Holistyczna Agencja Detektywistyczna Dirka Gently’ego

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dirk Gently's Holistic Detective Agency
śledźtwo, kosmos, absurd
Dzieckokwiatu

Co opętało młodego programistę, że wspiął się po rynnie na drugie piętro kamienicy, żeby włamać się do mieszkania swojej dziewczyny? Co ukrywa profesor Reg Chronotis i czym tak naprawdę zajmuje się Katedra Chronologii? Co wspólnego mogą mieć kot Schrodingera, albatros z wiersza Samuela Taylora Coleridge`a, duch oraz kanapa? W celu uzyskania odpowiedzi przeczytaj tę książkę (a jeszcze lepiej...

W celu uzyskania odpowiedzi przeczytaj tę książkę (a jeszcze lepiej KUP, a potem przeczytaj) albo skontaktuj się z Holistyczną Agencją Detektywistyczną Dirka Gently`ego.

źródło opisu: •

Kasia b | 2019-06-29

Niektóre zagadki wymagają naprawdę holistycznego podejścia. Uczeń usprawiedliwiający się, że że kosmita zjadł mu zadanie domowe wcale nie musi ściemniać, a próbując rozwikłać drastyczne morderstwo, można nieoczekiwanie natrafić na podróżników w czasie i przestrzeni kosmicznej, duchy, a czasem i konie w toalecie.

mineymoe | 2019-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2019

Hahah właśnie skończyłam czytać książkę Adamsa i czuję się jednocześnie rozbawiona i kompletnie skonfundowana. Pojawiło się wiele opinii o tym, że czytelnicy mają problem ze zrozumieniem treści i nic dziwnego, ponieważ po wielu latach od napisania powieści, sam autor podobno miał trudności z wytłumaczeniem zakończenia.
Z jednej strony można twierdzić, że nie wiadomo o co chodzi i nawet jeśli się trochę domyślamy, niewiele interpretacji brzmi sensownie. Z drugiej strony gdyby popatrzeć na treść przez pryzmat założeń, na bazie których funkcjonuje sama agencja Dirk'a, czyli totalnej współzależności wydarzeń, pozornie ze sobą niepowiązanych, to aż chce się wykrzyknąć: Przecież wszystko dzieje się w tej książce na tej zasadzie - No to voila!
Najwyraźniej do tego założenia, moim zdaniem, nawiązuje też adaptacja serialowa Netfilxa, ponieważ nie przedstawia zupełnie samej fabuły tej książki.

Czytałam powieść w oryginale, ponieważ mam słabość do absurdalnego humoru brytyjskiego(w stylu...

strangelove | 2019-01-04

Zabawne, choć chwilami przesycone żartami.

Kramer | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

O tej książce nawet nie można powiedzieć, że przez 3/4 opowieści nie wiadomo o co chodzi. Bo w ogóle nie wiadomo o czym ona jest. I to w pewnym momencie staje się męczące. Na tyle męczące, że można stracić frajdę z humoru i abstrakcyjnych skojarzeń, które są niewątpliwym atutem książki. Sporo w niej Prachetta, ale to chyba z powodu właśnie typowego dla Anglików poczucia humoru. Gdzieś tam w tle pobrzmiewa Gaiman, a nawet nutka Lema, ale może to kwestia tłumaczenia. Czyli wszystko co lubię. Troszkę więcej spójności wątków na początku i byłoby dużo lepiej.

Tinkerbelle | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Słaaabo. Skuszona świetnym serialem zabrałam się z wielkim entuzjazmem za książkę i srodze się rozczarowałam.

Krzysztof Płusa | 2018-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2018

Holistycznie rzecz ujmując, zawartość książki jest absolutnie zakręcona. Bardziej, niż agencja detektywistyczna Krzysztofa Rutkowskiego i jego fryzura.

NocnyStolik | 2018-04-16

Na fali entuzjazmu po obejrzeniu serialu od razu powędrowałam do biblioteki i wypożyczyłam książkę.

Jeśli szukacie tego przesympatycznego, trochę niezdarnego, ale pełnego uroku Dirka, to tutaj go nie znajdziecie. Książkowy Dirk Gently nie tylko inaczej wygląda, ale też inaczej się zachowuje. Nadal dochodzi do równie abstrakcyjnych wniosków przez absurdalny tok rozumowania, lecz w tym bliżej mu do bucowatego Sherlocka Holmesa niż do czarującego ekscentryka.

A mimo to książkę czyta się bardzo dobrze, od czasu do czasu zaśmiewając się do rozpuku. Serial jest adaptacją, ale nie ekranizacją powieści, więc bez przeszkód i obaw o spoilery możecie sięgnąć po tę pozycję. Tutaj mamy inną historię, innych bohaterów. Właśnie zaczęłam kolejną część - zapowiada się podobnie.

Matylda Saresta | 2018-03-06

Boszszsz... I co ja mam napisać o tym dziwadełku? :)
Skuszona rewelacyjnym serialem o tym samym tytule, sięgnęłam oczywiście po książkę. I?
Stwierdzam, że w tego rodzaju opowieściach, bardziej przemawia do mnie jednak wizualizacja.
Dlaczego?
Bo tak przynajmniej coś rozumiem:))))
Książka dla entuzjastów tego rodzaju narracji, tego rodzaju opowieści, tego rodzaju odjazdów i holizmu XD

Serial POLECAM - jest świetny!

lucas688 | 2018-02-06
Przeczytana: luty 2018

Ciekawa rzecz ta holistyka, ale czyta się ciężko, nie można pominąć nawet słowa, styl też ciężki.

Inżynier_Przygody | 2017-09-26

Kolejny raz do sięgnięcia po książkę świętej pamięci Douglasa Adamsa zachęciła mnie ekranizacja jego dzieła. Serial „Holistyczna Agencja Detektywistyczna Dirka Gently’ego” tak mnie zachwycił, że w pierwszej wolnej chwili zdecydowałem się przeczytać jego papierowy pierwowzór. Pierwsze wrażenie? Książka inna, lecz bardzo wciągająca.

Literatura Pana Adamsa ma to do siebie, że jest przesiąknięta abstrakcją, a rozwiązania historii są tak zdumiewające, że nie ma szans ich przewidzieć do ostatnich stron. Rozważania filozoficzne konia, sens istnienia elektronicznego mnicha czy całkiem ciekawe tłumaczenie zjawisk fizycznych to elementy, które ujęły mnie za serce i sprawiły, że nie mogłem się od książki oderwać.

Książka została napisana w 1987 więc do najnowszych nie należy. Niby okres czasu między rokiem wydania, a teraźniejszością nie jest duży, to przeskok technologiczny i realia ówczesnego świata mogą zdziwić młodszego czytelnika, który szans nie miał doświadczyć tamtego okresu. Fakt...