Moje życie we Francji

My Life in France
978-83-08-04452-0
autobiografia
Snoopy

Pełna humoru i werwy autobiografia pierwszej w Stanach Zjednoczonych profesjonalnej szefowej kuchni, na kanwie której nakręcono niedawny przebój kinowy Julia i Julia z Meryl Streep w roli głównej. Julia Child - „matka chrzestna” Nagelli Lawson i Jamiego Olivera – sprawiła, że Amerykanie pokochali jedzenie i gotowanie. Swoje pięć minut w telewizji dostała po tym, jak na rozmowę o napisanej przez siebie książce kucharskiej przyniosła do studia jajka oraz wszystkie niezbędne narzędzia włącznie z przenośną kuchenką i przyrządziła na wizji omlet. Widzowie chcieli więcej!

Książka opowiada o początkach jej kulinarnej fascynacji, kiedy wraz z mężem zamieszkała we Francji. Nie znała wówczas ani słowa po francusku i nie miała pojęcia o gotowaniu.

"To książka o rzeczach, które w życiu kochałam najbardziej: moim mężu, Paulu Child; la belle France; i wielu przyjemnościach płynących z gotowania i jedzenia (…). Te wczesne lata we Francji należą do najszczęśliwszych w moim życiu" – pisze Julia Child.

Witold Lisek | 2014-02-08
Przeczytana: 09 lutego 2014

Niezwykle ciepła.
Świetnie się czyta.
Mnie wprawiła w doskonały nastrój ,tak że czytając ją miałem cały czas ochotę na jakieś przepyszne danie z kuchni francuskiej,
popić je jakimś wyśmienitym czerwonym winem i spałaszować deskę różnorakich serów
Jedna z tych co to mają duszę-po prostu lekka miła i przyjemna.
Można nieomal poczuć zapachy przygotowywanych i zjadanych potraw
Książka ta ucieszyła mnie jeszcze z jednego powodu-autorka traktuje gotowanie jak proces alchemiczny,a ja zawsze miałem i mam takie same odczucia względem kuchni.
W prawdziwe ubawienie wprawił mnie fakt jak to paryżanie czy też wogóle Francuzi (skądinąd najwięksi kolaboranci spośród wszystkich narodów okupowanych) wspominali jakież to oni musieli znosić udręki i jakiż głód musieli cierpieć podczas II wojny światowe (posiedzieli by choćby tylko 3 miesiące w jakiś gettcie ,toby się dopiero przekonali co to jest głód i nieludzkie traktowanie).
Fajowe określenie,że Niemcy to kraj potworów,a niemiecki to trudny i...

Amadea | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Ta książka autobiograficzna była dla mnie świetną odskocznią między tymi, jakie ostatnio czytam. A tym bardziej odskocznią , że nie lubię Francji, nie rzucam się na przepisy kulinarne z książek i czasopism, ani nie oglądam programów kulinarnych w TV. Byłam więc dość sceptycznie nastawiona do tej książki, ale uległam namowom i pożyczyłam, i o dziwo-nie żałuję.
Wprawdzie nie pokocham przez to wyczynów kuchennych, ani Francji, ale bardzo mi się podobała sama Julia Child - ktoś z charakterem i ciekawą osobowością. Optymistyczna, ciepła i ciekawa opowieść rozbudziła mój apetyt- o ile nie na potrawy- o tyle na poznanie innych książek tej autorki, a zwłaszcza dalszych jej losów i miejsc jej pobytów, dokąd udawała się z mężem.
Polecam więc tę autobiografię nawet tym, którzy nie mają zacięcia kulinarnego, ale lubią intelekt, ambicję i humor, bo w takim tonie autorka opisuje swoje życie we Francji.

hiliko | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Do biograficznej książki Julii Child, mimo pozytywnych opinii na jej temat, podchodziłam nieco nieufnie. Nigdy nie lubiłam biografii, nie interesuje mnie życiorys, a twórczość danej osoby. Dlatego też bardzo, pozytywnie rzecz jasna, zaskoczyła mnie książka "Moje życie we Francji".
Wyobrażacie sobie życie w obcym miejscu, gdzie ludzie posługują się zupełnie nieznanym Wam językiem? Na pewno, acz to bardzo trudne. Jeżeli jednak jest się osobą na tyle ambitną, żeby nauczyć się go do perfekcji i jeszcze przyjmować lekcje w tym języku, lekcje gotowania - czemu nie. Właśnie tak do Francji udała się autorka książki, Julia Child - z zupełnym brakiem znajomości języka francuskiego i gotowania. I nauczyła się tych obcych jej początkowo rzeczy doskonale.
Autorka opowiada o około czterech latach swojego życia, życia we Francji. Zainspirowana francuską kuchnią zamierza nauczyć się gotować i zostać mistrzem kuchni. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to ot, błaha sprawa - aby zdobyć ten...

Krzysztof Piatek | 2010-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2010

Książka ta jest po prostu cudna. Jest to entuzjastyczna opowieść o pasjach Julii Child, o fascynującej Francji, o miłości do gotowania i zgłębiania 'tajemnej sztuki kulinarnej', którą to Julia chce przekazać szerszemu odbiorcy. Ale jest to również opowieść o prozie życia, i jak ta 'proza', której często my nie doceniamy może być źródłem szczęścia.

Dla Julii gotowanie jest przede wszystkim powołaniem, rodzajem sztuki, której oddaje się bezgranicznie. Ale też trzeba zauważyć, że Julia w pewien sposób nawołuje do Doskonalenia się w tej sztuce (tak jak głosi tytuł jej książki kucharskiej, której to powstanie zostało tutaj opisane), że nie ma nic za darmo, ... "Im więcej się jednak uczysz, tym lepiej zdajesz sobie sprawę, ilu rzeczy nie wiesz" ... . Wiele razy słychać to z krat tej książki, kiedy czytamy o sprawdzaniu przepisów do książki kucharskiej i ciągłym ich udoskonalaniu. Ale jakże budujące i pełne uznania, a zarazem motywacji są te opisy nieustannych eksperymentów kulinarnych,...

Paula | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Bardzo ciekawa, pełna pasji i miłości do jedzenia książka! Na pewno godna polecenia fanom gotowania:) Czyta się ją błyskawicznie zazdroszcząc momentami Julii Child tego, że swoją pasję potrafiła przekształcić w sposób na życie i spełnienie siebie. Gotowanie stało się dla niej drugim po mężu Paulu, najważniejszym elementem życia i to właśnie w te książce widać. Naprawdę polecam!

FrouFrou | 2012-07-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 lipca 2012

Cudowna historia Julii Child, która każdego zarazi swoim optymizmem. Wspomnienia autorki czyta się świetnie, styl jest lekki i przyjemny. Skłania do refleksji nad życiem, które tak celebrowała najsłynniejsza amerykańska kucharka.

Emma | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

" Moje życie we Francji" to fantastyczna autobiografia Julii Child. Na stronach książki poznajemy cudowną kobietę, urodzoną kucharkę i wspaniałą przyjaciółkę.
Całość jest bardzo przystępnie napisana, właściwie, nie czułam, że czytam książkę, czułam, jakby Julia opowiadała historię specjalnie dla mnie. Może właśnie, mimo niemal 500 stron, książka została przeze mnie "połknięta".
Czytając tę książkę, zamarzyłam o zamieszkaniu we Francji, o delektowaniu się francuskim jedzeniem. O odwiedzeniu tych wszystkich miejsc, o których tak cudownie opowiadała sama autorka. O zjedzeniu i przygotowaniu w domu wszystkiego, czym zachwyciło się jej podniebienie (w książce znajdziemy też kilka przepisów).
Julia zaraża wszystkim, chęcią do życia, chęcią do gotowania i jedzenia. Książka ta pełna jest optymizmu, uśmiechu i serdeczności.
Dodatkowym plusem tej książki są zdjęcia, obrazujące całe życie Julii. Zdjęcia z osobistych albumów, robione przez jej męża.

"Moje życie" to jedna z tych książek,...

betina360 | 2015-12-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Ksiazka pelna smakow i piekna Francji. A takze o kobiecie pelnej pasji i umiejetnosciach gotowania potraw francuskich ktore urzekaja i na podstawie ktorych powstaje ksiazka kucharska. Jest tu tez o milosci malzenskiej przyjazni i rodzinie.

Karolina | 2015-02-25
Przeczytana: 21 lutego 2015

Pierwszy raz zgodzilam sie z tyloma cytatami na temat ksiazki (tymi drukowanymi na odwrocie, zachecajacymi do przeczytania). Pod zadnym pozorem nie czytajcie tej ksiazki na pusty zoladek. Wprawdzie nie ma w niej szczegolowych przepisow, a opisy jedzenia nie sa zbyt barwne, ale samo zetkniecie sie z tym bogactwem smakow sprawia, ze slinka cieknie. Do tego Paryz lat 50tych (rzecz nie do pdorobienia) no i mamy ciekawa ksiazke, nawet jesli bez nieprzewidzianych zwrotow akcji.
Julia Child miala cos w sobie, co pozwolilo jej zrobic niesamowita kariere w telewizji. Byla pierwszym foodie (osoba podrozujaca by koztowac rozne potrawy regionalne i nie tylko). Ale przede wszytskim miala cos, co jest interesujace samo w sobie. Pasje. Osobiscie nie lubie gotowac, ale czytanie o jasno ukierunkowanym zyciu i spelnianiu marzen oraz satysfakcji zyciowej, bylo dla mnie prawdziwa przyjemnoscia. A otoczka francuska, dodatkowym smaczkiem.

Melba | 2014-02-27
Przeczytana: czerwiec 2013

Bardzo lubię tę wielką niezgrabę, jej nosowy głos, bezceremonialne komentarze i przepojone uśmiechem kulinarne programy telewizyjne. Sama książka zawiera wiele sympatycznych opowieści z życia jej i Paula we Francji, których głównym motywem jest powstajaca przez wiele lat książka "Mastering The Art Of French Cooking". Zdaję sobie sprawę, że czytając autobiograficzne książki zdajemy się na to, czym autor zechciał się z nami podzielić, co nie zmienia faktu, że chciałoby się więcej. Czuję niedosyt: cała opowieść usiana jest czasowymi dziurami, wynikającymi zapewne z faktu, że wtedy działo się coś, czym Julia nie chciała się dzielić, ale przy całej poprawnej słodkości reszty książki, brakuje mi fragmentów trudnych, z pazurem, wymagających głębszej refleksji. Czytając wspomnienia Julii nabrałam ochotę na przeczytanie listów, jakie jej mąż Paul wymieniał ze swoim bratem bliźńiakiem..