Welin

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Księga Wszystkich Godzin (tom 1) | Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
Vellum

Przez krytyków "Welin" porównywany jest do "Finnegans Wake" Jamesa Joyce’a, co znalazło odzwierciedlenie w nominacjach do wielu prestiżowych nagród, m.in. World Fantasy Award i Locus. "Welin", debiutancka powieść Hala Duncana, zyskała ogromny rozgłos w Stanach i Wielkiej Brytanii, i została uznana za najważniejszą książkę fantastyczną ostatniego dziesięciolecia. Cały wszechświat jest...

Cały wszechświat jest zaledwie... pyłkiem kurzu, plamą atramentu na powierzchni Welinu.
W Welinie upadli aniołowie i demony są o krok od krwawej wojny.
W Welinie magia krwi praktykowana w piekle zetrze się z nanotechnologią niebios.
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość połączą się ze sobą i innymi światami oraz mitami.
I Welin zapłonie.

Wyjątkowa, wielowątkowa powieść jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy ostatnich lat.

wiejskifilozof | 2015-04-11

Ci co pisali,że to trudna książka to mieli rację.Bardzo mi było ciężko, to czytać.Wręcz dosłownie bolała głowa.
A byłem optymistycznie nastawiony.Bo i Anioły i Demony i Bogowie.
Czyli moje klimaty.
Nie powiem, książka dająca do myślenia i nie dla frajdy czytana.
Ale warto było :-)
Bo takiej uczy literackiej dawno nie miałem.

Problem z "Welinem" polega na tym, że nie można go prawidłowo ocenić bez znajomości "Atramentu". Obie książki stanowią całość i wzajemnie się dopełniają - nie jest możliwe, aby w pełni zrozumieć zamysł autora, posiłkując się wyłącznie pierwszą z nich.

Po przeczytaniu kilku początkowych rozdziałów można odnieść wrażenie, że fabuła została poszatkowana w sposób zupełnie losowy. W rzeczywistości wszystko zostało dokładnie przemyślane, a pierwsze tego symptomy dostrzeżemy, gdy przyjrzymy się, jak poszczególne tomy, rozdziały, podrozdziały i erraty nawiązują, przykładowo, do ilości dni tygodnia, pór dnia czy roku.
Kolejna sprawa dotyczy samych zdań, ponieważ niektóre z nich są szczególnie ważne. Pierwsze odnajdziemy już w prologu, choć na jego pełne zrozumienie przyjdzie nam czekać prawdopodobnie aż do epilogu "Atramentu". Na szczęście autor, oprócz bogatej wyobraźni, włada piórem nad wyraz sprawnie - warto więc czytać uważnie nie tylko ze względu na możliwość przegapienie ewentualnego...

astaldohil | 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

W przypadku "Welinu" ciężko o jakieś podsumowanie, mogące zachęcić, lub zniechęcić potencjalnego czytelnika. Książka ma momenty naprawdę wciągające, zwykle takie, gdzie zachowana jest jakaś spójność struktury któregoś ze "ściegów", z których składa się ta opowieść, potem nagle narracja rwie się, przeszłość miesza się z teraźniejszością, rzeczywistość z mitami, baśniowość z cyberpunkiem. Forma ta wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia i koncentracji, bowiem zdarza się, że na przestrzeni kilku następujących po sobie akapitów, autor zmienia sposób narracji, miejsce i czas akcji, oraz bohaterów w nich uczestniczących, tudzież występujących w innych, niż uprzednio wcieleniach.

Mimo bogactwa warsztatowego i świetnego, acz ciężkiego do okiełznania pomysłu, jest to książka, po którą z pewnością nie sięgnąłbym po raz kolejny, mimo, iż pełne zrozumienie jej wymaga z całą pewnością kilkukrotnego przeczytania. I chociaż koncepcja zręcznego połączenia naprawdę niezliczonej wersji mitów,...

Kaktus_xD | 2011-04-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Tej książki nie da się czytać...
Wielki misz-masz zmiksowany i na dodatek pokrojony w plasterki, aby nikt nie wiedział o co chodzi. Książka, materia czy może tylko kartki opowiadające o wszystkim i o niczym. Każdy fragment, przeczytasz raz- widzisz taki a taki sens... za dwa dni już coś innego poznajesz, kojarzysz, porównujesz. Śmierć, przeznaczenie, wariactwo, wiara, historia, histeria, przyszłość, przeszłość... naprawdę to nie jest zwykła książka, to zamknięte szaleństwo i mądrość, wielki stos przekleństw i pereł zamkniętych w człowieku, każdym...
Tej książki nie da się czytać w jeden dzień, ją trzeba "sączyć" dzień po dniu i szukać wyjątkowości i schematów.

Jelithe | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

W tej książce nie ma czasu, są tylko różne rzeczywistości przeplatające się ze sobą dzięki odkształceniom na ich powierzchniach. Myśl pędzi za myślą. Jeden bohater zmienia się w innego. Co jest prawdą, a co nie? Prawdopodobnie nic nie jest prawdziwe i wszystko jest dozwolone.
Autor pogrywa z nami, bawi się naszymi myślami, zmysłami. Poddaje próbom nasz intelekt zarzucając nas symbolami, odniesieniami do innych dzieł, mitologii, myśli, innej rzeczywistości. Zasypuje nas cytatami, czasami zniekształconymi tak, że już sami nie wiemy, czy są prawdziwe, czy nie.
Przyznaję, że "Welin" na początku mnie zachwycił, oszołomił, wrzucił moje myśli na szaloną karuzelę pełną dźwięków i migających światełek. Jednakże z każdą stroną coraz bardziej podawałam w wątpliwość sens całej tej książki. Co autor chciał mi powiedzieć, pokazać, przekazać? Niestety nie wiem. Nie znalazłam tu żadnego sensu. Może go odnajdę, gdy przeczytam "Atrament", bo czymże jest welin bez atramentu? Tylko pustą stroną...

Temptation | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Pierwsze wrażenia to chaos i zaplątanie, niespójne wizje bez sensu i chronologii. "Welin" to naprawdę trudna książka, ale też wyjątkowa i niepowtarzalna. Ciężko się czyta m. in. dlatego że czas nie jest tu linearny, "teraźniejszość" przeplata się z historią, mitologią i przyszłością w jednej chwili. Nie tylko czas jest tu niespójny, jak w kalejdoskopie zmieniają się też miejsca akcji i tożsamości bohaterów. W którymś momencie, kiedy mózg czytelnika przestawia się ze zwykłej rzeczywistości i również zaczyna pracować nielinearnie, zaczyna się też pewna przyjemność z lektury.
Nie jest to pozycja dla każdego i łatwo się zniechęcić na początku, cieszę się że wytrwałam. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam zamysł autora i nie wiem czy jest na to jedna konkretna odpowiedź. Wiem, że powinno się przeczytać tom drugi by rzeczywiście zrozumieć sens całej historii, a najlepiej jeszcze raz przeczytać również tom pierwszy. Na razie po prostu nie mam siły, zmęczyłam się potrzebą ciągłej...

Lynnka | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Książka rzeczywiście nie przypomina niczego, co wcześniej czytałam. Ale o gustach się przecież nie dyskutuje... Pewnie zaliczam się do tej mało rozgarniętej części czytelników, dla której treść "Welinu", poza kilkoma fragmentami jest po prostu trudno pojmowalnym chaosem, pomieszaniem przyszłości z przeszłością, historii z mitami. Kto tak jak ja lubi niezbyt skomplikowane teksty, niech lepiej nie zabiera się za tę pozycję, bo inaczej pomęczy się z przeczytaniem do końca, a i tak guzik z tego będzie miał XD

Mateusz | 2014-08-09

Ja sie przyznam, ze nieskończyłem... Ale wiem ze wrócę, bo ta ksiazka zasługuje na czas i wysiłek, którego teraz dać jej nie mogę.
Wróce.

Wiedźma | 2012-02-07

Pewne jest jedno - dawno nie czytałam czegoś tak dziwacznego. Książka po brzegi pełna chaosu i zawiłej symboliki, fabuła[?], fabuły[?] czy też po prostu strzępki wizji są zbyt liczne i powiązane w nazbyt wielu, a jednocześnie zbyt niewielu miejscach. Postaci jak w kalejdoskopie zmieniają tożsamości, chronologia wydarzeń jest zaburzona, nieuporządkowana, trudna do ogarnięcia, albo zwyczajnie jej nie ma. Podobnie z miejscami akcji. Jakby tego było mało, stale zmienia się narrator, często w taki sposób, że niemożliwym jest ustalenie, kto nim właściwie jest w danym momencie. Mieszanina przeróżnych zrozumiałych w pełni chyba wyłącznie dla autora metafor, podań zaczerpniętych z przeróżnych mitologii, rzeczywistości, pozarzeczywistości, czasów prehistorycznych i przyszłych, wizji post-apokaliptycznych, aniołów, demonów, bogów, wariacje na temat czasu, przestrzeni, wieczności i wagi oraz znaczenia słowa pisanego, wszystko razem nienadające się do rozpatrywania w kategoriach całości,...

Kermit | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Przeczytałem ją do końca !!!. Książka totalnie "zakręcona" bez jakiejkolwiek fabuły. Zrozumienie "co autor miał na myśli..." graniczy z cudem. Zastanawiam się czemu miało służyć takie pocięcie i pomieszanie uzyskanych fragmentów. Książka nie stała się przez to ciekawsza. Przeciwnie jest nudna i zniechęcająca do dalszego czytania. Żeby zrozumieć to wszystko próbowałem przeczytać dostępne recenzje. Niestety niewiele to pomogło. Jestem tym wszystkim zmęczony bez chęci do dalszych przemyśleń. Ale "Welin" to dopiero pierwsza część. Przede mną druga "Atrament". Nie wiem kiedy sięgnę po nią. Może nigdy ?.