Osama

Wydawnictwo: Mag
Osama
Oceansoul
Nagrody: WFA (2012)

Lavie Tidhar przebywał w Dar Es Salaam w dniu zamachu na ambasadę amerykańską w 1998 roku. W Nairobi mieszkał w tym samym hotelu, w którym zatrzymali się członkowie Al Kaidy. Od tamtej pory wraz z żoną o mały włos uniknęli śmierci w zamachach londyńskim (2005) i na Synaju (2004) - te doświadczenia nakłoniły autora do napisania najpierw opowiadania "My Travels with Al-Qaeda" (Moje podróże z Al Kaidą) a następnie do stworzenia przełomowej, rozgrywającej się w alternatywnej historii powieści Osama.

W świecie w którym globalny terroryzm nie istnieje, tajemnicza kobieta wynajmuje Joego - prywatnego detektywa - do odnalezienia pewnego człowieka: tajemniczego autora tanich powieści sensacyjnych z cyklu "Osama bin Laden - Mściciel"...
Misja prowadzi Joego przez cały świat, z azjatyckiego zaścianka europejskich metropolii Paryża i Londynu. Sprawa staje się coraz bardziej tajemnicza, a Joe tymczasem opiera się zadawaniu podstawowych pytań: kim jest sam i co z treści książek jest fikcją? Tożsamość ściganego przez nieznanych prześladowców Joego rozpada się z wolna na oddzielne fragmenty, a on odkrywa ukryty świat uchodźców, nawiedzających jego świat widm. Skąd przybywają? I czego chcą? Joe wie jak ta opowieść powinna się zakończyć, lecz nawet on nie jest gotów na prawdę którą pozna w Nowym Jorku i na szczycie cichego wzgórza nad Kabulem - nie jest również gotowy by dokonać ostatecznego wyboru...

W "Osamie" Lavie Tidhar w genialny sposób zagłębia się w powstałą po zamachach z 11 września globalną podświadomość, łącząc ze sobą elementy czarnego kryminału, dokumentu, historii alternatywnej i sensacyjnego thrillera. Z tej mieszanki powstaje niepokojący - i jednocześnie niezwykle frapujący - portret naszej epoki.

To powieść o sile fantazji, o wzajemnej bliskości snów i rzeczywistości, o duchach ludzi i duchach całych światów. Lavie Tidhar stworzył świetną, uderzającą i zapadającą w pamięć fantastyczną opowieść, z pewnością zasługującą na zainteresowanie czytelników - Adam Roberts.

Prowokująca, obdarzona szybkim tempem opowieść, stawiająca bardzo trafne pytania; nie tylko dotyczące spadku jaki pozostawiła nam Al Kaida, lecz także dotykające wzajemnego przenikania się rzeczywistości i fikcji, którego na przestrzeni kilku ostatnich dekad doświadczamy coraz częściej - "Locus"

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Mirosław | 2019-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Książka zupełnie o niczym. Człowiek męczy się licząc chociaż na jakąś zaskakującą puentę. Niestety wszystko to jak krew w piach. Chyba że trzeba być starym opiumistą żeby pojąć co autor miał na myśli. Nie polecam.

michal3 | 2019-05-17
Przeczytana: 11 maja 2019

Tidhar działa w klasyczny sposób. Zbliżając się powoli do zakończenia wydaje nam się, że coś już tam wiemy i może nawet domyślamy się finału. Jednakże nic z tego. Muszę przyznać, że sam finał jest tak intensywny i sugestywny, że wszystko to, co było wcześniej, jest dla mnie mało ważne. Nie mam ochoty pisać, że książka zaczyna się, jak kryminał Chandlera, że Tidhar czerpie pełnymi garściami z popkultury, że każdy element książki jest dopracowany i zasługuje na pełne uznanie. Chciałbym wyłącznie pisać o finale, o którym pisać nic nie mogę. Nie mogę, bo nie chcę psuć innym frajdy czytania. Cieszy mnie, że "Uczta wyobraźni" po raz kolejny dostarczyła nie tylko rozrywki, ale i masy przemyśleń. Za to się kocha literaturę.

mediana | 2019-02-25
Przeczytana: 21 lutego 2019

Trzy gwiazdki za to, że autor do końca książki potrafił utrzymać moje zaciekawienie zakończeniem. :)

Krzysztof Rewak | 2018-11-05
Przeczytana: 01 listopada 2018

Główny bohater musi odnaleźć Osamę bin Ladena w świecie, w którym nikt nie słyszał o terroryzmie. Przemierza więc kontynenty, zagląda w niebezpieczne miejsca zamglone oparami opium, a nawet trafia na fanowski konwent. Trochę zbyt wolno, trochę zbyt grzecznie.

Po rewelacyjnym "Stuleciu przemocy" oczekiwałem czegoś przynajmniej tak dobrego, bo przecież to za "Osamę" Tidhar zgarnął tyle nagród. I owszem, autor bardzo dobrze odnajduje się w alternatywnych rzeczywistościach, jednak w tej konkretnej książce czegoś zabrakło. A szkoda.

Rafał Stefaniak | 2018-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Nie ukrywam że miałem problem z tą książką. Początki były naprawdę obiecujące - klimat noir, przenikanie światów i bohater bardzo podobny do Philipa Marlowe'a. I może gdyby autor trzymał się tego egzotycznego sznytu to byłoby całkiem przyjemnie, jednak im powieść nadal szła do przodu tym bardziej odnosiłem wrażenie że autor się gubi i że nie wie jak to poprowadzić. Plus mgliste zakończenie i bardzo szybkie ucięcie wątków. Na pewno nie jest to łatwa pozycja i jest to rzeczywiście uczta dla wyobraźni. Jednak mi czegoś tutaj zabrakło, oczekiwałem więcej.

MałySuseł | 2018-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Styl Tidhara bardzo mi pasuje, a samej książce nie mam nic do zarzucenia, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdemu się spodoba. Mi się spodobała, skłoniła do refleksji etc.

Dar | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Świat, 2017
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Ciekawa. :)

wiedźma | 2016-12-20
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Co by było, gdyby...
...nie istniał globalny terroryzm? Nie byłoby Al-Kaidy, zaś Osama bin Laden okazałby się tylko i wyłącznie bohaterem tanich – choć poczytnych – powieści sensacyjnych? Jak wówczas wyglądałaby rzeczywistość?

Taki ciekawy eksperyment myślowy i pisarski przedstawia w swojej najnowszej powieści Lavie Tidhar. Nie jest to co prawda nowatorskie podejście do tematu, bowiem już w informacjach prasowych pojawiają się porównania do dzieła Philipa K. Dicka "Człowiek z Wysokiego Zamku". Sama nie czytałam tej książki, lecz będąc już po lekturze "Osamy", myślę, że mogłabym kiedyś do niej zaglądnąć, tak z czystej chęci poznania pierwowzoru.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/08/lavie-tidhar-osama_30.html

yodapl | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Formułuję te opinię zaraz po skończeniu lektury Osamy; ciężko jest mi ją sensownie zacząć, a moja głowa pęka od najrozmaitszych przemyśleń i jest pobudzona jak po mentalnym Red Bullu. Za umiejętność wprowadzenia czytelnika w taki właśnie stan należy się książce bardzo wysoka ocena.
Osama to powieść, która łączy w sobie mnóstwo rozmaitych elementów. Mamy tu "Proces" Kafki, bohatera, który musi przekopywac się przez senne majaki i decydować co uznać za jawę, a co za ułudę. Mamy tu typową powieść detektywistyczną, szukanie celu po nitce od kłębka, z sensacyjnymi elementami mordobicia i szczyptą sarkazmu. Jednak dla mnie jest to przede wszystkim powieść o przenikaniu się światów, o perypetiach człowieka po śmierci, o mitycznej drugiej stronie. W konwencji powieści detektywistycznej główny bohater stopniowo dochodzi do prawdy o samym sobie, składa w całość układankę powyrywanych elementów fikcji i rzeczywistosći z różnych światów. Tidhar jest świetny w kreowaniu kafkowskiego świata,...

Kerszi | 2015-11-23
Przeczytana: 23 października 2015

Ciężko książkę porównać do fantastyki mimo że zdobyła nagrodę w 2012 roku World Fantasy Award. Wątek fantastyczny to alternatywny świat, nic więcej, żadnej nowoczesnej technologii, podróży w czasie, nic. Ale podobnie jest w książce Człowiek z wysokiego zamku Dicka. Porównanie tych książek jest jak najbardziej słuszne, tylko że wtedy byli naziści, a dzisiaj terroryści. Pomysł dobry, praktycznie w niej się nic nie dzieje ciekawego, a jednak się ją czyta. Deteyktyw Joe chodzi od baru do baru, non stop pije, pali opium i szuka pewnego pisarza. Sorry za spojler ;) Jednak mimo prostego wątku będę długo pamiętał Osamę.