Cześć, i dzięki za ryby. W zasadzie niegroźna

Douglas Adams Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 4-5) fantastyka, fantasy, science fiction
2018-08-27
1995-01-01
Data 1. wydania:
2010-10-01
Anna Mackiewicz
Zysk i S-ka
Autostopem przez Galaktykę (tom 4-5)
fantastyka, fantasy, science fiction
2018-08-27
Anna Mackiewicz

*opinia dotyczy tylko "Cześć, i dzięki za ryby"*

I... Skończyło się podróżowanie po wszechświecie. Zamiast tego jest historia miłosna. Niestety, jak dla mnie ma to charakter bliższy raczej fanfikowi, niż kolejnemu tomowi serii o przygodach w kosmosie. Książka wydaje się być niemal pozbawiona fabuły - początkowo Artur szuka Fenchurch, później razem szukają Wonko (co...

Bardzo dobra książka - uwielbiam pokręcony brytyjski humor. Muszę jednak zgodzić się z innymi recenzentami mówiącymi, że "W zasadzie niegroźna" to najsłabszy tom serii. Sam autor nie jest zadowolony z tej części, więc trudno by czytelnicy uznali go za arcydzieło.

Pierwsza część – „Cześć, i dzięki za ryby” przywołała we mnie wspomnienia pierwszego tomu. Czytało się ją świetnie, a podczas czytania kolejnych rozdziałów nieraz zaśmiewałam się nieomal do łez.
Druga część mnie nie porwała i przypominała mi te najbardziej pokręcone części pięcioksięgu. Nie jest to zła stylistyka, ale dla mnie momentami stawała się bardzo męcząca. „W...

Niestety, Adams nie pociągnął dobrze do końca, tego co świetnie zaczął pierwszym tomem.
Chociaż humor jeszcze potrafi dotrzeć do czytelnika, fabularnie zrobił się jakiś miszmasz, a zakończenie (no spoilers) chyba napisał już czytelnikowi na złość.

W zasadzie nie przeczytałem książki do końca. Z każdą kolejną książką, fabuła zrobiła się zbyt chaotyczna, sprawiając, że czytanie kolejnych stron sprawiało mi problem.
Pierwsze dwa tomy to dla mnie pozycje obowiązkowe do przeczytania. Kolejne mam wrażenie, że zostały napisane z obowiązku.

Ostatnie dwa tomy absurdalnych przygód Artura Denta. "Cześć, i dzięki za ryby" to niespieszna, a przez to chwilami bardzo klimatyczna i głównie romantyczna opowieść o zadurzeniu się głównego bohatera w niejakiej Fenchurch. Czyta się to świetnie, szybciutko i przyjemnie, z paroma niewymuszonymi a zupełnie naturalnymi parsknięciami śmiechem. Podobało się!

"W zasadzie...

Najsłabsza część z całej serii, przyznam szczerze, że czytałem ją już tylko siłą rozpędu. Pierwszy tom przeczytałem bardzo szybko i z przyjemnością, ale im dalej zagłębiałem się w tę historię, tym bardziej zaczynała nużyć. Ostatnia część jest już chyba tylko dla zatwardziałych fanów, bo reszta może się wynudzić przy jej czytaniu.

O ile "Cześć, i dzięki za ryby" jeszcze ma klimat poprzednich tomów o tyle finałowe "W zasadzie niegroźna" w mojej ocenie jest najsłabsza. Cała seria dla mnie to równia pochyła, im dalej tym większe wodolejstwo albo nie zrozumiałem geniuszu tego tekstu.

Rzadko czytam słabe książki,bo czytanie powinno być przyjemnością,ale raz zaczętą serię staram się dokończyć. Niestety, cykl Adamsa to dla mnie droga przez mękę. Plusem "Cześć, i dzięki za ryby" jest jedynie jej długość.Można szybko przeczytać i zapomnieć. Natomiast "W zasadzie niegroźna"...Ktoś wie, o co w tej książce w ogóle chodzi, a zwłaszcza w...

Co prawda czytałem w dwóch odrębnych wydaniach, ale ocena obu tomów jest taka sama. Po słabszej trzeciej części, akcja wraca na swoje tory. Jak zwykle pełno absurdów, choć tym razem jest ich jakby trochę mniej. Podobał mi się wątek z Fenny, szkoda że nie był dłuższy. No i scena erotyczna w chmurach... Coś takiego tylko Adams w tej serii mógłby wymyślić :D
Bardzo fajne...

Dyskusje