Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół

Okładka książki Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół Regina Brett
Regina Brett Wydawnictwo: Insignis publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Love It All. 50 Lessons For Loving Your Self, Your Life and Everyone in It
Insignis
2017-10-25
2017-10-25
Olga Siara
Olga Siara życie poradnik doświadczenie życiowe

Tylko (mnie, siebie i innych) kochaj

Wspaniała książka podejmujące temat miłości do innych, życia a przede wszystkim samego siebie. Autorka przybliża w 50 lekcjach różne życiowe opowieści. Część z nich dotyczy jej samej, część opowiada o najbliższych jej osobach. Książka bardzo pouczająca, a jednocześnie pocieszająca. Po jej przeczytaniu czuć dużo optymizmu i wiary, że wszystko może się ułożyć, a z każdej nawet najgorszej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. Czasami trzeba zaakceptować to co przynosi nam życie i poddać się temu.

I kolejna książka (właściwie poradnik) autorstwa Reginy Brett, która zupełnie do mnie nie trafiła. Myślę, że z felietonami Brett trzeba trafić w idealnym momencie własnego życia, jak również należy mieć odpowiednie podejście i w pełni zgadzać się z poglądami autorki – inaczej czytelnik może mocno się przejechać. Jak było (ponownie) w moim przypadku. Kiedyś uwielbiałam czytać wszystko, co Brett pisała w swoich poradnikach – dzisiaj śmieję się z jej absurdalnych rad, choć szanuję opinię innych, bo wiem, że przedstawione w książce historie często potrafią dać innym kopa do działania, motywację czy zwyczajne wsparcie w ciężkich chwilach.

„Kochaj…” nie przypadło mi do gustu z kilku powodów. Po pierwsze, poradnik ten jako jeden z niewielu (tak mi się wydaje przynajmniej) w dorobku Brett zdaje się być autobiografią, pamiętnikiem, do którego czasem dodaje anegdotki i historie innych ludzi. Gdyby jednak autorka postanowiła zaniechać moralizatorskiego tonu praktycznie w trakcie każdej lekcji, wynik ostateczny byłby bardziej pozytywny, a moje odczucia o wiele przyjemniejsze. Po drugie, Brett zupełnie nie słucha własnych rad i często gęsto opisuje swoje poglądy jako prawdę objawioną, wedle której każdy ma podążać. Niezwykle drażniły mnie (ponownie, heh) przytyki religijne. Każda z lekcji opierała się na posłuszeństwu Bogu, ponieważ podążając zgodnie z Jego ścieżką można osiągnąć zbawienie i bezpieczeństwo. Autorka próbowała w nich przekonać, że tylko dzięki powierzeniu Mu życia możemy osiągnąć szczęście i w końcu siebie do reszty pokochać. Przedstawiając swoje doświadczenie nie unikała opisywania dosyć kontrowersyjnych tematów, i jak dla mnie, często dodawała do tego wielkie morały narzucając czytelnikowi własną wizję. Nie lubię takich zagrywek w poradnikach (choć też nie lubię tego gatunku, ale do „książek” Brett odczuwam wielki sentyment i nostalgię).

Co do zalet, książkę słucha się w miarę okej, jeśli przyspieszy się lektora praktycznie na maksymalną prędkość (ja słuchałam na prędkości 2,5x). Niejednokrotnie jednak musiałam przerywać słuchowisko, by się zaśmiać z frazesów mnożonych na potęgę przez autorkę. Zdecydowanie, jak napisałam wyżej, nie jest to książka dla każdego, jednak cieszę się, że komuś ów poradnik pomaga w cięższych chwilach. Do mnie zupełnie nie trafił, aczkolwiek jestem zadowolona, że skończyłam słuchać tę książkę (nigdy nie robią DNF-ów, choć tu było naprawdę blisko). Niektóre rozdziały bardzo wzruszające, ale wciąż jak w przypadku „Bóg nigdy nie mruga 2…” to bardzo nudna, irytująca i żmudna lektura – każda lekcja kończy się tym samym wnioskiem! Nie polecam 🥱.

Polecam wszystkim osobom, zarówno katolikom, jak i ateista, którzy potrzebują krótkich i prostych lekcji, jak zapanować nad swoimi emocjami. Przyjemną książką, krótkie rozdziały, idealna na rozpoczęcie swojego dnia w tramwaju jadąc do pracy :)

Zapiski mocno straumionej kobiety, która zamiast iść na pożądną terapie ucieka w duchowość, odprawia rytuały, układa kamienie, łączy się duchowo z energią i z Bogiem. Miesza zabobonne myślenie z New Age’owską poppsychologią i wiarą w Boga (w jakiej religii jest to dozwolone?). Ciekawa do rozważenia jej, jako case study do diagnostyki zaburzeń osobowości. Te zapiski bardzo kojarzą mi się z rysami osobowości schizotypowej. Nie polecam jej jako poradnik.

Przeczytałam tą książkę ładnych parę lat temu, więc nie jest w stanie jej dokładnie ocenić, ale pamiętam że ciężko mi było przez nią przebrnąć. Odkładałam ją na półkę i wracałam, trwało to parę miesięcy. Tytuł jest mylący, myślałam, że będzie to poradnik i coś mi da przeczytanie tej książki, jednak jest to bardziej biografia/pamiętnik, a szczerze mówiąc nie obchodzą mnie osobiste przeczycia autorki. Dodatkowo autorka, bardzo często wspomina o bogu, więc dla ateisty, który to czyta jest to sporym minusem.

Polecam

Polecam

Czasami można było odnieść wrażenie, że czyta się pamiętnik samej Autorki. Pełno prywatnych zwierzeń, którymi być może Autorka musiała się podzielić. Piękna książka, dająca ukojenie i nadzieje w sytuacjach beznadziejnych. Podobała mi się i z chęcią do niej wrócę.

Książka jak to zwykle dzieła tej autorki działa na mnie uspokajająco. Brałem ją do ręki w ciężkich momentach i zawsze choć odrobinę mi pomagała przetrwać. Książka pełna wiary, siły i nadziei.

Darmowy fragment tej książki przeczytałam długi czas temu, i od tego czasu jawiła mi się jako Święty Graal, oczywiście byłam bardzo zaintrygowana. Do wtedy, kiedy okazało się, że fantazja o tym dziełku była o niebo przyjemniejsza niż samo czytanie, przebijanie się... przez całość... i żałowanie pieniędzy... huff. Spodziewałam się głębszego podejścia do tematu miłości. Przecież pierwsze rozdziały miały w sobie tę nutkę innowacyjności i buntu. Im dalej, tym bardziej ta książka traci te walory i staje się bezpieczną historią kobiety w wieku średnim. Z całym szacunkiem, ale to mało inspirujące. Zbyt przyziemnie, prostolinijnie i bez niuansu. Jak widać są ludzie którym się to podoba, i nie chcę być ani trochę snobem, ale ta książka faktycznie nie jest dla każdego i nie była dla mnie. Myślę, że sprawdzi się dla tych, którzy szukają pociechy i komfortu, ale nie dla kogoś, kto pozbierał się ze swoim życiem i oczekuje bardziej wyrafinowanej emocjonalnej stymulacji niż klepanie truizmów.

Kolejna część z 50 lekcjami na temat życia. Tym razem autorka skupiła się na miłości. Dla mnie autorka bardziej skupiła się na wymienieniu jak największej ilości znajomych, którzy zmarli na raka. Zdecydowanie za dużo wspomnień o raku i Bogu. Nie podobały mi się zwroty do mnie bezpośrednio, w których to sugeruje, że to ja (czytelnik) mam raka i jak powinnam sobie z nim poradzić. Jeśli nie zmagacie się z rakiem i nie jesteście mocno wierzący, to zdecydowanie nie polecam. Bardzo mnie drażniła ta książka. Kilka lekcji było ciekawych, reszta opiera się na chorobie autorki i opowieści na temat tego jak bardzo ją to zmieniło. Nuda! NIE POLECAM

Regina Brett Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół Zobacz więcej