Porwanie Jane E.

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Cykl: Thursday Next (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
The Eyre Affair

Inne wydania

Gdyby ktoś porwał główną bohaterkę Madame Antoniego Libery, a czas zaczął płynąć do tyłu, gdybyście, zapodziali gdzieś tabletki przeciwko wilkołactwu i zostali wysłani na wojnę z Walijską Republiką Ludową, musielibyście przyznać, że życie dało wam w kość.

Jedyny ratunek w żywiołowej literackiej detektyw Thursday Next, bohaterce wspaniałej książki Jaspera Fforde'a Porwanie Jane E.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Holmes | 2010-07-09

Dziwna to książka, i zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może przypaść do gustu. Ja osobiście lubię zabawy alternatywną historią (Wojna Krymska wciąż w toku w roku 1986), nieco absurdalne ale nieźle umocowane w fabule smaczki (kultura wysoka = popkultura, ze wszystkimi tego konsekwencjami) i piętrowe aluzje do innych dzieł.
Czytanie "Porwania..." to zdecydowanie - uwaga, aluzja! - skok w dobrą książkę :)

grulmlurg | 2014-07-25
Przeczytana: 05 lipca 2014

Błyskotliwa detektyw w średnim wieku stawia czoła jednemu z najgroźniejszych przestępców świata, a w międzyczasie stara się uporządkować swoje rozgrzebane, napiętnowane wydarzeniami z przeszłości życie uczuciowe. Pachnie schematem, prawda? Na szczęście nieokiełznana wyobraźnia Jaspera Fforde'a sprawia, że nawet tak pozornie sztampowy szkielet fabuły daje początek porywającej wyobraźnię powieści. Pisarz po mistrzowsku skonstruował świat przedstawiony, który wyrasta z alternatywnej wizji przebiegu dziejów. Futuryzmu jest sporo, ale nie w nadmiarze, a akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku, więc dostajemy kapitalną mieszankę motywów SF i retro, doprawioną świetnym poczuciem humoru. Moim zdaniem mistrzostwo Fforde'a tkwi właśnie w umiejętnym doborze składników tego koktajlu. Dość powiedzieć, że u progu ostatniej dekady XX stulecia istnieje specjalna jednostka policji zajmująca się pęknięciami czasoprzestrzeni, a wymarłe gatunki zwierząt są rekonstruowane i sprzedawane jako domowi...

Blimunda | 2011-11-03

Jest to niewątpliwie ciekawy pomysł i dość błyskotliwie napisana historia, niestety w tłumaczeniu traci 50% swojej wartości. Dlaczego wydawnictwo Znak zleciło przekład pani Marzenie Chrobak, a nie na przykład Piotrowi Cholewie znanemu z genailnego tłumaczenia Pratchetta trudno dociekać. Trudno tłumaczyć literaturę napisaną z humorem i fantazją, gdy się tymi przymiotami samemu nie dysponuje. Ostatecznie znane powiedzenie mówi że przekład jest jak kobieta: Piękne nie są wierne, wierne nie są piękne :-)

Joanna Miller | 2013-04-06

Jasper Fford wykreował genialny świat, w którym sama, jako osoba, która bardzo lubi czytać książki, chciałabym żyć. Wszystko jest podporządkowane literaturze i to ona pełni główną rolę w tym świecie. Uważam, że Skok w dobrą książkę,to także skok w dobry alternatywny świat z ciekawą historią Thursday. Polecam każdemu kto ma ochotę oderwać się od rzeczywistości .

Absolutnie powalające - ale tylko w oryginale. Pewnych książek nie da się dobrze przetłumaczyć bez zatracenia smaczków :)

lien | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Dawno nie czytałam tak wspanialej książki SF od bardzo długiego czasu...

Sawako | 2014-10-26
Na półkach: 2014, Przeczytane

Nie mogłam w nią 'wejść'.

millekk | 2016-08-26
Katalaka | 2016-08-22
Johel | 2016-08-08
Dziwne książki – Jasper Fforde

Są takie książki, które da się opisać jednym zdaniem: to książka o grupie przyjaciół, która wyrusza w podróż, aby zniszczyć pierścień, albo to książka o wojnie między zwaśnionymi rodami i są tam smoki i wszyscy giną. A są takie książki, które są po prostu... dziwne. I na pytanie „o czym to jest” nijak nie da się prosto odpowiedzieć, a im dłużej odpowiadamy tym bardziej wszystko się gmatwa.

Pyrkon 2015, czyli fantastycznie fantastyczny konwent

Jeśli w ten weekend byliście w stolicy Wielkopolski, to nie mogliście nie zauważyć, że w mieście odbywa się zlot fanów fantastyki. I to zlot ogromny – bo teren Pyrkonu odwiedziło ponad 30 tysięcy osób! Ta liczba pokazuje jaką siłę ma literatura gatunkowa! Jaki polski festiwal literatury może poszczycić się takimi tłumami?