O bohaterach i grobach

Wydawnictwo: Znak
Sobre héroes y tumbas
83-240-0642-7
literatura piękna

Burzliwa historia Argentyny przeplata się tu z historią miłości, nienawiści i obłędu. Na tle epoki Peróna rozgrywa się miłosny dramat młodziutkiego Marcina, zakochanego w tajemniczej Aleksandrze. Ich relacje podsycane szaleństwem jej ojca Fernanda tworzą świat duszny od emocji, żądz i udręki. Historia znana od niepamiętnych czasów, a jednak w tej powieści na rzeczywistość patrzy się z zupełnie innej perspektywy. Sabato z porażającą niekiedy szczerością obnaża w swych utworach własne obsesje, niepokoje egzystencjalne, stawia trudne pytania, na które jak otwarcie przyznaje nie znajduje przekonujących odpowiedzi. Lektura jego dzieł to dla czytelnika fascynujący dialog o prawdach absolutnych, o kondycji człowieka, o sensie istnienia. Newsweek .

Agnieszka | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

To jest jednak literatura, z którą mi nie po drodze. Gdybym czytała Sabato 20 lat temu, byłoby zapewne inaczej, ale dziś czuję lekkie zdumienie na myśl, że mógłby mnie niegdysiejszą zachwycić.

Nie lubię/drażni mnie ten sposób budowania bohaterek kobiecych (do tego w literaturze południowoamerykańskiej powszechny, i przez tę powszechność dodatkowo miałki) - postaci zbudowanych nie z charakteru, lecz z męskich lęków i pragnień - w jakimś stopniu to przekreśla cały uniwersalizm takich książek; one są dla chłopców. Tutaj oczywiście to przypadek Aleksandry niepotrzebnie groteskowej i karykaturalnej (i przy okazji Georginy).

Nie trafia do mnie cała sabatowska metafizyka: ten obraz osamotnienia, irracjonalności świata, chaosu i górującej nad tym ciemnej podświadomości. Myślę zresztą, że żeby naprawdę zachwycić się "Bohaterami i grobami", trzeba uwierzyć, że Fernando Vidal jest w jakimś stopniu fascynujący. Jest bez wątpienia wstrętny, "Raport o ślepcach" czyta się wręcz z...

Piktor | 2018-05-22

Mieszane odczucia, ale i tak szalenie pozytywne zaskoczenie po momentami grafomańskim "Tunelu". W dalszym ciągu największą bolączką prozy Sabato jest ograniczony język, niekiedy - ale tutaj już bardzo rzadko - wręcz słaby, przesadzony, niesubtelny. "O bohaterach i grobach" jest jednak generalnie napisane dobrze, zdarzają się nawet fragmenty świetnej formy, natomiast nie do końca nadąża to za wagą poruszanych przez autora kwestii. Liczba zalet przysłania tu jednak niedociągnięcia. Nade wszystko Sabato odznacza się dogłębną wiedzą psychologiczną, w szczególności o tych mrocznych i posępnych stanach psychicznych człowieka, i potrafi przelać je na papier jeśli nie pięknie, to w każdym razie bardzo dosadnie i wiarygodnie. Wręcz doskonale opisuje metafizyczny ból, obsesje miłości, rozpacz, tragedię nadwrażliwości młodego człowieka i koszmar irracjonalnej miłości do niewłaściwej kobiety, dramat niemożliwości nawiązania porozumienia. Autor jest wprawnym obserwatorem i prawdopodobnie mocno...

Anna | 2016-03-13

Dobrack książka, niestety dość nieprzystępna. Trudno się czyta.

Sylwia | 2015-07-23

w trakcie czytania trzeba robić przerwy bo fabułą, ilość wątków i osobowości bohaterów przytłaczają i męczą umysł.

Dzieło Ernesto Sabato to na pewno powieść niekonwencjonalna, niezwykła, wielowymiarowa, doskonale podkreślające uczucia jakie targają ludzkością...od miłości, do nienawiści, po drodze mijając wszelkie odmiany emocji...
Nie każdy wątek podjęty przez autora trafił w moje gusta, pewnie dlatego, moja ocena jest nieco niższa niż ogólna opinia wszystkich czytelników. W największym stopniu skupiłem się na głównym wątku chorej, niebanalnej i na pewnego wyniszczającej miłości Marcin wobec Aleksandry. Gdy opisywał wszystko co było związane z tym jakże skomplikowanym związkiem (niezwiązkiem) bardziej to można nazwać relacjami dwojga młodymi ludźmi moja uwaga i koncentracja stawały na najwyższym poziomie. Była to dla mnie najciekawsza część powieści.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że ta powieść pójdzie w takim kierunku w jakim poszła. Troszkę inaczej ją sobie wyobraziłem. To chyba przez okładkę, bo ona w pewnym stopniu rzuciła pewne domysły.

Wracając to głównych bohaterów, Aleksandry...

COMPOSmentis | 2013-07-24

Nie da się tego opisać słowami, bo największą zaletą tej książki jest atmosfera. Okładka daje przedsmak tego, co nas czeka. Rewelacyjne portrety bohaterów. Aleksandra - piękność o egzotycznych mongolskich rysach. Dzika, szalona, zagubiona. Inteligentna, ale zyjąca w całkowitej separacji od ludzi. Marcin - koło ratunkowe dla Aleksandry, jej desperacka próba powrotu do normalności. Ubogi, normalny, zakompleksiony. Fernando, ojciec Aleksandry, opętany szaloną teorią o spisku ślepców dążących do dominacji nad światem. Zniszczył matkę Aleksandry, teraz to samo robi z córką. Bruno, niegdyś zakochany w matce, dziś blisko córki z powodu podobieństwa obu kobiet.
Nie powiem, co się dzieje i jak się kończy, ale czy z takimi (bardzo z grubsza narysowanymi przeze mnie postaciami) może być nudno? Zapewniam, że nie. Znakomita książka!

cynaderki | 2012-12-03

Marquez przy Sabato to pikuś i latinonowela.

smyx | 2012-10-13

Raport o ślepcach jest najmocniejszy , nie wiem czy autor chciał ośmieszyć zwolenników spiskowych teorii czy wprost przeciwnie ??

Kinga | 2012-01-13

Wylosowałam jako lekturę na języku polskim - zaskoczyła mnie pozytywnie, niestety analizowanie jej nie było już tak miłe jak czytanie, a to stanowczo zmniejszyło w pewnej mierze mój zachwyt tą książką.

Schaudinn | 2011-08-29
Przeczytana: 2007 rok

Kolejna książka nabyta przypadkiem, okazała się skarbem. Przepięknie napisana historia miłości młodego człowieka do kobiety, utrzymana w niesamowitym klimacie. Bardzo wyjątkowa książka.