Aksamitny dotyk nocy

Cykl: Cykl Krzyżacki (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
eR_

Jesień 1409 roku. Trwa rozejm między Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim. Nim znów załopoczą chorągwie i znaki rodowe na polu bitwy, do akcji wkraczają dyplomaci i szpiedzy. Czasami o wyniku wojny rozstrzyga… sztylet skrytobójcy. Krzyżacy planują zamach na Władysława Jagiełłę i Witolda. Król Polski w przygranicznej twierdzy, wielki książę litewski zaś w Kieżmarku, wraz z garstką polskich rycerzy, musi się zmierzyć ze zdradą. Niebezpieczna gra wywiadów trwa…

źródło opisu: strona wydawnictwa

źródło okładki: strona wydawnictwa

Agatka | 2015-05-03

Dobra powieść, jak dla mnie nawet lepsza od pierwszej części. Dobrze się czyta, ale jak dla mnie nadal czegoś tu brakuje.

eR_ | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 02 lipca 2017

Dariusz Domagalski to autor, ciepło przeze mnie przyjętej książki"Angele Dei".
Jego Cykl krzyżacki, również znam i przyszła pora przypomnieć sobie tą serię, zważywszy na to, że doczekała się ona nowego wydania.

A cała ta opowieść rozgrywa się w początkowych latach XV wieku, kiedy to Polska była dość mocno zaangażowana w konflikt z Zakonem Krzyżackim. Przez powieść przewijają się tak znane postaci, jak Zawisza Czarny, król Węgier, czy czeski monarcha. Autor skupia się na intrygach dworskich, na opisach przygotowań do tej jakże słynnej bitwy oraz interesująco opisuje samych bohaterów.

Co do fantastycznej warstwy samej powieści, jest to zaledwie tło wydarzeń powszechnie znanych. Twór, który nie staje po żadnej stronie, ale usiłuje zniszczyć wszystkich, to coś nowego, na pewno.

Podsumowując, kogo nie razie zbyt lekko traktowane wydarzenia historyczne z miłą domieszką fantastyczną, powinien z przyjemnością przeczytać tę książkę.
Co do faktów historycznych, autor wyjaśnia które...

amazur83 | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Jedno Domagalskiemu trzeba przyznać. Jego cykl krzyżacki czyta się wyjątkowo szybko. Akcja drugiej części rozpoczyna się jesienią 1409 a kończy wiosną 1410 i rozgrywa się m.in. w Malborku, Krakowie, Pradze, Budzie czy w Kieżmarku. Obok postaci znanych z pierwszej części, w drugiej pojawia się wiele nowych, równie ciekawych. Mamy więc sławnego Zawiszę Czarnego z Garbowa, jego brata, równie wielkiego rycerza, Jana Farureja, mamy Janusza Brzozogłowego, który na wieść o zbliżającej się wojnie opuścił dwór Zygmunta Luksemburczyka i stanął po stronie polskiej, czy też Mszczuja ze Skrzynna, który w bitwie pod Grunwaldem odegrał jedną z najważniejszych ról, dzięki której przeszedł do historii. Ponadto na kartach powieści spotkamy króla Węgier, późniejszego Cesarza Zygmunta Luksemburskiego i jego brata, króla Czech, Wacława. Ciekawie przedstawione są również intrygi dworskie, wszechobecna zdrada i rozwiązłość. Wiem, że w powieści są pewne nieścisłości historyczne (np. postać Klemensa z...

Anna Koniec | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: luty 2015

Może i przesadza z opisami okrucieństwa. Może i wątki historyczne z fantastycznymi miesza miejscami nieporadnie. Ale - czyta się to lekko i szybko, bohaterowie są przyjemni i ludzcy - lub przeciwnie. A wkręcenie w to wszystko kabały i wątku Dawnych Bogów - przydało książce świeżości (za to - siódma gwiazdka)
Aha - przykład baaaardzo złej okładki I pretensjonalnego tytułu. błogosławieni niezrażeni, przeczytają naprawdę dobrze skrojoną książkę.

lupus1981 | 2015-01-05
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Kolejny tom sagi krzyżackiej jest utrzymany na podobnym poziomie co tom pierwszy. Czyta się całkiem sympatycznie. Komu podobała się pierwsza część na pewno się nie rozczaruje.

| 2013-03-22
Przeczytana: 21 marca 2013

Porażka, nawet nie udało mi się tego skończyć. Po bardzo słabej pierwszej części dałem szansę kolejnemu tomowi. Efekt mizerny, pokłady nonsensu i powtórzenie wszystkich najgorszych cech pierwszego tomu. Nie interesuje mnie jak skończyła się ta historia, mam tylko nadzieję że szybko.

szaman136 | 2013-04-24
Przeczytana: kwiecień 2013

Pierwsza część była troszkę lepsza, chociaż też średnia. W tej denerwuje ciągłe zmienienie przez autora faktów historycznych oraz wiele niepotrzebnych wątków, i część fantastyczna nie powala na kolana(moim zdaniem jest w ogóle nie potrzebna).

rad | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 28 października 2013

Zaskoczenie. Jak dla mnie, lepsza od poprzedniczki, aczkolwiek nie powala na kolana...

rajcinho | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Nieco lepsza niż poprzednia część (a może po prostu polubiłem z czasem bohaterów). Szału jednak wciąż nie robi.

Amigo | 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, ROK 2015
Przeczytana: 26 maja 2015

Historia nam się rozkręca. Autor w bardzo ciekawy sposób wplata postacie historyczne w fantastyczną opowieść