Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
Love It All. 50 Lessons For Loving Your Self, Your Life and Everyone in It
Ag2S

Ta książka nie jest dla każdego. Napisałam ją z myślą o tych, którzy zostali zranieni albo kochają zranionych, ale i dla tych, którzy są nieświadomi własnych ran, chociaż innym wydają się one oczywiste. No dobrze, wygląda na to, że ta książka jest dla każdego. Głodna miłości – tak czułam się przez wiele lat mojego życia. I wiem, że nie jestem w tym odosobniona. Przeżyłam wiele trudnych chwil....

No dobrze, wygląda na to, że ta książka jest dla każdego.
Przeżyłam wiele trudnych chwil. Dziś potrafię spojrzeć wstecz i dostrzec dar w każdym z moich doświadczeń. Gdybym mogła wybierać z menu życia, nigdy nie zdecydowałabym się na większość sytuacji, które mi się przytrafiły – a mimo to żadnej nie żałuję. Każde doznanie i każdy związek uczyniły mnie tą osobą, którą jestem. Dziś wreszcie mogę powiedzieć, że kocham ją całym sercem.
Pragnę, żebyś i ty ze wszystkich sił pokochał siebie, swoje życie i otaczających cię ludzi.***
REGINA BRETT

źródło opisu: http://www.insignis.pl/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1894

Tylko (mnie, siebie i innych) kochaj

Książki Reginy Brett albo się docenia, albo się z nich nabija. Albo zagłębia się w lekturze wszystkich „lekcji”, jakie daje czytelnikowi autorka, i zastanawia się nad ich przesłaniem, albo przegląda się je pobieżnie, czyta parę zdań i jeszcze śmieje się z ich „mądrości”, że są „głębokie”. Albo pojawiają się myśli w stylu „jejciu, dlaczego tego nie zobaczyłam/em wcześniej? Regina Brett otworzyła mi oczy”, albo takie jak ta: „co za pseudopsychologiczny bełkot! Nie da się tego czytać!” Jakie są moje odczucia po lekturze „Kochaj. 50 lekcji, jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół”? Przekonacie się niebawem.

Tytułowe lekcje dotyczą miłości. Nie tylko takiej, jaką pokazują nam filmy i powieści, gdzie para zakochanych po wielu perypetiach żyje długo i szczęśliwie. Regina Brett w każdej lekcji udowadnia, że to uczucie nie da się jednoznacznie wyjaśnić i nie można napisać definicji, która wyjaśni wszystko, co nas trapi w tym temacie. Poza kochaniem męża/ żony/ narzeczonego/ narzeczonej/ chłopaka/ dziewczyny przecież mamy miłość do rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, nieznajomych oraz – myślę, że najważniejsza – do samego/ -ej siebie. Autorka swoje rozważania zaczyna właśnie od tego, jak zaakceptować swoją osobowość, wady, zalety, talenty, niedogodności, aby potem przejść do tego, o czym marzy każdy znać – o kochaniu i byciu kochanym przez innych. Oprócz porad w „Kochaj...” poznajemy osobiste przeżycia Reginy: bardzo przejmujące, smutne, ale dające też nadzieje na to, że skoro ktoś potrafił stanąć a nogi po takich wydarzeniach w życiu, to dlaczego mi ma się to nie udać?

Książki Reginy Brett są dla mnie czymś w rodzaju balsamu dla duszy. Inaczej nie potrafię tego określić: wszystkie lekcje dały mi sporo do myślenia, niektóre nawet zapisywałam w widocznym miejscu, abym nie zapomniała o tym, co wywarło na mnie największe wrażenie. Podobne emocje odczuwałam podczas czytania „Kochaj...”. Stopniowo dawkowałam sobie poszczególne rozdziały, aby mieć dłuższy kontakt z myślami oraz rozważaniami Reginy Brett. Co podoba mi się najbardziej? To, jak autorka wszystko opisuje, przedstawia, i formułuje swoje przekonania. Dla mnie to kobieta silna, która wiele przeszła, ale przede wszystkim jest kimś... zwyczajnym. Tak, bardzo zwyczajnym. Nie jest kimś, kto ze sztucznym uśmiechem na twarzy mówi, że ma idealne życie, idealnego męża, idealne dzieci i wnuki, idealną pracę itd. Nie jest kimś, kto chwali się, gdzie to nie był, kogo to nie poznał i czego nie posiada. Nie jest kimś, kto narzuca swoje porady, kto mówi „masz robić, to, to i to, bo wtedy będziesz sławny/a, bogaty/a i szczęśliwy/a jak ja”. Nic z tych rzeczy. Regina w swoich lekcjach pokazuje, że aby kochać i być kochanym nie trzeba wyglądać jak modelka czy przystojniak z pierwszych stron gazet, ale warto być przede wszystkim osobą szczęśliwą, akceptującą siebie i innych ludzi wokół oraz kochającą życie. I nie potrzeba mieć na to milionów na koncie czy znać najdroższych terapeutów w kraju. Nie, autorka podkreśla, że każdy z nas, nawet jak ktoś uważa siebie za najgorszy przypadek, może poznać, czym jest miłość. Że można to osiągnąć, tylko nie wolno się zniechęcać niczym, co może psuć ten proces: długim oczekiwaniem, niepowodzeniami, „tykającym zegarem biologicznym” czy pytaniami innych o życie uczuciowe. To wszystko nie powinno zepsuć marzeń o miłości.

Jak widzicie, sama reprezentuję postawę doceniającą książki Reginy Brett. Wszystkie te lekcje, nawet jeśli zalatują banałami, mają w sobie coś intrygującego i dają nadzieje na dobre, spokojne i szczęśliwe życie. Bo od tego są takie książki jak „Kochaj...” - mają zachęcać do zmian w myśleniu, postępowaniu i patrzeniu na świat. Uważam, że Reginie Brett udało się tego dokonać. A jej najnowsza książka zostaje umieszczona na widocznym miejscu w mojej biblioteczce – abym w każdej chwili mogła do niej wrócić. Bo tak na pewno będzie.

Anna Wolak

Piotr | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Cieszę się, że dane mi było przeczytać kolejne 50 lekcji Reginy Brett, będącej w moim mniemaniu światowym fenomenem. Felietony Reginy są odważne, napisane szczerze, z wielką dozą dystansu do siebie i wielką odwagą. Brett bazuje na własnym życiu, często na intymnych szczegółach ze swojej przeszłości, bolesnych, traumatycznych, trudnych. A jednak dzieli się nimi z czytelnikami, przekazując im siłę.
Według mnie ten tom jest najbardziej intymny, ale jawi się pytanie, gdzie są granice prywatności? Autorka nie ma problemy z pisaniem o swojej rodzinie, o swoich uczuciach, błędach, porażkach czy molestowaniu w dzieciństwie przez członka rodziny.

Każda książka autorki to wielka dawka mądrości. Sam niedawno oddałem swoje poprzednie tomy młodemu studentowi, który przyszedł na rozmowę,w czasie której wpadło mi do głowy, że Regina Brett będzie doskonałą furtką do jego wielu pytań. Podarowałem mu swoje, sfatygowane tomy, wiedząc, że sam nie zakupi sobie tych książek. "Darmo...

FairytaleePrincess | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Kolejna pozycja Reginy Brett za mną.
Zawsze po przeczytaniu jej książek, ogarniają mnie refleksje, czuję się taka... oczyszczona. Czuję wdzięczność do świata i multum pozytywnych emocji.
"Kochaj" to zdecydowanie najlepsza z poradników Reginy Brett.
Nie tylko ze względu na najładniejszą okładkę (uwielbiam zielony ^^), ale i ze względu na treść - te lekcje najbardziej do mnie przemówiły.
Jest to pozycja, którą jednocześnie chcesz się delektować ale i nie możesz przestać jej czytać.
Uwielbiam ją i na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę.
Polecam wszystkim serdecznie!!!

Hania | 2018-05-17
Przeczytana: kwiecień 2018

Kolejny poradnik, który nasycony jest "miłością". Książkę czyta się szybko, ale w pewnych momentach miałam wrażenie, że autorka się powtarza w swoich przemyśleniach. Wiadomo, stara się nas przekonać, że życie wcale nie musi być przegrane, że można żyć pełnią szczęścia, otoczonym kochającymi ludźmi,dającymi wsparcie. Tylko, ja już o tym czytałam w poprzednich częściach. Był rozdział, który mocno zwrócił moją uwagę. Jest to lekcja 35, o tytule "Nagradzaj siebie". Uważam, że napisała świetne i przydatne wskazówki, jak na co dzień kochać siebie, dbać o siebie duchowo i cieleśnie. To są proste rzeczy,chociażby wycieczka w piękne miejsce, gra na instrumencie, kąpiel w wannie a wokół mnóstwo świec, ostatnie stwierdzenie najbardziej mi się podobało...idź na całość albo idź do domu...to zdanie do mnie przemówiło :)Oceniam książkę dobrze.

Ania | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

„Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół” Reginy Brett to pierwszy poradnik jaki przeczytałam. Dotychczas poradniki i książki z tzw. kategorii „samorozwój” mnie nie interesowały. Słyszałam bardzo dużo dobrych opinii o autorce więc postanowiłam dać szansę i sama się przekonać czy tego typu publikacje do mnie przemawiają, ale podeszłam do książki dość sceptycznie.

„Kochaj” pozytywnie mnie zaskoczyło, okazało się przyjemną i inspirującą lekturą. Autorka dzieli się z czytelnikami własnymi doświadczeniami i przykładami swoich przyjaciół. Sporo tu trafnych i przemyślanych spostrzeżeń o życiu, jego przeżywaniu i o tym jak sami podchodzimy do naszego życia, do tego co nas spotyka.
Regina Brett nie podaje przepisu na szczęście, nie przekazuje tajemnej receptury jak ułożyć sobie życie, ale dzieli się swoimi sposobami na to jak przeżywać swoje życie pełniej, jak odnaleźć w sobie pozytywne emocje, jak spojrzeć nawet na trudną sytuację z odpowiedniej perspektywy, jak...

marcia | 2017-10-30
Przeczytana: 29 października 2017

"Kochaj" mówi, aby kochać siebie samego, ale nie miłością narcystyczną, lecz miłością zdrową, która sprawia że jesteśmy lepszymi ludźmi. Mówi, aby kochać rodzinę z całego serca i zawsze się jej trzymać. Mówi, aby kochać przyjaciół i nieznajomych.
Świat pełen miłości jest lepszym miejscem po prostu i warto do tego dążyć.
Ale w zdrowej miłości nie chodzi o to, aby zawsze widzieć wszystko optymistycznie przez tak zwane "różowe okulary" i aby nie zwracać uwagi na wady swoje i innych, lecz aby mimo to być ponad nimi.

"Kochaj" to dobra książka, która w nienachalny sposób nakłania do zmiany swojego postępowania w życiu.

Chodząca-Parodia | 2017-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2017

Regina Brett znów pozwoliła mi otworzyć oczy (oraz serce).

Każdą stronę książki "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół" chłonęłam niczym gąbka. Niektóre lekcje mnie niezwykle mocno poruszyły i zakorzeniły we mnie chęć zmiany w moim życiu, by stało się lepsze.

Teraz wiem, jakie muszę mieć nastawienie, jak postępować, by nauczyć się kochać i pozwolić sobie na miłość.

Choć lekcje Reginy Brett do mnie dotarły, to i tak będę powracać do nich, do każdej lekcji z osobna, by wciąż pamiętać o robieniu progresu w swoim życiu.

Autorka wie, czego potrzebuje człowiek, czego JA potrzebuję. Niezwykle dziękuję jej za to, co chce przekazać swoim czytelnikom. Wierzę, że każdy może skorzystać z jej rad, jeśli otworzy na nie swoje serce.

Lady Margot | 2017-10-30

LADYMARGOT.PL

Regina Brett - dyżurna pocieszycielka udręczonych serc na całym świecie. I piszę to bez cienia sarkazmu. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek wcześniej autorka poradników, czy może lepiej felietonistka, zdobyła miłość milionów czytelników z każdego niemal kontynentu. I oto, po latach, ta uwielbiana autorka wydaje kolejny zbiór życiowych opowieści, które tym razem mają pomóc nam nauczyć się... kochać. Wydawałoby się, że w tej kwestii napisano już wszystko. O miłości do siebie, do ludzi, do życia powstało dziesiątki podręczników i poradników. Czy jeszcze można coś nowego z tego tematu "wydusić"? Okazuje się, że tak i można to podać w naprawdę smakowity sposób.

BOHATEROWIE

Bohaterką felietonów najczęściej jest sama autorka, opisująca swoje doświadczenia w walce z chorobą, zranieniem, szukaniem szczęścia, miłości, Boga. Bohaterami są także sami czytelnicy, którzy wciąż odnajdują się w tych niezwykle życiowych historiach.

FABUŁA

Fabuła jako taka w tej książce...

teresai | 2018-09-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 04 września 2018

Piękna okładka i cudowna zawartość.
Jeżeli jesteś zgorzkniałym, złośliwym i marudnym cynikiem - nie czytaj tego!
Jeżeli wierzysz w dobro, życzliwość, w człowieka i w Boga - kup, podaruj cynikowi i czekaj na to, co się stanie ;-)
Bardzo dobry poradnik. Mądry i wartościowy.
Przewodnik po życiu i Leksykon cudów.
Encyklopedia szczęścia i Słownik niczym nie zmąconej radości.
Life is good. Naprawdę.

Jabłuszkooo | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

,,Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół'' to totalna beznadzieja. Zabierając się za tę książkę nie spodziewałam się dostać autobiografii autorki. Nie spodobał mi się ten fakt. Nie podoba mi się także moim zdaniem fanatyczna wiara w Boga i wpychanie swoich poglądów do gardła, byleby przekazać światu pod przykrywką moralnych porad, że wie się lepiej i jest się mądrzejszym od reszty, bo wiele się wycierpiało i przeżyło. Uważam, że ta książka jest czymś, co nie niesie ogólnych wartości, bo jest o niczym. Najczęściej też rozdziały są o tym samym, tylko w nieco innej perspektywie. Daję ocenę 2/10 tylko ze względu na to, że niektóre zdania wyjęte z kontekstu są naprawdę piękne i za oprawę graficzną.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Tytuł: "Kochaj"
Autor: Regina Brett
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Insignis

Reginy Brett chyba nie muszę nikomu przedstawiać. W Polsce ukazało się już sporo książek tej autorki, między innymi: "Bóg nigdy nie mruga", "Jesteś cudem", "Bóg zawsze znajdzie ci pracę" i "Twój dziennik". I wszystkie one lansują się na szczytach najchętniej kupowanych bestsellerów.

O czym jest z kolei ta zielona książka? To zbiór 50 felietonów, które zawierają historie z "życia wzięte". Jest w nich mowa o miłości, o trudnym dorastaniu autorki, o jej problemach z alkoholem, z chorobą, o bliskich jej ludziach... Czytając je, jak zwykle nie można się oderwać. Często kiwa się głową nad puentą - która zmusza do rozmyślań, chwili zadumy...

Regina Brett pisze od serca, kocha to co robi. Tytuł ten skierowała do osób, które nie potrafią pokochać samego siebie (kto z nas nie ma kompleksów?), do osób które zostały zranione, lub kochają osoby - które swoim zachowaniem ranią innych. Czyli jest to książka o miłości,...