Panda Sex

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Shengminglangji
Szanghaj, proza chińska

Współczesny Szanghaj. Pewnej nocy w tajemniczych okolicznościach ginie młoda kobieta, Mei Mei. Czy było to samobójstwo, czy śmierć z przedawkowania narkotyków? A może ktoś uknuł intrygę, wszystko misternie zaplanował? W przeddzień tragedii Mei Mei miała się dowiedzieć, że jej chłopak po raz kolejny ją zdradził. W kręgu podejrzanych znajdują się rywalka i niewierny kochanek. Mian Mian w niezwykle sugestywny sposób opisuje świat undergroundowych muzyków, aktorów i projektantów mody. Interesują ją zjawiska, które w Chinach wciąż stanowią tabu, takie jak narkomania, alkoholizm czy poligamia.

[opis wydawcy]

tivrusky | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Tak sobie myślę. Skąd ta książka wzięła się w księgarni, gdziem ją odnalazł i skuszony ładnym wydaniem, orientalnym pochodzeniem i niewielkim rozmiarem, zakupił? Jak to się stało, że książka pani Mian Mian przebyła dosłownie pół globu i wylądowała na księgarnianej półce w mieście Kraków - dawnej stolicy Polaków? W sumie - niby nic dziwnego - wszak wiele książek z dalekiego wschodu tu do nas dotarło... problem w tym jedynie, że "panda sex" jest po prostu NIJAKA.

Zaintrygowany, postanowiłem przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Okazuje się, że pani Mian Mian, spotkała się w swej ojczyźnie z serią represji - mianowicie ocenzurowaniem i wycofaniem ze sprzedaży jej powieści "Candy" (w Polsce: "Cukiereczki") - powodem, według polskiej Wikipedii miało być "wywołanie burzy obyczajowej".
I tutaj znajduję odpowiedź na swe pytanie - Seria z miotłą - w ramach której w Polsce wydano "Panda Sex" i jej poprzedniczkę "Cukiereczki", skupia się na wydawaniu książek pisanych przez kobiety na całym...

Na półkach: Chiny, Przeczytane

książka-wydmuszka. niby o czymś, a o niczym. dywagacje pozbawione treści. totalny pustostan. jeśli zamiarem autorki było wypisanie jak największej liczby łzawych, napuszonych definicji miłości to jej się udało. nie wiem natomiast co miało na celu multiplikowanie złotych myśli i wpychanie jednej frazy po kolei w usta wszystkim tym meimejom, jiejiejom, miamianom i innym aktorom, policjanom i aktorom-policjantom (??), na mnie w każdym razie ów zabieg wywarł najpierw przykre wrażenie deja vu, a potem zwyczajnie zirytował. I teraz jestem zwyczajnie zirytowana. A w Szanghaju brakuje morza. oni chcieliby siedzieć na plaży z przyjacielem u boku i czytać książki. to był spojler.

visenna88 | 2014-11-18
Na półkach: MBP Leszno, Przeczytane
Przeczytana: październik 2014

Sięgnęłam po tę książkę po przeczytaniu "Cukiereczków", które bardzo mi się spodobały - były to takie krótkie kadry z życia młodych osób szukających celu życia i sensu miłości w Szanghaju w dzisiejszych czasach. Podobne w klimacie do powieści hiszpańskiego Pokolenia X.

Niestety, o ile "Cukiereczki" mają ręce i nogi, o tyle "Panda sex" przypomina potłuczony i porozwalany na podłodze kalejdoskop. Trudno mi się czytało tę powieść i poza szumem w głowie od przeskakiwania z wątku na wątek, z postaci na postać i pseudointelektualnej paplaniny, niewiele z niej wyniosłam.

Magdalena Kowalówka | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Tragedia, językowa masakra , cały czas zastanawiam się.. o co chodzi w tej książce?
I nie ze względu na utajoną głębię( a musi być bardzo utajona ) tylko na chaotyczny styl pisania. Książka sklada się z transkrypcji wywiadów, dotyczących zamordowanej dziewczyny. Ale czy naprawde? Niczym chiński Coelho autorka próbuje wzbić się na wyzyny opisów miłości, związków, rozpaczy itp itd. Podobno ma przedstawiac świadek undergroundowych Chin..ja się pytam,gdzie ?
Nic kompletnie nei wyniosłam z tej ksiązki, poza niesmakiem. Jedyna zaleta to to,że krótka i nadaje się do czytania w metrze/autobusie.
I ma dużą czcionkę
I okładka też ujdzie

Madzia | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Miam Miam to współczesna chińska pisarka, która wywołuje oburzenie społeczne. Pisze bez ogródek o ulicach Chin i sprawach, których z całą pewnością nie wyczytacie w ulotce wycieczki do tego enigmatycznego kraju.
Książkę przeczytałam w ciągu kilku godzin. Z każdą stroną myślałam, że w końcu zrozumiem "o co tu właściwie chodzi?" Jednak z przykrością muszę stwierdzić, że przeżyłam literacki zawód. Książka jest ciężka w odbiorze. Napisana jest na styl reportażu. Na uwagę zwraca jedynie fakt, iż autorka próbuje dość rzetelnie i wprost opisać środowisko chińskich młodych ludzi tak bardzo zagubionych w tym, co myślą o świecie, że nie zdolnych do tego, by w jakikolwiek sposób świat zmienić.
Tak naprawdę to nie mam pojęcia komu mogłabym polecić książkę Miam Miam. Nie miałam przyjemności przeczytać pierwszej powieści "Cukiereczki", która podobno w Chinach została ocenzurowana i wycofana z rynku. W "Panda sex" jest nawiązanie do "Cukiereczków" więc jeśli ktoś czytał pierwszą powieść może...

Olanzapine | 2016-04-06

Kupiłam za śmieszną cenę zachęcona niektórymi dialogami i przemyśleniami głównej bohaterki, jednak gdy czyta się je w ciągu, ma się wrażenie że te "głębokie" frazesy są pisane na siłę, by wydawało się to takie mądre na miarę tybetańskich mnichów. Niektóre wypowiedzi wyrwane z kontekstu, osobiście nie lubię zapisanych zdań jeden pod drugim, bez interpunkcji, bez dalszego wyjaśnienia, takie jakby urywki myśli wyrwane z głowy, tworzące wspólnie sałatę słowną. Gonitwa myśli, natłok słów, a koniec jest taki, że czytelnik (przynajmniej ja) nie ma pojęcia o czym była książka, co i kogo przedstawiała i po co została napisana. Najwyżej parę wulgaryzmów zakotwiczy się gdzieś w pamięci ale całość to jeden wielki bałagan.

Kaś | 2013-12-17
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Pierwszy raz od jakiegoś czasu nie zabrałam się za składanie w głowie opinii tuż po przeczytaniu książki. Pomyślałam, że chciałabym poukładać sobie mój stosunek do niej i łudziłam się, że pójdzie mi to łatwo. Niestety nie. Książka Mian Mian jest specyficzna i nie ułatwia jednoznacznej oceny.

Szanghajska bohema bawi się w najlepsze. Żyją w świecie niecodziennych związków, na swój sposób definiują miłość, zdradę, zazdrość. Wchodzą w relacje, emocje przeżywają w pełni, do bólu, do śmierci. Próbują się zrozumieć, ukształtować, zmieniają się i kreują każdego dnia na nowo. Dyskutują. Funkcjonują w wykreowanych samodzielnie układach z jasnymi zasadami, które skrzętnie łamią. Seks wyodrębniają z życia i całkowicie oddzielają od miłości, która z kolei jest dla nich niemalże mistycznym doświadczeniem. Wmawiają sobie, że są ponad tą sytuacją, jednak w skrytości cierpią z powodu zazdrości, samotności, odrzucenia. Zagłuszają te odczucia i wkładają maski, starannie dobierane dla kolejnych...

książek: 2030
Monika | 2012-03-08
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2012

Sięgnęłam po tą książkę z czystej ciekawości. Poprzednia powieść autorki "Cukiereczki" wywarła na mnie dobre wrażenie i miałam nadzieję, że kolejny raz się nie zawiodę... Bałam się tej książki, bo tak naprawdę nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Mian Mian jest nieprzewidywalna, co widać w jej tekstach...

Szanghaj jakiego nie znamy. Ponury, zamglony i pełen kolorowych neonów i równie barwnych ludzi. W historii opowiedzianej przez Mian Mian poznajemy m.in. Prezentera Telewizyjnego, który z czasem staje się również Policjantem; Sponsorkę, która wpadła do Szanghaju w odwiedziny i, której właśnie w tym mieście najbardziej brakuje morza; Aktora, który swoją sławę zawdzięcza undergroundowemu, krótkometrażowemu filmowi... Każde z nich łączy wspólny los- życie w mieście takim, jak Szanghaj obfituje w radości i cierpienia. Spotykają się na hucznych imprezach organizowanych w awangardowych lokalach. Wymieniają się spostrzeżeniami na wiele tematów, rozmowy często przeradzają się w...

Mel | 2014-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

ciężko napisać mi recenzję dotyczącą tej pozycji. książka z pewnością może trafić na półkę 'nietypowa' czy 'niezwykła'. dość zawiła i skomplikowana fabuła, mnogość postaci i miejsc sprawia, że lektura dla mnie nie była przyjemna. dodatkowo dochodzą jeszcze filozoficzne tematy dotyczące miłości, przyjaźni, śmierci.
jeżeli oczekujesz kulminacji książki lub refleksji po jej skończeniu to niestety będziesz zawiedziony.

Przymrozkowa | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Gwóźdź został przybity na kartach tej książki, mam na myśli, że żywa sinusoida lubienia-nielubienia przewinęła się przez owe strony; przeze mnie.

Negatywy: nie rozumiem powtórzeń, ich celu, zagmatwanych bohaterów oraz patetyczności.
Podziwiam: oryginalność mimo wszystko, opisy mgliste Szanghaju.

Skończyło się na mieszanych uczuciach, a co za tym stoi warto przekonać się osobiście o czym pisze Mian Mian...