Zmrok

Wydawnictwo: Amber
Dusk
dark fantasy, mroczna saga
Pistacia

Mocna dark fantasy w tradycji Gaimana i Lovecrafta Księga 1 mrocznej sagi, nagrodzona British Fantasy Society Award dla najlepszej powieści 2007 Magia umarła. Straszliwa wojna wygnała Magów z Noreeli, świat pogrążył się w barbarzyństwie. Lecz magia może się odrodzić - za sprawą wyjątkowego chłopca. Chłopca, którego trzeba chronić przed Czerwonymi Mnichami... i przed Magami, którzy nie...

Mocna dark fantasy w tradycji Gaimana i Lovecrafta

Magia umarła. Straszliwa wojna wygnała Magów z Noreeli, świat pogrążył się w barbarzyństwie. Lecz magia może się odrodzić - za sprawą wyjątkowego chłopca. Chłopca, którego trzeba chronić przed Czerwonymi Mnichami... i przed Magami, którzy nie cofną się przed niczym, by zapewnić sobie triumfalny powrót...

[opis wydawcy]

magda | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 06 marca 2011

Tim Lebbon jest uznawany za jednego z najzdolniejszych brytyjskich twórców dark fantasy, obsypywany nagrodami British Fantasy Society Award i Bram Stoker Award. Zmrok to pierwsza przetłumaczona na język polski, a piętnasta w dorobku książka Walijczyka.

Do sięgnięcia po Zmrok skusiła mnie po pierwsze niesamowita okładka, po drugie oczywiście opis na odwrocie.

Magia umarła. (...) Lecz magia może się odrodzić - za sprawą wyjątkowego chłopca. Chłopca, którego trzeba chronić przed Czerwonymi Mnichami... i przed Magami, którzy nie cofną się przed niczym, by zapewnić sobie triumfalny powrót...

Miejscem akcji jest Noreela - kraina oświetlana przez dwa księżyce, księżyc Śmierci (żółta poświata) i księżyc Życia (biała poświata), rozdarta trzysta lat wcześniej przez Wojnę-Katastrofę, poszatkowana jamami-połykaczami i innymi niebezpiecznymi pułapkami, które były jej następstwem. Społeczeństwo, wielorasowe i wielokulturowe, również znajduje się w fazie upadku - jest zdegenerowane do...

książek: 1925
ola161 | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

"Zmrok" to książka wyjątkowa pod każdym względem. Świetna fabuła, ciekawi bohaterowie, świat, w którym dzieje się cała akcja po prostu genialny.
Akcja całej książki opiera się na magii i wiejskim chłopcu, który ją posiada. Niby prosta fabuła, ale sposób jest przedstawienia wciąga bez reszty i na wiele godzin nie pozwala się oderwać. Podobnie sprawa się ma z bohaterami. Podoba mi się to, że nie są to krystalicznie czyste postaci. Mają swoje wady i osobiste pobudki, aby pomagać głównemu bohaterowi. Jednak w ostatecznym rozrachunku poznajemy ich dobrą stronę. Również klimat książki jest jak dla mnie niesamowity. Mroczny, pełen przemocy powodujący, że ciarki chodzą po plecach.
Największym plusem tej książki jednak jest świat wykreowany przez autora. Jest różnorodny, rozbudowany i świetnie opisany. Nie jest to cukierkowy świat: jest tajemniczy, zepsuty, pełen zgnilizny i najgorszych cech ludzkich. Jak dla mnie majstersztyk. Naprawdę gorąco polecam "Zmrok". Obok takiej książki nie da...

Klaudia | 2010-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Książka beznadziejna. Przeczytałam do drugiej części i więcej nie mogłam. Tekst może i urozmaicony, ale wszystko poplątane. Teraz już wiem, że powiedzenie "nie oceniaj książki po okładce" jest sprawdzone, bo książkę wybrałam właśnie na tej podstawie. Wchodzę sobie do księgarni, idę w tył sklepu na przeceny, patrzę na okładki, widzę "Zmrok", czytam opis, sprawdzam cenę (14.90). Kupuję. W tej książce podobały mi się trzy i tylko trzy rzeczy:
-okładka,
-opis,
-tytuł.
Wszystko. Książki nie polecam. I powiem, że nie pomyślałabym, że kiedyś książce dam taką małą ocenę.

Kevorkian | 2015-03-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Fantasy/s-f
Przeczytana: 12 marca 2015

Zupełnie fajna, klasyczna dark fantasy z dużą ilością krwi i ponurym światem.

Niewątpliwym plusem jest oryginalność ras, realiów, zwierząt, całej historii i rzeczywistości Noreeli. Autor nie oparł fabuły o elfy i krasnoludy, ale stworzył np. takie oryginalne rasy jak strawniki, humanoidy wyhodowane do jedzenia, fledżerzy, sokoły z mackami czy toczniki. Szkoda tylko, że wielu swoich pomysłów zupełnie nie rozwinął, przynajmniej w pierwszym i drugim tomie.

Niemniej tak jak świat jest oryginalny, tak sama fabuła jest sztampowa - ot grupka bohaterów, którzy walczą sami kontra reszta świata, bo mają misję do spełnienia. Rozważam poszukanie kolejnych tomów, które chyba nie zostały wydane w Polsce, po angielsku, może potem autor jakoś to wszystko rozwinie.

Dla fanów gatunku.

Józef Śliwiński | 2011-05-16
Przeczytana: 14 maja 2011

Zmrok to kawał naprawdę brutalnego, przygnębiającego dark fantasy. Na długo pozostaną w pamięci obrazy nacji górników, pogrążonych w mroku i rytualnie żujących fledż (narkotyk tak apetycznie opisany, że chciałoby się spróbować) czy zepsutych miast, w których prostytucja, przemoc, zgnilizna i wszechobecna znieczulica wywołują wrażenie odrazy i beznadziei.
Doskonałe jest także nazewnictwo.
Zastrzeżenia budzi nie nazbyt lekkie pióro, być może także tłumaczenie oraz nieszczególnie wciągająca fabuła.
Czasami czytając zastanawiałem się po co właściwie to czytam (masochizm?), bo nie wiele pojawia się pytań, na które odpowiedź miałyby dać kolejne strony.
Książka napisana jest dobrze, choć nie zawsze przejrzyście.
Lektura dla wytrwałych.

Aniela_Rose | 2015-05-30

Pochłonęłam książkę w jeden dzień, acz nie mogę powiedzieć, że jest wybitna. Na dokończenie zmotywowało mnie pierwsze spotkanie Czerwonego Mnicha z wioską i w zasadzie śledziłam Mnichów zamiast innych bohaterów, do których ciężko się przywiązać właśnie przez skupienie się na tym, jaką drogę mają bohaterowie do pokonania, a nie kim są.

Wg mnie w książce brak przemyśleń bohaterów, dialogów, wyjaśnień na pewne sprawy. Za dużo narratora skupiającego się na podróży bohaterów a nie na ich przeżyciach.

Opis brudnego świata jest ciekawy, czuć plątaninę miasta, bo sam opis jest dość poplątany :)

Podsumowując, Czerwoni Mnisi uratowali akcję książki.

Zobaczymy, co druga część ma do zaoferowania.

Autumn_Witch | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Akcja rozwija się powoli, po pierwszych kilkunastu stronach miałam ochotę rzucić ją w kąt, ale ponieważ akurat jechałam autobusem, czytałam dalej ;) Około strony czterdziestej którejś na tyle przykuła moje zainteresowanie, że zdecydowałam, iż dam jej szansę. Dokończyłam lekturę, ale jakoś nie mogłam pozbyć się wrażenia, że tracę czas.
"Jeden z najzdolniejszych brytyjskich twórców dark fantasy" (wg okładki) zanudza czytelnika rozwlekłą narracją, rozbudowanymi opisami i wprowadzaniem zbyt wielu wątków. Przy tym chyba postawił sobie za cel epatowanie obrzydliwością. Ja wiem, że dark fantasy ma być mroczne i brutalne - ale tutaj mamy zdecydowanie więcej brutalności niż mroku. Jestem w stanie przełknąć rozwłóczone zwłoki czy martwe ciała nabite na kolce, ale wyjadanie mózgu na żywca to już chyba przesada? Podobno dark fantasy z założenia łączy fantasy i horror - niestety w tym przypadku jest to tryskający krwią horror klasy C.
Dodatkowo lekturę...

coś zacięło się dokładnie w połowie i jakoś nie miałam chęci na powrót - ale do tej na pewno wrócę tylko muszę ją zacząć od początku więc musi jeszcze z rok co najmniej odleżeć bo za dużo pamiętam żeby zacząć czytać teraz od początku, a za mało żeby kontynuować. książka niezła tylko miała pecha - za dużo lepszych wtedy czytałam i nie wytrzymała konkurencji :)

loclaith | 2012-05-17
Przeczytana: 05 maja 2012

Pomysł dość ciekawy, ale chyba gorzej z jego realizacja. Najbardziej męczyła mnie nierówność tej książki, rozwlekanie i przedłużanie niektórych wątków, których równie dobrze mogło by tam nie być. Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy po prostu stylu pisania autora, ale narracja była okrutna.

Beata | 2014-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Umierający świat

Magia odeszła z Noreeli. Zagrożona przez tych, którzy chcieli nią zawładnąć, pozostawiła niegdyś kwitnący kraj, porzuciła go – wydawałoby się – bezpowrotnie. I dopiero gdy odeszła, wszyscy odczuli jej brak. Noreela umiera. Więzi społeczne rozpadają się, górę bierze cwaniactwo i bezmyślne okrucieństwo, przetrwanie za wszelką cenę staje się ważniejsze od empatii, życzliwości i współczucia. W niebo sterczą okaleczone kikuty dawniej wykorzystywanych maszyn, których dziś nie tylko nikt nie potrafi uruchomić, ale nawet stwierdzić czemu służyły; w miastach króluje występek i przemoc, wsie nie są już bezpieczne, na szlakach czyhają przerażające stwory. Sama ziemia zastawia na podróżnych pułapki, pojawiające się znikąd zabójcze jamy-połykacze, niczym kosmiczne czarne dziury, pochłaniają wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Ten mroczny klimat, nastrój beznadziei i upadku jest wszechobecny i przytłaczający, wydaje się, że wszystkie działania bohaterów skazane są z góry...