20 odsłon zachłannej młodości

Wydawnictwo: Albatros
Twenty Fragments of a Ravenous Youth
Chiny, Pekin, proza obca, powieść
Nana

Fenfang, które życie w zapadłej wiosce na południu Chin koncentrowało się wokół zbiorów i obróbki batatów, porzuca rodzinę, by spróbować swych sił w Pekinie. Ogromne, czarujące perspektywami miasto, okazuje się miejscem bezwzględnej rywalizacji. By przeżyć, Fenfang ima się najróżniejszych, często najprostszych zajęć - pracuje w fabryce puszek, jest sprzątaczką.... Los uśmiecha się do niej, gdy przypadkowo poznany reżyser załatwia jej pracę statystki w Pekińskiej Wytwórni Filmowej. Ale Fenfang ma coraz większe ambicje, porzuca dorywcze zajęcie, by zająć się pisaniem scenariuszy... Kolejne nietrwałe związki, następujące jedno po drugim rozczarowania, usankcjonowany szowinizm i narzucający ścisłe reguły postępowania ustrój komunistyczny wyczerpują powoli siły dziewczyny.

"20 odsłon zachłannej młodości" to książka, która zebrała bardzo wiele skrajnych opinii. Jednym się podoba, inni uważają ją za nieciekawą, a mnie naprawdę zainteresowała. Dzięki niej mogłam bliżej poznać Chiny z punktu widzenia nastoletniej dziewczyny, która opuszcza dom rodzinny w małej wiosce na południu kraju i udaje się do Pekinu.

W dwudziestu odsłonach - epizodach z codziennego życia w stolicy Fenfang zawarła wiele celnych spostrzeżeń na temat komunistycznych Chin. Wyjazd do Pekinu miał dać jej szansę na odniesienie sukcesu, rozpoczęcie nowego, interesującego życia na planach filmowych i zerwanie z przeszłością, czyli smutnym i biednym dzieciństwem w małej wsi o intrygującej nazwie Wzgórze Słodkiego Imbiru. Fenfang spędziła w mieście dziesięć lat swojego życia łapiąc się dorywczych zajęć, przeprowadzając z miejsca na miejsce i ciągle poszukując drogi do sukcesu. Pracowała w fabryce zabawek, próbowała swoich sił jako aktorka-statystka, pisała scenariusze filmowe, ale nie udało...

lejdi15 | 2014-07-03

Młoda, ciekawa świata chinka opuszcza swoją rodzinną wioskę w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. Z czasem uświadamia sobie, że życie nie zawsze usłane jest rózami, a o swoje trzeba walczyć. Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce. Opowieść niedość, że krótka to jeszcze uboga w treść i przesłanie. Mimo, że główna bohaterka praktycznie nic nie osiągnęła, to jednak książka zachęca do tego, aby wycisnąć z życia jak najwięcej i spełniać swoje marzenia. W opowieści zawarte są także elementy komunistycznej rzeczywistości, która nie jest nam aż tak odległa.

Pami | 2013-06-25
Na półkach: Miałam, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Do tej książki podeszłam dość optymistycznie.Niestety książka nie jest zbyt ciekawa.

Bohaterką jest Fenfang. Poznajemy ją gdy ucieka z rodzinnej wsi w wieku 17 lat, aby zaistnieć w Pekinie. Nie jest jej łatwo, zarabia jako statystka filmowa, kończy różne kursy i w ciągu jednego roku zmienia miejsce zamieszkania ponad sześć razy.

Książka mi nie przypadła do gustu. Na pewno Więcej się za nią nie wezmę.

Joanna Bożek | 2012-07-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Chiny, 2012
Przeczytana: 24 lipca 2012

Bardzo przyjemna książka, dawno nie czytałam żadnej w takim tempie. Napisana jest dość lekkim językiem, do tego wydanie też robi swoje, duża czcionka, zdjęcia, odstępy, to wszystko sprawia, że odbieramy książkę trochę jak takie nic nie warte czytadło do poduszki, którym generalnie nie jest.
Jednak, to nie losy głównej bohaterki wywarły na mnie wrażenie a opis życia w Pekinie.
Tak realnego a zarazem brutalnego opisu tego miasta nie czytałam chyba jeszcze chyba w żadnej książce.
Jeśli wydaje się nam, że życie młodych ludzi w Polsce jest trudne, to w Chinach jest trzy razy gorzej, a kiedy próbujesz coś w życiu osiągnąć, to już po tobie, czeka Cię udowodnienie, że jesteś "użytecznym członkiem społeczeństwa, nowoczesnym i cywilizowanym". Wydawało by się nic trudnego prawda? Nie można się bardziej mylić.
Książka ogólnie fajna, jedynie co drażniło mnie pod koniec to wszechobecne, jak się okazało powiedzenie naszej bohaterki "O niebiański draniu!". Dosłownie jak by tylko w taki sposób...

beata5535 | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Młoda dziewczyna o imieniu Fenfang mieszka w wiosce w której głównie ludzie zbierają pataty. Pewnego dnia, postanawia uciec z rodzinnej wsi. Takim sposobem znajduje się w Pekinie. Jednak tam nie jest tak cudownie. Co chwile pojawia się rywalizacja pomiędzy osobami, nawet o jakąkolwiek małą rzecz. Wyjątkowo siedemnastoletniej dziewczynie udaję się dostać dorywcze prace. Jednak los do niej się uśmiecha. Spotyka tam reżysera który załatwia jej pracę statystki w filmie. Również odnajduję swoją pierwszą miłość. Jednak do głowy wpada jej plan, żeby zająć się pisaniem scenariuszy. Czy miłość Fenfang przetrwa przez najgorsze chwile? Czy wybije się ze swoją pasją pisania scenariuszy?

Uwielbiam biblioteki. Dzięki nich mamy możliwość przeczytanie książek za darmo. Może i nie ma tam wszystkich nowości, ale to w zupełności mi nie przeszkadza. Jednak kiedy trafimy na dość kiepską książkę, mamy błogie uczucie że nie mogliśmy poznać ową książkę ale bez zapłaty.
I tak było z tą książką a...

Klaudyna Maciąg | 2011-06-03
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Chinka Xiaolu Guo jest nie tylko pisarką, ale i poetką, scenarzystką, reżyserką filmową, a także eseistką. W Polsce zasłynęła przede wszystkim 'Małym słownikiem chińsko-angielskim dla kochanków' (muszę koniecznie zdobyć!), a od niedawna w księgarniach dostępna jest również ta niezwykła powieść, o której z przyjemnością dzisiaj opowiem - '20 odsłon zachłannej młodości'.

Na 235. stronach tekstu Xiaolu Guo zawarła dziesięć lat z życia Fenfang - młodej Chinki, która skończywszy 17 lat, postanawia opuścić rodzinną wieś (o wdzięcznej nazwie Wzgórze Słodkiego Imbiru) i rozpocząć nowe życie w zatłoczonym, tętniącym życiem, bezwzględnym Pekinie. Dla prostej dziewczyny odnalezienie się w brutalnej metropolii nie jest sprawą łatwą - nie ma przyjaciół, pakuje się w skomplikowane związki i nie potrafi utrzymać ani pracy, ani mieszkania. Z tego względu ima się różnorakich zajęć - od zamiatania w kinie, po statystowanie w podrzędnych filmach. Nigdzie jednak nie potrafi zagrzać dłużej miejsca,...

Katarzyna | 2013-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2013

Zapowiadała się bardzo interesująco ale niestety okazała się niezbyt ciekawa.
Beznadziejne zakończenie.

Poranek | 2014-05-25
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Fenfang i 20 odsłon jej życia
Nigdy wcześniej nie czytałam książki chińskiego autora, więc gdy zobaczyłam na półce książkę Xiaolu Guo, postanowiłam ją kupić i zabrać do domu. "20 odsłon zachłannej młodości" to historia życia młodziutkiej (siedemnastoletniej) Fenfang, która przytłoczona prozą życia, postanawia odmienić swój los. W tym celu opuszcza małą wioskę, w której mieszka i wyjeżdża do Pekinu. Jednak życie w wielkiej metropolii nie jest tak różowe, jak spodziewała się nasza bohaterka...
Czyta się szybko, to pewnie zasługa dużej czcionki ;-) Choć książka nie była taka zła, to nie sądzę, że będę o niej długo pamiętać...

KwiatSniegu | 2016-04-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę i się nie zawiodłam. Dwadzieścia scen z życia młodej kobiety, która ma odwagę marzyć i chcieć od życia czegoś więcej niż ma w rodzinnej wsi. Powieść, choć krótka, dała mi chwilami do myślenia.
Wydaje mi się, że lepiej bym zrozumiała niektóre jej fragmenty, gdybym była lepiej zaznajomiona z kulturą Chin, ale i tak bawiłam się przy niej dobrze.

Luukas Luoma | 2014-12-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Prosta, przyjemna, straszna, bulwersująca. Tyle mogą powiedzieć o tej książce. Dostałem ją w prezencie jako najlepszy czytelnik w całej szkole w czerwcu 2013. Wciągnęła w 5 minut. Dziękuję za przybliżenia mi prawdziwych Chin i poruszenia trudnym losem.