Szczegół. Trzy krótkie powieści

Wydawnictwo: Muza
El detalle. Tres novelas breves
8373199187
literatura hiszpańska

Te trzy nowele: "Kadry", "Szczegół" i "Usta" łączy nie tylko krótka forma, ale również zawarta w nich intencja: każda opowiada historię pewnej obsesji. Nowela Kadry utwór, który właściwie zapoczątkował karierę literacką Somozy opowiada o Marcelino Roimaro, młodym lekarzu, który przybywa do miasteczka na wakacyjne zastępstwo, i przeżywa koszmar dostrzegania innych światów, w tym który nas otacza i poznania dziwacznej istoty, która w nich zamieszkuje. W Szczególe narratorem jest urzędowy szaleniec z Roquedal, Baltasar Parraga, który zabawia się nagle w detektywa prowadzącego pewne przedziwne śledztwo: chodzi o szczegółową analizę drobiazgów na granicy percepcji i sposób w jaki dla uważnego obserwatora, mogą przekształcić się w źródło ukrytych znaczeń. Struktura trzeciej noweli Usta jest równie dziwaczna jak obsesja jej bohatera: napisana została jednym ciągiem, czymś w rodzaju jednego potwornego zdania, praktycznie pozbawionego przerwy na oddech.

olaf2009 | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Trzech bohaterów, trzy historie, trzy zakończenia. Wszystkie łączy obsesja na punkcie różnych szczegółów. Pierwszy bohater rozwiązuje zagadkę napisu na murze cmentarnym oraz niecodziennych zachowań dzieci (co jest dziwne, bo wydarzenia przypominają scenariusz horroru). Drugi bohater prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci dwóch mieszkańców miasteczka (co jest dziwne, bo okoliczności ewidentnie wskazują na naturalne przyczyny zgonów). Trzeci bohater pewnego dnia odkrywa, że w jego ciele są kości i jest to dla niego źródłem szoku (co jest dziwne, bo ten bohater z wykształcenia jest stomatologiem). Autor zaprasza czytelników do świata na pograniczu rzeczywistości i nierealności. Prowadzi po zakątkach ludzkiego umysłu (ostatecznie, za każdym razem, ma się okazać, że po tych ciemnych...).
Szokuje, porusza, momentami budzi dreszcze grozy. Prowadzi po ścieżkach rozważań filozoficznych. Nie ma co ukrywać, że wszystkie te historie to historie szaleństwa, jednak pokazują one jak...

Straszydło-Dydłoń | 2013-05-01

Od tej właśnie pozycji zaczęła się moja fascynacja pisarstwem pana Somozy. Trzy przedstawione tu historie urzekają onirycznym klimatem, interesująco wykreowanym wielopłaszczyznowym światem, ukrytym przed zwykłymi mieszkańcami nadmorskiej miejscowości, gdzie toczy się akcja. Warto się z tymi trzema powieściami zapoznać - osobiście polecam drugą, o miejscowym wariacie tropiącym nietuzinkowego mordercę. Pyszne!

Joannajoanna9 | 2016-06-19
Na półkach: Polecam, Przeczytane

Somoza tworzy prozę, którą ciężko opisać. Trzy krótkie powieści to niesamowity spektakl dla duszy, historie niczym majaki senne, tak pięknie napisane, że nie jest możliwe się w nich nie zakochać. Rzadko kiedy wracam do przeczytanych książek, jednak ta jest wyjątkiem, zwłaszcza że to lektura, w której za każdym razem można odkryć coś nowego.

Frida | 2012-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Somoza jak zawsze utrzymuje idealny klimat. Niby nic się nie dzieje, a jednak- czy to w głowie bohaterów trzech krótkich opowieści, czy w naszą? W którą rzeczywistość wierzyć?

Bartek | 2017-11-09

Trzy nowele. Każda kolejna lepsza od poprzedniej. Ukazanie obsesji w drugiej i trzeciej - bezbłędne.
"Kadry" - najsłabsza. Nie nazwałbym tego obsesją.
"Szczegół" - interesująca. Obsesja? nie, raczej szaleństwo.
"Usta" - najlepsze. Forma, styl i cała historia zdumiewają.

Zielonooka | 2017-10-04
Efsik | 2017-09-07