Coco
978-83-247-0926-7
coco, sanchez, andrade
Ewa

Inne wydania

Powieść obyczajowa. Pełna wzlotów i upadków historia słynnej projektantki mody: ambitnej i utalentowanej kobiety, nauczonej przez życie, że można polegać tylko na sobie. Jest Nowy Rok 1971. W luksusowym apartamencie hotelu Ritz, stara i samotna Coco wspomina swoje losy. Od biednego dzieciństwa i internatu, z której pewnego dnia uciekła w wielki świat, gdzie adorowali ją najprzystojniejsi mężczyźni epoki. Kapitalny portret jednej z pierwszych biznes-woman na tle szalonego Paryża I połowy XX wieku.

książek: 2093
niebieska | 2011-02-14
Na półkach: Gjp, Przeczytane, 2011, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2011

Autorka zmierzyła się z niełatwą próbą przedstawienia bardzo kontrowersyjnej postaci. Uważam że znakomicie sobie z tym zadaniem poradziła. Książka przybliża w interesujący sposób postać wybitnej projektantki mody Gabrielle Bonheur Chanel.
Lepiej pamiętać i nosić Małą czarną i Chanel no.5 niż ekscesy samej Coco.
Cóż to była za kobieta, tyle samo nieznośna co genialna!

Magdallena | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Coco Chanel według Cristiny Sanchez-Andrade jest kobietą żądną sukcesu, której udaje się osiągnąć niezależność. Kreatorką swego nieszczęśliwego życia, która za fasadą projektowania, szycia i niekończących się poprawek ukrywa potrzebę napawającą ją samą lękiem, potrzebę miłości.
Więcej na:

izabela81 | 2014-08-21
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Coco Chanel - z czym się kojarzy? Oczywiście z małą czarną - sukienką, którą do dziś nosi każda kobieta na ważne spotkania i nie tylko. Nazywana jest ikoną haute couture. To kobieta niezależna, dynamiczna, pomysłowa, przedsiębiorcza i bogata. Znam o Coco Chanel podstawowe informacje, natomiast nie wiedziałam, że była... delikatnie mówiąc "wredną" osobą. Tu poznałam ją wręcz jako furiatkę, osobę niezrównoważoną, obsesyjną i schizofreniczną, ale i zagubioną. To osoba nie licząca się z nikim i z niczym (dążąca do swoich celów za wszelką cenę), jest zakompleksiona, a przy tym uważa się za pępek świata. Po prostu kobieta pełna sprzeczności, bardzo kontrowersyjna. Ogólnie byłam trochę zszokowana tą stroną Coco. Chanel pod koniec życia miała wszystko - sławę, pieniądze, uznanie, ale brakowało jej jednego - przyjaciół. Coco wzbudziła we mnie skrajne emocje - zaczynając od litości, poprzez niechęć, kończąc na podziwie.

"- A miłość?
- Miłość wynika z pragnienia, żeby ktoś nas kochał.A to...

Lemma | 2010-03-18

Niezwykła opowieść o niezwykłej, aczkolwiek też trudnej, projektantce. Książka oddaje bardzo plastyczny obraz myśli i przeżyć kobiety, której tak naprawdę trudność sprawiało pogodzenie się z samą sobą. Coraz bardziej zatracając się w pracy, nie umie odnaleźć sensu życia, zabiega o podziw, a jednocześnie wszędzie wietrzy spisek. Nigdy nie dość adorowana, nie dość kochana, nie dość szczęśliwa obwinia o ten stan rzeczy każdego, ale nie siebie.

Marzenia | 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

"Już za młodu zmienna i humorzasta, teraz (72 lata) była kapryśną i ekscentryczną złośnicą, łączącą w sobie okrucieństwo, ironię i pychę."

Książka ciekawa, poruszająca, opisująca skrajne kobiece emocje (Coco wyrywa sobie włosy z głowy, obraża i poniża innych, miewa urojenia, ale jest przy tym jakże pracowita i ambitna), przywołująca także wiele znanych, sławnych postaci jak chociażby Picasso, Diagilew, Strawiński, Churchill.
Polecam.

talitha_kum | 2011-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2011

Wspaniała historia nietuzinkowej i pięknej projektantki mody.
Muszę przyznać, że do momentu przeczytania książki miałam nieco mylne zdanie o Chanel. Uważałam ją za delikatną, niepowtarzalną i pomysłową kobietę. Nieco mylnym było pierwsze określenie ze wzlęgędu na jej trudny charakter. Dawała nieźle popalić, nie tylko wprowadzaniem ekstrawaganckich strojów ale traktowaniem innych ludzi. Nie można jednak odebrać jej wrażliwości. Uważam, że ta gruba skorupa, w którą się schowała była spowodowana cierpieniami jakich doświadczała począwszy od trudnego dzieciństwa, poprzez niespełnienia miłosne...
Jako osobie - projektantce mody - należy jej się szacunek za niepowtarzalność, nieprzewidywalność, łamanie zasad i przekraczanie granic. Może niepotrzebnie stwarzała wrażenie gruboskórnej.. bo wierzę, że w głębi duszy taką nie była. Inaczej nie skończyłaby tak jak to zostało przedstawione w książce.
Jeśli chodzi o samą lekturę... dobrze się czyta. Mieco drażniącym i odrywającym od sedna...

Ewa | 2010-01-31
Na półkach: 2010, Posiadam, Przeczytane

Wspaniała analiza psychologiczna bohaterki. Nieprawdopodobne historie, szybka akcja, oryginalne, pomysłowe przedstawienie głównej bohaterki, jej myśli i działań. Cóż, na pewno ta książka na długo pozostanie w mojej pamięci.
Polecam.

książek: 2045
Tania | 2014-06-30
Przeczytana: 29 grudnia 2009
Nicole | 2012-03-31
Przeczytana: 29 marca 2012

Mam wątpliwości co do zgodności z rzeczywistością tej biografii. Brakuje wiele istotnych elementów życia Gabrielli Chanel, znaczących w jej życiu przecież, np. ciąża i aborcja, o której nie jest nawet nic wspomniane. Jak również nie zostało napisane nic o jej uzależnieniu od narkotyków oraz antysemickich poglądach.

Jako powieść obyczajowa, a nie biografia to owszem książka dobra. Mądrze przedstawiony portret psychologiczny kobiety, która za wszelką cenę dąży do swoich celów, tyranizując wszystkich po drodze, niezdolna do miłość i poświęcenia dla drugiej osoby, niewdzięczna, władcza, apodyktyczna. W efekcie tego zostaje pozostawiona samej sobie, samotna, bez jakichkolwiek przyjaciół.

Książka na pewno ujawnia w jakimś stopniu jaka była słynna Coco, która przecież każdy z nas zna i zwykle podziwia. Ale jednak nie jest wiarygodna.

Floo | 2010-10-07
Przeczytana: 07 października 2010

Zaciekawiona życiem prywatnym Coco Chanel postanowiłam sięgnąć po tą książkę i muszę przyznać że trochę się zawiodłam. Oczywiście nie książką ale samą Coco. Inaczej wyobrażałam sobie wielką projektantkę mody. Nie chodzi tu oczywiście o jej wygląd, ale o jej charakter, zachowanie, samo bycie. Na pewno nie wzięła bym jej jako autorytet do naśladowania. A jeśli chodzi ogólnie o treść książki to bardzo miło się ją czyta. I pomimo rozwoju akcji inaczej wyobrażałam sobie jej zakończenie (śmierć bohaterki).