Na fałszywych papierach w Chile

Tłumaczenie: Agnieszka Rurarz
Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
La aventura de Miguel Littín, clandestino en Chile

"Na fałszywych papierach w Chile" to reportaż, skondensowana opowieść o sześciu tygodniach mrówczej pracy chilijskiego reżysera, figurującego na liście pięciu tysięcy wygnańców pozbawionych prawa powrotu do własnego kraju, który w warunkach absolutnej konspiracji przebywał sześć tygodni w Chile i rejestrował tamtejszą rzeczywistość po dwunastu latach rządów wojskowej dyktatury. Ten porywający...

Ten porywający reportaż, bogaty w obserwacje, obrazy, zdarzenia, okraszony niekiedy wisielczym poczuciem humoru, stanowi najwybitniejsze osiągnięcie w dziennikarskiej twórczości Marqueza. Wydawany po raz pierwszy w polskim przekładzie, będzie dla polskiego Czytelnika równie interesującą lekturą jak "Raport z pewnego porwania" czy "Opowieść rozbitka".

Naprawdę ciekawie opowiedziany wycinek historii Chile, proza Márqueza wciąga w prawdziwie zrekonstruowany klimat tamtych wydarzeń.

Karolina | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Z reguły lubię reportaże, ale ten jakoś mnie nie wciągnął. Opowieść o nielegalnym pobycie w Chile reżysera który 12 lat wcześniej musiał uciekać z kraju za konspirację przeciwko reżimowi jest prawdziwa, ale...mało zajmująca. Nie nudna, ale za mało w niej emocji. Nawet przy spotkaniu z matką albo przy finałowym odlatywaniu z Chile kiedy nagle dochodzi do inspekcji w samolocie mamy przekazane suche fakty - żadnego strachu albo wzruszenia. A może właśnie tak miało być z reportażem? Może inaczej mielibyśmy krótkie opowiadanie albo powieść zamiast rzetelnej relacji wydarzeń? Tak czy inaczej książkę warto przeczytać dla obrazu Chile za reżimu Pinocheta. Dobrze też zajrzeć do posłowia, gdzie najnowsza chilijska historia jest dokładnie opisana. Pewnie mało emocjonująca, lecz bardzo dokształcająca lektura.

Maggie | 2013-06-30
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Literacki Nobel 1982 za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”

Emilia | 2012-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2012

Nie jest źle, ale jednak wolę Marqueza jako autora powieści, a nie reportaży.

qutysuperhero | 2015-02-16
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Po książkę sięgnąłem z dwóch powodów - po pierwsze lubię Marqueza, po drugie w Chile spędziłem w zeszłym roku 5 tygodni i miał to być sentymentalny powrót do Santiago i okolic. Oceniam ją nieźle, ale mimo wszystko jestem nieco rozczarowany. Być może rozminęła się po prostu z moimi oczekiwaniami, a może dzisiejsze Chile (naturalnie mam świadomość zmian jakie zaszły w tym kraju) jest zupełnie innym państwem, bo czasem miałem problem z utożsamianiem miejsc akcji z obrazami z mojej pamięci.

Damian Zabawski | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Po przeczytaniu "Stu lat samotności" chciałem przeczytać reportaż noblisty. Jestem fanem Kapuścińskiego, jednak Marquez to inny styl, też autor zaangażowany, lewicowiec jednak forma pisarska inna. Zaznaczam jednak, że warto przeczytać.

Vesna-Parun | 2011-05-08
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Reportaż. Ciekawie napisany, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Niestety nie jest to mój ulubiony gatunek, ale polecam wszystkim wielbicielom tej formy, na pewno się nie zawiodą.

Lantutri | 2012-12-28

Bardzo ciekawa tematyka, motyw bohatera. Książka pozbawiona ciężkości charakterystycznej dla innych utworów Marqueza.

elpajaro | 2013-09-26

Podobały mi się opisy, które przenosiły mnie na ulice Chile. Generalnie w książce nic się nie dzieje, ale dobrze mi się czytało z uwagi na jej reporterski styl. Na książkę się skusiłam, bo jest autorstwa Marqueza, ale tak naprawdę nie ma w niej tego autora (znanego z innych jego opowieści).

Kutak | 2010-06-03
Przeczytana: sierpień 2009

Krótka, będąca ni to reportażem, ni szkicem większej powieści, a jednak zajmująca pozycja.