Groteska

2008-11-01
2008-11-01
978-83-7508-104-6
Witold Kurylak
natsuo kirino groteska japonia japońskie morderstwo zabójstwo tokio morderca

Mroczna powieść. Dobrze się czyta aczkolwiek jest mocno depresyjna i przygnębiająca. Los każdego z bohaterów wydaje się z góry przesądzony. Odnosi się wrażenie, że nie mamy wolnej woli tylko jesteśmy zdani na to, co przyniesie nam przeznaczenie. W zależności od tego w jakiej rodzinie się urodzimy, w jakim środowisku dorastamy, z miejsca jesteśmy niejako "skazani" na swój los. Nie ma w tej książce ani jednego pozytywnego bohatera, ani wydarzenia. Nie ma w niej tak naprawdę nadziei.
Podobnie jak w poprzednich powieściach także i w tej, autorka próbuje człowieka odczłowieczyć. Skrupulatnie i metodycznie.
Cieszę się, że przeczytałam jej utwory, bo dzięki temu wiem, że człowiek może mieć też mroczną część duszy, której zazwyczaj nie prezentuje na zewnątrz. Czasami sami nie jesteśmy jej świadomi. Czasami nie wiemy po prostu, na ile nas stać i jak daleko moglibyśmy się posunąć.
Interesujące studium człowieczeństwa.

Rany, ta powieść już nawet nie jest mroczna, ona jest wręcz bezduszna. To jak ta historia jest smutna, to jak losy bohaterów są przykre i z góry przesądzone, to jak opisany świat jest surowy i czarno-biały, to jak postacie są socjopatyczne i wyrachowane w działaniu, to jak oschłe i bezczelne są dialogi między nimi, to aż skręca coś w środku. Nawet z okładką jest coś nie tak i robi mi się nieprzyjemnie, gdy ją widzę.
Bardzo dobra książka żeby popsuć sobie humor i wiarę w ludzi. Czyli krótko mówiąc - bardzo dobra książka (:

Karykaturalne wręcz wypaczenie rzeczywistości przez pozbawienie jej niemal wszystkich przejawów dobra, w dobitny sposób uwypukla okowy społecznych wymagań i założeń dotyczących kobiet. Jedne z najbardziej antypatycznych bohaterek w dziejach literatury topią się w swoich urojeniach, miotając się jak szalone pomiędzy przerażeniem a pychą, buntem a potrzebą przynależności, okrucieństwem i skrajną potrzebą miłości. Kobiety Groteski przedstawiają nam świat z różnych perspektyw widząc go jednak tak różnie, że trudno stwierdzić co jest prawdą, a co ułudą... Być może leżą one bliżej siebie niż się wydaje.
Nie da się polubić tych kobiet, ale każdej z nich jest się w stanie współczuć, co gorsza w każdej z nich można odnaleźć coś co gnębi nas i dusi, zmusza do schowania się pod kołdrą, nie pozwala nam uciszyć własnego szaleńczego śmiechu rozbrzmiewającego w ciemnościach.
Jak kłamiemy by móc przeżyć kolejny dzień w świecie równie nieszczęśliwych ludzi? Jak upadlamy się, by dzięki tej zaniżonej poprzeczce, chociaż przez chwilę poczuć się zwycięsko? Jak nienawidzimy, bo to jedyne, co pozwala zapełnić przestrzeń splugawionej miłości? A co jeśli nienawiść i kochanie niczym się od siebie nie różnią? Jak pragnąć akceptacji nie pokazując swoich słabości? Jak nie pomylić prostytucji z panowaniem, a dawania z braniem?
Wyborne studium charakterów zgniatanych przez gorset niewidocznych prawideł społecznych. Dobre dla głowy, ale bolesne dla serca.

Książka dla tych, którzy lubią się trochę bać i uwielbiają skomplikowane historie. Nie ma w tej treści nic oczywistego, czasem trzeba się nieźle napocić, żeby zrozumieć sens. Na pewno jest to wymagająca i trudna książka. Na pewno świetna dla fanów tego gatunku.

Smutna, straszna, skomplikowane relacje. Trudno się czyta ale warto.

Smutna, straszna, skomplikowane relacje. Trudno się czyta ale warto.

Długa, dość nużąca momentami pozycja. Czasem ciekawiła, ogólnie trudna tematyka, lecz książka spokojnie o 100 - 150 stron mniej objętości powinna mieć

Bardzo, bardzo ciężka książka. I tak naprawdę nie jestem w stanie zdecydować, czy dobra, czy zła. Wyjątkowo się przy niej umęczyłam, jak rzadko kiedy.

#wyzwanieLC2021 marzec: przeczytam książkę na podstawie tagu

#wyzwanieLC2021 marzec: przeczytam książkę na podstawie tagu

Dawno / nigdy (?) nie czytałam tak dziwnej książki. Nagromadzenie złych emocji, złych intencji i złych ludzi w tej książce jest wprost nieprawdopodobne. Zastanawiałam się, co siedzi w głowie autorki, że napisała taką książkę. Wciągająca fabuła opowiedziana z różnych perspektyw, ciekawe postaci, trudne relacje, spaczone charaktery. Zero nadziei. Bardzo smutna. Bardzo mocna. Bardzo dobra. Powinna dostać 7, ale daję 8, bo wiem, że tej książki nie zapomnę. Nie dla każdego, ale warto po nią sięgnąć.

Książka bardzo dziwna, ale przeczytałam ja , gdy miałam 17 lat . I od niej zaczęłam czytać książek bardzo dużo. Przeczytałam chyba z 5 razy, jest dosyc specyficzna.

• Japonia
  • Literatura japońska