Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Portrait of Mrs. Charbuque. The Fantasy Writer's Assistant
Oceansoul

ASYSTENTKA PISARZA FANTASY Zdobywca dwóch World Fantasy Award w 2003 roku: za najlepsze opowiadanie („Stworzenie”) oraz najlepszy autorski zbiór! Recenzja w „Publishers Weekly” oraz miejsce na ich liście „Najlepszych Książek Roku”. „Miasto Egzo-Szkieletów” – w 2005 roku zdobywca francuskiej Grand Prix de l’Imaginaire za najlepsze przetłumaczone opowiadanie! PORTRET PANI CHARBUQUE Ta...

ASYSTENTKA PISARZA FANTASY

PORTRET PANI CHARBUQUE

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.

Dziwna i poruszająca opowieść o obsesji, inspiracji i nadnaturalnych zjawiskach przyprawiona szczyptą morderstwa... Zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę odłożyć książki.
— New York Times Book Review

Ford stworzył arcydzieło... Cóż za cudowna i elegancka powieść.
— Austin Chronicle

Ekscentryczna i satysfakcjonująca... Ford łączy fantastykę, naukę, mistycyzm i sztukę, umieszczając akcję w wiktoriańskim Nowym Jorku, a jego dzieło przypomina powieści Edith Wharton, tylko że za dwukołowymi dorożkami kryją się potajemne i groźne cienie.

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Defenestracja | 2017-11-16

Tytuł w połączeniu z okładką zapowiadają przednie doznania, ale ten zbiór opowiadań jest zaledwie przyzwoity. Z pewnością nie zachwyca Ford językiem, dwie rzeczy robi jednak dobrze. Ma mianowicie świetne pomysły i znakomicie kreuje nastrój codzienności podszytej jedynie odrobiną niesamowitości – a czasem tylko jej obietnicą.
Po każdym opowiadaniu następują zamyślone dla amerykańskiego odbiorcy odautorskie wyjaśnienia, o czym dany tekst traktował. Fakt, iż uwagi te przedrukowano w polskim wydaniu, uważam za obraźliwy.

kasandra_85 | 2013-02-10
Przeczytana: luty 2013

Triss Velvel | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

"Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy" to kolejna pozycja z serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa Mag, która składa się ze zbioru opowiadań i powieści tego samego autora. Taka mnogość różnych tworów w jednej książce nastręcza sporo trudności w jednoznacznej ocenie dzieła - bo czy pozwolić kilku średnim opowiadaniom znacznie zaniżyć ewaluację wspaniałej powieści lub odwrotnie? Czy może przymknąć oko na niedociągnięcia długiej formy i pozwolić sobie na pełen zachwyt nad krótką? Postanowiłam w końcu uznać, że zbiór opowiadań stanowić będzie jedną trzecią, powieść zaś pozostałą część oceny całości.

Na początek "Asystentka pisarza fantasy", czyli komplet szesnastu króciutkich opowiadań (niektóre tylko po dwie strony). W przeciwieństwie do zbioru "Pompa numer sześć" Paolo Bacigalupiego, krótkich form Forda nie łączy żaden wspólny motyw, świat ani nawet gatunek - autor swobodnie bawi się piórem mieszając konwencje i często wykraczając poza najczęściej znane czytelnikowi...

Aria | 2013-04-27
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2013
Przeczytana: 02 marca 2013

Uczta Wyobraźni jest jak cukier trzcinowy lub kawior na miękkiej francuskiej bagietce. To seria fantastyki wydawnictwa Mag – fantastyki z wyższej półki. Tu nie trafia byle kto, obojętnie po jaką pozycję sięgniecie, nie zawiedziecie się. A warto jeszcze dodać, że seria ta jest także i pięknie wydawana – papier, twarda oprawa, piękne okładki – to wszystko sprawia, że kupując książkę z Uczty ma się wrażenie, że nabyło się coś naprawdę wyjątkowego – książkę, do której będziemy wracać i która nie będzie kurzyć się na półce.

Amerykański pisarz fantasy Joffrey Ford dał się poznać polskim czytelnikom dzięki wydawnictwu Solaris, które wydało Trylogię Cleya. A następnie wydawnictwo Mag wydało Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy.

Książka ta dzieli się na dwie części – pierwsza to zbiór szesnastu opowiadań, w których pisarz podejmuje niezwykle różnorodne tematy i pokazuje czytelnikowi swój talent pisarski z każdej strony. Znajdziemy tu i podstarzałego, zdziwaczałego pisarza,...

Już dawno nie zatonęłam tak całkowicie w jakiejś powieści urywając niemal całkowicie kontakt z rzeczywistością.
Ale od początku.

Książkę rozpoczyna ,,Asystentka pisarza fantasy'' czyli zbiór 16 opowiadań. Jak to z opowiadaniami, jedne są wspaniałe, inne niekoniecznie, chociaż podpowiem, że te ,wspaniałe' mają przewagę.
Lecz wszystkie łączył jeden element - były jak wyjęte ze snu, tylko z lekka rozcieńczone jakimkolwiek realizmem. Dziwne, mroczne, absurdalne. Niektóre wykraczały poza skalę i nie byłam w stanie ocenić tak dziwnych tworów. Niektóre ocierały się o kicz, przy jednym lub dwóch miałam odczucie jakby autor pisał je na siłę, na szczęście było takich mniej niż palców u jednej ręki.

Lecz powieść! Powieść to był majstersztyk!
Opowiadania przez swą nierealność stanowiły już same w sobie kotwicę dla wyobraźni. Chociaż - jak to przy czytaniu - można było znaleźć się w innym świecie, były do tego stopnia dziwaczne, iż bardziej skłonna byłabym uwierzyć już w elfy, więc...

Oceansoul | 2013-03-14
Przeczytana: 04 marca 2013

Jeffrey Ford to kolejny po Paolo Bacigalupim, Ianie R. MacLeodzie i Ianie McDonaldzie pisarz, który doczekał się omnibusu w Uczcie Wyobraźni, łączącego w jednym woluminie zbiór opowiadań oraz powieść. Takie wydanie to zawsze idealna okazja, by zapoznać się z pełnym spektrum literackich możliwości autora i stwierdzić, w jakiej formie poradził sobie lepiej — długiej czy krótkiej. W przypadku Forda trudno wydać jednoznaczny werdykt, ponieważ amerykańskiemu pisarzowi równie łatwo przychodzi zainteresowanie czytelnika snutą powoli opowieścią, jak i mniej rozbudowanymi, bazującymi na błyskotliwym pomyśle historiami.

W zbiorze „Asystentka pisarza fantasy” Ford daje się poznać jako mistrz konwencji wszelakich — znajdziemy tu historie bliższe zarówno gatunkowi science fiction, jak i fantasy, opowieści balansujące na granicy horroru czy z elementami realizmu magicznego, a nawet utwory głównonurtowe doprawione szczyptą oniryzmu. Choć opowiadania należą do stosunkowo krótkich, każde z nich...

Omnibus wydany w ramach znakomitej Uczty Wyobraźni nie zawodzi.

Opowiadania Forda są dość krótkie i łatwo je przyswoić. Ale nie są słabe. Nieraz opierają się na starych, sprawdzonych pomysłach (czego autor nie ukrywa) lecz trudno byłoby odmówić im świeżości. Mimo, że po skończeniu jednej opowieści nie czułem ogromnej chęci na kolejną to za każdym razem kiedy wracałem do książki świetnie się bawiłem.

"Portretowi Pani Charbuque" znacznie bliżej do kryminału niż fantastyki. Powieść posiada za to fantastyczny klimat tajemnicy, która powoli lecz zdecydowanie staje się obsesją głównego bohatera. Historia jest ciekawa, ma idealnie dobrane tempo i wywołuje u czytelnika głód kolejnych stron. Wiktoriański Nowy Jork w tle tętni życiem. Ponieważ głównym bohaterem jest malarz Ford przemyca także sporo szczegółów dotyczących tej profesji w odniesieniu, oczywiście, do czasu rozgrywania powieści. Powiem szczerze, że w tej dziedzinie jestem kompletnym laikiem i podane informacje zupełnie mi...

Cardio | 2013-03-20
Przeczytana: 05 marca 2013

Życie jest jednym wielkim zaskoczeniem. Rzeczywistość w znacznym stopniu poddaje się naszej własnej kreacji, czas to tylko mignięcie, w dodatku nieregularne. A śmierć? Śmierć jest tym, co kończy, ale i tym co rozpoczyna kolejny etap wędrówki. Jest to pewien mechanizm, który zmienia się, rozwija, a czasem niszczeje. Wszystko jest względne, wszystko jest możliwe. Najtrudniej zaś zburzyć mury własnych uprzedzeń i stereotypów. Taką barwną gonitwą myśli, ze wszech miar intrygującą i wartą uwagi jest niewątpliwie prezentowana książka autorstwa zupełnie niezwykłego pisarza, jakim jest Jeffrey Ford. I nawet jeśli nie ufacie plebiscytom i wyróżnieniom, można być spokojnym – przyznanie dwóch World Fantasy Award czy też Grand Prix l’Imaginaire nie może być poczytane za przypadek. Wchodząca w skład serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa MAG książka Forda to omnibus zawierający zbiór opowiadań oraz niezależną powieść – Portret pani Charbuque.

Cechą główną łączącą wszystkie teksty zamieszczone w...

lullaby | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Można by powiedzieć, że „Asystentka pisarza fantasy” to niezwykle smakowita przystawka do dania głównego, którym jest zjawiskowa i tajemnicza powieś o tytule „Portret pani Charbuque”. Jeffrey Ford zaprasza czytelnika na wyborną ucztę, bo trzeba przyznać, że całość jego autorskiego zbioru prezentuje naprawdę wysoki poziom. Zróżnicowana forma i treść utworów co rusz zadziwia, szokuje i żongluje emocjami czytelnika. Autor sprawnie łączy ze sobą fantastykę, mistycyzm, czy elementy sztuki i w ciekawy sposób nawiązuje do dzieł znanych i lubianych, tworząc coś zgoła innego, coś co trudno jednoznacznie sklasyfikować.

Nie łatwo jest też omówić takie wydanie – zawierające w sobie zbiór opowiadań i powieść. Dlatego na początku skupię się na powieści, która stanowi bardzo dobrą (większą część) książki i co tu ukrywać czaruje! Za jej sprawą przenosimy się do wiktoriańskiego Nowego Jorku, gdzie niemal za każdym rogiem czai się coś niesamowitego. Ale po kolei…

Powieść ta traktuje o losach...

Mamerkus | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

"Asystentka pisarza fantasy" (zbiór opowiadań) ocena 9/10
Kilkanaście opowiadań wydanych w omnibusie razem z powieścią "Portret pani Charbuque". Przeczytane jeszcze w listopadzie, więc już za niewiele pamiętam szczegółów, ale za to pozostał przyjemny posmak specyficznej lektury, intrygująca mieszanka Ballarda, Dicka i Kinga. Szczególnie ten pierwszy się kojarzy z Fordem, z uwagi na łatwość, z jaką Ford operuje językiem pisanym, widać to zwłaszcza porównując "W drodze do Nowego Egiptu" z "Kobietą, która liczy swoje oddechy". Przy tym, pomimo całej zabawy językiem, opowiadania Forda są klasyczne w formie, czyli najważniejsze elementy to dobry pomysł i puenta, i to puenta nie taka z czapy wzięta, lecz będąca logicznym następstwem fabuły. Większość historii w ten sposób została z powodzeniem napisana, świadczy to tylko o kreatywności i kunszcie pisarskim Jeffreya Forda.

Wszystkie nowele stoją na wysokim poziomie, osobiście jednak wyróżniłbym następujące:
"Z głębi kanionu"...