The Solaris Book of New Fantasy
antologia, opowiadania
GeedieZ

Pod redakcją George'a Manna. To antologia opowiadań, ukazująca możliwości zarówno uznanych pisarzy fantasy, jak i autorów początkujących w ramach gatunku. Zbiór zawiera opowieści zróżnicowane pod kątem formy, od klasycznej fantasy, po współczesną mroczną baśń. Znajdziecie tu nowe utwory takich autorów jak m.in. Janny Wurts, Hal Duncan, Juliet E. McKenna, Steven Erikson, Lucius Shepard, Mike...

Pod redakcją George'a Manna.

To antologia opowiadań, ukazująca możliwości zarówno uznanych pisarzy fantasy, jak i autorów początkujących w ramach gatunku. Zbiór zawiera opowieści zróżnicowane pod kątem formy, od klasycznej fantasy, po współczesną mroczną baśń. Znajdziecie tu nowe utwory takich autorów jak m.in. Janny Wurts, Hal Duncan, Juliet E. McKenna, Steven Erikson, Lucius Shepard, Mike Resnick, Mark Chadborurn.

Lista opowiadań:
Mark Chadbourn - "Kto zabija olbrzyma, ten rani bestię" (Who Slays the Gyant, Wounds the Beast)
Janny Wurts - "Wodze przeznaczenia" (Reins of Destiny)
James Maxey - "Wir iskier" (Tornado of Sparks)
T. A. Pratt - "Większy od morza" (Grander than the Sea)
Hal Duncan - "Książę końca czasów" (The Prince of the Times)
Jeff VanderMeer - "Opowieści królewskie" (King Tales)
Christopher Barzak - "Pomiędzy snami" (In Between Dreams)
Chris Roberson - "Taka drobna zwierzyna" (And Such Small Deer)
Juliet E. McKenna - "Czarodziej się zbliża" (The Wizard’s Coming)
Mike Resnick - "Hocus-Pokus" (Shell Game)
Steven Savile - "Pieśń jej serca" (The Song Her Heart Sang)
Jay Lake - "Człowiek ginie" (A Man Falls)
Conrad Williams - "Och, Caritas" (O Caritas)
Scott Thomas - "Piosenka miłosna por. Priveta" (Lt. Privet’s Love Song)
Lucius Shepard - "Chinandega" (Chinandega)
Steven Erikson - "Błotnista pułapka nadfioletu" (Quashie Trapp Blacklight)

MountainTobacco | 2014-01-26

Tego typu antologie mają tę zaletę, że możemy posmakować przeróżnych opowieści o odmiennych stylach pisania. Mamy tutaj bowiem zebranych szesnaście historii, a każda z nich w innym dzieje się miejscu i innym czasie. I choć wybrane do antologii opowiadanie Jeffa Vandermeer'a nieco mnie rozczarowało, to odkryłam wielu innych autorów, po których z pewnością jeszcze sięgnę w nieco dłuższym wydaniu. Dlatego też polecam tę antologię każdemu, kto szuka i smakuje różnych fantastycznych opowieści od tych klasycznych po totalnie psychodeliczne.

Cecily | 2010-08-31
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2010

Patrząc ogólnie, to jest to bardzo dobra antologia. Jednak w każdej tego typu pozycji zdarzają się niezbyt, przynajmniej moim zdaniem, udane opowiadania. Tak jest i tutaj. Np. znudziła mnie"Błotnista pułapka nadfioletu", a "Opowieści królewskie" wydały mi się wręcz dziecinną bajeczką.
Nie chcę jednak zbyt surowo oceniać tej antologii, bo w większości była naprawdę dobra. Warto tu wspomnieć takie tytuły jak:"Pieśń jej serca", "Wir iskier", "Pomiędzy snami" i "Hocus-Pokus". Te były super.
Reszta też na dobrym poziomie.

Lavenda | 2013-12-05
Przeczytana: 2013 rok

Podobało mi się. Opowiadania są bardzo różnorodne, niektóre w typowych klimatach fantasy, niektóre odrobinę psychodeliczne, niektóre zanurzone w absurdalnym humorze, a jedno nawet w pewien sposób uroczo staroświeckie. Chyba wszystkie mi przypadły do gustu, jedne urzekły, drugie zafascynowały, jeszcze inne były po prostu przyjemną rozrywką. Antologia, która dobrze się czyta.

borys_ru | 2012-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy, 2012
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Antologia jak to antologia, trochę opowiadań słabych, ale jak dla mnie przewaga dobrych lub bardzo fajnych. Polecam przeczytać, można dzięki niej poznać nowych przynajmniej w moim przypadku autorów i zapoznać się z reszta twórczości tych najlepszych.

| 2013-02-13
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Kupiłem głównie ze względu na S. Eriksona i całkowicie nie miałem racji. Jego opowiadanie jest chyba najgłupsze w całej książce. Resztę da się znieść, ale wielkich atrakcji tu nie ma.

Doris | 2016-03-31
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2016

Warto mieć to w rękach dla niektórych opowiadań: wymienione już Pomiędzy Snami, Pieśń jej Serca, mi także podobało się Większy od Morza. Jeśli komuś spodobało się Pomiędzy Snami, polecam The Love We Share Without Knowing, książkę z której pochodzi ten rozdział. Warto.

Książę końca czasów - nie byłam w stanie przeczytać. Styl pisania autora jak dla mnie arogancko-bufonowaty, dużo ambitnych słów, mało treści.

Zastanawia mnie też wybór takich a nie innych opowiadań do zbioru opisanego jako "fantasy". Większość bardzo luźnie romansuje z fantastyką. Jest ciekawe post-apo, są animizacje, elementy baśniowe. Niektóre opowiadania zabierają w całkiem nowy świat, ale przy innych ciężko mi uzasadnić etykietę "fantasy".

Kornel Tymcio | 2015-09-08
Na półkach: Wymienię, Przeczytane

Większość opowiadań stoi na bardzo niskim poziomie.

Janusz Szewczyk | 2016-01-02
astarlen | 2015-11-01