20 odsłon zachłannej młodości

Albatros
2010-09-17
2010-09-17
Witold Nowakowski, Jacek Manicki
Chiny Pekin literatura chińska powieść chińska

Okładka książki Granta 138: Journeys William Atkins, Tara Bergin, Emily Berry, Amit Chaudhuri, Rana Dasgupta, Carl De Keyzer, Geoff Dyer, David Flusfeder, Eliza Griswold, Xiaolu Guo, Mohsin Hamid, Lindsey Hilsum, Pico Iyer, Ian Jack, Justin Jin, Zeyar Lynn, Robert Macfarlane, Adam Marek, Andrew McConnell, Hoa Nguyen, Edna O'Brien, Sigrid Rausing, Xan Rice, Safiya Sinclair, Samanth Subramanian, Colin Thubron, Alexis Wright, A Yi, Janine di Giovanni
Granta 138: Jo... William Atkins, Tar...
Okładka książki Urodziłam się dziewczynką Subhadra Belbase, Tim Butcher, Xiaolu Guo, Joanne Harris, Kathy Lette, Deborah Moggach, Marie Phillips, Irvine Welsh
Urodziłam się ... Subhadra Belbase, T...
Okładka książki Krytyka Polityczna nr 29. Chiny blisko Ai Weiwei, Miguel Arana Catania, Giovanni Arrighi, Anna Bikont, Jakub Bożek, Justyna Drath, Maciej Gdula, Xiaolu Guo, Jane Hardy, Konstanty A. Jeleński, Noémi Kiss, Michał Kmiecik, Andrzej Leder, Barbara Liberska, Stanisław Liguziński, Jakub Majmurek, Mao Zedong, Cezary Michalski, Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz, Tomasz Piątek, Lesya Prokopenko, Redakcja pisma Krytyka Polityczna, Mariusz Sieniewicz, Ann Snitow, Igor Stokfiszewski, Michał Sutowski, Joanna Szczęsna, Frederic Tuten, Gianni Vattimo, Wang Hui, Wojciech Worotyński, Yossi Yonah, Michael Yuen, Adina Zemanek, Slavoj Žižek, Guy Zucker
Krytyka Polity... Ai Weiwei, Miguel A...

Przeczytałam w jeden dzień. Historia przedstawiona w formie opowiadań, miła odmiana.

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę i się nie zawiodłam. Dwadzieścia scen z życia młodej kobiety, która ma odwagę marzyć i chcieć od życia czegoś więcej niż ma w rodzinnej wsi. Powieść, choć krótka, dała mi chwilami do myślenia.
Wydaje mi się, że lepiej bym zrozumiała niektóre jej fragmenty, gdybym była lepiej zaznajomiona z kulturą Chin, ale i tak bawiłam się przy niej dobrze.

"20 odsłon zachłannej młodości" to książka, która zebrała bardzo wiele skrajnych opinii. Jednym się podoba, inni uważają ją za nieciekawą, a mnie naprawdę zainteresowała. Dzięki niej mogłam bliżej poznać Chiny z punktu widzenia nastoletniej dziewczyny, która opuszcza dom rodzinny w małej wiosce na południu kraju i udaje się do Pekinu.

W dwudziestu odsłonach - epizodach z codziennego życia w stolicy Fenfang zawarła wiele celnych spostrzeżeń na temat komunistycznych Chin. Wyjazd do Pekinu miał dać jej szansę na odniesienie sukcesu, rozpoczęcie nowego, interesującego życia na planach filmowych i zerwanie z przeszłością, czyli smutnym i biednym dzieciństwem w małej wsi o intrygującej nazwie Wzgórze Słodkiego Imbiru. Fenfang spędziła w mieście dziesięć lat swojego życia łapiąc się dorywczych zajęć, przeprowadzając z miejsca na miejsce i ciągle poszukując drogi do sukcesu. Pracowała w fabryce zabawek, próbowała swoich sił jako aktorka-statystka, pisała scenariusze filmowe, ale nie udało jej się przebić do świata kultury i bogatych ludzi. Dziewczyna dzielnie stawiała czoło niechęci, przeciwnościom, komunistycznemu prawu i zasadom, ale była to przysłowiowa "walka z wiatrakami". Pomimo tak długiego czasu spędzonego w Pekinie Fenfang wciąż pozostawała w punkcie wyjścia nie mając pracy, pieniędzy, mieszkania, rodziny.

"20 odsłon zachłannej młodości" to przygnębiający, chwilami bulwersujący obraz kraju, w którym trudno jest wybić się ludziom młodym, rządnym sukcesu nawet jeśli mają pomysł na siebie. To smutna prawda o komunistycznej codzienności, w której nie ma miejsca na marzenia. To świadectwo trudnego życia i monotonii dnia codziennego.

Książka jest oryginalna zarówno w swojej formie, jak i przekazie. Każdy rozdział poprzedzony jest fotografią z życia codziennego Chińczyków. Zdjęcia te nadają realnego kształtu wyobrażeniom o odległej nam, nieznanej kulturze i mentalności, jakie wyrabiamy sobie podczas lektury. Bardzo podobają mi się nazwy własne tłumaczone z chińskiego języka, które brzmią wdzięcznie, niemal poetycko. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Prosty, lekki, młodzieżowy język bardzo dobrze komponuje się z naiwnością i łatwowiernością bohaterki. Jak na debiut autorski bardzo młodej wówczas pisarki wypada naprawdę dobrze.

W dwudziestu odsłonach - epizodach z...

Prosta, przyjemna, straszna, bulwersująca. Tyle mogą powiedzieć o tej książce. Dostałem ją w prezencie jako najlepszy czytelnik w całej szkole w czerwcu 2013. Wciągnęła w 5 minut. Dziękuję za przybliżenia mi prawdziwych Chin i poruszenia trudnym losem.

Młoda, ciekawa świata chinka opuszcza swoją rodzinną wioskę w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. Z czasem uświadamia sobie, że życie nie zawsze usłane jest rózami, a o swoje trzeba walczyć. Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce. Opowieść niedość, że krótka to jeszcze uboga w treść i przesłanie. Mimo, że główna bohaterka praktycznie nic nie osiągnęła, to jednak książka zachęca do tego, aby wycisnąć z życia jak najwięcej i spełniać swoje marzenia. W opowieści zawarte są także elementy komunistycznej rzeczywistości, która nie jest nam aż tak odległa.

Fenfang i 20 odsłon jej życia
Nigdy wcześniej nie czytałam książki chińskiego autora, więc gdy zobaczyłam na półce książkę Xiaolu Guo, postanowiłam ją kupić i zabrać do domu. "20 odsłon zachłannej młodości" to historia życia młodziutkiej (siedemnastoletniej) Fenfang, która przytłoczona prozą życia, postanawia odmienić swój los. W tym celu opuszcza małą wioskę, w której mieszka i wyjeżdża do Pekinu. Jednak życie w wielkiej metropolii nie jest tak różowe, jak spodziewała się nasza bohaterka...
Czyta się szybko, to pewnie zasługa dużej czcionki ;-) Choć książka nie była taka zła, to nie sądzę, że będę o niej długo pamiętać...

Fenfang i 20 odsłon jej życia

Całkowicie nie polecam. Książka jest nijaka, nic nie wnosi. Irytująca bohaterka, która powtarza co kilka linijek swoje "o niebiański draniu".

Autorka potrafi stworzyć klimat Niestety pod koniec ma się ochotę zapytać: po co ja to w ogóle czytałam, bo z zakończenie nic nie wynika? Ale co ja tam wiem, ktoś może lubić taką frustrację :)

Zapowiadała się bardzo interesująco ale niestety okazała się niezbyt ciekawa.
Beznadziejne zakończenie.

Zapowiadała się bardzo interesująco ale niestety okazała się niezbyt ciekawa.
Beznadziejne zakończenie.

Do tej książki podeszłam dość optymistycznie.Niestety książka nie jest zbyt ciekawa.

Bohaterką jest Fenfang. Poznajemy ją gdy ucieka z rodzinnej wsi w wieku 17 lat, aby zaistnieć w Pekinie. Nie jest jej łatwo, zarabia jako statystka filmowa, kończy różne kursy i w ciągu jednego roku zmienia miejsce zamieszkania ponad sześć razy.

Książka mi nie przypadła do gustu. Na pewno Więcej się za nią nie wezmę.

Książka mi nie przypadła do gustu. Na...

• Chiny
  • Azja