Więzy krwi

Okładka książki Więzy krwi
Dariusz Domagalski Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: HAJMDAL (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
HAJMDAL (tom 4)
Drageus Publishing House
2020-03-26
2020-03-26
space opera

Pełna akcji kontynuacja

Więzy Krwi utrzymuje tempo akcji znane z poprzednich części. Fabuła podobnie jak w poprzednich tomach prowadzona jest w wielowątkowo. W tym tomie oprócz śledzenia losów okrętu, i siódmej drużyny zwiadowców trzeci wątek tworzą losy buntowników znanych z Buntu. O ile w kosmosie tym razem akcja zwalnia, o tyle na powierzchni planety walki stają się wręcz desperackie. Erza będzie musiał wybrać czy chce bardziej być dowódcą czy kochankiem Abigail. Buntownicza Sandra wreszcie zaś będzie miała okazje do spotkania matki.

Nowi bohaterowie także nie zawodzą, nawet epizodycznej postaci poświęcono trochę uwagi, stąd mamy okazje lepiej poznać jej historie i zrozumieć motywacje.

Tajemnice i spiski

Największa tajemnica serii – powód pościgu najpotężniejszych ras w galaktyce za niedobitkami ludzkości jest powoli odsłaniana. Przy okazji wychodzą na jaw różne mniejsze sekrety jak to skąd wzięli się Velmeni czy dlaczego uroda Sandry jest tak doskonała?

Historia i przepowiednie

Autor snując opowieść o przyszłości ludzkości sięga też do jej przeszłości. Pytia, wyprawy krzyżowe czy Wietnam pojawią się na równi z opowieściami o wampirach. Tym co trochę mnie martwi jest fakt, że to kolejny już po Głębi Podlewskiego i Polach Dawno Zapomnianych Bitew Smitha cykl polskiego autora, w którym dużą wagę ma przeznaczenie i przepowiednie. Niestety takie podejście sprawia, że zamiast sci-fi opowieść skręca za bardzo w stronę fantasy. Jak będzie w przypadku Hajmdall? Przekonamy się dopiero w kolejnym tomie.

Ocena

Pomysł i koncepcja serii jest bardzo dobry. Mamy tu wiele różnorodnych ras i bogate uniwersum. Akcja jest wartka, postacie ciekawie przedstawione (chociażby przemiana Ezry z nieśmiałego chłopaka w pewnego siebie wojownika). Martwi mnie trochę ten skręt w stronę fantasy, ale bardzo chętnie sprawdzę w jakim kierunku autor rozwinie ten wątek.

Więcej moich recenzji https://solaris7.pl/tag/zaginione-opowiesci/

Pełna akcji kontynuacja

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hajmdal i jego załoga w stosunkowo krótkim czasie doświadczyli naprawdę wiele. Walka z przerażającym wrogiem, utrata planety mającej być nowym domem dla ludzi, do tego jeszcze wewnętrzny but. Nic dziwnego, że wszyscy są niebywale przemęczeni i potrzebują, chociaż odrobiny wytchnienia. Doskonałą okazją do odpoczynku i niezbędnych napraw wydaje się krótkie przebywanie w okolicach planety Manju. Relaks nie trwa jedna zbyt długo, kończy się on w momencie, kiedy do układu słonecznego wlatuje rój okrętów Luusaat. Możliwości są tylko dwie szybka ucieczka albo podjęcie walki i próba ratowania mieszkańców planety przed nieuchronnym drastycznym końcem. Umysł poopowiada jedyne racjonalne działanie, jednak serce i honor nie pozwalają na poświęcenie bezbronnych istot. Drednot wkracza więc do kolejnej niepewnej potyczki, w której można naprawdę wiele stracić. W tym samym czasie sierżant Ezra Leahy wraz z ze swoim plutonem udają się na planetę, z misją ochrony mieszkańców i pozbycia się krwiożerczego wroga. Nic jednak nie idzie, tak jak planowano, dodatkowo ludzie odrywają na niej kolejne tajemnice swojej przeszłości.

„Rozmach” to chyba najlepsze określenie tego, co można znaleźć w owej kosmicznej sadze. Autor od samego początku stawia na widowiskowość, dzięki czemu pozycję czyta się naprawdę bardzo szybko i z wielką dozą przyjemności. Ogromna bezkresna galaktyka, zamieszkana przez dziesiątki najprzeróżniejszych ras, które w dużej części za wszelką cenę starają się „pozbyć” niedobitków ludzkości. Dlaczego grupa bez własnej planety i większej przynależności nagle stała się wrogiem numer jeden? Tajemnica ta towarzyszy czytelnikowi od pierwszego tomu i bardzo powoli jest wyjaśniania. Na pierwszy jednak plan, najbardziej wysuwa się akcja, której w czwartej części zdecydowanie nie zabraknie. Pod tym względem twórca doskonale wie jak zaskoczyć odbiorcę. Była już rasa „pajęczaków”, pojawiły się mordercze „jaszczury” oraz cybernetycznie zmodyfikowani oponenci. Pora więc na kolejny fantazyjny krok i starcie Terrańskich sił z kosmicznymi wampirami.

Fabuła zaserwowana w czwartym tomie prowadzona jest wielowątkowo. Kosmiczne potyczki, walka sił lądowych, ukazanie dalszych losów bohaterów zamieszanych w bunt, rozwijające się relacje pomiędzy niektórymi członkami załogi. Jakby tego wszystkiego było mało, cały czas w tle rozwijana jest historia ludzi, którzy w jakiś sposób powiązani są z innymi galaktycznymi rasami (pojawiają się tutaj między innymi nawiązania do biblii, przeróżnych legend, starożytnej gracji, wypraw Krzyżowych, wojny wietnamskiej itp.). Jest naprawdę bogato, ale tez na tyle „przejrzyście”, że nikt nie powinien się tutaj czuć zagubiony.

Cała recenzja + konkurs na stronie:

Pierwszy raz dałem 10.
Mam nadzieję na co najmniej kolejne 4 części.
Wyjaśnia się pochodzenie 2 ras w naprawdę zaskakujący sposób.

Pierwszy raz dałem 10.
Mam nadzieję na co najmniej kolejne 4 części.
Wyjaśnia się pochodzenie 2 ras w naprawdę zaskakujący sposób.

Zamknij ryj! Zamknijcie ryje!- inaczej nie można wymusić na podwładnych ciszy?! Zamknij mordę też zadziała...

coraz lepsze książki z tej serii :)

coraz lepsze książki z tej serii :)

Jak pozostałe tomy - ekstra!!!!

Jak pozostałe tomy - ekstra!!!!

Ciąg dalszy podróży. Czyta się ciekawie i chętnie sięga po kolejny tom. Na tyle ciekawie, że poświęciłem część nocy na dokończenie ...

Coraz lepsza. Szybko się czyta.

Coraz lepsza. Szybko się czyta.

Wróciłem do cyklu.Który jest super.Te jaszczury i wampiry.Ach i och,co tam nie było.Cały czas walki i tak dalej. Ekstra to.

Proszę państwa! Co tu się wyprawia! Sięgając po IV tom Hajmdala uważajcie, bo będzie Wam trudno oderwać się od książki! Powodzenia :)

Dodaj cytat z książki Więzy krwi