Księżyc Yakuzy

やくざな つき
978-83-927606-0-2
Japonia, yakuza, gangster
drhormon

Kolorowy tatuaż zdobi całe ciało Shoko Tendo. Przedstawia Piekelną Damę, piękną i niebezpieczną kurtyzanę, będącą symbolem kobiecej siły. Zaskoczenie tym większe, gdy ta młoda Japonka obnaża ramiona i kieruje ku nam niewinne spojrzenie. Nie dajmy się zwieść, ten tatuaż to symbol yakuzy, a Shoko Tendo jest córką jednego z bosów japońskiej mafii. .... W swojej autobiograficznej książce Księżyc...

W swojej autobiograficznej książce Księżyc Yakuzy opisuje szokujące, a zarazem głęboko poruszające, wspomnienia, nie pomijając pikantnych szczegółów ze swojego trzydziestopięcioletniego życia.

zabielka | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Właśnie skończyłam czytać "księżyc yakuzy". Czy mi się podobała? -Raczej tak, z tym że spodziewałam się troszkę innej powieści, polecam. Warto przeczytać o życiu Shoko. Pozdrawiam

Jolantino | 2011-06-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 6/5!!, 2011
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Genialna. Jedna z tych, o których nie możesz przestać myśleć. Nie możesz zacząć następnej książki, dopóki się nie otrząśniesz. A jest z czego.
Drastyczne przeżycia dziewczyny, która od urodzenia nie miała lekko. Człowiek do końca życia nie jest w stanie zapomnieć blizn, które pozostawił mu w spadku los. Naprawdę, zakochałam się w tej książce. Może dlatego, że w pewnym stopniu opisuje ona moje przeżycia? A może dlatego, że jest mi żal Shoko. W każdym razie... PRZECZYTAJCIE JĄ!!!

Mavericus | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Księżyc Yakuzy to książka o dorastaniu Shoko Tendo. Urodziła się w rodzinie gangstera, który jako członek mafii postępował jak rasowy grasant. Jego ukochana córka Maki stała się nieodpowiedzialną i nieprzewidywalną żoną hazardzisty Itchaga. Marnotrawiła pieniądze, które pożyczała jej siostra Shoko. Ojciec na domiar złego namawiał ją by jeszcze bardziej pomagała Maki, bo ta nie umie poradzić sobie z długami. W rezultacie obie siostry zaznawały biedę i upokorzenie.Shoko na domiar złego utożsamiała miłość z seksem pod wpływem narkotyków oraz byciem maltretowaną przez mężczyzn(Tankę i Maejim).Mężczyzna który mógł ją pokochać Kuramochiego odprawiła, bo ofiarował jej zdrową relację nie opartą na przemocy. Była zaś przyzwyczajona do bycia pomiataną. Za wyrażanie własnego zdania była karana uderzeniem po twarzy przez swojego męża Takamitsu.
Książka zobrazowała sytuację wielu dramatów rodzinnych, w których jedyną obroną jest uległość i przytakiwanie. Świat hostess lekko nakreślony przez...

aminaami | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lutego 2014

Okładka książki przedstawia kobietę, której większą powierzchnię ciała pokrywa tatuaż. Te rysunki, należą do Shoko, córki gangstera i choć są jej dumą, ukrywa je pod ubraniami, ponieważ tatuaże są w jej kraju społecznie nieakceptowane.
Shoko pokazując nam swój tatuaż, zdradza nam także swój największy sekret. Uzewnętrznia się przed nami opowiadając o swojej wstrząsającej historii z rozbrajającą szczerością, opowiada o tym jak żyła na linii życia i śmierci, gdzieś na marginesie społeczeństwa nie stroniąc od mężczyzn, narkotyków czy przemocy. Nic gorszego, co już ją spotkało, nie może jej się już przytrafić, dlatego decyduje się na tatuaż oraz na trudne zwierzenia, o których pisze w swojej książce.

Książek o kobietach poniżanych czy piętnowanych przez społeczeństwo jest na naszym rynku setki, a nawet tysiące, ale jeszcze nigdy nie czułam się tak blisko głównej bohaterki. Jej decyzje nie zawsze są słuszne, ale Shoko, jako bardzo młoda dziewczyna, błąka się pomiędzy szpanem przed...

Alitka | 2010-09-09

Nie była to lekka lektura jak i niejednokrotnie byłam podirytowana zachowaniem autorki/bohaterki. Ale myślę, że warto przeczytać, a szczególnie polecam dla osób interesujących się Japonią. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy odnośnie mentalności Japończyków.

Monika | 2014-12-04
Ensui-Szyszka | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorka nie jest urodzoną pisarką, ale książkę czyta się szybko i niedociągnięcia nie kłują w oczy.
Już po lekturze, patrząc na okładkę, zastanawiam się nad postacią Jigoku Dayu na tatuażu. Czy główna bohaterka jest tak samo silna i niebezpieczna? Zaimponowała mi swoją odpornością na ból, ale jej życie wydaje się pasmem ciągłego upokarzania, usługiwania, popełniania tych samych błędów. Nie ma tutaj happy endu, ani momentu, w którym Shoko odbiłaby się od przysłowiowego dna. Uparcie (i/lub głupio) wciąż dąży tą samą ścieżką i ściąga na siebie coraz więcej trudnych doświadczeń. Moim zdaniem, nie ma co jej oklaskiwać (wydaje się, że też nie tego Shoko oczekuje), ale nie powinno się też krytykować - jest w tym wszystkim przynajmniej uczciwa, ponosi konsekwencje własnych czynów.
O samej yakuzie, pracy hostessy i tatuażach zdobiących ciała wielu znajomych bohaterki niestety dowiadujemy się niewiele, a szkoda, na pewno książka dzięki temu byłaby barwniejsza.

| 2014-02-10

6/10 według "gwiazdkowego taryfikatora".

Treść nie jest zaskoczeniem, choć spodziewałem się znaleźć w środku coś odmiennego. I nie byłem pierwszy, gdy przeczyta się opinie innych osób.

To nie jest powieść. Autorka zabiera nas w podróż. Prawdziwą, ponieważ dotyczy jej sukcesów i porażek. Samopoczucia, nastrojów czy wreszcie uczuć, które zdają się być najważniejsze. Choć autorka konsekwentnie potrafi postępować wbrew temu, co podpowiada jej serce.

Szanuje chęć opowiedzenia o swoich przeżyciach, choć nie znalazłem tutaj "twardych" przesłanek dotyczących Yakuzy. To temat poboczny, a szkoda. Mnie interesuje struktura, zasady działania i wszystko co z tym związane.

Jednak nie żałuję i polecam ten tytuł innym.

DoTTi91 | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Tematyczny misz-masz. Zahaczenie tematów yakuzy, dorastania, mężczyzn, seksu, narkotyków, maltretowania, strat, problemów pieniężnych. Książka ukazuję zacięty charakter bohaterki nie w pełni ukształtowany przez jej młody wiek oraz podatność na takie upokorzenia. Wszystko osadzone w lakonicznych opisach. Chociaż można to wybaczyć początkującej pisarce, tym bardziej, że poruszane tematy nie są łatwe.
Intrygująca kwestia powstania tatuażu - bardzo charakterystycznej rzeczy dla tej autorki. Został opisany bez szczegółowości. Ucharakteryzowane w sposób najbardziej ugrzeczniony.
Plusem jest szybkość pochłonięcia książki.

Ewelina | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

„Po raz pierwszy spotkałam kogoś dorosłego, kto nie osądzał mnie po wyglądzie i po prostu chciał ze mną porozmawiać.”

Bardzo mocna i pełna emocji historia kobiety, będąca swoistym pamiętnikiem i rozliczeniem z własną przeszłością. Język jest bardzo dosadny, a pasmo przedstawionych historii wydaje się niemal niemożliwe do przytrafienia się jednemu człowiekowi.

Dalsza część recenzji na:

lub