Po prostu razem

Okładka książki Po prostu razem Anna Gavalda
Okładka książki Po prostu razem
Anna Gavalda Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Po prostu razem (2007) literatura obyczajowa, romans
Świat Książki
2007-01-01
2005-01-01
2005-10-03
Ekranizacje:
Po prostu razem (2007)

Przepiękna historia miłosna , która zostanie ze mną na pewno na długo. Ciepła , piękna i wzruszająca historia, skłaniająca do refleksji i dająca nadzieję na znalezienie spokoju, odwagi i sensu życia.

Gavalda wielką pisarką nie jest i prawie na pewno nic innego, co spod jej pióra wypadło, do czytania aż tak ja ta powieść się nie nadaje. Ale ta się nadaje.
Romans i ciepła powieść kobieca, ale nie pozbawiona głębi i ładunku prawdziwych, niezbędnych nam, ludziom i czytelnikom, uczuć.
O tym, że nawet jeśli bardzo boli, nawet jeśli boli od zawsze, od początku, to mamy szansę. Szansę, że rany się trochę zagoją, my się trochę umościmy w świecie, a świat da nam trochę dobrego. Tylko trzeba mieć oczy i uszy otwarte, i sporo życzliwości na podorędziu.
Ta książka to nie jest słodki cukierek, to... podręcznik. INSTRUKCJA.

„Po prostu razem” pióra Anny Gavalda jest moim pierwszym i zarazem niezwykle udanym spotkaniem z twórczością tej francuskiej pisarki. Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę czyta się szybko i płynnie. Jest to wyjątkowa powieść, a wykreowani bohaterowie: Camille, Philibert, Frank i Paulette są wyraziści i z charakterem. Pomysł na fabułę jest nietuzinkowy i trafiony, cała historia poprowadzona cudownym stylem i ze smakiem w otoczeniu malowniczej scenerii Paryża. Dialogi pomiędzy postaciami są wspaniale skonstruowane, co dodatkowo nadaje fabule dynamizmu. Autorka niezwykle prosto i lekko pisze o ludzkich uczuciach. Znajdziemy tu trochę humoru, trochę wzruszeń, trochę miłości i trochę rodzinnych relacji a wszystko razem oprawione w elegancką pełną gracji całość. Jest to powieść o rozbitkach życiowych, którzy mają niebywałą okazję mieszkać razem. Ukazuje, że pomimo skrajnych różnic, można stworzyć dobrze funkcjonującą grupę. Przesłaniem książki jest fakt, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i źle znosi samotność. Jest to przepiękna historia pozbawiona odczucia przekoloryzowania wykreowanych postaci. W mojej ocenie jest to powieść z kategorii zarówno „must read” jak również „must have”. Polecam tę powieść każdemu, kto poszukuje dzieł nietuzinkowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że powstał również film niestety nie oglądałam, ale uważam że korzystniej jest najpierw sięgnąć po lekturę a potem po film. Polecam.

Cudowna delikatna książka dotyka naszej wrażliwości i wzrusza.

Cudowna delikatna książka dotyka naszej wrażliwości i wzrusza.

Samotność aż krzyczy z kart tej książki.
Anna Gavalda stworzyła powieść wyjątkową.
Cztery poturbowane przez życie osoby zamieszkują przez przypadek razem w opuszczonym mieszkaniu w Paryżu.
Nieprzystosowany do życia dystyngowany arystokrata, zapracowany choleryczny choć wrażliwy kucharz, jego babcia oraz poszukująca miejsca w życiu niedoceniona malarka. Ta ostatnia jest narratorką powieści.
Książka to spore zaskoczenie ze względu na treść, ale głównie styl.
Nie przypominam sobie powieści z taką dużą ilością szybkich dialogów. Jak ping-pong. Bardzo dobrze to wyszło i nadało dynamiki powieści.
Gavalda oszczędnie operuje słowem, ale potrafi przekazać sporo emocji w podtekstach, drobnych mgnieniach, nad którymi czytelnik zastanawia się jeszcze długo.
Samotność jest trudna i dekonstruktywna. Człowiek to zwierzę stadne. Szkoda, że rodzina często nie pomaga, a wręcz kopie w tyłek.
Na przykładzie tej czwórki pisarka pokazuje, że pomimo skrajnych różnic można stworzyć małą zgraną grupę.
Osobny wątek to powoli rodzące się uczucie: w niepewności, nieufności, obawie przed zranieniem.
Piękna historia bez odczucia przerysowania postaci i przesłodzenia.
Polecam gorąco i już żałuję, że nie mam na razie możliwości przeczytania innych książek tej autorki.

Samotność aż krzyczy z kart tej książki.
Anna Gavalda stworzyła powieść wyjątkową.

Cudowna, pełna ciepła opowieść o życiowych rozbitkach, którzy odnaleźli się nawzajem. Ale w żadnym przypadku nie jest to romans! To wspaniała historia ku pokrzepieniu serc - powinna stać u każdego na półce i być czytana w przypływie chandry, myślę że pomogłaby lepiej niż czekolada...Anna Gavalda to moje największe odkrycie tego roku, pisze niezwykle prosto i lekko o ludzkich uczuciach, jest trochę humoru, trochę wzruszeń, a całość niezwykle elegancka i z gracją. Kwitesensja Francji.

Dawno nie czytałem tak wyjątkowej i wzruszającej książki jak ta. Naprawdę jest to bardzo wartościowa i podnosząca na duchu powieść o wielkiej miłości. Popłakałem się pod koniec czytania i miałem czas na wiele przemyśleń podczas czytania.
Polecam

Polecam

Camille rzuciła "świetną" pracę, sprząta biurowce, mieszka na zimnym poddaszu, ma konflikt z matką i prawie nic nie je.
Philbert się jąka, sprzedaje pocztówki przy muzeum i mieszka sam w wielkim mieszkaniu.
Franck świetnie gotuje, rozmowy i relacje wychodzą mu gorzej. W kazdy poniedziałek jeździ do swojej chorej babci.
Trzy postacie, trzy różne historie. Jak to będzie wyglądać gdy wszyscy zamieszkają razem?
Książka o samotności, przyjaźni, relacjach rodzinnych. Polecam.

Trzy postacie, trzy różne historie. Jak to będzie...

Przeczytałam kilka lat temu, ale do dzisiaj przenika mnie dreszcz. Książka wspaniała, ciepła, bohaterowie nie przerysowani. Godna polecenia, zasłużone 10 gwiazdek.

Jedna z najbardziej ciepłych i wzruszających powieści, jakie czytałam!

Historia Camille, Philiberta, Franka i Paulette pokazuje, jak wyglądają relacje międzyludzkie. Z jakimi problemami musimy się zmierzyć, ale również ile radości dają nam bliskie osoby. Każda z postaci jest inna, różni je nie tylko wiek, płeć czy praca, lecz również charakter i osobowość. A mimo wszystko potrafią stworzyć wspólnie coś trwałego, pięknego, wyjątkowego. Chociaż nie jest łatwo, bo każdy ma swoje problemy, bohaterowie potrafią je przezwyciężyć i być razem, po prostu razem.

Polecam, jeśli chcecie poczuć ciepło na sercu i poznać historię zwykłych, lecz jakże ciekawych ludzi. Takich jak Ty, czy ja. Warto!

Jedna z najbardziej ciepłych i wzruszających powieści, jakie czytałam!

• 2011