nasłuchał się główny bohater. Zachowanie krzyżowców jest po prostu takie jakie było w rzeczywistości, pozbawione życia zgodnie z ideałami i tak ludzkie jak to tylko możliwe.
Zacząłem już drugi tom, a trzeci leży na półce i czeka na swoją kolej więc polecam ;)

| 2012-08-25

Historia która we wspaniały sposób opowiada o sumieniu. Historia z gatunku takich, jakie bardzo lubię: osadzona w średniowieczu, która mimo to odziera wojowników ze sztucznej szlachetności i prawości, nieraz ukazując je jako głupie i bezmyślne. Uwielbiam postaci z tej serii - bywały barwniejsze, ale akurat tych bohaterów lubię.