Prawdziwy świat

The Real World
978-83-7508-236-4
sensacja
Pistacia

Cztery nastolatki spędzają upalne lato na przeludnionych przedmieściach spowitego smogiem Tokio, uczęszczając na nużące zajęcia w letniej szkole, której ukończenie ma zapewnić im zdanie egzaminów na najlepsze uniwersytety. Po brutalnym morderstwie, którego ofiarą pada sąsiadka Toshi, dziewczyny nabierają przekonania, że zabójcą jest syn zamordowanej, uczeń szkoły średniej, przezywany przez dziewczyny Glistą. Kiedy jednak chłopiec znika (zabierając jednej z dziewcząt rower i telefon komórkowy), czwórka bohaterek wikła się w niebezpieczną grę i musi zmierzyć się z całą falą zagrożeń, jakich nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażały.

[opis wydawcy]

EmilyStrange | 2013-07-14
Przeczytana: 09 lipca 2013

W tej powieści pełno jest mroku i niepokoju, który dziwnym trafem pamiętam z czasów, kiedy sama miałam 17-18 lat. Historia wciąga, pomysł podzielenia rozdziałów na perspektywy poszczególnych bohaterów sprawia, że czytelnik lepiej może się z nimi identyfikować. Czyta się szybko, polecam.

auraya89 | 2011-05-02

Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do literatury japońskiej, ale tym razem zaryzykowałam i… nie żałuję. Mogę nawet powiedzieć, że zostałam pochłonięta. Lektura wciągnęła mnie na dobre. Świetnie zbudowana akcja i charakterystyka postaci sprawiła, że z transu obudziłam się dopiero przy ostatniej stronie. :)

klotyldziec | 2011-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dawno temu, na wakacjach nad morzem, w namiocie z tanimi książkami miałam szansę kupić inną książkę Natsuo Kirino - "Groteska", jednak z szansy nie skorzystałam, bo pieniądze wolałam wydać na gofra. A teraz biję się za to po głowie.
Toshi, Yuzan, Terauchi i Kirarin spędzają lato chodząc do specjalnej szkoły "juku". Pewnego dnia Toshi słyszy hałasy dobiegające z domu sąsiadów, bagatelizuje jednak sprawę i idzie do szkoły. Po powrocie okazuje się, że to nielubiany przez nią chłopak o przezwisku "Glista" zabił swoją matkę, a w dodatku ukradł Toshi rower i telefon komórkowy. Ta jednak postanawia nic o tym nie mówić policji (również o hałasach, które słyszała nie wspomina ani słowem, gdy jest przesłuchiwana) i zaczyna się chora gra.
Z początku stwierdziłam, że to co zrobiła Toshi (i Yuzan) to kompletny idiotyzm. Wplątały się w śmiertelne niebezpieczeństwo i to zupełnie bez powodu. Ale przymknęłam na to oko.
Nie jest to tak przerażająca książka, jak to próbują wmówić na okładce....

Jedna z lepszych jakie kiedykolwiek czytałam.
Jeśli ktoś lubi psychologiczne pisaniny to nie zazna zawodu czytając tą książke.
Co prawda początek jest straszny, nudny opisowy ,ciężko przez niego przebrnąć. A w sumie połowa książki. Wraz z rozwojem akcji czyta się szybko i lekko, wciągająca akcja.
Zakończenie zmusza do refleksji.
Książka przedstawia realia , na prawdę.

książek: 2004
Dominik | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Za literacką japońszczyznę chciałbym się brać zdecydowanie częściej niż mogę, bądź niż pozwalają mi na to polscy wydawcy. Znana mi literatura z Dalekiego Wschodu ogranicza się tylko do Murakamiego i pojedynczych mang, ale o to odkryłem - choć już dawno chciałem się zapoznać - nowego autora, a dokładnie autorkę.

Natsuo Kirino prostymi słowami, dobrze dobranymi do kryminału czy thrillera, doskonale opisuje dramat nastolatków zamieszkujących Japonię i mimo swojego wieku oryginalnie i prawdziwie przedstawia ich problemy.

Młody zamknięty w sobie chłopak zabija swoją matkę i ucieka, a 4, zafascynowane śmiercią i osobą zabójcy, dziewczyny pomagają mu uciec i skryć się poza Tokio co w przyszłości ma przynieść katastrofalne skutki.

"Prawdziwy świat" jest depresyjny, jak na japoński dramat przystało. Momentami przytłaczający zakręconą psychologią każdego z bohaterów, a innym razem rozbrajający opisami kultury i życia nastoletnich Japończyków i tego co mają w głowach.

Zdecydowanie jest...

Berenika | 2016-05-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Uuu ... powiało złem. Mrokiem. Przerażeniem.
Ciężko napisać cokolwiek, żeby nie zaspoilerować.
Może tak: to nie jest "jakiś tam" kryminał czy thriller. To jest bardzo dobry, niestandardowy thriller wywołujący mieszane uczucia i jakiś taki wewnętrzny niepokój.
Osią całej powieści jest morderstwo, tyle że nie o fakt morderstwa autorce chodzi a raczej o rozpracowanie kilku młodych umysłów, które wplątują się w całą historię na własne życzenie.
Oj, widzę tu duże pole do manewru dla rozmaitych socjologów, psychologów i kryminologów.
Mała rzecz a tak treściwa.
Polecam.

PS: Ostrzeżenie dla ludzi o słabych nerwach i wielbiących Kucyki Pony (czytaj: Grocholę, Kalicińską i tak dalej) - wasz spokojny, poukładany świat opierający się na założeniach, że ludzie z natury są dobrzy i innych takich bzdetach może ulec zawaleniu.

Toshii | 2010-08-07
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Świetna książka! Polecam szczególnie miłośnikom dobrej obyczajówki oraz tym, których ciekawią pokręcone zakamarki głów innych ludzi. Plus co nieco elementu kulturoznawczego dla fanów Japonii.

Justyna | 2011-07-11
Przeczytana: lipiec 2011

Ostatni thriller przeczytałam w liceum.. wtedy czytałam ich sporo. Dziś nie mam już do nich przekonania, po prostu nie lubię ich czytać, więc strasznie ciężko będzie mi ocenić tę książkę. Sięgnęłam po nią tylko ze względu na to, że jest japońska.. bo moja fascynacja Japonią cały czas trwa :)
Szok!!! Tyle mogę jedynie napisać! Szok, że w taki sposób może żyć młodzież, że można morderstwo traktować w tak obojętny, pusty i nic nie znaczący sposób. Ba! Że można się szczycić tym, że się kogoś zabiło, a nawet zostać bohaterem..
Nie wiem czy chciałabym żeby moja nastoletnia córka przeczytała kiedyś tę książkę.. Pomijając morderstwo, sam sposób życia bohaterów nie mieści mi się w głowie. Każdy z nich ma w sobie tak wiele nienawiści, złości, żyją na pokaz, udają kogoś kim tak naprawdę nie są, kłamią i oszukują, próbują być lepszym od innych.. Za wszelką cenę.. Nie cierpię takich ludzi, tak się nie robi, nawet gdy ma się naście lat!
Nie lubię thrillerów!
To była moja ostatnia tego typu...

suomalainenka | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Dość ciężko mi jest wyrobić sobie opinię na temat tej książki, bo zdecydowanie było to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Było to także moje pierwsze spotkanie z autorką. Wolałabym raczej unikać słowa "dziwne" w przypadku tej pozycji, ale czasem może się to nasuwać na myśl. Bo reakcje poszczególnych bohaterów na zdarzenia mnie osobiście dość mocno zdziwiły. Podobnie jak rozwój poszczególnych elementów akcji. Może nie będę próbowała się tu jakoś szczególnie rozpisywać się na temat tej historii, bo nie lubię uciekać się do spoilerów. Jednak z całym sumieniem mogę ją polecić wszystkim, którzy szukają czegoś nietuzinkowego. Stąd też lekko zawyżona ocena, ale tylko lekko, bo jednak książka wciągnęła mnie na tyle, że poszła za jednym zamachem.

Zabrałam się za książkę z wyraźną ciekawością. Jednak, po każdej kolejnej stronie, chęć jej przeczytania stopniowo malała. Postaci były dla mnie zbyt nierealistyczne, zachowania mało prawdopodobne, a język powieści zbyt infantylny.
Końcówka książki w miarę mi się podobała, ale całość zasługuję na bardzo niską notę. Żałuję wydanych pieniędzy, bo mogłabym za nie kupić coś lepszego, godnego uwagi. Być może sięgnę po inne książki autorki, która zdobyła kilka nagród, ale zrobię ten krok z kilku razowym, wcześniejszym zastanowieniem.
Polecam dla osób, których nie razi język rodem ze szkół gimnazjalnych oraz absurdalność poczynań głównych bohaterów.