Runy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Runemarks
runy, czarowanie, czarownica
Barbara

Wyprawa w dziką, groźną i magiczną krainę skandynawskich mitów, pełna zaskakujących zwrotów akcji i skrząca się olśniewającą wyobraźnią. Maddy Kowalówna zawsze była traktowana przez społeczność Malbry jak odmieniec. Urodziła się z rdzawym runicznym znakiem na ręce, a runy to przecież symbol dawnych bogów, magiczne piętno. Wszyscy zaś wiedzą, że magia, opowieści, a nawet sny to rzecz nader...

Maddy Kowalówna zawsze była traktowana przez społeczność Malbry jak odmieniec. Urodziła się z rdzawym runicznym znakiem na ręce, a runy to przecież symbol dawnych bogów, magiczne piętno. Wszyscy zaś wiedzą, że magia, opowieści, a nawet sny to rzecz nader niebezpieczna. Maddy lubi czarować, choć używa mocy tylko by przepędzić ze spiżarni bezczelne gobliny. O starych runach i czarach opowiada jej tajemniczy Jednooki, który czasem zjawia się w wiosce. Teraz jej przyjaciel znowu powrócił. Chce, by Maddy otworzyła tajemne wejście w podziemia Góry Czerwonego Konia i zeszła do Świata Dolnego, by odzyskać magiczny przedmiot należący do dawnych bogów…

źródło opisu: Prószyński i S-ka

AloAlo | 2015-05-13

Porwała mnie, omamiła swoją dziwacznością i wyjątkowością.

allison | 2011-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2011

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na jej autorkę, którą zaliczam do ulubionych pisarzy. Trochę obawiałam się lektury, bo nie przepadam za klimatami fantasy i już wyrosłam (chyba) z książek dla młodzieży.
Treść nieco znużyła mnie, mimo częstych i nagłych zwrotów akcji. Bardzo podobały mi się jednak liczne odniesienia do kultury europejskiej. Miałam sporą frajdę przy odczytywaniu kontekstów, a jest ich sporo, bo J. Harris często nawiązuje nie tylko do mitologii skandynawskiej, ale i do greckiej, a także do Biblii oraz do historii naszego kontynentu (trudno nie doszukać się w wielu fragmentach podobieństw do rządów św. Inkwizycji).
Plusem na pewno jest też lekki styl i spora dawka humoru.

Magdalena | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Jestem na nie, aczkolwiek pozostawiam książkę bez oceny. Sięgnęłam po tę pozycję ze względu na autorkę, ale nie doczytałam, że to jej debiut dla młodzieży, a tym bardziej, że to powieść fantasy, których nigdy nie lubiłam i, jak widać, nie polubię (biję się w piersi, to tylko i wyłącznie moja wina!). Po kilku dniach męczarni dotarłam do 130 strony i stwierdziłam, że nie ma sensu się więcej męczyć.

krosciucha | 2011-01-23

Kocham sagi, a już szczególnie Lokiego... I kocham styl pani Harris. Trzeba mieć talent, żeby stworzyć takich głównych bohaterów, których bym polubiła. Harris się to udało nawet lepiej, niż myślałam...

Anunu | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Pierwsze moje książkowe bezpośrednie zetknięcie z mitologią nordycką. Zrobiła na mnie całkiem dobre wrażenie, tak jak cała opowieść, w której nikt nie jest tym, kogo się po nim spodziewamy.

Miasmatique | 2015-01-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Trash
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że czytałam to tylko z trzech prostych powodów:
- po pierwsze - uwielbiam mitologię skandynawską;
- po drugie - bardziej od mitologii skandynawskiej uwielbiam nordyckiego boga, Lokiego;
- po trzecie - książka "Blask Runów" stanęła na mojej drodze już jakieś 575648 razy (a potem okazało się, że jest to druga część utworu "Runy"...) i pomyślałam: "to nie może być przypadek".

"Runy".
Akcja powieści dzieje się po ragnaroku, mitologicznym "zmierzchu bogów". Mamy do czynienia z nowym światem - 500 lat po zniszczeniu wszystkiego, co było dawniej znane. Bogowie - Asowie i Wanowie - dążą do tego, by powrócić na panteon i ponownie władać Dziewięcioma Światami. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ wielu z nich upadło i zginęło, są osłabieni. Ich ratunkiem może okazać się Maddy, córka Kowala - dziewczynka, w której genach znajduje się czysta, niczym niezmącona prawdziwa moc. Taka sama, jaką bogowie niegdyś posiadali.
Bohaterowie wspólnie gromadzą się by...

arwen_livTyler | 2012-09-01
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Ta powieść zasługuje najwyżej na dobry. Owszem, pomysł jest genialny i oryginalny: motyw run i opisanie losów bogów nordyckich po Ragnaroku, czyli Końcu Światów. Jednak styl autorki jest podstawiony pod dzieci, nie porywa, a w niektórych momentach te wszystkie intrygi i zwroty akcji robią się męczące i chaotyczne.
Ogromny plus za to, że w ksiązce jest mowa o walce Porzadku z Chaosem, a nie Dobra i Zła. Nie wszytko jest tu jednoznacznie.
Głowna bohaterka mi się raczej nie podobała. Ubóstwiam outsiderów, ale Mady dawała się zbyt łatwo manipulować. Nie miała zby silnego charakteru, była miotana przez wolę innych bohaterów.
Kocham, kocham, kocham Lokiego. Jest taki zdradziecki, złośliwy, kłamliwy i ... uroczy. Jego teksty są po prostu rozwalające, np: "Fantastycznie. witamy w Świecie Podziemi ( upiorne wiezienie). Czym chata bogata"
Bardzo podobała mi się końcówka. Szybka akcja nie pozwalała ani na chwilę oderwać się od książki.

Polecam czytać przy słuchaniu Florence and the Maschine:...

Trikster | 2013-01-14
Przeczytana: 2009 rok

Ta oto książka zmieniła moje życie. Mogę wymienić w punktach:

-zaraziła pasją do mitologii nordyckiej

-popchnęła do nauki pisma runicznego (idealny do sekretnych zapisków)

-dała mi ulubioną autorkę w osobie pani Harris...

-...i kilka dobrych książek o podobnej tematyce, które przeczytałam tchnięta tą jedną.

Wartka akcja, od której nie sposób się oderwać. Wyraziści bohaterowie (niestety tylko niektórzy) z bezbłędnie wykreowanym Lokim na czele. Liczne odniesienia, wręcz karykatura, kultury europejskiej za czasów średniowiecza. Dużo magii i tajemniczych światów, bogów, mitycznych stworzeń. I wyjątkowo dobry, nienachalny humor.

Nudno tak pisać o samych plusach, ale nie mam wyboru. :)

Kuroneko | 2011-07-01

Ta właśnie książka zainteresowała mnie tematem run i mitologii nordyckiej. Właściwie po raz pierwszy pokazała. Wspomniana mitologia została w niej bezbłędnie i prosty sposób przedstawiona, także człowiek w każdym wieku (o ile, rzecz jasna, umie czytać) jest w stanie ją pojąć.

Bardzo przyjemna, czyta się leciutko, bez urazów mózgu i nadmiernego myślenia. Coś o tym wiem, bo łyknęłam ją z trzydziestoośmiostopniową gorączkową i pewnym bólem głowy, który jednak jakoś specjalnie się nie powiększył.

McMaciek | 2015-07-14

Byłem bardzo mile zaskoczony książką. Ponoć jest dla młodzieży, ale myślę, że dorosłym osobą też się spodoba. Akcja jest rozwijana bardzo płynie, na dodatek postacie zachodzą w pamięć, chyba że autorka tego nie chce. Książka zawiera w sobie bardzo dużo zaskakujących momentów i mogę zapewnić, że chociaż czytelnik dostaje pewnie wskazówki, to nie domyśli się w jaką stronę "idzie" ta historia. Polecam do poczytania ludziom, którzy lubią fantastykę i lubią czuć się mile zaskoczeni.