Rzecz o zbłąkanej duszy, tom 2

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Cykl: Rzecz o zbłąkanej duszy (tom 2) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Дело о неприкаянной душе
sadow, anioł, diabeł, dusza

Gdzie diabeł nie może, wspomoże go… anielica. I pop, z którym Ezergil, Alona i ojciec Fiodor stworzą tercet diabelnie egzotyczny. Anioł z diabłem, ręka w rękę, przedzierają się przez piekło na Ziemi. Piekło wybrukowane ludzkimi słabościami i zwątpieniami. Piekło agresji, żądzy pieniądza i wódki, w której toną całe rodziny. Nawet anielsko-diabelskiemu tandemowi Ezergila i Alony trudno...

Nawet anielsko-diabelskiemu tandemowi Ezergila i Alony trudno rozeznać się w zawiłościach ludzkiej natury. Bo my, ludzie, prędzej uwierzymy w rogatego diabła, niż zrozumiemy, że szatan wcale nie musi kupować naszych dusz. Sami je oddajemy. Za darmo i ze śpiewem na ustach.

Do diabła! Ty naprawdę sądziłeś, że o piekle, niebie i raju powiedziano już wszystko!

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2008]

źródło okładki: www.fabryka.pl

Yvonne | 2016-10-25
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2016

Jeszcze lepsza niż I część, chociaż na tym samym (wysokim) poziomie utrzymuje poczucie humoru. Czyta się cudownie, leciutko - z nieznikającym uśmiechem na twarzy, a kończy iście diabelsko.
Ciężko było mi się pożegnać z bohaterami, z przyjemnością przeczytałabym jeszcze parę tomów o ich przygodach, (w szczególności o diabelskich knowaniach i manipulacjach).

Bardzo polecam,

Iza | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Co tu dużo mówić? Druga część jest równie przyjemna co pierwsza.
Nieco naiwna, lekka i sympatyczna.

książek: 1905
Czarnoskrzydła | 2014-08-17
Na półkach: Fantasty, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Filozoficzne podejście do raju i piekła, życia po życiu oraz roli aniołów i diabłów z dużą ilością humoru i wyrazistymi bohaterami, których nie sposób nie polubić:)

Yumeka | 2011-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Drugi tom właściwie kończy się w połowie. To znaczy, w połowie znajduje się zakończenie głównego wątku tomu pierwszego. Tak naprawdę tom drugi w znacznej mierze autor poświęcił wyjaśnianiu swojej koncepcji świata, przez co jest mniej porywająca niż tom pierwszy, ale z pewnością nie odbiera mu atrakcyjności. Teraz zasługuje bardziej na miano "mądrej" niż "sympatycznej", ale nie ma wcale przytłaczających smętów. Poza tym Ezergil swoim poczuciem humoru wprowadza właściwy klimat i równowagę między nastrojami postaci.
Nie wierzcie opisowi książki, nie ma żadnego tercetu. To wciąż jest historia Ezergila (wciąż tak samo kapitalnego, jak w pierwszej części) i Alony (która dużo zyskała w moich oczach przy drugim tomie - nie tworzy już tylko kontry dla działań diabła, ale sama potrafi myśleć i podejmować decyzje).
Ponadto ośmielę się stwierdzić, że jeśli komuś podobały się diabelskie żarty w tomie pierwszym, a nie podobają się w drugim, to znaczy, że i w pierwszym mu się nie podobały, tylko...

Ania | 2016-01-17

Pamiętam, że w swojej prezentacji maturalnej chciałam udowodnić, że nie taki diabeł straszny, jak go malują ;)
Ta książka zdecydowanie pasowałaby do mojej wizji tematu "Motyw piekła i szatana w literaturze i sztuce". Zarówno piekło, tak odmienne od tradycyjnych wyobrażeń, jak i diabły - po raz kolejny bardziej ludzkie od ludzi, szydzące z tych, których jakoby "diabeł podkusił".

Fajna bajeczka, utwierdzająca w przekonaniu, że do prawd objawionych lepiej podchodzić z przymrużeniem oka, wszystko warto przemyśleć samemu. Nic nie jest oczywiste i jednoznaczne. Polecam.

Keiy | 2010-10-02
Przeczytana: 21 września 2010

Jak jeszcze w pierwszej części akcje pod tytułem - to takie anielskie, to takie diabelskie, były śmieszne i na miejscu, to moim zdaniem w drugiej części autor powinien z tego w dużym stopniu zrezygnować, bo już nie były ani zabawne, ani nie czytało się ich dobrze.
Fabule nie mam nic do zarzucenia. Zręczne dokończenie historii, która urywa się w spodziewanym momencie.

irbis18 | 2014-04-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Świetna książka.Mądra w nie wymuszony sposób.Czasem smutna, ale częściej zabawna.Ja się śmiałam co chwila.Nawet jeśli ktoś nie lubi takiego gatunku to mimo wszystko warto ją przeczytać dla poszerzenia horyzontów.

Isiliel | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Akcja ,,Rzeczy o zbłąkanej duszy" rozpoczyna się w zaświatach. To właśnie tu po raz pierwszy spotykamy młodziutkiego diabła imieniem Ezergil, głównego bohatera i zarazem narratora powieści. W ramach letniej praktyki szkolnej otrzymuje on zadanie ukojenia duszy kobiety, która, niezdolna zaznać wiecznego spokoju, błąka się pomiędzy piekłem a rajem. Przeprowadzone przez chłopaka krótkie śledztwo wykazuje, że powodem niepokoju zmarłej jest osierocony przez nią dwunastoletni synek - który po jej śmierci pozostał pod opieką nie stroniącego od alkoholu i agresywnego ojca. Zadaniem Ezergila jest - do spółki z młodą anielicą Aloną, również zaliczającą praktykę - doprowadzić do sytuacji, w której mały Alosza będzie bezpieczny i szczęśliwy, zaś jego ojciec - wolny od nałogu. Misja, wydawałoby się, wcale nie tak trudna dla dwóch istot rodem z zaświatów. Po piętach nieziemskich dzieci depcze jednak Ksefon - wrogo nastawiony wobec Ezergila kolega z jego szkoły, który w ramach własnej praktyki ma...

Kingulena | 2012-08-21

Tak samo jak tom pierwszy - przyjemna książeczka. Może trochę mniej dynamiczna, ale za to wiele wyjaśnia. Braki w akcji są wypełniane przez dokładniejszy opis świata i praw/mechanizmów jakie w nim obowiązują.
Polecam jeśli ktoś szuka propozycji na weekendowy relaks;)

angel141 | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Drugi tom trochę gorszy od drugiego. Czasem mnie nudziła, w przeciwieństwie do pierwszej części. Moim zdaniem zabrakło trochę rozwiniętego wątku o tytułowej zbłąkanej duszy, a za dużo było wątków pobocznych oraz dotyczących anioła i diabła.