Bunt

Okładka książki Bunt Dariusz Domagalski
Okładka książki Bunt
Dariusz Domagalski Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: HAJMDAL (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
science-fiction space opera

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Pierwszy tom podobał mi się bardzo, drugi i trzeci poszły w nieco inną stronę niż miałem nadzieję, choć w trzecim już jest lepiej niż w drugim. Ciekawa, żwawa, bezpretensjonalna space opera przygodowa. Czyta się szybko, zaspokaja głód kosmicznych różnorodności.

Wydaje mi się, że to najsłabsza książka w całej serii. Niemniej czyta się szybko i przyjemnie. A fabuła rozwija się wielowątkowo.

Przygodę z cyklem Hajmdal kontynuuje w trzeciej części pod tytułem Bunt, po której spodziewałem się znów ciekawej historii. Poprzednie części zabrały mnie w kosmiczne przygody i światy do odwiedzenia jakie trafiały się na drodze załogi Hajmdala. Trzecia część zapowiadała się również dobrze jak poprzednie i dlatego po nią sięgnąłem. Pozostawiając księżyce Monarchy Hajmdal nadal kontynuuje podróż w poszukiwaniu upragnionego celu w postaci możliwości naprawy i osiedlenia się.

Książka Hajmdal Bunt jest kontynuacją poprzednich części jednak nie tak dosłowną jak oczekiwałem dostać. Dzieje się wszystko po opuszczeniu poprzedniego systemu gwiezdnego Monarchy i zawitania statku w Cesarstwie Bahiriańskim. Przeskok wydarzeń trochę na początku namiesza jeśli ktoś czyta po kolei. Jednak później otrzymujemy znów ciekawą fabułę i wiele przygód jakie spotykają bohaterów. Zamiast szczegółowych badania planet, opisów przyrody i zwierząt, mamy ukazanie buntu jaki wybucha na Hajmdalu, który może pokrzyżować plany dowódcy względem załogi. Bratobójcze walki, okrucieństwo i chęć przejęcia władzy jest silniejsze niż przyjaźń jaka łączyła załogę. Autor świetnie sobie w tym temacie poradził i obraz buntu jest świetnie oddany. Oprócz tego mamy misje na dwóch planetach dotyczące odnalezienia ukrywającego się uciekiniera. Niebezpieczeństwo i walki jakie dostajemy wciągają i nie ukrywam, że najbardziej podobała mi się ta część fabuły. Kolejny wątek dotyczy mrocznego Khan-ma zdolnego do zniszczenia planety jest upiorną opowieścią o ludziach jacy budzą się na nim nie wiedząc co dzieje się ze statkiem. Bardzo spodobał mi się pomysł na ukazanie nie tylko losów bohaterów, ale również zagrożenia i tajemnic jakie skrywa. Podróż po nim była niesamowitą wycieczką, mroczną i zarazem pełną niebezpieczeństwa. Wielowątkowość fabuły i ukazanie poszczególnych wydarzeń w osobnych rozdziałach jak to było poprzednio świetnie sprawdza się również tym razem. Pomniejsze wątki i odkrycia dodają jej klimatu. Bohaterowie muszą sobie poradzić z przeciwnościami losu, zagrożeniami i buntem jaki wybucha ze względu na niezadowolenie z dalszej podróży w części załogi. Autor świetnie poradził sobie na ukazaniu poszukiwać uciekiniera i zagrożeń jakie czyhają na bohaterów ze strony przeciwników. Opisy wyprawy są dobrze przedstawione i wciągają za sprawa relacji pomiędzy postaciami, walki i determinacji w celu osiągnięcia założonego celu. Przeniesienie części fabuły na statek Khan-Ma było również świetnym pomysłem, gdzie na każdym kroku czyhało zagrożenie i możliwość utraty życia. Podróż bohaterów po tym statku była nie tylko mroczna, interesująca, ale również dramatyczna i odkrywająca tajemnice Khan-Ma przynajmniej częściowo. Oprócz głównych wątków pojawiają się także poboczne i mniej znaczące ubarwiające fantastyczne przygody bohaterów, pełne zagrożenia, walki i nadziei na lepsze jutro.

Książka posiada ciekawych bohaterów, którzy zostali zarysowani pod względem psychologicznym świetnie. Spotykamy znów Abigail, Ezrę, Odyna i wiele jeszcze postaci jakie przewijały się w poprzednich tomach cyklu Hajmdala. Widać u niektórych rozwój relacji, targające ich emocje i wybory jakich dokonują. Abigail i Ezra ciągle nie wiedzą jaka będzie przyszłość. Ciekawi bohaterowie, których z łatwością można polubić od początku. Odyn jest osobą twardą jak skała i lojalną. Mający zagadkową przeszłość jest świetnym wojownikiem nie bojącym się niczego i nikogo. Oprócz nich spotykamy bohaterów na Khan-Ma walczących o przeżycie. Zostają nakreśleni w taki sposób, że kibicowałem im podczas niebezpiecznych sytuacji i podróży po statku. Oprócz takich główniejszych mamy szereg postaci pomniejszych na drugim i dalszym planie mających do odegrania własną rolę przewidzianą przez autora w fabule. Niektóre wzbudzają naszą sympatie, inne odwrotnie nasza niechęć, a jeszcze inne pojawiają się tylko jak zajdzie potrzeba. Główni bohaterowie są wyraziści, świetnie przedstawieni, wciągający, sympatyczni i można ich polubić od początku. Trzymałem kciuki za nich w momentach zagrożenia, aby wyszli cało z opresji. Mają w sobie wiele odcieni szarości, posiadają głębie, własne zachowanie, cechy charakteru i dokonują wyborów rzutujących na ich odbiór przez nas. Nie dostajemy papierowych postaci nie wartych zapamiętania. Jednak niektóre wzbudzają niechęć w taki mocny sposób, że potraktowani powinni zostać bardzo surowo i odpowiedzieć za swoje czyny. Relacje łączące bohaterów są przedstawione świetnie. Nie pozbawione emocji, humoru, ironii, docinków i niekiedy poważnych tonów. Dlatego dobrze bawiłem się podczas czytania. Dialogi bardzo dobre, lekkie, przyjemne, z humorem i wciągające.

Książka Hajmdal Bunt jest trzecią częścią, w której mamy bunt na pokładzie, tajne misje na planetach i statek Khan-Ma znajdujący się, gdzieś w kosmosie mający swój czas za sobą. Autor kolejny raz przedstawia poszczególne wydarzenia w osobnych rozdziałach, a tym sposobem jesteśmy nieraz rzucani to na pokład, to na planety lub statek. Wszystkie wydarzenia są podane w sposób przystępny i trzeba przyznać, że wiele dzieje się podczas czytania. Jest sporo walk, bitew kosmicznych, pułapek i intryg jakie spotykamy. Cały czas coś dzieje się i nie ma chwili na odpoczynek. Nie brakuje romansowych lub obyczajowych momentów jak było poprzednio. Rozmyślań bohaterów i rozwijających się relacji pomiędzy nimi ewoluujących przez cały czas. Romansowe wątki są podane bez cukrowości i słodyczy. W przypadku trzeciej części nie występują nagminnie, ale miałem wrażenie, że tym razem bardziej skupia się autor na wydarzeniach związanych z Hajmdalem, Khon-Ma i misjami powierzonymi do zrobienia niż tym wątkiem. Ciekawość zżerała mnie, aby poznać tajemnice niezwykłej i groźnej cywilizacji. Jakże innej od wszystkich jakie spotykamy na kartach książki. Wydarzenia są szybko poprowadzone i wielowątkowe. Zawsze coś nowego znajdzie się w nich i niekiedy potrafiły mnie zaskoczyć zwrotem akcji. Bohaterom kibicować i trzymać kciuki można przez cały czas w niebezpiecznych sytuacjach. Występujące niuanse jak wrzucenie w inny obszar kosmosu niż spodziewałem się na samym początku, niektóre wybory i jakieś jeszcze drobne rzeczy. Nawet przerzucanie wątków w rozdziałach nie przeszkadzało mi wcale i nie powodowało zagubienia. Zakończenie jak zwykle dobre z otwartą furtką do kontynuacji. Na tyle zaskakującą i niezwykle ciekawą, ze chce poznać się kolejne losy Hajmdala i jego załogi.

Książka Hajmdal Bunt jest kolejnym moim spotkaniem z cyklem, który mimo pewnych niuansów zapowiada się nadal ciekawie. Przygoda goni przygodę, są walki, bitwy, intrygi i ciekawi bohaterowie. Akcja została poprowadzona szybko i ciągle dzieje się coś nowego. Wydarzenia lecą w szybkim tempie do przodu i dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Książka jest wciągająca i posiada wiele wątków rozpoczętych, zakończonych lub rozwijających się z każdą następną częścią cyklu. Dlatego trzeba czytać po kolei, aby nie stracić nic z niej. Sięgając po Hajmdal Bunt spodziewałem się trochę więcej po niej, chociaż w ogólnym rozrachunku jest dobrym łącznikiem z kolejna częścią. Wciągająca i wielowątkowa opowieść o kosmicznych perturbacjach jakie staja na drodze załodze Hajmdala w poszukiwaniu miejsca docelowego. Jestem ciekawy co wymyśli w kolejnym tomie autor, który stworzył interesującą i fantastyczną opowieść drogi osadzoną w kosmosie. Mam nadzieje, ze otwarte zakończenie przyniesie znów intrygującą fabułę, wiele akcji, przygody i zaskoczeń w czasie czytania. Autor potrafi wciągnąć w fabułę, opisać światy jakie spotykamy na drodze wędrując z Hajmdalem i niebezpieczeństwa jakie czekają na bohaterów. Książka jest kolejnym dobrym tomem jaki otrzymałem i wciągającym. Dlatego chętnie wezmę się za kolejny tom mając nadzieje na rozwinięcie pewnych wątków i będąc ciekawy dalszej opowieści o podróżującym statku Hajmdalu i jego załodze.

Infantylność to główny grzech tej opowieści natomiast potencjał jest

Infantylność to główny grzech tej opowieści natomiast potencjał jest

Lepsza niż poprzednie, ale dla odmiany zaczyna trącić telenowelą.

Lepsza niż poprzednie, ale dla odmiany zaczyna trącić telenowelą.

Akcja- przewidywalna, bohaterowie - przewidywalni, jednak, mimo wszystko, ten tom sprawił mi dużą przyjemność. Może dlatego, że byłam negatywne nastawiona - a tu pojawiło się kilka fajnych zwrotów akcji. Trochę wyjaśnień odnośnie pajęczaków.

Bardzo dobra kontynuacja space opery o statku Hajmdal. Tym razem mamy tutaj tytułowy Bunt na pokładzie jak zwykle u ludzi którzy zawsze muszą znaleźć sobie jakiegoś wroga. Dopiero wspólny wróg jednoczy. Oprócz buntu mamy również trzy inne historie dziejące się w tym samym czasie. Bohaterowie giną ale pojawiają się również nowe równie ciekawe postacie. Świat w książce żyje, poznajemy nowe rasy zamieszkujące kosmos. Seria trzyma poziom i na pewno sięgnę po kolejne książki.

Nie będę się rozwodził i napiszę tak: bardzo dobra rozrywka dla fanów s-f. "Bunt" skończyłem czytać dziś rano i już nie mogę się doczekać IV tomu. Na szczęście, dzięki abonamentowi w Legimi, wieczorkiem będę mógł znów zanurzyć się w świat Hajmdala. Jestem bardzo ciekaw, co Autor dla mnie przygotował :)

Coraz lepiej dziwne, ale prawdziwe.

Coraz lepiej dziwne, ale prawdziwe.

Cykl jest zwyczajnie słaby, a warsztat autora tragiczny. Ile razy można czytać ten sam opis?? TOH-EM: ohydny, bulwiasty, grzybiczy. Perun: 20 kilogramów z uprzężą ble ble ble. Mam wrażenie że znowu czytam "Król Maciuś Pierwszy" bo cała intryga jest infantylna , postacie (pomimo ewidentnego i sztucznego pogłębiania do porzygu) płytkie, a debilna maniera cliff-hangerów w każdym rozdziale tylko drażni.

• Legimi
  • 2022