Cześć, i dzięki za ryby. W zasadzie niegroźna

Okładka książki Cześć, i dzięki za ryby. W zasadzie niegroźna
Douglas Adams Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 4-5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Autostopem przez Galaktykę (tom 4-5)
Zysk i S-ka
2018-08-27
2018-08-27
Anna Mackiewicz

Okładka książki Last Chance to See Douglas Adams, Mark Carwardine
Ocena 7,0
Last Chance to... Douglas Adams, Mark...
Okładka książki Doctor Who: The Pirate Planet Douglas Adams, James Goss
Ocena 10,0
Doctor Who: Th... Douglas Adams, Jame...

1968

Jak dobrze, że są tacy pisarze jak Douglas Adams. I jak bardzo szkoda, że zmarł młodo, bo ileż mógł jeszcze nawymyślać i nawywijać w literaturze 🤔
Seria "Autostopem przez galaktykę" od samego początku zyskała sobie wielką popularność, głównie z powodu absurdalnego, acz inteligentnego humoru Adamsa.
Polecam.

Ocena dotyczy tylko "Cześć i dzięki za ryby", bo niestety na LC nie ma jej osobno.

Czwarta i zdecydowanie najsłabsza (przynajmniej do czasu, ale nie wybiegajmy za bardzo w przyszłość, bo nam się rzeczywistości pokręcą) część. Generalnie autor sam we wstępie wspomina, że to nie był dla niego dobry czas na pisanie i że dużym sukcesem jest w ogóle wydanie tej książki....

Jakby ciut poważniej. Humor odlotowy, ale jakby nieco przydymiony nawiązaniem, bardzo delikatnym, acz wyczuwalnym, nawiązaniem do realiów.

*opinia dotyczy tylko "Cześć, i dzięki za ryby"*

I... Skończyło się podróżowanie po wszechświecie. Zamiast tego jest historia miłosna. Niestety, jak dla mnie ma to charakter bliższy raczej fanfikowi, niż kolejnemu tomowi serii o przygodach w kosmosie. Książka wydaje się być niemal pozbawiona fabuły - początkowo Artur szuka Fenchurch, później razem szukają Wonko (co...

Bardzo dobra książka - uwielbiam pokręcony brytyjski humor. Muszę jednak zgodzić się z innymi recenzentami mówiącymi, że "W zasadzie niegroźna" to najsłabszy tom serii. Sam autor nie jest zadowolony z tej części, więc trudno by czytelnicy uznali go za arcydzieło.

Pierwsza część – „Cześć, i dzięki za ryby” przywołała we mnie wspomnienia pierwszego tomu. Czytało się ją świetnie, a podczas czytania kolejnych rozdziałów nieraz zaśmiewałam się nieomal do łez.
Druga część mnie nie porwała i przypominała mi te najbardziej pokręcone części pięcioksięgu. Nie jest to zła stylistyka, ale dla mnie momentami stawała się bardzo męcząca. „W...

Niestety, Adams nie pociągnął dobrze do końca, tego co świetnie zaczął pierwszym tomem.
Chociaż humor jeszcze potrafi dotrzeć do czytelnika, fabularnie zrobił się jakiś miszmasz, a zakończenie (no spoilers) chyba napisał już czytelnikowi na złość.

W zasadzie nie przeczytałem książki do końca. Z każdą kolejną książką, fabuła zrobiła się zbyt chaotyczna, sprawiając, że czytanie kolejnych stron sprawiało mi problem.
Pierwsze dwa tomy to dla mnie pozycje obowiązkowe do przeczytania. Kolejne mam wrażenie, że zostały napisane z obowiązku.

Ostatnie dwa tomy absurdalnych przygód Artura Denta. "Cześć, i dzięki za ryby" to niespieszna, a przez to chwilami bardzo klimatyczna i głównie romantyczna opowieść o zadurzeniu się głównego bohatera w niejakiej Fenchurch. Czyta się to świetnie, szybciutko i przyjemnie, z paroma niewymuszonymi a zupełnie naturalnymi parsknięciami śmiechem. Podobało się!

"W zasadzie...

Najsłabsza część z całej serii, przyznam szczerze, że czytałem ją już tylko siłą rozpędu. Pierwszy tom przeczytałem bardzo szybko i z przyjemnością, ale im dalej zagłębiałem się w tę historię, tym bardziej zaczynała nużyć. Ostatnia część jest już chyba tylko dla zatwardziałych fanów, bo reszta może się wynudzić przy jej czytaniu.

• Chcę w prezencie
  • Science Fiction