Córka Francuzki i Anglika, urodziła się w 1964 roku w Yorkshire w Anglii, gdzie do tej pory mieszka razem z mężem i córką o egzotycznym imieniu Anouchka. Zanim całkowicie poświęciła się pisaniu, próbowała swoich sił w wielu dziedzinach: była zielarką, gwiazdą rocka, księgową i nauczycielką języka francuskiego. Po dwunastu latach nauczania w szkole męskiej w Leeds, doszła do wniosku, że skoro to wytrzymała, to już ze wszystkim sobie poradzi. Jej pierwszą powieść („Nasienie zła”) opublikowano w 1989 roku, ale autorka sama przyznaje, że nie był to zbyt udany debiut. Kolejne powieści to „Śpij, kochanie, śpij” (1993),„Czekolada” (1999),„Jeżynowe wino” (2000),„Pięć ćwiartek pomarańczy” (2001),„Świat w ziarnku piasku” (2002),„Duch z przeszłości” (2003). W maju 2004 ukazało się polskie wydanie pierwszego zbioru jej opowiadań „W tańcu”. Rok wcześniej razem z Fran Warde, autorką świetnych książek kucharskich, napisała „Kuchnię francuską”, w której zawarła przepisy potraw wspominanych w jej powieściach.
Jest znana przede wszystkim jako autorka „Czekolady”, zekranizowanej w 2000 roku przez Lasse Hallströma (w rolach głównych wystąpili Juliette Binoche, Johny Depp, Alfred Molina). Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu według powieści „Świat w ziarnku piasku”. W 2004 roku jako jedna z ośmiu autorów wzięła udział w projekcie BBC „Koniec powieści”, w którym pisarze wymyślali początek historii, a uczestnicy konkursu mieli za zadnie ją dokończyć.
Można zaryzykować stwierdzenie, że Harris ma zadatki na to, aby stać się brytyjską Isabel Allende. Podobnie jak „Ewa Luna”, „Dom duchów” czy „Niezgłębiony zamysł”, powieści Joanne Harris złożone są z zapachów, smaków i symboli. Oczywiście więcej w nich północnego dystansu i zmysłu ironii niż u Allende, której książki w dużej części wypełniają mroczne namiętności i groza, na pewno jednak łączy je upodobanie do magii i codziennie odprawianych „na szczęście” rytuałów, a także miłość do kuchni i do życia w ogóle, w jego najprostszych i najbardziej skomplikowanych przejawach. Książki Harris przypominają także twórczość Amerykanki Fannie Flagg (znanej ze „Smażonych zielonych pomidorów” i „Witaj na świecie, Maleńka!”). Obie autorki pokazują czytelnikowi piękno prostego życia, podkreślając rolę takich wartości, jak rodzina, uczciwość i przywiązanie do ziemi. Pisarstwo Harris zostało określone przez krytykę jako organic fiction, czyli proza organiczna, zdrowa i ekologiczna, nieskażona konserwantami formy i chemikaliami sztucznych unowocześnień.
Talent pisarski Joanne Harris został doceniony przez władze Uniwersytetu Huddersfield i Uniwersytetu Sheffield, które nadały jej doktorat honoris causa.http://www.joanne-harris.co.uk/
Fajna okładka. Intrygująca. Ciekawie napisana. Ciekawy pomysł ze stroną internetową niegrzecznichlopcyrzadza. Połowę książki czytałam z przyjemnością i zaciekawieniem. Gdy ją odłożyłam, to w już nie chciało mi się do niej wracać. Podczytywałam po 20 stron co jakiś czas, ale już mam jej dość. Czytałam ją bardzo długo, z 3 miesiące, az w koncu stwierdziłam, że robie DNF'A na stronie 404. Dużo niewiadomych było i często nie wiedziałam o co chodzi i co sie dzieję. Bardzo chaotycznie napisana jest ta książka. W pewnym momencie, gdy doszłam do perspektywy Brendana kompletnie zgłupiałam i nie mam pojecia cos sie dzieje w tej książce.
Do "Czekolady" wróciłam po wielu latach i przyznam, że moja przygoda z nią była odwrotna niż zwykle to czynię – najpierw wiele lat temu widziałam film z Juliette Binoche i Johnym Deepem, a dopiero teraz przeczytałam książkę Joanne Harris, na której oparta była jego fabuła. Jedno i drugie skradło me serce. Bo „Czekolada” to magiczna i zmysłowa opowieść, która przenosi tak widza, jak i czytelnika do urokliwej francuskiej wioski, gdzie traci odrobinę zaściankiem, gdzie słowo księdza jest niczym słowo objawione, ale i gdzie tajemnice splatają się z codziennym życiem, a smak czekolady potrafi rozwiązać najbardziej skomplikowane zagadki ludzkich serc.
Bo w uroczej miejscowości Lansquenet czas zdaje się płynąć powoli, a życie toczy się spokojnym rytmem. Wszystko ma swoje miejsce i swój czas, a jej mieszkańcy prowadzą ustabilizowane, wręcz nudne życie. Tak jest jednak do czasu. Pewnego dnia w tym malowniczym zakątku pojawia się Vianne Rocher, młoda i piękna kobieta, która wraz z córką Anouk. Ta nietuzinkowa postać przynosi ze sobą nie tylko smakowite czekolady, ale także nieuchwytną aurę magii. Wkrótce staje się jasne, że Vianne posiada zdolność czytania pragnień ludzkich serc, a jej sklep z czekoladą staje się miejscem, w którym każdy mieszkaniec znajduje ulgę i poczucie spełnienia.
Ta magia czekolady i zapach kakao będzie nam zatem towarzyszył w czasie lektury. Joanne Harris mistrzowsko buduje bowiem atmosferę opowieści, wplatając elementy magii i rzeczywistości w sposób, który sprawia, że granice pomiędzy tymi dwoma światami stają się płynne. Wizje, intuicja i tajemnicze wydarzenia składają się na tkankę powieści, tworząc opowieść pełną emocji i napięcia.
Autorka w tak piękny sposób posługuje się językiem, że nie trudno wyobrazić sobie kreowane przez nią scenerie. Lansquenet ożywa przed oczami czytelnika, a postaci stają się wyraziste. Począwszy od tajemniczej Vianne, poprzez barwnych mieszkańców miasteczka, aż po wrogów czekolady, każdy jest wielowymiarowy i równie barwny jak okolica, w której toczy się powieść. Z resztą konflikt pomiędzy Vianne a konserwatywną społecznością, która niezbyt pozytywnie patrzy na nowości i zmiany, dodatkowo dodaje dynamizmu powieści.
W miarę zbliżania się święta Wielkanocy, kiedy Vianne planuje urządzić "festiwal czekolady" dla dzieci, napięcie rośnie. Konflikt między tradycją a nowoczesnością, między przywiązaniem do starego porządku a pragnieniem zmiany, jest głównym źródłem dramatyzmu w książce. Przesłanie o tym, że odwaga bycia sobą i branie życia we własne ręce jest niezwykle ważne, przeplata się z nutą magii, która dodaje opowieści głębi.
"Czekolada" Joanne Harris to lektura, która kusi wszystkie zmysły, nie tylko smak, ale także wizję, dotyk i dźwięk. To opowieść o miłości, odwadze i sile, jaką może przynieść nawet najmniejsza zmiana. Autorka kreuje niezwykły świat, w którym słodkość czekolady łączy się z goryczą przeciwności losu, tworząc historię, którą ciężko jest oderwać się od czytania. Jeśli szukasz książki, która poruszy emocje i sprawi, że zaczniesz patrzeć na świat inaczej, to "Czekolada" jest dla Ciebie.