Królowa

Druga część historii życia Świętosławy, córki Mieszka, siostry Bolesława Chrobrego. Hardej Pani, królowej trzech, a właściwie czterech państw.
Nie często zdarza się, że kontynuacja jest lepsza od pierwszego tomu, ale tu tak jest. Akcja mknie jak szalona, zdarzenia gonią jedno za drugim, historia przeplata się z fikcją w znakomity sposób. Bohaterowie są żywi, prawdziwi, pełnokrwiści. Czytałam z wypiekami na twarzy, strona za strona, byle poznać ciąg dalszy, a jednocześnie z żalem zbliżałam się do końca.
Znakomita powieść!

Dawno temu przeczytałam "Hardą" i nie wiem dlaczego do drugiej części podchodziłam jak przysłowiowy pies do jeża. Fajna historia, wartka akcja, przyjemna lektura.

Wspaniała. Jak zawsze.

Wspaniała. Jak zawsze.

Pierwsza cześć - niesamowita - druga trochę przeciągnięta, po pierwszej 1/3 zaczyna się ciągnąć. Za potraktowanie wątku Przedsławy po macoszemu, który mimo, ze bardzo krótki to jednak o 180 stopni niezgodny z prawdą i tym co na jej temat wiemy.

Audiobook.
,, Królowa'' to druga część cyklu o mało znanej ale historycznie bardzo ważnej postaci, jaką była Świętosława, córka Mieszka i Dobrosławy.
W Danii była znana jako Gunhilda a w Szwecji jako Siggrid, królowa ale szczerze nie pamiętam żeby uczono o niej na lekcjach historii hmm chyba że coś przeoczyłem, 🤔.......niewiem sam.
Tak czy inaczej wyjątkowa i wybitna postać na kartach historii Polski i po tych dwóch tomach nie mam co do tego najmniejszych wątpliwościi i fajnie że pani Cherezińska tak świetnie i wnikliwie opowiedziała historię Świętosławy.
Gorąco polecam, naprawdę świetna lektura.....

Audiobook.
Tak czy inaczej wyjątkowa i wybitna postać...

Uwielbiam panią Cherezińską i to jak snuje historie:)

Uwielbiam panią Cherezińską i to jak snuje historie:)

Druga część opowieści o Świętosławie, siostrze Bolesława Chrobrego, córce Mieszka I i jego żony Dobrawy.
Harda Pani została władczynią czterech królestw, a każdy z jej synów był królem.

O tej postaci pochodzącej z głębokiego średniowiecza nie ma zbyt wielu źródeł historycznych. Podobnie jak i o innych postaciach z kart tej powieści.
Pomimo tego autorka stworzyła wspaniałe dzieło, dopełniając talentem i wyobraźnią to, czego nie możemy wiedzieć. Z wielkim rozmachem przedstawiła początki Państwa Polskiego oraz królów Szwecji, Norwegii, Danii i Anglii. Pełno tu szczęku broni, dynamicznych opisów bitew, historii miłosnych pełnych erotyki oraz zwykłych ludzkich uczuć np. macierzyńskich.

W powieści moimi ulubieńcami stali się Wrzask i Zgrzyt, dwa rysie królowej. Bardzo podobała mi się wizja zaświatów ukazana w zakończeniu, w której każdy bez względu na wyznawaną religię znajduje swoje miejsce. Postacie kobiece przedstawione w utworze są pełne siły i mają charakter.

Czytajcie!
To najwspanialsza powieść historyczna, jaką kiedykolwiek czytałam.
Polecam całym sercem.

Pomimo tego autorka stworzyła...

Bardzo doceniam pracę autorki. Wspaniale, że ktoś dał głos kobiecym postaciom w historii Polski. Świetnie się bawiłam słuchając drugiej i moim zdaniem lepszej części.

Na lekturze Hardej, nie dało się poprzestać. Losy Świętosławy pochłonęły mnie do reszty.

Znakomita powieść, dzięki której można zyskać troszkę poczucia jak wybitną osobą była Świętosława, mimo że źródeł historycznych nie ma zbyt wiele. A fakt, że jest przez jeden wątek połączona z serią o Odrodzonym Królestwie, stanowi super smaczek dla fanów Cherezińskiej :)

• Historyczne
  • Powieść historyczna