Jeśli pójdziesz za mną

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-2161-0
Pesteczka

Amerykanka w Japonii Marina i Carolyn, młode Amerykanki tuż po studiach, przyjeżdżają do Japonii, by przez rok uczyć w szkole. Jedna nie może poradzić sobie z niedawnym samobójstwem ojca, druga wciąż odreagowuje przedwczesną stratę matki. Czy nowe doświadczenia w osobliwym kraju, w którym wszyscy mają obsesję segregacji śmieci i trudno o prywatność, pomogą im uporać się ze sobą? Subtelna...

Amerykanka w Japonii
Subtelna powieść przypomina nieco słynny film „Między słowami”: jest zabawna, a jednocześnie pełna prawdy o ludzkiej samotności i potrzebie bliskości. Mnóstwo ciekawych szczegółów z życia w Japonii i galeria zaskakujących postaci.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

BagatElka | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Podziwiam odwagę i siłę bohaterki,która zdecydowała się wyjechać do pracy do kraju tak bardzo odmiennego pod niemal każdym względem.
Zasady,normy i ograniczenia ,z którymi się spotkała potrafią załamać większość osób ale ona się nie poddała.
Wiem,że nie potrafiłabym sprostać takiemu wyzwaniu.

To nie jest lektura łatwa,lekka i przyjemna chociaż jest kilka zabawnych momentów.Trzeba się wczuć w klimat tej historii aby nie rzucić jej w kąt już po kilku stronach.

BeataBe | 2013-08-13
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

W tej książce poznajemy Japonię oczami osoby, która zna ją od podszewki. I tylko jedna myśl kołatała mi się w głowie - jak ludzie mogą się tak dobrowolnie pozwalać ograniczać? jak mogą tak bezmyślnie hołdować różnym rytuałom i bezmyślnym przyzwyczajeniom i nie podejmować nawet próby refleksji nad sensem?
Nie nadaję się do życia w Japonii.

Rzeczywistość opisywana z punktu widzenia jednej z kobiet,które wyjechały pracować na rok do Japonii.
Bohaterce trudno jest sprostać wydarzeniom jakie mają miejsce w jej życiu (samobójcza śmierć ojca,depresja,odkrycie że kocha kobietę)a do tego dochodzi obcy,tak odległy kulturowo świat Wschodu.Odmienne zasady dyktowane przez nowe otoczenie doprowadzają do konfliktów stawiając Marinę w niezręcznej sytuacji.
Plusem jest subtelność opisywania życia w Japonii,różnych niuansów kulturowych,większych bądź mniejszych barier i różnic wywodzących sie z tradycji.Natomiast za dużo tu mowy o gomi.Wiedziałam,że Japończycy mają dość radykalne zdanie na temat segregowania odpadów,ale żeby poświęcać każdą wolną przestrzeń na pisanie o tym? Można było wyłuskać wiele innych charakterystycznych cech tej społeczności a nie namolnie wracać do jednego tematu.Czułam jakby pisało sie nie o kraju czystym,gdzie obywatele dbają z niesamowitą skrupulatnością o środowisko (bo tam wszystkie odpady,rzeczy zużyte...

Asia | 2011-05-02
Przeczytana: 02 maja 2011

Książka o kobiecie - Marinie- która to wybrała się do Japonii wraz ze swoją dziewczyną aby uczyć języka angielskiego. Poznajemy historię życia Mariny, która przeplata się z problemami kulturowymi jakie ją spotykają w tak odmiennym kraju. Przeczytasz o Policji Gomi (segregacja śmieci) oraz nieustannych kłopotach Mariny związanych właśnie ze śmieciami. Za każdym razem, gdy coś włożyła do niewłaściwego pojemnika, lub w niewłaściwy dzień dostawała „uprzejmy” liścik. Oto jeden z nich:
„Droga Pani Marino, co słychać?
U mnie tak sobie, a co u Pani?
Kontynuuję lekcję japońskiego/gomi. Ka-yobi to wtorek. Ka kanji to ogień. To ułatwi zapamiętanie, że ka-yobi to także dzień moeru, czyli śmieci nadających się do spalenia. Na przykład można wówczas spalić papierki naklejane na butelki wina. (…) Pan Ogawa doniósł, że widział Pani butelkę po winie w koszu przed sklepem z sake. Etykieta nadal się na niej znajdowała. Jest taki miły, że usunął ją za Panią. Następnym razem lepiej by było , żeby...

agiwka | 2011-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

"Jeśli pójdziesz za mną" to dla mnie jedna z tych książek o których zwykle pisze się, że czytając je nie czeka się na koniec.Nie ma w niej jakiegoś szczególnego punktu zwrotnego, finał nie jest spektakularny, ale jej lektura naprawdę wciąga.

Loony_lunatic | 2011-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2011

Historia Mariny, która po samobójczej śmierci ojca wpada w depresję. Nie potrafi pogodzić się ze stratą ojca. Dręczą ją wyrzuty sumienia, zastanawia się, czy mogła zrobić coś, by zapobiec tragedii.
Na zajęciach grupy wsparcia dla osób, które również straciły kogoś bliskiego poznaje Carolyn. Miłość do niej sprawia, że Marina wraca do życia, nie poddaje się smutkowi, rezygnacji. Wraz z nią postanawia wyjechać do Japonii, żeby uczyć przez rok angielskiego w małym miasteczku Shika.
Dziewczyny niemal od razu mają problem z sąsiadami wynikający z nieznajomości zasad panujących w Japonii. Problem dotyczy gomi- czyli śmieci. I tak niemal przez całą powieść głównym problemem w porozumieniem wydaja się śmieci!
Ogólny odbiór książki jest bardzo pozytywny, ale żałuję, że dobrze poznajemy jedynie Marinę. Reszta jest dla nas zagadką, nie wiemy co siedzi w głowach poszczególnych bohaterów. Możemy jedynie się domyślać obserwując ich zachowanie. Szkoda.
Np. Haruki- były hikikomori, przez 4 lata nie...

Pesteczka | 2011-03-02
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 02 marca 2011

Uwielbiam książki o Japonii...dobrze napisana książka, ujmująca...czarująca...

Scarllett | 2015-02-07
Przeczytana: 04 lutego 2015

Długo szukałam książki o Japonii. Głównie znam ją z seriali( dram), mang, dopełnieniem była by jeszcze książka. To co w niej jest nie było dla mnie dziwne, bo zagłębiłam się już w świat Azji dawno temu. Ale szczegóły, na które nie zwróciłam uwagi, ciekawostki, które nie znałam jeszcze bardziej mnie przybliżyły.

marpil | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Dla mnie to książka delikatna i historia obyczajowa, miłosna jest tu tylko pretekstem do przedstawienia jak zderzają się dwie odmienne kultury. Dobre czytadło.

PaniKa | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

W obliczu tragedii wydarzeń dziejących się obecnie w Japonii, książka jest niezwykłym zapisem zwyczajow tam panujących. Jest to szczególnie interesujące, gdyż historia toczy się wśród mieszkańców małego miasteczka Shikawa, połozonego z dala od wielkich metropolii, takich jak Tokio czy Kioto.
Tę dla nas Europejczyków obcą codzienność Japończyków widzimy oczami młodej 22- letniej Mariny, która poszukuje ukojenia po samobójczej śmierci swojego ojca.
To fikcja, która nie sili sie na sztuczne opisy czy oryginalne zwroty akcji. Nie jest też klasyczną książką o spełnionej miłości, raczej o różnych jej przejawach i poszukiwaniu jej przede wszystkim w sobie.
Dobra, "szybka", ciekawa.