Wilczy miot

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Wilczy miot (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wolfbreed
Wilczy miot

"Pełna akcji książka, w której wątki historyczne mieszają się z fantastycznymi, tworząc porywającą opowieść o magii, walce i odkupieniu. Trzynastowieczne Prusy. Krzyżacy bezwzględnie nawracają pogan. Mnichów wspomaga w tym zbożnym dziele oddział wilkołaków. Perfekcyjnie wyszkoleni, bezwarunkowo posłuszni i nadludzko skuteczni, stanowią doskonałe narzędzie w rękach zakonników. Kiedy więc jedna...

Trzynastowieczne Prusy. Krzyżacy bezwzględnie nawracają pogan. Mnichów wspomaga w tym zbożnym dziele oddział wilkołaków. Perfekcyjnie wyszkoleni, bezwarunkowo posłuszni i nadludzko skuteczni, stanowią doskonałe narzędzie w rękach zakonników. Kiedy więc jedna z tego potwornego oddziału, Lilia, postanawia zerwać z krwawą przeszłością, zakon zaczyna tropić ją jak dzikie zwierzę."

źródło opisu: http://www.seria.fantastyka.pl/

"- Jesteś stworem z piekła - warknął.
- W takim razie kim jest mój pan?"

Lubię zarówno historie o wilkołakach jak i opowieści osadzone w czasach średniowiecza, ale czy połączenie tych dwóch elementów to nie za dużo szczęścia na raz?
Okazuje się, że "Wilczy miot" to całkiem udana opowieść o rycerzach zakonu krzyżackiego, nawracaniu pogan i oczywiście wilkołakach, a wszystko to dzieje się w trzynastowiecznych Prusach.
Wykorzystywanie włochatych bestii w procesie chrystianizacji - to dość niekonwencjonalny pomysł.

Książka poza głównym tematem (chrystianizacja wilkołakami) nie jest zbyt zaskakująca, okładkę ma raczej fatalną, ale ma też sporo plusów. Po pierwsze - wilkołaki opisane są tak jak według mnie powinny - jako krwiożercze bestie. Krwi, wnętrzności i tym podobnych atrakcji w związku z tym faktem jest sporo. Wątek miłosny nie jest przesłodzony, przynajmniej nikt się nie świeci w świetle promieni słonecznych, ani nie posiada innych równie irytujących cech. Jest raczej mało...

wiejskifilozof | 2014-09-19

Muszę przyznać,od razu mnie zachwyciła.Już sam początek,trupy Krzyżaków porozrywane przez wilkołaka.
Czyli zaczyna się super.Potem było o wiele lepiej,dowiedziałem się dużo fajnych rzeczy o Prusach ich wierze i obyczajach.
Główni bohaterowie czyli Lila i Uldolf stanowią świetną parę,przynajmniej ja tak sadzę.
Dowiedziałem się jak to chrześcijanie nawracali pogan na wiarę,autor dobrze opisuję te okropności.
Książka mnie nie nudziła,wręcz przeciwnie.
Nie mogłem doczekać się,by ją wziąć do ręki.

Moda na wampiry nadal trwa i jak na razie nie widać jej końca. Ale powoli w podgatunku fantastyki zwanym paranormal romance zaczynają pojawiać się nowe trendy. Z ciekawością sięgnęłam więc po nową książkę, która ukazała się w polecanej przez Fantastykę serii wydawnictwa Prószyński i S-ka. „Wilczy miot” autorstwa S. A. Swanna to pierwszy tom cyklu, w którym znaczną rolę odgrywają wilkołaki i Zakon Krzyżacki.
Fabuła „Wilczego miotu” posiada duży potencjał. Akcja została osadzona w trzynastowiecznych Prusach. Są to czasy, gdy Zakon Krzyżacki podjął się zadania chrystianizacji i wyplenienia pogaństwa z terenów dzisiejszej Polski i Litwy. Wielu rycerzy z Europy woli wziąć udział w Północnej Krucjacie, niż wyruszać na długą wyprawę do Ziemi Świętej. Krzyżacy odnoszą spore sukcesy w nawracaniu niewiernych na jedyną słuszną wiarę. Ale nie dzieje się to bez powodu – pomagają im w tym wytresowane bestie: wilkołaki. Brat Semyon von Kassel przysłużył się zakonowi zabiciem jednego z potworów i...

Aksamitt | 2014-11-13

XIII-wieczne Prusy, Krzyżacy mający swoją misję w nawracaniu pogan i ... wilcze dzieci wyszkolone by im w tej walce pomóc. Myślę sobie niezła rzecz, trochę historii i z lekka fantasy na polu bitewnym. Niesamowicie krwawo i łzawo - bym powiedziała. Trup ściele się i to wcale nie tylko po stronie nienawróconych ale również wśród Krzyżaków, gdy jedna z odmieńców postanawia uciec z niewoli.

Akcja toczy się żywo, nie ma dłużyzn i naprawdę można szybko skończyć lekturę, ale mam wrażenie, że to jedyny z plusów. Postacie jakieś takie papierowe, doskonale wymodelowane, ładne, zgrabne i o tyle razi to w oczy, bo czy np ktoś dziki, wychowywany w uwięzi, dosłownie jak pies zakuty w łańcuch może swobodnie się wysławiać i mieć obycie wśród ludzi? Oczywiście to, że jest wilczycą nie przeszkadza by się zakochała w człowieku z wzajemnością, mimo iż ten o mało nie zostaje przez nią zabity wraz z całą swoją rodziną. Mniejsza z tym, przecież czas leczy rany i doprowadza do happy endu.
W moim wypadku...

ZARAZA | 2013-01-14
Przeczytana: grudzień 2012

Pierwsze strony książki czytałam z trudem, gdyż akcja była chaotyczna i niezrozumiana, ale z każdymi stronami powieść nabiera na wartości. Podobała mi się główna bohaterka, która z przerażającym życiem i zmianą wewnętrzą zaostała bardzo dobrze opisana. Akcja bardzo dobrze przwijała się z wydarzeniami historycznymi. Mimo wad jest to powieść dobra i bardzo mi się podbała, gdyż była inna niż inne książki, z którymi się spotkałam z tego gatunku.

książek: 2036
Marre | 2014-08-28
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Pruskie miasteczko Johannisburg od dziesięciu lat jest władane przez Zakon Krzyżacki. Do zdobywania kolejnych terenów Krzyżacy używają potwornych stworzeń znalezionych na tych ziemiach. Wykonują one polecenia swych panów z okrutną dokładnością. Ale Lilla już tego nie chce. Ucieka. Zaczyna się polowanie.

Właściwie nie wiem, co sprawiło, że daję tej książkę ocenę 5,5/10. Naprawdę. Bo książka ta wkurzała mnie, irytowała, powodowała ciężkie westchnięcia. Lecz jednocześnie niesamowicie szybko i dobrze się czytała.

Zacznę od świata przedstawionego, bo ten jest bardzo oryginalny. Osadzenie powieści w średniowiecznych, jeszcze nie do końca ochrzczonych Prusach, było świetnym posunięciem. To jedna z największych zalet tej książki. Jednak mam dwa zarzuty. Po pierwsze autor stworzył książkę lekką. A więc nie ma tam żadnych wzmianek o tym, jak Prusowie odnosili się do nowej wiary. Fakt, jest o tym, jak to strasznie nienawidzili Krzyżaków, ale co z chrześcijaństwem? To samo w drugą stronę:...

książek: 2057
Kuuuba | 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, S.A Swann

Ciekawa, to niewątpliwie. Momentami jednak trochę nuda, choć pod koniec nie mogłem na nią narzekać. Jestem ciekaw drugiego tomu.

Gośka | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Anno Domini 1221. Z Bożą opatrznością brat Semyon zgładza bestię grasującą w karpackich lasach. Jako jedyny ze swojego konwektu ocalał, by móc pomścić braci. Jednak zabijając potwora natchnął się na coś jeszcze. Ludzkie niemowlęta.
Anno Domini 1239.W ufortyfikowanym Johannisburgu ( obecnie miasto Pisz ), brat Ethard pozostawia jako więźnia, młodą kobietę, która wszędzie z nim podróżowała. Nikt o niej nic nie wie, oprócz tego, że jest bardzo niebezpieczna, że nie wolno z nią rozmawiać ani się do niej zbliżać. Zamkniętą w lochu kobietę zakuto w kajdany a przy jej drzwiach wystawiono straże. Jednak jeden ze strażników, Manfried, okazał się człowiekiem mającym sumienie. Nie potrafił przejść obojętnie obok błagań o łyk wody, dochodzących zza zaryglowanych drzwi. Łamiąc wszelkie rozkazy rycerz otwiera drzwi. I dziewczyna ucieka.
Ulfi wraz ze swoją przybraną rodziną mieszka niedaleko bram fortecy. Jego rodzina, podobnie jak inne żyjące poza murami miasta rodziny, żyje z rolnictwa. Ulfi od...

książek: 1919
DwaSerca | 2014-10-19

Bardzo fajna, mimo nudnego początku.

| 2011-02-17
Przeczytana: 13 lutego 2011