Prawdziwy świat

Tłumaczenie: Witold Kurylak
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Real World
Pistacia

Cztery nastolatki spędzają upalne lato na przeludnionych przedmieściach spowitego smogiem Tokio, uczęszczając na nużące zajęcia w letniej szkole, której ukończenie ma zapewnić im zdanie egzaminów na najlepsze uniwersytety. Po brutalnym morderstwie, którego ofiarą pada sąsiadka Toshi, dziewczyny nabierają przekonania, że zabójcą jest syn zamordowanej, uczeń szkoły średniej, przezywany przez dziewczyny Glistą. Kiedy jednak chłopiec znika (zabierając jednej z dziewcząt rower i telefon komórkowy), czwórka bohaterek wikła się w niebezpieczną grę i musi zmierzyć się z całą falą zagrożeń, jakich nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażały.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Opis wydawcy

Boorija | 2019-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Jeśli ktoś lubi książki o nastolatkach u progu dojrzałości to polecam. Ja nie lubię.

KenG | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Natsuo Kirino tworzy światy, po których trudno mi się swobodnie poruszać. Poznaję je ze zmarszczonym czołem i ściśniętym sercem, a kiedy je opuszczam, długo siedzę w milczeniu. W głowie kłębi się masa myśli, ale żadnej nie udaje mi się schwytać i sformułować w coś sensownego. "Prawdziwy świat" to moja druga, po "Ostatecznym wyjściu", książka tej autorki. Sięgnęłam po nią, choć nie bez wahania. Długo się zastanawiałam, czy chcę, czy naprawdę chcę znów wejść w tę japońską rzeczywistość, surową, oschłą i zimną, a jednocześnie tak rozdygotaną emocjonalnie. Zbudowaną ze skrajności, zaskakującą czytelnika jak widok mężczyzny w garniturze, który bez skrępowania przegląda w metrze czasopismo pornograficzne. Z kamienną, wręcz znudzoną miną.

"Prawdziwy świat" to thriller psychologiczny o przedziwnej relacji, jaką nawiązały cztery nastolatki i chłopak, który zamordował swoją matkę. W recenzjach, na jakie natrafiałam, powtarzało się zdumienie obojętnością bohaterek na zbrodnię popełnioną...

Cruorcia | 2017-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Pamiętam, że kiedyś miałam książkę tej autorki, która bardzo przypadła mi do gustu, dlatego sięgnęłam po "Prawdziwy świat". Jestem rozczarowana. Jak zwykle pomysł dobry, forma ciekawa, ale samo wykonanie już słabe. Moje odczucia mogę podsumować cytatem z książki: "-Trochę tego za dużo, prawda? - odparła - Nie wydaje mi się, żebyście mogły we trzy zrobić coś aż tak głupiego".
Bo bohaterowie są po prostu głupi. Całość miała pokazywać mroczny świat umysłu nastolatków wchodzących w dorosłość, ale wszystko to jest tak bardzo nierealne, zachowania bohaterów są zupełnie nielogiczne, pozbawione jakiejkolwiek głębi i znaczenia (mimo dość ciężkich historii bohaterów)! Wiem, żę mentalność Japończyków zdecydowanie różni się od mentalności Europejczyków, ale nie chce mi się wierzyć, że aż tak!
Na początku książka mnie ciekawiła, potem bardzo męczyła, na koniec wciągnęła, ale tylko za sprawą Terauchi, która wydawała mi się najbardziej logicznie postępującą osobą, inteligentną i nieoderwaną od...

Sonia Niemirska | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Uuu ... powiało złem. Mrokiem. Przerażeniem.
Ciężko napisać cokolwiek, żeby nie zaspoilerować.
Może tak: to nie jest "jakiś tam" kryminał czy thriller. To jest bardzo dobry, niestandardowy thriller wywołujący mieszane uczucia i jakiś taki wewnętrzny niepokój.
Osią całej powieści jest morderstwo, tyle że nie o fakt morderstwa autorce chodzi a raczej o rozpracowanie kilku młodych umysłów, które wplątują się w całą historię na własne życzenie.
Oj, widzę tu duże pole do manewru dla rozmaitych socjologów, psychologów i kryminologów.
Mała rzecz a tak treściwa.
Polecam.

PS: Ostrzeżenie dla ludzi o słabych nerwach i wielbiących Kucyki Pony (czytaj: Grocholę, Kalicińską i tak dalej) - wasz spokojny, poukładany świat opierający się na założeniach, że ludzie z natury są dobrzy i innych takich bzdetach może ulec zawaleniu.

prawdziwyninja | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nieznośna, nudna książka. Natsuo Kirino zachwyciła mnie "Ostatecznym wyjściem", zaskoczyła "Wyspą Tokio" i koszmarnie znudziła "Prawdziwym światem". Rozumiem zamysł książki, rozumiem stylizowanie języka na pamiętniki nastolatków, ale sam pomysł to nie wszystko. Wyszła płycizna, której ostatnie kartki szybko przelatywałam wzrokiem, byle jak najszybciej to skończyć i przejść do czegoś ciekawszego. Stylizacja wyszła autorce genialnie - jakbym czytała autentyczne pamiętniki nastolatków. Kto pisał własny pamiętnik, ten wie, jak trudno się go nawet samemu czyta po latach.
Szukałam w sieci, czy "Prawdziwy świat" nie był przypadkiem pierwszą nowelą autorki, gdy ta miała jakieś 20 lat, ale raczej nie... To chyba coś prawie współczesnego. Mam nadzieję, że Natsuo Kirino nie będzie szła dalej w tym kierunku.

Aya | 2016-03-28
Przeczytana: 24 maja 2012

Tę książkę przeczytałam po raz pierwszy kilka lat temu. Wstrząsnęła mną wówczas i kiedy latem ujrzałam na jakimś stoisku „Ostateczne wyjście” tej samej autorki, natychmiast postanowiłam tę drugą powieść kupić. Zachwyciłam się, więc nabyłam „Wyspę Tokio” i własny egzemplarz „Prawdziwego świata” (tamten był z biblioteki). „Groteski” niestety nie dorwałam, musiałam wypożyczyć ją z naszej biblioteczki japonistycznej.
„Prawdziwy świat” jest historią pięciorga nastolatków. Wszyscy mają siedemnaście-osiemnaście lat, chodzą do trzeciej klasy liceum. Któregoś dnia chłopak, nazwany przez sąsiadkę (jedną z głównych bohaterek, Toshiko) Glistą z powodu swojego wyglądu, zabija swą matkę, którą od dawna gardził. Po tym wydarzeniu ucieka. Kradnie rower i komórkę Toshi. Wybiera niektóre numery z listy w jej telefonie i dzwoni do koleżanek Toshiko - Yuzan, Kirarin i Terauchi - oraz do niej samej. W ten sposób wszystkie zostają wplątane w jego sprawę.
Każdy z nastolatków boryka się z własnymi...

deerman22 | 2015-11-24

Książka z którą spędziłem w sumie jeden dzień, bo przeczytałem ją za jedno posiedzenie. Zróżnicowanie narracji w zestawieniu z fabułą daje twór, który wart jest poświęconego czasu.

LajitaSharmila | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Trudno mi to ocenić. Ciekawy temat, można się wczuć w to co czują bohaterowie. Nawet można się z nimi w pewien sposób utożsamić. Jednak jak na tak życiowe sprawy, jest to dla mnie napisane w sposób bardzo nieprawdopodobny. Jeżeli czytam książkę o takiej tematyce, chcę mieć wrażenie, że to mogę być ja. Tu tego nie odczułam. Poza tym, nie wiem jak to określić... . Moim zdaniem autorka miała problem z dokładnym przekazaniem tego, o co jej chodziło. W pewnym momencie wszystko zrobiło się zbyt chaotyczne. Mimo wszystko, polecam. Wychodzą tu problemy jakie ma większość młodej społeczności nie tylko japońskiej. Brutalny świat w którym możemy liczyć tylko na siebie.

Dominika | 2015-08-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Mimo tego, że nie jestem fanką japońskich pisarzy to po tą książkę sięgnęłam z chęcią, a wszystko dzięki fajnie skonstruowanej okładce. Nie spodziewałam się, że aż tak bardzo przypadnie mi do gustu opowieść o złożonej psychice nastolatków. Jedynym minusem jest to, że w niektórych momentach powieści wydarzenia w niej zawarte były wręcz nieprawdopodobne.

bambiklaudia | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

" Toshi zachowuje się luzacko i beztrosko, ale wokół swego serca postawiła Wielki Mur Chiński. I choć pozornie można się przedrzeć do środka, okazuje się to niełatwe. To dlatego, że jest dużo delikatniejsza niż inni. "