Bogumił Wiślanin

Wydawnictwo: Czarno na Białym
słowiańska fantasy
Edunia

Pełna przygód i czarodziejskich mocy opowieść z życia dawnych Słowian i ich bogów. Bogumił, osierocony przez matkę, która go najpierw... wyśniła, jest obdarzony umiejętnością przewidywania śmierci. Dzięki niezwykłemu wywarowi przenosi się w świat pogańskich bóstw, by poznać ich tajemnice. Ale siła i bezpieczeństwo nowego państwa Wiślan i Polan wymagają jednego boga. świat starych wierzeń nieodwołalnie ma się ku końcowi, a nowe dopiero nadchodzi: wkrótce do rządzącego Gnieznem Mieszka I zjedzie czeska księżniczka Dobrawa, a wraz z nią pojawi się chrześcijaństwo...

źródło opisu: http://www.wydawnictwocnb.pl/ksiazki/49/Bogumił%20Wiślanin

źródło okładki: http://www.wydawnictwocnb.pl/ksiazki/49/Bogumił%20Wiślanin

zaczytaniec | 2019-07-08

Gratulacje dla tego, kto przebrnął. Książka inna niż wszystkie, dla amatorów. Nie dla mnie. Doceniam jednak wiedzę i skrupulatność autora.

Paweł Jędrysiak | 2017-05-08

8ka, ponieważ tak bardzo brakuje książek o tej tematyce.

Marciuchna | 2017-04-29

Nużąca opowieść o słowiańskich bóstwach. Wydaje mi się, że dla pasjonatów.

doliwaq | 2017-03-03

Dziś wiele jest powieści historycznych dziejących się w czasach pogańskich Słowian, ale wcześniej gdy nie było to w modzie, napisania takiej książki podjął się Paweł Rochala. Moim zdaniem, całkiem udanie.

Może nie każdemu przypaść do gustu taka forma, która pełna jest słowiańskiego mistycyzmu, lecz mi się spodobała. W końcu było to coś innego od całej reszty!

Mamy tutaj opisane losy tytułowego Bogumiła (jednak nie był on Wiślaninem, a wywodzi się od Lędzian, co jest wyjaśnione w książce), od momentu onirycznego poczęcia, po kres dni. Żałuję tylko, że autor nie ukazał nam jego życia dorosłego, co bardzo chciałoby się poznać po tych niesamowitych przygodach wieku młodzieńczego. Przedstawione w książce podkoloryzowane wydarzenia czerpiące inspiracje z historii są jedną z trzech najmocniejszych stron książki. Mamy tutaj Lędzian, Wiślan, Polan, Łęczyczan, Czechów, walki o kniaźowski tron, przenikanie nowej religii chrześcijańskiej do Słowian itp. Druga mocna strona to pokazanie wiary...

Koronczarka | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Sama powieść mnie tak zirytowała, że cisnęłam ją w kąt po iluś tam stronach. Nieznośne nagromadzenie przymiotników przy każdym rzeczowniku, niezręczności językowe odstraszają. Nie wiem, jak skonstruowana została fabuła i co tam się może podobać (a po ocenach widać, że coś się jednak podoba) i się nie przekonam. Całe szczęście, że książka, padając w tym kącie, otworzyła się na jednej z ostatnich stron. Znalazłam tam rzecz fajną - opowieści o słowiańskich bogach. Dlatego przyznaję książce jakieś gwiazdki. Z mojego punktu widzenia Paweł Rochala powinien pisać wyłącznie książki popularyzujące wiedzę historyczną. Wycieczki w stronę fantasy uważam za marnowanie jego wiedzy i popularyzatorskiego talentu. Pewnie inne zdanie będzie miał ktoś, kto w przeciwieństwie do mnie lubi ten rodzaj literatury.

Krzychu Hyżorek | 2016-01-30

Męczyłem się. Ostatecznie przeczytałem, ale zajęło mi to rok. Bardzo polecano mi tę książkę, ale ja nie mogę jej polecić. Zdecydowanie nie mój typ.

Powieści czerpiących ze słowiańskich wierzeń czy czasów sprzed chrztu Polski jest jak na lekarstwo – a takich, które robiłyby to w sposób sensowny i byłyby po prostu przyzwoicie napisane – prawie nie ma. Dlatego ta, choć nie wybitna, okazuje się lekturą przyjemną. Szczególnie godną polecenia dla miłośników Bunscha – z powodzeniem mogłaby stanowić preludium do całego cyklu piastowskiego.

Więcej tu znacznie fabuły niż akcji, chociaż rozgrywają się bitwy i konflikty między plemionami. Opowieść toczy się spokojnie (lecz nie zawsze sielsko), bo taki jest sam główny bohater – z Bogumiłem w dodatku raczej ciężko się zżyć, skoro jako wybraniec bogów jedną nogą stąpa nie po ludzkim świecie. Jego uwagę bardziej niż zwykłe, ludzkie sprawy przykuwają niewidzialne dla innych, a obecne wszędzie, istoty zamieszkujące słowiańskie ziemie, przyroda, w której przejawiają się odwieczne prawa rządzące światem, a także bogowie, których już wówczas często lekceważono, skupiając się bardziej na rytuałach...

czytamcałyczas | 2014-12-24

Zastanawiam się dlaczego ciągle w szkołach uczymy się o Bogach i Boginiach Greków.Dlaczego w szkole musiałem wkuwać dla mnie nudne i nie dające mi żadnej frajdy mity.Po co mi ten cały Ares czy Zeus.
Kiedy mamy nasze słowiańskie wierzenia.
Mamy nasze Boginie i naszych Bogów.
Książka jest właśnie o nich.O życiu w Polsce przed katolickie,w Polsce Bogów i Bogin.
Głównego bohatera od razu polubiłem,to wspaniały człowiek.
Dobrze opisany.Mający coś ciekawego do przekazania.
Autor w fajny sposób opisał zbliżające się chrześcijaństwo.
Jego zakazy i nakazy.Pierwsze konflikty z wiarą Słowian.
Na końcu książki niespodzianka,czeka na nas opis wiary Słowian.
A więc warto czytać.

Amel V | 2014-09-26
Przeczytana: 22 września 2014

Bohater został poczęty w tajemniczych okolicznościach. Przyszedł na świat w rodzinie Sobiesława wojewody Lędzian w Sobkowie. Po matce Miłosławie odziedziczył dar dostrzegania istot magicznych i bogów słowiańskich (zdecydowanie nie jest Mugolem). Jego matka w półśnie po połogu zobaczyła Rodzanice (słowiańskie boginie losu), które przepowiedziały małemu Nielubowi niezwykłe życie. Akcja toczy się u progu chrześcijaństwa. Zaczyna się w kraju Wiślan i Lędzian za panowania kniazia Wyszesława, a kończy się w kraju Polan w chwili, gdy młody kniaż Mieszko zaczyna wprowadzać chrześcijaństwo.
W dzieciństwie, żeby oszukać śmierć nadano Nielubowi nowe imię Bogumił. jest to imię znaczące, ponieważ całe życie Bogumiła jest rozdarte między karierą wojownika (jest synem wojewody), a służbą bogom.
Dzięki jego zdolnościom dostrzegania bogów możemy poznać mitologię i kosmologię Słowian. Razem z nim wędrujemy do Podziemi do królestwa Welesa. O los Bogumiła rywalizują Weles i Światowid. Spotykamy...

Cudowna opowieść osnuta wokół pradawnych wierzeń, magii pogaństwa, duchów, guseł, rusałek, a wszystko widziane przez pryzmat mocy Bogumiła, którego świat plemiennych bogów nieuchronnie chyli się ku upadkowi, powalany siłą obcego chrześcijaństwa.
Gorąco polecam każdemu, kto w literaturze upatruje strawy tak dla ducha, jak i dla umysłu :)
Zdecydowanie książka na 10!