O bohaterach i grobach

Wydawnictwo: Znak
Sobre héroes y tumbas
83-240-0642-7

Inne wydania

Burzliwa historia Argentyny przeplata się tu z historią miłości, nienawiści i obłędu. Na tle epoki Peróna rozgrywa się miłosny dramat młodziutkiego Marcina, zakochanego w tajemniczej Aleksandrze. Ich relacje podsycane szaleństwem jej ojca Fernanda tworzą świat duszny od emocji, żądz i udręki. Historia znana od niepamiętnych czasów, a jednak w tej powieści na rzeczywistość patrzy się z zupełnie innej perspektywy. Sabato z porażającą niekiedy szczerością obnaża w swych utworach własne obsesje, niepokoje egzystencjalne, stawia trudne pytania, na które jak otwarcie przyznaje nie znajduje przekonujących odpowiedzi. Lektura jego dzieł to dla czytelnika fascynujący dialog o prawdach absolutnych, o kondycji człowieka, o sensie istnienia. Newsweek .

Krzysiek | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Dzieło Ernesto Sabato to na pewno powieść niekonwencjonalna, niezwykła, wielowymiarowa, doskonale podkreślające uczucia jakie targają ludzkością...od miłości, do nienawiści, po drodze mijając wszelkie odmiany emocji...
Nie każdy wątek podjęty przez autora trafił w moje gusta, pewnie dlatego, moja ocena jest nieco niższa niż ogólna opinia wszystkich czytelników. W największym stopniu skupiłem się na głównym wątku chorej, niebanalnej i na pewnego wyniszczającej miłości Marcin wobec Aleksandry. Gdy opisywał wszystko co było związane z tym jakże skomplikowanym związkiem (niezwiązkiem) bardziej to można nazwać relacjami dwojga młodymi ludźmi moja uwaga i koncentracja stawały na najwyższym poziomie. Była to dla mnie najciekawsza część powieści.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że ta powieść pójdzie w takim kierunku w jakim poszła. Troszkę inaczej ją sobie wyobraziłem. To chyba przez okładkę, bo ona w pewnym stopniu rzuciła pewne domysły.

Wracając to głównych bohaterów, Aleksandry...

Miss_Melancholy | 2011-01-06

"O bohaterach i grobach" to powieść w pewnym sensie eklektyczna - psychologiczna, metafizyczna, filozoficzno-egzystencjalna, inicjacyjna, symboliczna a także historyczna czy z wątkami autobiograficznymi; słowem - każdy znajdzie w niej coś dla siebie. I tak jak niejednolita jest gatunkowo - również jej narracja jest urozmaicona, prowadzona z różnych perspektyw, same płaszczyzny narracyjne zaś nachodzą na siebie, przenikając się wzajemnie, tak samo jak czas i miejsce akcji. Zasadniczo jest to opowieść o parze młodych ludzi (Marcinie i Aleksandrze), rozgrywająca się w Buenos Aires w latach 50., o ich destrukcyjnej miłości – ale oczywiście nie to jest w książce najważniejsze. Istotne są pulsujące pod słowami emocje, istotna jest atmosfera, stopniowo budowany nastrój tajemnicy, irracjonalności, osiągający apogeum w trzeciej części powieści – w "Raporcie o ślepcach", quasi-reportażu, który stanowi swoistą mini-powieść w powieści. Fragment ten pełen jest niepokojących, surrealistycznych...

COMPOSmentis | 2013-07-24

Nie da się tego opisać słowami, bo największą zaletą tej książki jest atmosfera. Okładka daje przedsmak tego, co nas czeka. Rewelacyjne portrety bohaterów. Aleksandra - piękność o egzotycznych mongolskich rysach. Dzika, szalona, zagubiona. Inteligentna, ale zyjąca w całkowitej separacji od ludzi. Marcin - koło ratunkowe dla Aleksandry, jej desperacka próba powrotu do normalności. Ubogi, normalny, zakompleksiony. Fernando, ojciec Aleksandry, opętany szaloną teorią o spisku ślepców dążących do dominacji nad światem. Zniszczył matkę Aleksandry, teraz to samo robi z córką. Bruno, niegdyś zakochany w matce, dziś blisko córki z powodu podobieństwa obu kobiet.
Nie powiem, co się dzieje i jak się kończy, ale czy z takimi (bardzo z grubsza narysowanymi przeze mnie postaciami) może być nudno? Zapewniam, że nie. Znakomita książka!

cynaderki | 2012-12-03

Marquez przy Sabato to pikuś i latinonowela.

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 18 sierpnia 1977

Dla tych, którzy ciągle myślą, że materialna strona życia jest najważniejsza i dodaje splendoru. Nic bardziej przewrotnego, dlatego tylu dake się "uwięzić" w tym świecie ułudy, o czym dalej mówi w swoim arcydziele Sabato

Kinga | 2012-01-13

Wylosowałam jako lekturę na języku polskim - zaskoczyła mnie pozytywnie, niestety analizowanie jej nie było już tak miłe jak czytanie, a to stanowczo zmniejszyło w pewnej mierze mój zachwyt tą książką.

Schaudinn | 2011-08-29
Przeczytana: 2007 rok

Kolejna książka nabyta przypadkiem, okazała się skarbem. Przepięknie napisana historia miłości młodego człowieka do kobiety, utrzymana w niesamowitym klimacie. Bardzo wyjątkowa książka.

smyx | 2012-10-13

Raport o ślepcach jest najmocniejszy , nie wiem czy autor chciał ośmieszyć zwolenników spiskowych teorii czy wprost przeciwnie ??

Sylwia | 2015-07-23

w trakcie czytania trzeba robić przerwy bo fabułą, ilość wątków i osobowości bohaterów przytłaczają i męczą umysł.

Anna | 2016-03-13

Dobrack książka, niestety dość nieprzystępna. Trudno się czyta.