Yumeka 
https://ask.fm/YumeProject, https://www.wattpad.com/user/YumeProject
Książka bawi, książka radzi, książka nigdy cię nie zdradzi.
status: Czytelnik, dodał: 12 książek i 19 cytatów, ostatnio widziany 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Dziwna pogoda
  Dziwna pogoda
  Autor:
  Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonath...
  czytelników: 573 | opinie: 80 | ocena: 6,87 (196 głosów) | inne wydania: 3
 • Przerażacze
  Przerażacze
  Autor:
  Eddzie Brinkburn nie jest aniołem. Gdyby nim był, pewnie nie trafiłby do więzienia. Kiedy jednak banda zwyrodnialców okrutnie morduje jego żonę i dzieci, Eddzie zamienia się w potwora. Wspomagany prze...
  czytelników: 135 | opinie: 10 | ocena: 5,45 (67 głosów)
 • Za zamkniętymi drzwiami
  Za zamkniętymi drzwiami
  Autor:
  Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo? ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest pr...
  czytelników: 20125 | opinie: 1672 | ocena: 7,47 (11280 głosów) | inne wydania: 4

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-02-15 19:10:36
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Czarne Kamienie (tom 4)
 
2019-02-15 13:12:18
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2019-02-15 13:11:49
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2019-01-10 21:58:00
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Kroniki Hybrydy (tom 1)
 
2019-01-10 17:21:55
Dodał cytat z książki: Kozioł ofiarny
- Wobec tego jesteśmy kwita - zakończyłem. - Oboje zeszliśmy na dno. Ale Marie-Noël była tam przed nami i wcale się nie bała.
 
2018-12-29 13:37:39
Dodał cytat z książki: Kozioł ofiarny
Relacje między ludźmi są przeważnie pozbawione wartości, bo ci, do których nas ciągnie, nie lubią się wzajemnie, i przez to łańcuch pęka, przesłanie znika.
 
2018-12-28 17:51:20
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie lubię komedyjek, gdzie występuje zamiana ról. Gdzie postaci spotykają zaginionego bliźniaka albo doppelgangera i zgodnie zamieniają się miejscami, żeby przez chwilę być kimś innym. To zawsze rodzi tyle problemów. Dlatego podobała mi się ta lektura: jest o tych problemach, nie ucieka od nich i nie zbywa śmiechem.

John zostaje wciągnięty w maskaradę na siłę, a ponieważ jest czystym płótnem,...
Nie lubię komedyjek, gdzie występuje zamiana ról. Gdzie postaci spotykają zaginionego bliźniaka albo doppelgangera i zgodnie zamieniają się miejscami, żeby przez chwilę być kimś innym. To zawsze rodzi tyle problemów. Dlatego podobała mi się ta lektura: jest o tych problemach, nie ucieka od nich i nie zbywa śmiechem.

John zostaje wciągnięty w maskaradę na siłę, a ponieważ jest czystym płótnem, nie ma żadnych zobowiązań towarzyskich i rodzinnych, daje się wplątać w grę hrabiego. Johna nikt naprawdę nie zna, więc mógł sobie pozwolić bez żalu na opuszczenie starego życia, ale co uderzyło mnie - choć Jeana de Gué otacza tylu ludzi, tak naprawdę też nikt go nie zna. Potrzebowali go jako pustego symbolu obecności, ale nikt nie podejrzewał zamiany. Jean był zepsutym ekscentrykiem, którego zachowania ignorowano i pozwalano mu na wszystko z racji statusu, co pozwoliło Johnowi łatwiej wejść w rolę.
Czytelnik musi poznać rodzinę de Gué, tak samo jak John, analizując zachowania postaci (bardzo dobrze opisanych - plastycznie, aczkolwiek konkretnie), będąc wyczulonym na niedopowiedzenia i nastroje, czytając między wierszami. Sytuacji jest sporo, a postaci są bardzo różnorodne, więc dobrze się to czyta.
Choć Anglik początkowo opiera się, nikt mu nie wierzy. Gdy odgrywa charakter Jeana, nikogo nie dziwi. Gdy John próbuje opanować sytuację i uszczęśliwić mieszkańców zamku, rodzina w końcu zauważa różnicę, ale dla nich są to tylko zmiany w charakterze człowieka, którego znali pobieżnie, bo nie przepadali za nim, a może nawet bali się go. Każdy z nich był zapatrzony tylko we własne wyobrażenie o hrabim de Gué. Jedyną osobą, która się naprawdę zorientowała, była Béla, kochanka o nieco filozoficznym podejściu do życia, będąca lekko na uboczu.

Zakończenie jest przedziwne. Gdyby to była amerykańska twórczość, myślę, że John podjąłby próbę udowodnienia rodzinie hrabiego, z kim spędzili ostatni tydzień. Konfrontacja rozwiązałaby się pomyślnie dla pozytywnego bohatera i wszyscy żyliby długo i szczęśliwie.
Wpuszczając jednak w swoje buty kogoś obcego, trzeba liczyć się z możliwością wywrócenia wszystkiego do góry nogami. I ulegają temu zarówno John, jak i Jean. Obaj coś tracą i obaj zyskują. Wymiana wydaje się wbrew pozorom dość uczciwa. Tylko od charakteru obydwu mężczyzn zależy, co zrobią z tą nową szansą.
Koniec końców obaj są bardzo ludzcy, na swój sposób wykrzywieni przez życie: cyniczny i wyrachowany Jean oraz sentymentalny i przekonany o swojej wyższości moralnej John. Obaj doprowadziliby do tragedii.

Wychodzi na to, że z historii mógłby wyniknąć dobry kryminał, ale ponieważ jest to tylko książka obyczajowa, zamiana Johna w Jeana dodała jej chociaż smaczku.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
282 174 730
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

Ulubione cytaty (45)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd