Smak wspomnień

Empik Go
2023-04-25
2023-04-25
literatura polska

“Smak wspomnień” to historia o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o poszukiwaniu swoich korzeni rodzinnych, walce z uzależnieniem oraz problemami nastolatków. Bohaterki udowadniają, że warto walczyć o swoje marzenia i żyć w zgodzie z samym sobą. Istotną rolę ma tu wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy potrafią wyciągnąć pomocną rękę. Dużą rolę odgrywa tutaj pies, który swoją obecnością daje ukojenie w trudnych momentach życia i pozwala wyciszyć szalejące emocje.

Akcja powieści jest powolna. Czytelnik skupia się na przeżyciach bohaterów i obserwuje jak radzą sobie z kolejnymi sytuacjami. Często towarzyszą im skrajne emocje, które są dla nich wyczerpujące. Na szczęście z czasem odkrywają, że dzięki wzajemnemu wsparciu są w stanie pokonać przeciwności i znaleźć swoje miejsce na ziemi. Czasami trzeba zwolnić tempo i przestać zadawalać wszystkich wokół, a zacząć dbać o własny komfort psychiczny.

Laura i Nicol przeszły naprawdę dużo, teraz są razem, a ich życie jest dość spokojne. Zamieszkały w otoczeniu natury, gdzie życie płynie wolniej. Laura pracuje, chodzi na terapię, natomiast Nicol kończy szkołę podstawową, a przed nią wiele nowych wyzwań. Podczas wizyty u dziadka, w tajemnicy przed swoją opiekunką składa papiery do szkoły w Warszawie. To właśnie tam chce dalej się kształcić, jednak boi się reakcji Laury, tak wiele dla niej zrobiła. Na dodatek to nie jedyny problem, przed jakim staną. Nicol, w rodzinnym domu Laury odnajduje stare pudełko z tajemniczą zawartością. Jaką? Jak Laura przyjmie decyzję Nicol? Jak potoczą się losy tej dwójki? Czy odnajdą szczęście i spokój? W życiu obu pojawiają się pewni mężczyźni\chłopcy. Czy dadzą im szansę?

Tego tomu się nie spodziewałam, jednak fajnie było wrócić do znanych wcześniej bohaterów. Książka okazała się dość ciekawa, a jednocześnie dużo lżejsza od poprzednich części. Według mnie to taka pozycja na leniwy wieczór.
Akcja wolniejsza, jednak nienudna. Znalazłam w niej kilka zwrotów.

Jeśli chodzi o bohaterki to mamy dwie – Laure i Nicol. Obie poznałam już wcześniej, jednak się zmieniły.
Dla Laury teraz Nicol jest najważniejsza i nie raz udowadnia, jak wiele jest w stanie dla niej zrobić. Pomału odzyskuje spokój i chociaż o miłości do Igora nigdy nie zapomni, teraz patrzy w przyszłość. Jest kobietą silną, niezależną, kochającą.
Nicol również zaczyna iść do przodu, mieć swoje plany i marzenia. To, co przeszła znacząco na nią wpłynęło, jednak dzięki miłości i zrozumieniu, jakie otrzymałam od Laury, wie, że już nie jest sama.

„Smak wspomnień” to książka, która mnie się podobała i według mnie wato po nią sięgnąć, jeśli czytało się dwa poprzednie tomy. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/smakwspomnienempik.html

Tytuł: "Smak wspomnień"
Autor: Aneta Krasińska
Data premiery: 25.04.2023r.
Wydawnictwo: Empik Go

"Smak wspomnień" to moje kolejne spotkanie z autorką Anetą Krasińską i zarazem jest to trzecia część jej trylogii.
Poprzednie części czytałam dosyć dawno, ale po przeczytaniu recenzji przypomniałam sobie bohaterów:)
Laura - główna bohaterka jest po przejściach. To, co ją spotkało było bolesne, a nadal musiała być silna... dlaczego? Bo musiała walczyć o prawa nad opieką Nicol. Kiedy dziewczynka do niej trafia, Laura jest szczęśliwa, że to ona może pełnić nad nią funkcje opiekuna prawnego.
Obie mieszkają w otoczeniu natury, Laura dodatkowo uczestniczy w terapii AA, a Nicol korzysta z wizyt u psychologa. Obie mają ciężko...
Marzeniem nastolatki jest wyjechać do stolicy i tam zacząć naukę. Doskonale wie, że Laura nie ma dla niej tyle czasu ile by chiała i postanawia za jej plecami z pomocą "babci" podpisać papiery do szkoły...
Ale jak to zazwyczaj bywa... nigdy nie jest wszystko kolorowe. Nicol podczas rozmowy przez telefon ulega wypadkowi...
Jak potoczy się przyszłość dziewczyny?
Czy Laura znajdzie jeszcze w swoim sercu miejsce na miłość?
Jeżeli chcielibyście poznać odpowiedzi na te pytania, to odsyłam do lektury :)
Mnie osobiście dwie pierwsze części bardzo pochłonęły. Tutaj mam mieszane uczucia, aczkolwiek cieszę się że mogłam poznać dalsze losy bohaterów:)

Tytuł: "Smak wspomnień"
Autor: Aneta Krasińska
Data premiery: 25.04.2023r.
Wydawnictwo: Empik Go

Laura - główna bohaterka jest po przejściach. To, co...

„Smak wspomnień” to trzecia część z serii „Smak marzeń”. Dwie pierwsze części bardzo przypadły mi do gustu, więc postanowiłam, że muszę poznać dalsze losy głównej bohaterki. Byłam bardzo ciekawa jak poradzi sobie ze stratą ukochanej osoby oraz jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości.
Laura większość swojego czasu poświęca opiece nad Nicol, która trafiła pod jej skrzydła po śmierci ojca. Walka o dziewczynę nie była łatwa, ale Laura dała z siebie wszystko i udowodniła, że będzie dla niej najlepszym opiekunem. Nicol składa papiery do szkoły w Warszawie co wiąże się z przeprowadzką. W między czasie wydarzy się wypadek, a Laura będzie miała pewien problem do rozwiązania.
„Smak wspomnieć” to historia kobiety, która udowadnia, że zawsze warto walczyć do końca i nie można się poddawać.
Książka porusza ważne tematy, takie jak uzależnienie, strata ukochanej osoby, problemy nastolatków, depresja.
Polecam.

• Samodzielne
  • Prapremiery, recenzje
  • Do zdobycia
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Smak wspomnień