Blizna

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Cykl: Nowe Crobuzon (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Scar
Bas-Lag, steampunk

"»Blizna«, rozgrywająca się w tym samym świecie co »Dworzec Perdido«, to kreacja pełna rozmachu i młodzieńczej energii, widać w niej przy tym, że Mieville próbuje szukać oryginalności także w fabule. Kogo znużyły powtarzane w nieskończoność schematy fantasy tolkienowskiej i tęskni do światów naprawdę innych, niepodobnych do niczego, co zna, powinien odwiedzić uniwersum Chiny Miéville'a - tędy prowadzi droga do fantastyki XXI wieku".
Jacek Dukaj

Grupa skazańców i niewolników o groteskowo przetworzonych ciałach jest transportowana drogą morską do młodej kolonii Nowego Crobuzon. W podróży tej towarzyszy im kilka innych osób, z których każda ma powód do ucieczki z miasta. Jest wśród nich Bellis Coldwine, zdolna lingwistka, która zatrudnia się jako tłumaczka, co pozwala jej opłacić przejazd i uniknąć straszliwej kary. Jest bowiem powiązana z Isaakiem Danem der Grimnebulinem, genialnym naukowcem-renegatem, który niegdyś niechcący sprowadził koszmar na Nowe Crobuzon. Bellis ma jasno określony plan: przemieszkać w kolonii do czasu, gdy będzie mogła bezpiecznie wrócić. Na Wezbranym Oceanie statek opanowują jednak piraci i mordują wszystkich oficerów. Pasażerowie i szeregowi członkowie załogi zostają przewiezieni na Armadę, do miasta zbudowanego z kadłubów zdobytych okrętów. Tym pływającym lasem masztów rządzi dziwna, dwuosobowa struktura zwana Kochankami. Na Armadzie wszyscy dostają pracę i nawet przetworzeni mają takie same prawa jak ludzie, ludzie-kaktusy i ludzie-raki. Nikomu nie wolno jednak opuścić miasta.

Samotna i sfrustrowana Bellis wie, że zdradzenie się z chęcią ucieczki oznaczałoby dla niej wyrok śmierci. Zamiast tego Bellis ukradkowo szuka informacji na temat planów Armady. Odpowiedź tkwi w ciemnych, amorficznych kształtach zwisających w wodzie wiele kilometrów pod miastem - przerażających obiektach obarczonych niezwykłą, mrożącą krew w żyłach misją...

China Miéville (ur. w 1972 roku w Londynie) ukończył antropologię społeczną w Cambridge, a później studiował w London School of Economics. Jego druga książka, "Dworzec Perdido", zdobyła nagrodę Arthura C. Clarke'a, podobnie jak ostatnia - "Iron Council". Trzecia powieść, "Blizna" (nominowana m.in. do Hugo Award), wprowadza nową gamę intrygujących postaci i utwierdza pozycję autora jako jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnej fantastyki.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2006]

eR_ | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Bajeczna wyobraźnia autora pozwala wierzyć we wszystko co wyczytamy w tej książce.Jak powiedział Jacek Dukaj,każdy kto się zmęczył bez końca powielanymi światami na modłę tolkienowską powinien sięgnąć po Mieville'a.
Nikt nie powinien poczuć się rozczarowany.

vagabond | 2015-10-28
Przeczytana: 19 lipca 2015

Pokłady wyobraźni

Kto czytał "Dworzec Perdido" ten wie: Mievielle wyznacza nowe ścieżki. I nie idzie tutaj tylko o zmianę powszechnych w literaturze fantasy tolkienowskich schematów - autor swoją twórczością przetarł szlaki pod nowy podgatunek zwany New Weird, sięgając do pokładów wyobraźni nie tylko przy kreacji świata, ale także przy tworzeniu fabuły.
Akcja drugiej po „Dworcu Perdido” powieści cyklu ze świata Bas-Lag zaczyna się krótko po wydarzeniach z poprzedniej części, jednak nie jest z nimi bezpośrednio związana. Poznajemy nieco antypatyczną lingwistkę Bellis Coldwine, która w związku z wydarzeniami z Nowego Crobuzon musi uciekać przed tamtejszą policją. Podczas emigracji przypadkowo trafia do mitycznego pirackiego miasta – Armady, złożonego z setek połączonych ze sobą statków, pływających po oceanach Bas Lag. Stopniowo zanurzamy się w morski hermetyzm miasta, poznajemy prawa, które nim władają, a jednocześnie eksplorujemy morza Bas-Lag z ich niewiarygodnymi dziwami.
Sama...

addam23 | 2016-11-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 listopada 2016

Fenomenalna.
O ile "Dworzec Perdido" był dla mnie nudny (pierwsza połowa książki), a wykreowany świat przereklamowany, tak "Blizna" mnie absolutnie zachwyciła.
Wyobraźnia autora rozsadza wprost głowę. Historia przepysznie opowiedziana (epicka i z rozmachem!). Ciekawi bohaterowie. Nieprzewidywalna (dosyć). Dobre zakończenie.
Aż chce się usiąść i przeczytać to raz jeszcze.
Długo będzie mi się bujać w głowie od powolnego płyniecia przez oceany na Armadzie, a w uszach dźwieczeć miarowe bicie serca awanka dobiegające z głębiny.
10/10!

Ps
Szkoda że grafik projektując okładkę nawet pobieżnie książki nie znał. Widać z niej że 99% akcji toczy się na środku oceanu, prawda?

Yremee | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Świat przedstawiony przez Mievillego jak zwykle zaskakuje, mąci w głowach i sprawia, że wyruszamy w niebezpieczną i wciągającą podróż.
Jak zwykle bohaterowie nie sprawiają nam zawodu. Od głównej bohaterki chłodnej i skrytej Bellis Coldwine po wiecznie chętnego przygód Szekla. Każda przedstawiona postać jest inna, ma swoje słabości i swoją moc. Niektórzy przyprawiają nas o gęsią skórkę, inni nas fascynują, paru z nich wywoła u nas litość.
Różnorodnośc postaci jeszcze bardziej podkreśla mnogość ras i krain.
Sama historia wciąga i nie pozwala się oderwać, z każdym rozdziałem sytuacja diametralnie się zmienia i nie pozwala odejść od książki.

Pierwsze kilkadzieścia stron prawie mnie odstraszyło, ale na szczęście przebrnęłam - i nagle, niespodziewanie, akcja ruszyła z kopyta i pochłonęła mnie z głośnym mlaśnięciem. Morskie klimaty absolutnie mnie nie fascynują, lecz przy tak epickiej fabule wszelkie osobiste upodobania bledną. Szkoda tylko, że nie było jakiegoś większego "przykopu" na zakończenie, a i praca tłumacza w paru miejscach wywoływała uśmiech na twarzy - czasem rozbawienia, czasem niedowierzania: "Halo, czy leci z nami korekta?" Choć z drugiej strony, przy takiej objętości błędy są trudne do uniknięcia.

ulfur | 2011-03-14
Przeczytana: 12 marca 2011

zapał do czytania fantasy skończył mi się dawno, ale po książki tego autora na pewno sięgnę. Ciężko mi to nawet z czykomkolwiek porównać. Fabuła jest nawet w miare oryginalna - co zdarza się coraz rzadziej, a całe uniwersum sprawia wrażenie przemyślanego. Nieśmiało zachacza nawet o tematy z pogranicza socjologii, czy politologii, że się tak chytrze wyrażę. Zdecydowanie polecam, ciekawa od pierwszej do ostatniej strony.

Tomasz | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

"Dworzec Perdido" to raczej nie jest ale i tak bardzo cekawa.

Konkwistadorrr | 2013-03-18
Przeczytana: 2006 rok

Po tą książkę sięgnąłem z tego względu, że bardzo mi się podobał "Dworzec Perdido" tego samego autora. Niby te dwie książki są ze sobą połączone, ale moim zdaniem spokojnie można czytać to zupełnie niezależnie. Na pewno wspólnym elementem jest świat obu powieści. Co do "Blizny" to nie spełniła już ona moich oczekiwań. Bardziej podoba mi się (o ile można to tak określić) zatęchła, mroczna, ciasna, brudna atmosfera "Dworca Perdido" z jego opisami ulic, zaułków etc.,. W "Bliźnie" natomiast czytelnik ma styczność opisami bardziej przestrzennymi (główny temat to ocean czy morze), coś w klimacie filmu "Wodny świat" z K. Costnerem. To znaczy moje pierwsze skojarzenie jak to czytałem to był właśnie ten film. Sprawa jest taka, że komuś to właśnie może się podobać, u mnie było inaczej. Książkę tą czytałem wiele lat temu, nie pamiętam dokładnie fabuły, ale to co jest charakterystyczne dla tego pisarza to świetne, bardzo plastyczne opisy miejsc, krain. I w tej powieści tego nie brakuje, to...

DarkStar | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Świat Bas-Lag jest niesamowity! Kiedy wydawałoby się, że w gatunku fantastyki już wszystko przerobiliśmy, przychodzi Mieville, który najwidoczniej o tym nie słyszał i stawia wszystko na głowie. Jestem zachwycony pomysłami na rasy i miejscówki, aż brakuje mi słów żeby opisać jak genialna jest ta książka. Tutaj wszystko jest oryginalne, nieziemskie, dziwne i wywrócone, czuć rękę mistrza. Jeszcze jedna taka książka i autor wyląduje na mojej liście Top 5. Na ogromny plus zasługuje również tłumaczenie, bo widzę, że tłumacz musiał się wysilić ze względu na różne neologizmy o ciekawym brzmieniu. Moim zdaniem udało się na piątkę. Gorąco polecam, brać i czytać!

Nie ustępuje wielkiej poprzedniczce (Dworcowi Perdido). Innymi słowy - wielka książka wielkiego cyklu współczesnej science fiction. Drugiej części tak samo się nie zapomina, co stanowi dla mnie dowód na wartość tej książki. Wizja świata niesamowita, wizja postaci - piekielna. Oderwanie, głębokie wciągnięcie w inny wymiar. To wszystko są argumenty za. Bardzo mocna rekomendacja!