Welin

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Księga Wszystkich Godzin (tom 1) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Vellum

Przez krytyków "Welin" porównywany jest do "Finnegans Wake" Jamesa Joyce’a, co znalazło odzwierciedlenie w nominacjach do wielu prestiżowych nagród, m.in. World Fantasy Award i Locus. "Welin", debiutancka powieść Hala Duncana, zyskała ogromny rozgłos w Stanach i Wielkiej Brytanii, i została uznana za najważniejszą książkę fantastyczną ostatniego dziesięciolecia. Cały wszechświat jest...

Cały wszechświat jest zaledwie... pyłkiem kurzu, plamą atramentu na powierzchni Welinu.
W Welinie upadli aniołowie i demony są o krok od krwawej wojny.
W Welinie magia krwi praktykowana w piekle zetrze się z nanotechnologią niebios.
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość połączą się ze sobą i innymi światami oraz mitami.
I Welin zapłonie.

Wyjątkowa, wielowątkowa powieść jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy ostatnich lat.

wiejskifilozof | 2015-04-11

Ci co pisali,że to trudna książka to mieli rację.Bardzo mi było ciężko, to czytać.Wręcz dosłownie bolała głowa.
A byłem optymistycznie nastawiony.Bo i Anioły i Demony i Bogowie.
Czyli moje klimaty.
Nie powiem, książka dająca do myślenia i nie dla frajdy czytana.
Ale warto było :-)
Bo takiej uczy literackiej dawno nie miałem.

Problem z "Welinem" polega na tym, że nie można go prawidłowo ocenić bez znajomości "Atramentu". Obie książki stanowią całość i wzajemnie się dopełniają - nie jest możliwe, aby w pełni zrozumieć zamysł autora, posiłkując się wyłącznie pierwszą z nich.

Po przeczytaniu kilku początkowych rozdziałów można odnieść wrażenie, że fabuła została poszatkowana w sposób zupełnie losowy. W rzeczywistości wszystko zostało dokładnie przemyślane, a pierwsze tego symptomy dostrzeżemy, gdy przyjrzymy się, jak poszczególne tomy, rozdziały, podrozdziały i erraty nawiązują, przykładowo, do ilości dni tygodnia, pór dnia czy roku.
Kolejna sprawa dotyczy samych zdań, ponieważ niektóre z nich są szczególnie ważne. Pierwsze odnajdziemy już w prologu, choć na jego pełne zrozumienie przyjdzie nam czekać prawdopodobnie aż do epilogu "Atramentu". Na szczęście autor, oprócz bogatej wyobraźni, włada piórem nad wyraz sprawnie - warto więc czytać uważnie nie tylko ze względu na możliwość przegapienie ewentualnego...

Agnieszka | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Żeby zacząć od początku (to właściwie powiązany z treścią żart - w świecie Duncana nie ma żadnego początku, czas jest wymiarem przemierzanym przez bohaterów, swobodnie i w obydwu kierunkach), czytałam "Welin" po raz drugi, "Atrament" po raz pierwszy. "Welin", obydwa razy, podobał mi się przeogromnie, to pasjonująca, złożona, dokładnie przemyślana, skomplikowana akurat tak jak lubię, powieść. Historia, która wyrosła z wewnętrznej potrzeby i parafrazując wypowiedź Dona DeLillo (o jego własnej twórczości), która błagała, żeby zostać napisana.

"Welin" powstał z gniewu. W 1998 w Wyoming zamordowano 21-letniego studenta Matthew Sheparda, za to że jest gejem. Czynu dokonali jego dwaj rówieśnicy, chłopcy poznani w barze. Matthew Shepard został bestialsko pobity, następnie zostawiony, konający, ukrzyżowany na płocie z drutu kolczastego. Umierał w śpiączce w szpitalu przez sześć dni, dość czasu żeby zaczęła o nim mówić cała Ameryka. Welin można rozpatrywać jako literacką odpowiedź na tę...

astaldohil | 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

W przypadku "Welinu" ciężko o jakieś podsumowanie, mogące zachęcić, lub zniechęcić potencjalnego czytelnika. Książka ma momenty naprawdę wciągające, zwykle takie, gdzie zachowana jest jakaś spójność struktury któregoś ze "ściegów", z których składa się ta opowieść, potem nagle narracja rwie się, przeszłość miesza się z teraźniejszością, rzeczywistość z mitami, baśniowość z cyberpunkiem. Forma ta wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia i koncentracji, bowiem zdarza się, że na przestrzeni kilku następujących po sobie akapitów, autor zmienia sposób narracji, miejsce i czas akcji, oraz bohaterów w nich uczestniczących, tudzież występujących w innych, niż uprzednio wcieleniach.

Mimo bogactwa warsztatowego i świetnego, acz ciężkiego do okiełznania pomysłu, jest to książka, po którą z pewnością nie sięgnąłbym po raz kolejny, mimo, iż pełne zrozumienie jej wymaga z całą pewnością kilkukrotnego przeczytania. I chociaż koncepcja zręcznego połączenia naprawdę niezliczonej wersji mitów,...

michal3 | 2018-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2018

Każdy, kto podjął próbę zmierzenia się w książką Duncana może od razu nazwać siebie bohaterem. Duncan stworzył pozycję nieklasyfikowalną. Prawdziwa puszka z Pandorą (gdzie jest kolejna puszka z Pandorą - trochę jak matrioszka pełna obietnicy chaosu). Autor przeplata mity, legendy, zasłyszane historie z wyobraźnią i na pewno szklaneczką whisky (w końcu facet jest szkotem). Można powiedzieć, że "Uczta Wyobraźni" już na samym początku zrobiła nam niezłego psikusa. Nie dość, że książka szybko stała się mało dostępna (i tym samym sama stała się poszukiwaną "Księgą Wszystkich Godzin" - niezły ruch, panie i panowie z Wydawnictwa Mag), to jeszcze już po kilkunastu stronach czytania, chce rzucić to w kąt i nigdy do tego nie wracać. Książka jest trudna, poplątana, ale... ordo ab chao. I o tym należy pamiętać. W końcu od zawsze nagradzani są najbardziej wytrwali. Tak więc sięgam po II tom - "Atrament" - i zobaczymy, czy z tej mąki będzie chleb.

Kaktus_xD | 2011-04-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Tej książki nie da się czytać...
Wielki misz-masz zmiksowany i na dodatek pokrojony w plasterki, aby nikt nie wiedział o co chodzi. Książka, materia czy może tylko kartki opowiadające o wszystkim i o niczym. Każdy fragment, przeczytasz raz- widzisz taki a taki sens... za dwa dni już coś innego poznajesz, kojarzysz, porównujesz. Śmierć, przeznaczenie, wariactwo, wiara, historia, histeria, przyszłość, przeszłość... naprawdę to nie jest zwykła książka, to zamknięte szaleństwo i mądrość, wielki stos przekleństw i pereł zamkniętych w człowieku, każdym...
Tej książki nie da się czytać w jeden dzień, ją trzeba "sączyć" dzień po dniu i szukać wyjątkowości i schematów.

Vayar | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Ta książka była... niesamowita. Początkowo widziałam tylko chaos, z czasem z tego pomieszania z poplątaniem zaczynałam łączyć poszczególne fragmenty, a im dalej czytałam, tym bardziej fascynowała mnie ta książka. Szacunek dla autora.

Rozumiem ludzi, którzy się poddali, bo nie trudno o to. Ja dałam się porwać, nie roztrząsałam tego, czego nie rozumiałam, wyłapywałam aluzje i nici łączące postaci i historie. Hal Duncan potrafi, co niezwykłe, pisać pogmatwanie, ale wciągająco. Mam tu na myśli to, że mimo braku wyraźnych linii fabuły, pojedyncze podrozdziały były klarowne i ciekawe. No i podziwiam, naprawdę podziwiam język i wyobraźnię Hala Duncana. Prawdziwa uczta, mimo zamętu.

Książkę wypożyczyłam, bo ceny są dzikie, ale teraz czuję, że może jednak chcę wracać do tego czasem. Wyłapywać kolejne dna tej powieści. Polecam wypożyczyć każdemu zainteresowanemu mającemu w okolicy dobrze zaopatrzoną bibliotekę albo znajomych. Tę książkę albo się pokocha, albo odrzuci, ale ciężko pozostać w...

Temptation | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Pierwsze wrażenia to chaos i zaplątanie, niespójne wizje bez sensu i chronologii. "Welin" to naprawdę trudna książka, ale też wyjątkowa i niepowtarzalna. Ciężko się czyta m. in. dlatego że czas nie jest tu linearny, "teraźniejszość" przeplata się z historią, mitologią i przyszłością w jednej chwili. Nie tylko czas jest tu niespójny, jak w kalejdoskopie zmieniają się też miejsca akcji i tożsamości bohaterów. W którymś momencie, kiedy mózg czytelnika przestawia się ze zwykłej rzeczywistości i również zaczyna pracować nielinearnie, zaczyna się też pewna przyjemność z lektury.
Nie jest to pozycja dla każdego i łatwo się zniechęcić na początku, cieszę się że wytrwałam. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam zamysł autora i nie wiem czy jest na to jedna konkretna odpowiedź. Wiem, że powinno się przeczytać tom drugi by rzeczywiście zrozumieć sens całej historii, a najlepiej jeszcze raz przeczytać również tom pierwszy. Na razie po prostu nie mam siły, zmęczyłam się potrzebą ciągłej...

książek: 1905
Lynnka | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Książka rzeczywiście nie przypomina niczego, co wcześniej czytałam. Ale o gustach się przecież nie dyskutuje... Pewnie zaliczam się do tej mało rozgarniętej części czytelników, dla której treść "Welinu", poza kilkoma fragmentami jest po prostu trudno pojmowalnym chaosem, pomieszaniem przyszłości z przeszłością, historii z mitami. Kto tak jak ja lubi niezbyt skomplikowane teksty, niech lepiej nie zabiera się za tę pozycję, bo inaczej pomęczy się z przeczytaniem do końca, a i tak guzik z tego będzie miał XD

Mateusz | 2014-08-09

Ja sie przyznam, ze nieskończyłem... Ale wiem ze wrócę, bo ta ksiazka zasługuje na czas i wysiłek, którego teraz dać jej nie mogę.
Wróce.