Poddani Microsoftu

Microserfs
83-7180-168-8
powieść amerykańska
Anna Rapacz

Poddani Microsoftu" to pamiętnik Daniela Underwooda, testera programów Microsoft. Przerażający opis zdehumanizowanego świata pracoholików, kalek uczuciowych, ludzi praktycznie pozbawionych tożsamości, którzy absolutnie wszystko: zdrowie, czas, życie osobiste - poświęcają na ołtarzu firmy i jej bóstwa, Billa Gatesa.

Meszuge | 2014-02-25
Przeczytana: 22 grudnia 2008

Książka "Poddani Micro-softu" (ewentualnie Microsoftu) została napisana jako pamiętnik programisty czy też informatyka Daniela Underwooda, testera programów w firmie… ano właśnie, w jakiej? Tytuł oryginału brzmi „Microserfs”, a to oznacza, że polski tłumacz (Jan Rybicki) pokręcił coś w sposób dubeltowy.
Ale po kolei…

Micro-soft (ang. microcomputer - mikrokomputer i software - oprogramowanie) to bardzo wczesna, pierwotna nazwa znanej obecnie wszystkim firmy Microsoft (twórcy systemów operacyjnych Windows). Funkcjonowała ona jedynie przez pierwszy rok istnienia firmy i 26 listopada 1976 r. nowa nazwa, już bez myślnika (dywizu), została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA. Jeśli więc Douglas Coupland wydał swoją książkę w 1995 roku, to zdecydowanie nie pisał o Micro-sofcie, ale o Microsofcie. Wynika to także z treści.

Jeśli przyjąć, że „micro” pochodzi od microcomputer, a „serfs” oznacza kmieciów (serf – kmieć), to tytuł mógłby brzmieć na przykład...

DafNe | 2011-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 lutego 2011

"Poddani Microsoftu" - to miał być pamiętnik jednego z tych "poddanych", ukazujący ich bezbarwne życie i jak w opisie widnieje "kalek uczuciowych". Nic bardziej mylnego.
To dziennik człowieka, który wraz z innymi jest pracownikiem wielkiej firmy, gdzie terminy gonią terminy, a czas pracy trwa od samego rana do późnego wieczora. Mimo tego nawału pracy grupka przyjaciół potrafi zignorować napięty terminarz i wyskoczyć na dłuższy lunch. Taka praca nie jest dla nich satysfakcjonująca (o, ironio) w związku z czym nie wahają się zbyt długo przy zmianie firmy. Odtąd ich życie nabiera trochę innego kształtu.
Ewidentnie to nie są "kalki uczuciowe", nie są również zagorzałymi fanatykami komputerowymi, to ludzie młodzi z ambicjami, którzy nie zapomniają o rzeczywistym świecie.

jabajbaj | 2013-09-19
Przeczytana: 16 września 2013

Naprawdę świetny, chociaż oczywiście momentami już nieaktualny, opis rzeczywistości. Autor świetnie sportretował grupę tzw. mózgowców - ich wzajemne relacje, a także ich stosunek do wielu rzeczy z ich otoczenia, w tym własnej pracy.
Niestety faktem jest jednak, że jako osoba nie mająca nic wspólnego ze światem komputerów i jakby nie było - nie stykająca się z amerykańską popkulturą na co dzień, momentami byłam zagubiona. Naprawdę sporo jest tam odniesień do różnych "gałęzi codzienności" - wiele z nich jest już trochę przeżytych, wiele bardzo hermetycznych. Jednak to zupełnie inny dyskurs - i zdecydowanie trzeba mieć to na uwadze zabierając się za ów tytuł :)

dehira | 2014-08-11

Robi wrażenie. W każdym właściwie aspekcie. Świetna opowieść o życiu młodych "mózgowców" komputerowych, którzy poza pracą chcą też mieć znajomych niezwiązanych z pracą, jakieś miejsce dla siebie które nie byłoby miejscem pracy, jakieś zainteresowania (poza zawodowymi oczywiście), i czas wolny który nie byłby ...wypełniony pracą :D
I jak to wszystko ogarnąć? Czy to realne?
Napisane świetnym językiem, dowcipne, mimo postępu w dziedzinie komputerów książka w swej istocie niewiele traci na ważności. Bardzo dobrze mi się to czytało.

Joanna | 2012-06-27

Spodziewałam się całkiem czego innego. Niby portret psychologiczny jest, niby... Czuję niedosyt. Opis na okładce sprawił, że spodziewałam się jakiegoś objawienia w, choć połowicznym, zrozumieniu mózgowców-komputerowców, a tak naprawdę to nic mi to nie dało. Następnym razem, gdy będę ją czytać, wezmę w rękę słownik terminów trudnych, bo jeszcze co to jest język C++ wiem, ale niektóre zdania całkowicie były mi obce i nawet nie wiedziałam, czego szukać żeby je zrozumieć.
Podoba mi się obraz miłości, każdy jej typ jest taki ciekawy.

Marta B | 2011-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Kolejny sukces Couplanda, tym razem opowieść trochę bardziej optymistyczna, przedstawiająca nie tylko zastój i brak energii życiowej Pokolenia X, ale też jakieś konkretne działanie do osiągnięcia czegoś swojego, jakiś aspiracji.

ravenstag | 2010-09-10
Na półkach: Cele polowań, Przeczytane

Książka bardzo na czasie.
Wydana dawno - jednak o nikim innym jak o Geekach właśnie.

Estate | 2016-12-02
Przeczytana: luty 2016