Masz przyjaciela. Jedz, módl się, kochaj w Rzymie

Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Un amico italiano - Eat, Pray Love in Rome!
978-83-7510-645-9
villemo47

„Moja amerykańska przyjaciółka przyjeżdża do Rzymu na trzy miesiące. Skontaktuje się z tobą. Jest pisarką. Nazywa się Elizabeth Gilbert”. LUCA SPAGHETTI urodził się w Rzymie w roku 1970 i naprawdę tak się nazywa. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert i to spotkanie zmieniło jego życie. Był jej cicerone po Wiecznym Mieście i stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów...

LUCA SPAGHETTI urodził się w Rzymie w roku 1970 i naprawdę tak się nazywa. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert i to spotkanie zmieniło jego życie. Był jej cicerone po Wiecznym Mieście i stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów światowego bestsellera Jedz, módl się, kochaj.

Masz przyjaciela to lekka opowieść o wyjątkowej przyjaźni i spotkaniu dwóch kultur: amerykańskiej i włoskiej. Czytelnik pozna więcej szczegółów spotkania Elizabeth Gilbert z Rzymem i Luką. Będzie wiedział, jakie miejsca warto odwiedzić. Odkryje, że w Wiecznym Mieście nie trzeba się zniechęcać papierowym obrusem i że najlepsze są restauracje w bocznych uliczkach. Dostanie kilka przepisów na typowe rzymskie dania. Weźmie udział w kursie przeklinania po włosku. Otrzyma w darze subiektywną listę muzycznych evergreenów rodem z Ameryki. I zrozumie, na czym polega prawdziwie włoski temperament i typowo rzymska sztuka przesady.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

kasandra_85 | 2011-03-16
Przeczytana: marzec 2011

Damian Pławiński | 2014-06-26

Książka o wszystkim i o niczym- ciężko mi coś więcej o niej powiedzieć- nie porwała mnie, ale też nie rozczarowała. Jest w niej wiele optymistycznych myśli wartych do przyswojenia, ale niestety zbyt wiele opisów dzieciństwa- zwykłego dzieciństwa- rozciągniętych na kilka rozdziałów. Polecam do przeczytania w trakcie podróży, lub czekając na pociąg...

Inez | 2016-09-19
Przeczytana: 15 września 2016

Jak skorzystać z czyjegoś sukcesu? - taka myśl, nasuwa mi się po przeczytaniu "Masz przyjaciela".
Choć "Jedz, módl się i kochaj" nie przypadło mi do gustu, z ciekawością sięgnęłam po "Masz przyjaciela". Niepotrzebnie. Już pierwszy rozdział zraził mnie zbyt dogłębnymi opisami czegoś, co do książki niewiele wnosiło. Później było trochę lepiej, mało znane ciekawostki na temat Rzymu z punktu widzenia Rzymianina okazały się całkiem interesujące. Na tym jednak wartość książki według mnie się skończyła. Reszta była już tylko przeciętnie napisaną historią życia dość przeciętnego człowieka.

Margot82 | 2014-10-27
Przeczytana: 26 października 2014

Po książkę tę sięgnęłam z dwóch powodów: po pierwsze czytałam "Jedz, módl się i kochaj" i, pomijając kilka szczegółów, bardzo mi się podobało. Po drugie kocham Włochy i korzystam z każdej okazji, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego kraju. Początek był dość obiecujący, informacje a właściwie trailery informacji o Rzymie kusiły, by czytać dalej. Potem nagle przeskok na Amerykę, zbyt mało szczegółowy, by móc go potraktować jako osobną opowieść, a jednak trochę bezsensownie wetknięty w środek książki Włocha, jak się spodziewałam o Włoszech. Nawet koncepcja Italian Man in America byłaby ciekawa, ale nic z tego, bo ta część to zwyczajnie za mało. Nagle, kiedy już liznęłam nieco o Stanach, pojawia się Liz Gilbert i setki zachwytów nad nią, z powodu faktu iż jadła i piła wszystko, co autor i główny bohater jej w czasie pobytu w Rzymie zaserwował. Bardzo dziwne. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tej książce brakuje jednej zasadniczej rzeczy - sensu, myśli przewodniej dla której...

książek: 2096
nika19891 | 2011-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Niesamowita historia,opowiedziana z punktu widzenia niesamowitego autora.Jednak marzenia się spełniają;) Polecam fanom podróży,Włoch...i spaghetti:D

visenna88 | 2012-06-01
Przeczytana: 28 września 2011

Ta książka to absolutna strata czasu i pieniędzy. Jest nudna, pan Spaghetti na co drugiej stronie robi sobie żarty ze swojego nazwiska, co może przez pierwsze pięć razy jest zabawne, ale potem już tylko irytuje.

Ta książka to zaplanowany marketingowo chwyt. Osobom, którym podobał się film (lub książka) "Jedz, módl się, kochaj" próbuje się wcisnąć kompletny gniot, rekomendując ją na podstawie podobieństwa do książki Elizabeth Gilbert.

Kasia | 2011-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Bardzo ciepła, wzruszająca opowieść o włoskim chłopaku, który w procesie spełniania swoich marzeń staje się bohaterem powieści Elizabeth Gilbert. Piękne opisy Rzymu, prawdziwe tak, jak tylko Włoch potrafi go opisać. Dużo o jedzeniu, trochę o przekleństwach, mnóstwo o uczuciach, wiele o muzyce i piłce nożnej. Dla tych, którzy w Rzymie nie byli, to wielka zachęta do podróży i zwiedzania; ci, którzy już odwiedzili wieczne miasto będą bardzo zadowoleni, odnajdując w książce miejsca swoich wypraw, miejsca ważne, znaczące, wyjątkowe. Nie ma nic lepszego do Włocha, który mówi o swoim kraju z uwielbieniem, trwając w przekonaniu, że nie ma możliwości, że jest na świecie inne miejsce, tak warte odwiedzenia i powrotu. To sprawia, że ta książeczka, chociaż bardzo krótka, naprawdę staje się przyjacielem. Bardzo polecam.

Sooki | 2013-03-04
Przeczytana: marzec 2013

Historia samego autora,Luca Spaghetti,który żyjąc w Rzymie przedstawia jego uroki a niekiedy także wady.Pewnego dnia na jego drodze życiowej pojawia się amerykańska pisarka Elizabeth Gilbert,do której ma początkowo sceptyczne nastawienie.Jednak w miarę poznawania kobiety orientuje się,że lubią tą samą muzykę i wbrew początkowym wątpliwością Luca,uwielbiają jedzenie.
Książka jest przyjemnym umileniem popołudnia aczkolwiek nie wciągnęła mnie aż tak bardzo,żeby mieć ją na własność.

Marta Kilian | 2015-06-18
Przeczytana: 27 maja 2015

Dałam fory autorowi. Nie spodziewałam się, że będzie to lektura na miarę Jedz, módl się i kochaj, wiedziałam, że na fali sukcesu Elizabet Gilbert popłynie także Luca Spagetthi. Troszkę się do niego zraziłam, ale mimo wszystko cieszę się, że pokazał mi Włochy, że oprowadził i mnie po Rzymie. Cała reszta idzie w zapomnienie i wybaczam mu wszelkie przewinienia. Luca jest fantastycznym przewodnikiem.

Monika | 2015-04-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Spodziewam się książki na miarę "Jedz, módl się, kochaj" i pod tym względem trochę się rozczarowałam. Ale książka ma swoje plusy - autor fantastycznie opisuje Rzym i swoje wędrówki po Wiecznym Mieście - niekiedy wręcz czułam się, jakbym tam była. Polecam książkę dla miłośników Rzymu, którzy chcą sie poczuć jakby tam byli.