Winnica w Toskanii

Prószyński i S-ka
2008-07-08
2008-07-08
978-83-7648-043-5

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się, na czym polega fenomen Toskanii. Dlaczego właśnie tam ludzie uciekają, zaczynają na nowo budować swoje życie i piszą o tym książki? Przystępując do lektury "Winnicy w Toskanii", nadal zadawałam sobie to pytanie. Nie przestawało mnie ono męczyć nawet w trakcie czytania. Dopiero pod koniec opowieści o kupnie starego, zniszczonego przez czas domu i perypetiach, związanych z jego odrestaurowywaniem, Ferenc Mate udzielił odpowiedzi...

Wydaje mi się, że magia Toskanii nie polega jedynie na doznaniach zmysłowych: nie chodzi tylko o jedzenie i wino, o miasteczka leżące na wzgórzach czy też efektowność ciągle zmieniającego się oświetlenia. Być może magia Toskanii polega na czymś innym, na skarbie często zapomnianym - wewnętrznym spokoju ducha (s.222).

Autor pięknie wyłapuje smaki i smaczki włoskiej prowincji, opowiadając o tym, jak tworzył swoje miejsce na ziemi. Miejsce pełne aromatów, życzliwych ludzi i urodzajnej gleby. Ferenc Mate kupił bowiem nie tylko dom, ale również przylegające do niego las, gaj oliwny i ziemię pod uprawę winorośli. I zaczął spełniać marzenia. Były wzloty i upadki, były załamania i rozpogodzenia. Jednak nigdy nie było tak źle, by nie mogło być lepiej...

Myślę, że urok Toskanii tkwi również w jej mieszkańcach. Pracują, ale tak słonecznie i leniwie. Chętnie nawiązują nowe znajomości i są otwarci na różne ekstrawagancje. Chciałabym się o tym przekonać osobiście, ale z opowieści Mate wyłania się jedna wielka rodzina, a w krwiobiegu Toskańczyków nieustannie krąży wino.

Rok temu sięgnęłam po „Wzgórza Toskanii”, ale gdzieś w połowie książki utknęłam i dałam sobie z nią spokój z myślą, że już raczej nie przeczytam nic tego autora.
Los chciał inaczej i właśnie przed chwilą z lekkim bólem serca skończyłam „Winnicę w Toskanii”. Mój odbiór był zupełnie inny niż tamtej książki.
Nie wiem, czym jest to spowodowane, ale poczułam niezwykłą sympatię do Autora i do większości osób, które pojawiały się na kartach powieści.
Jestem też zauroczona spaloną słońcem Toskanią, choć nigdy nie miałam okazji zobaczyć jej na własne oczy. A szkoda, bo z opowieści wynika, że jest to cudowne miejsce...

Nie wiem, czym jest to spowodowane, ale poczułam niezwykłą sympatię...

Nudna, słaba, infantylna.

Rozumiem zachwyt Toskanią, ale stężenie lukru, cukru, czekolady i rodzynek w tej idylli jest tak wysokie, że aż mdli!

Gdyby lektura była tylko cienka i przesłodzona, to pół biedy. Wymęczyłam tę landrynę prawie do końca, a tu Autor twierdzi, że "Nessun dorma" skomponował Verdi. To już jest ponad moje siły... Basta!

Nudna, słaba, infantylna.

Książki Ferenca Mate'a pięknie koją duszę, ale ta przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Wspaniale napisana, z typowym lekkim humorem w autentycznej ludzkiej formie. Na uznanie zasługuje operowanie językiem, jak również sam przekaz autora. Doceniajmy rzeczy najmniejsze, a nasze życie zmieni się w mgnieniu oka. Wspaniała książka, do której nie raz powrócę.

Książka bardzo nierówna. Momentami bardzo wciągająca, a momentami nudna jak flaki z olejem. Autor potrafi sypnąć humorem, ale potrafi także nieźle wkurzyć, chociażby przez cytowanie włoskich przekleństw dotyczących Maryi i świętych - bardzo mi się to nie podoba! Jak ktoś zna włoski i jeszcze specyfikę Włochów w tej materii, wie o czym mówię.
Lubię książki, w których ktoś snuje swoją opowieść, o swoim życiu, o tym czego dokonał i kogo poznał, o swoim patrzeniu na świat. I tutaj to mamy, jednakże czytałem już lepsze pozycje tego typu.

Lubię książki, w których ktoś...

Książkę trzeba przeczytać podczas lub po wizycie w Toskanii. Nazwy miejscowości faktycznie pokrywają się autentyczna mapa. Lektura lekka i dowcipna. Ukazuje jak bardzo warto walczyć o marzenia. Bohater wielokrotnie mógł stracić nadzieje i swoje marzenia. Ale walczył do końca!! Podejrzewam ze podczas realizacji poszczególnych etapów winnicy nie było mu do śmiechu. A niepowodzenia były powodem niejednej nieprzespanej nocy. Ale książka opowiada cała historie juz z dystansu czasu i przez pryzmat zrealizowanego wielkiego marzenia zakończonego ogromnym sukcesem. Dlatego znajdziemy w niej mnóstwo śmiesznych sytuacji i anegdotek. A w tle zobaczymy piękne krajobrazy, pyszne wino i bogactwo archeologiczne jakie posiada ten piękny rejon Włoch.

Książka bardzo przyjemna, słoneczna i pachnąca wręcz włoskim aromatem. Nic tylko zagłębiać się w kolejne jej stronice. Polecam na letnie wieczory!

Przychodzi mi na myśl określenie typu książka "hihi haha", jest w porządku.

Przychodzi mi na myśl określenie typu książka "hihi haha", jest w porządku.

Lekka, niesamowicie ciepla opowieść, z dużą dawką wysmakowanego humoru.

Lekka, niesamowicie ciepla opowieść, z dużą dawką wysmakowanego humoru.

Potwierdzenie tego że prawie każdy odnajdzie sie w Toskanii, a założenie tam swojej winnicy jest na wyciągnięcie ręki. Jak dla mnie - esencja życia.

• Italia
  • 2011