Charakternik

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Inne wydania

Jacek Piekara odmalowuje mroczną i brutalną wizję Rzeczypospolitej po śmierci Jana III Sobieskiego. Z jej zaściankami, zwadami i karczmami pełnymi rębajłów, gotowych sprzedać szablę temu, kto więcej zapłaci – choćby samemu diabłu.

stilben | 2010-08-16

Jacek "Świat jest pełen chętnych suk" Piekara z właściwą sobie gracją po raz kolejny pokazał, że potrafi pisać na każdy temat byle dało się pokazać jak bardzo pogardza kobietami i jak nie cierpi Kościoła. No cóż. Nie da się ukryć, że pisać potrafi i dobrze wychodzi mu przedstawienie Polski Szlacheckiej, ze wszystkimi przywarami. Szkoda tylko, że napisał tę powieść nie mając za bardzo na nią pomysłu. Para awanturników i towarzyszący im warchoł przypominający Zagłobę, snują się tam i siam i nawet mają przygody. Szkoda tylko, że bez większego sensu i właściwie nic z tego nie wynika.
Acha, nie wiele zdradzę jeśli dodam na zakończenie, że jedną z głównych postaci negatywnych jest Matka Boska.
Szkoda słów...

Lucy Skywalker | 2014-06-21
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Pilipiuki, Piekary, Komudy...Mam z nimi wszystkimi jeden kłopot- czyta się szybko, zapomina jeszcze szybciej. Jedyne, co nie raz ratuje ten typ książek przed totalną płycizną, to zabawne postacie i naprawdę poprawny warsztat językowy. Tym razem nawet te elementy nie uratowały powieścidła. Mało wyraziście, mało ciekawie. Jako studentka historii mogę tylko oddać ukłon w stronę bardzo wiarygodnie zarysowanej mentalności szlacheckiej.
Nie polecam.

online | 2014-01-09
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Wspaniała wizja dawnej Rzeczpospolitej !
Piekara ma swój własny styl, nie musiałby się nawet podpisywać, a i tak wiadomobyłoby, że to on jest autorem :)
Zaprzyjaźniłem się z panem Żytowieckim, śmiałem się razem z nim, razem z nim bałem się panów Myszkowskiego i Szczurowieckiego ... polecam :)

KaMiLa | 2014-08-17

Ciekawa, inna. Choć nie zachwyca.

Krzysztof | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Najsłabsza książka Piekary, której nikomu nie można polecić. Szwankuje tutaj wszystko: klimat i styl (Piekara to nie Komuda i w kwestii XVII wieku nie dotrzymuje mu kroku, a raczej od początku zostaje w tyle), bohaterzy: irytujący Myszkowski i jego niezwykle wkurzający, stale powtarzający jaki to pan Myszkowski nie jest oraz kretyn Żytowiecki, fabuła która tylko z początku budzi zainteresowanie, o wstawkach fantasy już nie wspominając, są idiotyczne, głupie i psują klimat. Na koniec słów kilka o roli Kościoła i Matki Boskiej, to co odstawił Piekara to jawna kpina z inteligencji i gustu odbiorcy, aż się rzygać chciało z tak żałosnego zakończenia! Fałszywy jest także opis książki, który w najmniejszym stopniu nie pokrywa się z fatalną treścią i chyba z całej książki to okładka podobała mi się najbardziej i za nią dam trójkę!

Juanhijuan | 2016-08-24
Przeczytana: 2012 rok

Nie będę ukrywał, że Jacka Piekara zawsze utożsamiałem z „Cyklem Inkwizytorskim”. Po przeczytaniu kilku pierwszych części cyklu nie byłem nawet świadomy, że Piekara jest autorem jakiś innych, poczytnych książek. W tym czasie zresztą nie można mnie było jeszcze utożsamiać z bibliofilem, a raczej z wakacyjnym czytelnikiem. Niemniej jednak, któregoś dnia byłem oto w księgarni i na półce ujrzałem nazwisko Piekara. Będąc przekonany, że mam doczynienia z kolejnym tomem przygód Mordimera Madderdina zbliżyłem się do półki z chęcią zakupu. Zaskoczenie moje było całkiem spore gdy przeczytałem króciutkie streszczenie z tyłu książki – połączenie fantastyki z Rzeczypospolitą ? Książka spowrotem powędrowała na regał. Coś jednak nie pozwalało mi wyjść z księgarni z pustymi rękami, więc częściowo zafascynowany przygodami Mordimera i prostym językiem jakim posługuje się Jacek Piekara, postanowiłem dać szansę i otworzyć się na nowe wyzwania. Przyznam, że nie zawiodłem się...

„Charakternik” ...

Gabriela Ozon | 2010-07-05
Przeczytana: maj 2010

Pisanie dziś historycznych powieści jest nie lada sztuką. Prócz ogromnej wiedzy na temat Polski szlacheckiej trzeba też mieć fenomenalną lekkość pióra, dowcip, dobry temat na książkę i duużo samozaparcia.

Piekara odmalował obraz Polski brutalnej, zaściankowej w swoim myśleniu, śmiesznie świątobliwej, która za odpowiednią ilość złota gotowa jest sprzedać duszę i szablę samemu diabłu. Stworzył bohaterów na kształt sienkiewiczowski- ostry dowcip i niczym nieuzasadniona naiwność. Przerażają łacińskie sentencje (i to nawet mnie, dziewczynę obeznaną z łaciną), masowo wplatane w wypowiedzi - nieraz zupełnie niepotrzebnie. Bawi humor wypowiedzi, ale denerwują odwołania do współczesności (po jakie licho?).

Książka tak naprawdę... o niczym. Niestety. Zmarnowane paręset stron (384), choć paradoksalnie wciąga w oczekiwaniu na wielki finał. Cóż, zakończenie też drażni. Śmieszne połączenie szlachectwa ze zjawiskami nadprzyrodzonymi na czym książka znacznie traci na wartości, a wzbudza...

pablo | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Piekara w słabszej formie.

"Charakternik", to przykład prostej, by nie powiedzieć prostackiej, fantastyki historycznej. Napisana poprawnie, bazująca w sporej mierze na autentycznych dziejach rodzimej szlachty powieść, ma kilka dobrych momentów - potrafi nawet wciągnąć.

Kiedy jednak wgryźć się w opowiadaną historię, w zębach czuć zgrzytanie piasku. Piekara musiał wpleść w fabułę (tak jak w pozostałych swoich książkach) swój światopogląd, zwany tu i tam antychrześcijańskim. Szlag mnie trafia, kiedy sięgając po lekką fantastykę, wciska mi się bokiem politykę.

"Charakternik" to płaskie czytadło i jako takie, było by całkiem sympatyczną lekturą. Postacie są barwne, realia epoki zachowane, fabuła, chociaż do bólu liniowa ma nawet sens... ideologia wjechała w to wszystko niczym czołg w brzozowy lasek.

Miało być szybko, łatwo i przyjemnie. Było szybko, chwilami po grudzie i na koniec pozostawiło mnie z niesmakiem.

Ania Urbańska | 2013-09-29

Mam niezwykle mieszane uczucia. Z jednej strony książka napisana jest fantastycznym stylem, zabawna, pełna wiadomości dotyczących świata szlacheckiego, genialnie skonstruowanych postaci, z drugiej autor zdecydowanie przesadził z mieszaniem w to wszystko aniołów i Matki Boskiej, z pomstowaniem na cały niewieści ród, na Żydów i katolików. Jakoś takie mi się to wszystko za mocno polityczno-społeczne zrobiło, za bardzo współczesne (o bliźniętach u władzy to już było przegięcie) - dość mam tego wokół siebie, w mediach, na ulicach, w urzędach, nawet w kościele, nie potrzebuję tego dodatkowo w książkach historyczno-fantastycznych. Pomysł ze starym słowiańskim demonem puszczy był przedni, szkoda, że zupełnie zmarnowany przez powyższe. Kwiczałam ze śmiechu podczas większości dialogów między bohaterami, ale mniej więcej do połowy książki, potem już tylko krzywiłam się z niesmakiem.

byrcyn11 | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Epoka historyczna i autor należą do moich ulubionych, więc miałem duże nadzieje... Niestety, choć opowieść jak zwykle napisana sprawnie i pięknym staropolskim językiem, nie przypadła mi do gustu. Za dużo mistyki, aniołów, diabłów, sił nadprzyrodzonych, itd., - to po prostu nie "moja bajka.