Testament dziadka

Okładka książki Testament dziadka Urszula Gajdowska
Okładka książki Testament dziadka
Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Dworek nad Biebrzą (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Dworek nad Biebrzą (tom 3)
Szara Godzina
2023-09-20
2023-09-20
literatura polska Londyn śledztwo rodzina uczucia XIX w.

Nie dość, że w książce było wszystko to, czego oczekuję po romansie historycznym, to jeszcze wątek zaburzeń lękowych dobrze, wręcz profesjonalnie wyjaśniony. W posłowiu dowiedziałam się dlaczego i wielki ukłon za to dla autorki. Maurycy i jego sprzeczki z Cordelią były słodkie, nie spodziewałam się, tyle wyczucia po tym łobuzie.

[Reklama] Szara Godzina

Po raz trzeci przenosimy się w czasie. I po raz trzeci podążamy ramię w ramię z bohaterami w poszukiwaniu prawdy.
Trzeci tom serii to historia hulaki, bawidamka, nikczemnika i jednocześnie żartownisia Maurycego Modlińskiego. Została mu postawiona pewna siebie, odważna, ambitna, wyzwolona jak na tamte czasy panna Cordelia Cavendish.
Ta para zapewniła mi wyśmienitą rozrywkę. Ich starcia, spięcia i przekomarzania cudownie podsycały moją ciekawość. I zdecydowanie sukcesywnie coraz bardziej radowały moje serce. Ich historia miłosna była obłędna. Dosłownie przepadłam. Polubiłam ich - zresztą inaczej być nie mogło. Nawet patrząc na poprzednie dwie pary z tej serii miałam pewność, że i tym razem będzie bardzo dobrze.
Autorka kolejny raz umiejętnie zaplanowała śledztwo i tajemnice, które stopniowo puzzel po puzzle trafiały na swoje miejsce dając obraz całej sytuacji. Obraz pełen elementów zaskoczenia.
Barwnie oddany klimat tamtych lat kolejny raz mnie o oczarował. Miałam nieodparte przeświadczenie, że przeniosłam się w czasie. Jakbym zamknęła oczy i zrobiła skok w przeszłość.
Po raz trzeci również Urszula Gajdowska pokazała jak działali medycy i jakie stosowali środki. Zaskakujące i przerażające. Na ogromną przy tej okazji zasługuje problematyka choroby, jaka została tutaj poruszona. Zdecydowanie inaczej się ją współczesnie diagnozuje i wprowadza rehabilitację. W tamtych czasach było to niemożliwe.
Kolejny plus to bardzo dobry pomysł ciekawostek historycznych wplątanych w fabułę.
I bezapelacyjnie romans. O nim w poprzednich częściach mało wspominałam ale to takie cudowne poczytać nieśmiałe początki nowości uniesień dla pań w porównaniu ze współczesną literaturą. Bajka.
Cóż mogę powiedzieć - idealne podsumowanie tej serii. Jestem nią oczarowana. Autorka zaserwowała mi rollercoaster emocjonalny i zabrała na przygodę pełną wybojów i niewiadomych. To była czysta przyjemność.
Zachęcam do czytania najlepiej z zachowaniem chronologii.

Polecam

[Reklama] Szara Godzina

Ta para...

Maurycy Modliński wyjeżdża do Londynu, gdzie obejmuje posadę guwernera Cecila Cavendisha. Praca ta nie jest przypadkowa, mężczyzna chce w ten sposób prowadzić tajne śledztwo. Młody panicz okazuje się doskonałą przykrywką, ale Maurycy musi nieśmiałego, uważanego za szalonego Cecila zmienić w godnego fortuny dziedzica, co okazuje się nie lada wyzwaniem. Nie lada wyzwaniem okazuje się również przebywanie w towarzystwie Cordelii, która gra przestrzegającą etykiety damę, a z drugiej strony bacznie obserwuje Maurycego. Dziewczyna prowadzi również śledztwo i chce odkryć tajemnice testamentu dziadka.

Maurycy uchodzi za kobieciarza, ale jego serce zostało już złamane. Serce to pomału poruszy Cordelia, z którą spędza on coraz więcej czasu, przez pracę dla jej brata. Dziewczyna jest inna niż wszystkie damy. Jest buntowniczych i odważna. Cordelia jest ponad swoje czasy jak wszystkie bohaterki stworzone przez autorkę.

Maurycy i Cordelia tworzą ciekawy duet i dobrze można spędzić z nimi czas. Bohaterowie wezmą udział w przygodzie pełnej tajemnic, niebezpieczeństw, ale będzie też mnóstwo zabawnych, niezręcznych i romantycznych momentów.

W książce znajdziemy przypisy, które wyjaśniają ważne dla opowieści pojęcia, użyte przez autorkę w tekście. Dowiemy się z nich wielu ciekawych rzeczy.

Wciągająca, pełna zawirowań historia. Bohaterowie są powściągliwi względem siebie, ale czuć, że coś się między nimi dzieje. Chemia między nimi jest subtelna, a ich relacja na miarę ich czasów, ale dadzą się również ponieść.

Bohaterowie z poprzednich tomów przewijają się również na kartkach tej historii. Niektórzy odegrają bardzo ważną rolę, odnajdą się zaginieni członkowie rodziny, intrygi wciąż będą umilać czas czytelnikowi, a bohaterowie będą zapewniać niesamowitą rozrywkę od początku do końca.
Wszystko rozgrywa się w XIX wieku i autorka doskonale oddaje ten klimat. Jest to kolejny tom serii i autorka nie zwalnia. Stawia przed bohaterami wiele nowych, ciekawych wyzwań, buduje napięcie, rozwija uczucia i łączy kolejne pary. Przy tym wszystkim dba o detale, tworzy intrygujące postacie i sprawia, że możemy brać udział w przygodach razem z nimi.

Lubicie czytać książki obyczajowo - historyczne?

Jeśli tak to dobrze trafiliście. Autorka wymyśliła niezwykle wciągająca serię książek z cyklu Dworek nad Biebrzą.

"Testament dziadka" to trzeci i finałowy tom. Tym razem czas na XIX - wieczny Londyn do którego przybywa hrabia Maurycy Modliński. Mężczyzna zatrudnia się jako guwerner Cecila Cavendisha i prowadzi sekretne śledztwo. Natomiast Cordelia, siostra młodego barona prowadzi poszukiwania skarbu, o którym dziadek wspomniał w testamencie.

Czekają na Was niezapomniane emocje, misternie utkane intrygi, zagadki, tajemnice, rodzinne sekrety, charakterne kobiety i namiętne chwile. Przewracałam kartkę za kartką, by rozgryźć kim naprawdę okaże się Maurycy Modliński i czy pomoże Cecilowi pokonać lęk i odzyskać wiarę w siebie. Byłam też ciekawa komu zależy na zagarnięciu majątku Cavendishów? Fabuła wciąga już od pierwszej strony. Śledziłam losy bohaterów z zapartym tchem. Nie nudziłam się ani przez chwilę.
Autorka ma lekkie pióro oraz przyjemny styl.
To idealna lektura dla fanów powieści historycznych i lubiących rozwiązywać zagadki kryminalne.

Czytajcie! Zdecydowanie polecam!

Lubicie czytać książki obyczajowo - historyczne?

Cała seria Urszuli Gajdowskiej "Dworek nad Biebrzą" mnie urzekła i polecam poczytajcie wszystkie 3 tomy. Znajdziecie tutaj i historie kryminalne i mądre dziewczyny i historie w tle i mnóstwo dobrej prozy, polecam.

"Testament dziadka" Urszula Gajdowska

Nie dalej, jak dwa dni temu napisała do mnie jedna ze stałych czytelniczek mojego bloga z pytaniem, dlaczego jeszcze nie przeczytałam trzeciej części cyklu Dworek nad Biebrzą autorstwa Urszuli Gajdowskiej? Ona czytając moje recenzje jego wcześniejszych odsłon tj. „Zaginione klejnoty” oraz „Przeklęty posag” poczuła się mocno zachęcona do lektury. Jednak zanim zdecyduje się sięgnąć po owe książki, chce poznać moją opinię o finalnej części wspomnianego cyklu. Czeka na recenzję, ale mimo że od premiery „Testamentu dziadka”, o którym mowa minęło już trochę czasu, ta ciągle się nie pojawia. Dlaczego, czyżby ta część nie do końca sprostała moim oczekiwaniom? Brzmiała dalsza część pytania.

Przyznam, że zrobiło mi się bardzo miło, iż są wśród was osoby, które dzięki moim recenzjom inspirują się czytelniczo. Jednocześnie jednak w takiej sytuacji czuję potrzebę wytłumaczenia się i uspokojenia Ani. Już teraz mogę wam zdradzić, że podobnie, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich dwóch książek, również ta powieść bardzo mi się podobała. A nie zdecydowałam się jej przeczytać do tej pory, tylko dlatego, że dała mi o sobie znać przewrotność czytelnicza. Z jednej strony bardzo chciałam dowiedzieć się, co też autorka przygotowała dla trzeciego z synów hrabiny Modlińskiej – Maurycego. Z drugiej zaś strony mając świadomość, że wraz z przeczytaniem ostatniego zdania zapisanego na kartach książki, będę musiała rozstać się z bohaterami tego wspaniałego cyklu obyczajowo – historycznego, który, co mogę otwarcie powiedzie, stał się moim ulubieńcem książkowym, przeciągałam ten moment w czasie, jak najdłużej się dało. Nie mogę jednak odkładać tego, co nieuniknione w nieskończoność, więc zajrzyjmy wspólnie do książki.

Przystępując do jej lektury przenosimy się do roku 1824 i trafiamy do Londynu, a ściślej rzecz ujmując do posiadłości wdowy lady Cavendish, na której barkach po śmierci męża spoczywa ogromna odpowiedzialność za przyszłe losy rodziny, Kobieta żyje w ciągłym stresie i niepokoju, gdyż dysponuje tylko niewielką częścią majątku męża. W całości dziedziczyć go może wyłącznie nastoletni syn baronowej Cecil, który niestety z powodu niezrozumiałych dla społeczeństwa, a także trudnych do pojęcia dla jego najbliższych problemów zdrowotnych, nie jest gotów, aby podjąć się tak ważnego i odpowiedzialnego zadania. Córka Cordelia, której zamążpójście mogłoby wspomóc trudną sytuację rodziny niestety nie ma szczęścia do narzeczonych. Matka zatrudniła już wielu guwernerów, aby ci pomogli zamkniętemu w sobie, stroniącemu od ludzi nastoletniemu chłopcu odnaleźć się w towarzystwie, nabrać odwagi w byciu otwartym wobec osób niebędących jego najbliższymi. Jednak wszyscy oni bardzo szybko się poddawali uznając chłopaka za dziwaka, a nawet za obłąkanego.

I tutaj na scenę wkracza nie kto inny, jak, hrabia Maurycy Modliński, który podejmuje się próby pomocy Cecilowi. Choć nie ma wykształcenia medycznego, a także doświadczenia w pracy z osobami dotkniętymi tego rodzaju problemami, to bardzo chce pomóc chłopcu. Wszak nikt lepiej, niż on uchodzący za bawidamka i duszę towarzystwa nie wie, jak w nim zaistnieć. Nie jest to jednak jedyny cel, dla którego mężczyzna chce przeniknąć do rodziny Cavendish, bo jak możemy przeczytać już na okładce książki, zjawił się tu po to, aby prowadzić sekretne śledztwo. Czemu, ono ma służyć i co odkryć, musicie przekonać się już sami czytając tę niezwykle intrygującą, pełną intryg i tajemnic historię, do czego serdecznie każdego zachęcam.

Możecie mi wierzyć, że intryg i tajemnic mamy tu naprawdę wiele. Cordelia wie, że w obliczu sytuacji, w jakiej znalazła się wspólnie z matką i bratem musi być bardzo czujna i ostrożna. Nie ma bowiem pewności komu może zaufać, a komu zależy wyłącznie na zagarnięciu majątku jej rodziny. Patrzy uważnie na ręce nowego nauczyciela brata, co jak się przekonacie, generuje mnóstw komediowych pełnych słownych utarczek i przepychanek słownych. Jednak nie tylko Maurycy ma swój sekret, bo i sama Cordelia ma coś do ukrycia, a my czytelnicy towarzyszymy jej w pewnych bardzo ważnych poszukiwaniach, które mogą wiele zmienić w zaistniałej sytuacji rodzinnej. Z biegiem czasu sprawdza się powiedzenie, że kto się czubi ten się lubi i między naszą dwójką rodzi się uczucie.

Muszę wam zdradzić, że to właśnie tej części cyklu byłam najbardziej ciekawa, gdyż w każdej z poprzednich odsłon cyklu Maurycy jawił się czytelnikom jako bawidamek, trochę czarna owca w rodzinie, która zawsze coś namiesza. Tymczasem to właśnie teraz Cordelii pokazał swoje drugie skrywane dotychczas oblicze, człowieka odpowiedzialnego, poważnego, kiedy trzeba, na którym polega wiele osób. Nie stracił przy tym zupełnie przejawów wizerunku, z jakim kojarzono go dotychczas, co tylko dodaje mu uroku osobistego.

Nie myślcie sobie jednak, że jest to typowy romans historyczny nastawiony wyłączne na aspekt rozbawienia czytelnika i dostarczenia nam czytelniczej rozrywki. Owszem, na pewno spędzając czas z tą książką będziecie się świetnie bawić, ale jej lektura również zwróci waszą uwagę na bardzo ważny temat, jakim są zaburzenia lękowe z naciskiem na mutyzm wybiórczy. Autorka uświadamia nam, czym jest i z czym wiąże się to zaburzenie. W łatwy i przystępny sposób uczy nas, jak należy metodą małych kroków postępować z osobą zmagającą się z mutyzmem wybiórczym, jakiego rodzaju działania i terapie podjąć. A wszystko to na podstawie własnego doświadczenia i fachowej konsultacji ze specjalistką w tej dziedzinie. Z pewnością książka na tej płaszczyźnie skłoni czytelnika do wielu refleksji i przemyśleń, a także pozwoli zrozumieć, jak są postrzegane przez społeczeństwo i co czują osoby z zaburzeniami lękowymi, jak również ich rodziny. Warto wiedzieć, że zaburzenia te dotykają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Mutyzm wybiórczy dotyka coraz więcej osób, lecz wiedza na temat samej terapii w takich przypadkach jest ciągle mało powszechna. Dlatego cieszę się, że Ula już po raz kolejny w bardzo ciekawy i przyciągający naszą uwagę i ciekawość sposób połączyła przyjemnie z pożytecznym i zdecydowała się podjąć tego, jakże ważnego tematu, aby pomóc osobom dotkniętym zaburzeniami lękowymi, a także podnieść świadomość społeczną odnośnie do takowych zaburzeń.

Myślę, że już nic więcej pisać nie muszę, żebyście chcieli przeczytać „Testament dziadka”. Czyta się świetnie i dostarcza czytelnikowi całą gamę emocji. Od tych zabawnych, po te wstrząsające wynikające na przykład ze stosowanych dawniej praktyk medycznych. Mamy tutaj również flirty, gorące uczucie, namiętność. Możecie mi wierzyć, że wszystko to składa się na fantastyczną powieść, od której nie sposób się oderwać. Strasznie, żałuje, że ten tytuł zamyka cały cykl, gdyż większość jego bohaterów stała mi się bliska i było mi przykro się z nimi rozstawać. Mam jednak nadzieję, że nie jest to pożegnanie ostateczne, gdyż przynajmniej jedna z bohaterek zasługuje na odrębną historię.

Inne książki autorki dotyczące zaburzeń lękowych:

"Zaklęta w ciszy".

"Testament dziadka" Urszula Gajdowska

„Testament dziadka" trzeci i ostatni tom obyczajowo - historycznego cyklu Dworek nad Biebrzą.
💎Nieufna Cordelia szuka skarbu, o którym dziadek napisał w testamencie. Hrabia Maurycy przypływa do Londynu prowadzić własne śledztwo. Zatrudnia się jako guwerner, który ma pomóc przygotować się Cecilowi, młodszemu bratu Cordeli, na przejęcie spadku. Nastolatek postrzegany jest jako szaleniec, co utrudnia zadanie. Ktoś czeka tylko na potknięcie Cecila, by przejąć cały majątek. Czy odnajdą to, czego poszukują? Czy Cecil przełamie swoje lęki, by uratować rodzinę?
💎Wciągająca, barwna opowieść o sieci dworskiej chciwości z idealnym językiem, stylem, skrupulatnie oraz doskonale oddająca klimat XIX wiecznego Londynu i Królestwa Polskiego. Pozytywni główni bohaterowie, zachwycają stawiając czoła trudnym sytuacjom, a ich świetne dialogi okraszone przepychankami słownymi, soczystymi myślami, nadają humorystyczny wydźwięk. Zgrabnie połączony motyw kryminalny z odwagą kobiet i miłością. Misternie rozbudowane tematy tajemnic, zagadek, skandali, plotek, braku zaufania i podejrzliwości. Autorka poruszyła też ważną kwestię, przedstawiając smutny obraz jednego z bohaterów z zaburzeniami lękowymi, dziś zdiagnozowanych jako mutyzm wybiórczy. To niewątpliwie postać godna uwagi. Czytelnik ma zagwarantowany świetnie spędzony czas, który pobudza nasze emocje.
💎Polecam powieść, którą wyróżnia dbałość o szczegóły, dotykająca prawdziwej choroby i jedynym w swoim rodzaju temperamentem bohaterów.
💎Polecam cykl Dworek nad Biebrzą, w którym miłość romantyczna wylewa się z kartek, przygoda napędza opowieść, skarby czekają na odnalezienie, duchy przeszłości nie dają spokoju, niektóre miejsca są prawdziwe, a trzej bracia przechodzą przemianę. Elementem charakterystycznym dla tych powieści jest przede wszystkim lekkie pióro autorki.

„Testament dziadka” Urszuli Gajdowskiej, to już trzeci, a zarazem ostatni tom serii Dworek nad Biebrzą, który skradł moje serce już od pierwszych wspólnych chwil. Bardzo lubię styl pisarski autorki, a także polubiłam bohaterów tej serii, której akcja osadzona została w XIX wieku, a to zdecydowanie przedział czasowy, który mnie zachęca do czytania! To właśnie w tym okresie znacząco wzrosła niezależność i siła kobiet! A w tej serii jest to pokazane niezwykle wyraźnie.

Książka przedstawia dalsze losy rodu Cavendish, ich majątku, który kusi nie jedną osobę. Cordelia poszukująca skarbu, o którym dowiedziała się z testamentu, jaki pozostawił po sobie dziadek, wspiera brata, który przez wszystkich jest uważany, jakoby nie był gotowy na objęcie i zarządzanie całym majątkiem. Książka to dalsze losy rodziny, które skrywają jeszcze wiele tajemnic, które autorka powoli odlania.

Pióro autorki jest lekkie i niezwykle przyjemne w odbiorze dla czytelnika. Idealnie nadaje się do czytania w każdej porze roku i w każdym nastroju. Ta seria dla mnie była cudownym czasem, polubiłam niemal wszystkich bohaterów ich perypetie i losy. Dla mnie to cudowna seria, aż żal że dobiega końca! Ale liczę, że autorka jeszcze nie jedną cudowną powieścią i serią nas uraczy!

“Testament dziadka” jest romansem historycznym z wątkiem kryminalnym. Dzięki temu lektura nie jest nudna. Ja z dużym zainteresowaniem śledziłam poczynania hrabiego Marcela Modlińskiego oraz panny Cordelii Cavendish. Spotkanie się dwóch silnych osobowości, o wyjątkowym temperamencie, sprawiło że bywało zabawnie, a niekiedy dramatycznie. Nie zabrakło też romantycznych scen. Cięte riposty oraz intrygi znakomicie przyciągały moją uwagę.

Autorka w powieści zaakcentowała problem ludzi, którzy borykają się z lękami. W XIX wieku były stosowane bardzo kontrowersyjne metody lecznicze, w tym upuszczanie krwi. Dzisiaj dzięki rozwojowi medycyny, wiemy że strach przed wystąpieniami publicznymi to mutyzm wybiórczy i można pomóc przez odpowiednie terapie. Hrabia Modliński został prekursorem w tym zakresie ze znakomitym wynikiem.

Gorąco zachęcam was do przeczytania “Testamentu dziadka”. Lektura ta dostarczy wam rozrywki, pokaże jak w XIX wieku były postrzegane kobiety, a przy okazji rozwiążecie zagadkę. Będzie romantycznie, dramatycznie, ale też bardzo ciekawie. A najlepiej rozpocznijcie swoją przygodę z serią Dworek nad Biebrzą od pierwszego tomu, bo synowie hrabiny Modlińskiej są nietuzinkowi i potrafią wzbudzić zainteresowanie pań. Jest to też historia o kobietach, które nie poddawały się mimo przeciwności losu i wytrwale walczyły o siebie i swoją rodzinę.

Książka utrzymana w klimacie romansu historycznego/powieści obyczajowo-awanturniczej. Jest humor, tajemnice, śledztwo, schadzki, inteligentne dialogi, ale przede wszystkim ciekawie wpleciony motyw terapii lęku. Spokojnie mogę polecić.

• Wyzwanie 2023
  • Obyczajowe,romanse
  • Sagi

Dodaj cytat z książki Testament dziadka